Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Ιανουαρίου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ANTONIS 64 View Post
    Μαλλον πιασανε τοπο, τα μπινελικια σας....
    Ετσι μου ερχεται να τα αρχισω κι εγω μπας και το σιγουρεψουμε.
    χαχχαχχαχ
    κράτα τα εσύ για την επόμενη εβδομάδα μπας και κατέβει κάτι καλό 17-18/1.

    Comment


    • Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη περί αχταρμα κ ότι πάμε σε κάτι λάιτ τουλάχιστον για 14-15. Δεν βλέπω κάτι που να με ενθουσιάζει ούτε στο κύριο ούτε στα ένσ ούτε στα άλλα μοντέλα. Μακάρι να έχουμε κ άλλες βελτιώσεις. Έχουμε χρόνο αλλά το βλέπω δύσκολο
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

      Comment


      • Το ευρωπαϊκο δε βλέπει κάτι για 14-15/1 αλλά δεν μασάμε.
        Αρκεί που βλέπει το μετεο
        https://www.meteo.gr/cf.cfm?city_id=86

        Comment


        • μετακομισε ο κλεαρχος στο μετεο μαλλον...2 βαθμους μεγιστη στο κεντρο αθηνας εχει σε μεγαλους χιονιαδες..πραγματικα κοιταω ολα τα κυρια τρεξιματα ολων των μοντελων και δε μπορω να καταλαβω πως προκυπτουν αυτες οι αστειοτητες..ουτε μεμονωμενο μελος των ensembles δε βγαζει τετοιες συνθηκες...επιμενει για σερι τρεξιματα ο ευρπαιος για το τιποτα για 14-15 και επιμενει αν και μακρυτερα για καποια αναδιπλωση ευνοικη του αζορικου που θα μας χαρισει καπου στο ελλαντα χιονια..το κυριο του ευρωπαικου στις τοσεςωρες ειναι αχρηστο...ο τζιφος εχει σταθερα στα ens 4-5 θερμα σεναρια που πηγαινουν προς ουκμο και ευρωπαικο για 14-15..αν οχι αποψε αναμενεται να στραφει προς τα εκει απο το πρωι...φοβαμαι οτι και φετος υπερεκτιμαει τυχον ψυχρες εισβολες
          ομοιος ομοιω αει πελαζει

          Comment


          • Λοιπόν το προβλημα δεν είναι ούτε ο τζιφος ούτε κανένα μοντέλο. Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε κ μας απομακρύνει ( άλλη μια φορά) από το λευκό όνειρο αγαπητοί συνδετημονες λέγεται έλλειψη σοβαρού ΑΝΤΙΚΥΚΛΩΝΑ!

            Με 1030 Ισπανία και 1020 Κεντρική Ευρώπη ΔΕΝ γίνεται οι ψυχρές αέριες μάζες της Ανατολικής Ευρώπης να οδηγηθούν σε μας.

            Οι αντικυκλωνες πηδαλιοχουν τα χαμηλά κ όταν αυτοί είναι ανεπαρκείς τότε βλέπετε το μπαχαλο που βλέπετε τώρα στους χάρτες. Υψηλές πιέσεις στις οποίες φωλιάζουν χαμηλές κ πάλι Υψηλές κ πιαστ το αύγο κ κουρευτω.

            Θέλαμε ένα 1035 με 1040 να χύνεται Κεντροβορεια Ευρώπη κ τότε ο Αυλώνας θα ερχόταν για πλάκα. Θα μας πλάκωνε μετά για κάνα 10ημερο ο αντικυκλωνας κ μετά ζωνικη κ μετά πάλι ίσως είχαμε αλλη μια καλή ευκαιρία το Φλεβάρη.

            Τώρα ΤΊΠΟΤΑ. Ένα ΤΙΠΟΤΑ έχουμε μπροστά μας δυστυχώς. Αν δεν ισχυροποιηθεί είτε ο Αζορικος είτε ο Σκανδιναβικος είτε κ οι δύο ακόμα καλύτερα ας ξεχασουμε τα χιόνια.
            Last edited by icestorm; 09/01/2021, 12:29 AM.
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

            Comment


            • Originally posted by DIMITRISPAP View Post
              μετακομισε ο κλεαρχος στο μετεο μαλλον...2 βαθμους μεγιστη στο κεντρο αθηνας εχει σε μεγαλους χιονιαδες..πραγματικα κοιταω ολα τα κυρια τρεξιματα ολων των μοντελων και δε μπορω να καταλαβω πως προκυπτουν αυτες οι αστειοτητες..ουτε μεμονωμενο μελος των ensembles δε βγαζει τετοιες συνθηκες...επιμενει για σερι τρεξιματα ο ευρπαιος για το τιποτα για 14-15 και επιμενει αν και μακρυτερα για καποια αναδιπλωση ευνοικη του αζορικου που θα μας χαρισει καπου στο ελλαντα χιονια..το κυριο του ευρωπαικου στις τοσεςωρες ειναι αχρηστο...ο τζιφος εχει σταθερα στα ens 4-5 θερμα σεναρια που πηγαινουν προς ουκμο και ευρωπαικο για 14-15..αν οχι αποψε αναμενεται να στραφει προς τα εκει απο το πρωι...φοβαμαι οτι και φετος υπερεκτιμαει τυχον ψυχρες εισβολες
              Το Μέτεο ήταν είναι κ δυστυχώς θα είναι για τα ΜΠΑΖΑ
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

              Comment


              • To gfs δεν λειτουργεί σωστά,ακόμη δεν το καταλάβατε;καλυτερα κοιτάτε παράλληλο που πάει πολύ καλύτερα τις τελευταίες ημέρες.
                καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

                Comment


                • Originally posted by ΓΙΑΝΝΗΣ View Post
                  To gfs δεν λειτουργεί σωστά,ακόμη δεν το καταλάβατε;καλυτερα κοιτάτε παράλληλο που πάει πολύ καλύτερα τις τελευταίες ημέρες.
                  Βρε πάρε οποίο μοντέλο θες. Αν δεν έχεις Αντικυκλωνα με κακαλα στον άσο μένεις. Εσύ βέβαια παίζεις μπάλα έτσι κ αλλιώς στα 500+ που βρίσκεσαι. Εμείς εδώ κάτω όμως κλαίμε
                  Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                  Comment


                  • Χαχαχα. Όπως τα περίμενα.Τα ensembles του τζιφου τράβηξαν ανηφόρα. Ουσιαστικά για 14-15 πάμε απλά σε πτώση στα κλιματικά. Γενικά θα συμφωνήσω. Αττικός χιονιάς χωρίς κέντρο υψηλών πιέσεων 1035 1040 στις γαλλοιταλικες Άλπεις και οκ ,μετά να καταρρέει πάνω μας , δύσκολα υφίσταται
                    ομοιος ομοιω αει πελαζει

                    Comment


                    • τι να λεμε τωρα , εμεις περιμενουμε χιονια και τα ensembles στο νησι ανοιγουν προς τα κατω και τρεχουν σταθερα σε αρνητικες τιμες...δε μας θελει...
                      ομοιος ομοιω αει πελαζει

                      Comment


                      • Με τέτοιο μπαχαλο στις πιέσεις ( αφού όπως είπα κ χθες λείπει σοβαρός Αντικυκλωνας) πρόγνωση ακόμα κ από το καλύτερο μοντέλο πριν τις 3 ! Μέρες απλά δεν υφίσταται. Όπως λοιπόν δεν έχουμε κανένα λόγο να χαιρόμαστε έτσι κ δεν χρειάζεται η απόλυτη απογοήτευση. Δεν πάμε για κάτι μεγάλο αυτό πλέον κλείδωσε. Όμως κ νιφάδες να δούμε για λίγες ώρες κάτι είναι κ αυτό απ' το τίποτα
                        Last edited by icestorm; 09/01/2021, 07:46 AM.
                        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                        Comment


                        • Το meteo είναι για γέλια. Στη χθεσινοβραδινή του ανανέωση είχε χιονόπτωση στο Κέντρο Αθήνας + Πειραιά με μέγιστη 2 βαθμούς για την Πέμπτη. Η πρόγνωση αυτή ξαφνικά σήμερα το πρωί έγινε λίγα σύννεφα και 12 βαθμούς μέγιστη!

                          Comment


                          • Μας κρατάει ζωντανούς το gfs και έχει μαζί του και το ούκμο.
                            NISSAN SILVIA S13

                            Comment


                            • μοντελικο χαος ακομα...ενταξει αν δειτε τι εβγαζε το ουκμο μεχρι σημερα το πρωι θα γελατε...η αναδιπλωση μετα τις 15 αφηνει καποιες ελπιδες


                              Click image for larger version

Name:	UW120-7_jkj8.gif
Views:	759
Size:	38.7 KB
ID:	873Click image for larger version

Name:	UW120-21_ozx9.gif
Views:	759
Size:	49.0 KB
ID:	874Click image for larger version

Name:	UW120-6_lbt4.gif
Views:	759
Size:	34.4 KB
ID:	875
                              ομοιος ομοιω αει πελαζει

                              Comment


                              • Πολύ καλό το ευρωπαϊκό και πολύ καλύτερα τα ενσεμπλς του γφσ σε σχέση με χθες.
                                Και αύριο θα έχουμε αλλαγές. Ελπίζω να είναι προς το ακόμα καλύτερο.

                                Comment

                                Working...
                                X