Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Ιανουαρίου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Priamos View Post
    μια ερωτηση θέλω να κανω που εχουν παει ολοι και τα γράφουν ολα αυτα πλέον?
    Εχουν φτιαξει νεο φορουμ.

    Comment


    • Priamos
      Priamos commented
      Editing a comment
      το καταλαβα αυτο, αλλα ποιο ειναι αυτο το φορουμ?

  • Originally posted by Χιών View Post
    Είναι στενάχωρο που το φόρουμ έχασε μεγάλο μέρος από την κίνηση που είχε παλιά, αλλά από την άλλη αυτό το ανελέητο hopecasting, οι αναλύσεις επί αναλύσεων για ἀσχετα ραν στις 250 ώρες, οι τσακωμοί και το τσατ ήταν αρκετά κουραστικά κάποιες φορές... Ειδικά το χειμώνα δεν μπορούσες να διαβάσεις και να καταλάβεις τι γίνεται, τα ουσιώδη ποστ θάβονταν συνεχώς
    Στεναχωρο δεν λεσ τιποτα....εφυγαν πολυ αξιολογα μελη με πολλες γνωσεις που πραγματικα μαθαινες πραγματα,τεσπα καλα να ειναι!

    Comment


    • προς τη σωστη κατευθυνση το 18αρι...
      ομοιος ομοιω αει πελαζει

      Comment


      • Τετοιο αζορικο θελουμε...τα αλλα γινονται απο μονα τους.Τωρα θα μου πεις 18αρι ειναι οτι θελει κανει...το πρωι αλλα θα δειχνει παλι!

        Comment


        • Βαδίζουμε στο άγνωστο προς το παρόν για Πέμπτη και μετά
          αλλά άρχισα να γλυκοκοιτάω την αλλαγή πλέυσης του αζορικού για μετά τις 168h που δείχνει το 18αρι..

          Comment


          • τα ensembles ψιλοζεσταθηκαν για εδω ομως αυτο που κραταω ειναι το φουσκωμα του αντικυκλωνα...παει να πλαγιασει ωραια...το παραλληλο δειτε εχει ενδιαφερον...ες αυριο τα σπουδαια...
            ομοιος ομοιω αει πελαζει

            Comment


            • εστω και εικονικα εγω δεν εχω ξαναδει παντως τετοια γεωδυναμικα να σουλατσαρουν απο πανω μας
              Attached Files
              snow is life

              Comment


              • και τώρα που κοιτάω, υπήρξαν 2 σεναριάκια στο -14 κάπου και άλλα 3 πάνω από -12 κάπου στις 24/1.
                Αυτό είναι σωστό 18αρι. Σε βάζει σωστά για ύπνο.
                Καλό βράδυ.

                Comment


                • Μέχρι και ο χάρτης κλάταρε στις 312 με αυτό που έχει κατεβάσει στην Ευρώπη

                  Comment


                  • Είδα τα ραν και οφείλω να πω ότι από ΚΑΝΕΝΑ δεν έμεινα ευχαριστημένος.
                    Ας πιάσουμε τα ευνοικά για μας (Αθήνα).

                    Ευρωπαίος. Πολύ ψυχρός αλλά από υετό ξερός. Το χαμηλό εκεί που είναι ευνοεί όπως έγραψα και πριν τα ημιορεινά της Κρήτης. Ευνοούνται βεβαίως και οι περιοχές που είναι ευαίσθητες στο ΒΑ ρεύμα όπως Εύβοια και λοιπές γνωστές προσήνεμες δυνάμεις. Νομίζω ότι οι διατάξεις του είναι αδύναμες για να δώσουν κάτι καλό εντός λεκανοπεδίου.

                    Παράλληλο τζίφου. Μια απ΄τα ίδια. Καλές Τ ορογραφικός υετός.

                    Ούκμο. Πιο θερμό με χαμηλό κοντά μας. Εκεί δεν έχω λεπτομέρειες ως προς την ακριβή θέση του χαμηλού. Αν μας έπιανε η σύσφιξη μπορεί με ΒΔ επιφανείας να βλέπαμε ακόμα και χιονόπτωση στο κέντρο αυτό όμως διαταξιακά είναι λαχείο. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχεις ΒΑ άνεμο και επίπεδα παγοποίησης αρκετά ψηλά.

                    Κύριο τζίφου και τζεμ πάνω κάτω δίνουν κεντροβόρειο χιονιά οπότε εδώ μένουμε με τις όποιες βροχούλες φθινοπωρινού τύπου (που τόσο μας έλειψε)

                    Κοινώς για λεκανοπέδιο είμαι απαισιόδοξος με τα σημερινά δεδομένα ακόμα και για απλή χιονόπτωση. Ελπίζουμε σε πιο ευνοικά σενάρια αφου ακόμα χρόνος υπάρχει αλλά νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο.

                    Μακάρι να έχουμε ευχάριστες αλλαγές γιατί δεν παλεύεται πλεον η αχιονιά μας.
                    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                    Comment


                    • Να προσθέσω τέλος ότι τα ενσεμπλ και του τζίφου(12αρια) και του Ευρωπαίου (κυρίως) είναι πολύ καλά και εκεί στηρίζω τις όποιες μικρες ελπιδες για κατι αξιο λογου.
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                      Comment


                      • εχουμε δρομο ακομα......ο Ευρωπαιος με το σημερινο ραν κατεβαζει περισσοτερο ψυχος στην νοτια χωρα με αποτελεσμα οι θερμοκρασιες ακομα και στην Αττικη να δινουν την δυνατοτητα για χιονι και σε χαμηλοτερα υψομετρα.....πραγμα καθολου αφυσικο για δευτερο 10ημερο του μηνα....θεμα φυσικα η υπαρξη υετου.....

                        φυσικα ειναι ενα μονο τρεξιμο το οποιο μπορει ανα πασα στιγμη να ανατραπει......

                        σχετικα με τον Κυριο Ζιακοπουλο πιστευω οτι η αποψη που εχει εκφρασει ειχε βασιστει στους χαρτες που εβλεπε εκεινη την στιγμη και οχι φυσικα μονο απο την αναμφισβητητη εμπειρια του....

                        η θερμη εισβολη που ευτυχως τελειωνει σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αποκλεισει την επομενη εβδομαδα μεγαλη κατεβασια ψυχους.....μιας και υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις στο παρελθον που εχει ξανασυμβει......

                        πριν δυο χρονια στην Αττικη σε ενα και μονο βραδυ ειχαμε ολικη χιονοστρωση απο Αττικη οδο και πανω αλλα και μερικη στο κεντρο.....ενω δεν περιμεναμε και κατι το αξιολογο...αρα στο nowcast θα κριθουν πολλα......

                        η βορεια χωρα εκ των πραγματων ειναι μεσα στο παιχνιδι των χιονοπτωσεων αλλα και η θεσσαλια......


                        Comment


                        • Comment


                          • Comment


                            • Comment

                              Working...
                              X