Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναφορές κακοκαιρίας 28-31 Ιανουαρίου 2024

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Καλημέρα, χιονάκι πάνω σε αυτοκίνητο και σε κεραμίδια, αυτό είναι όλο. Δε ξέρω αν νωρίτερα είχε στρώσει κάτι περισσότερο, αλλά μόνο κ μόνο που βλέπω Βαρνάβα άχιονο, φαίνεται η μούφα.

    Comment


    • pzour_14
      pzour_14 commented
      Editing a comment
      Δεν ξέρω τι φταίει...οι ανεμοι;;; η σύγκλιση;;; εδώ συζητούσανε μετεωρολογοι για χιονομπορες...

    • Alexallaround
      Alexallaround commented
      Editing a comment
      Κοίτα πιστεύω ήταν από την αρχή ενας αδύναμος θερμοκρασιακά αυλώνας, δεν ξέρω εν τέλει αν αυτό το -36 μπήκε στα ενδότερα..θα μας το πουν τα παιδιά που γνωρίζουν από nowcast. Ναι η σύγκλιση έχεις δίκιο ήταν εξ'αρχής πιο δυτικά. Πάντως ακόμη και Ιπποκράτειος 2-3 πόντους έβαλε. Λογικά Βίλλια πήγαν λίγο καλύτερα, θα κάνουμε ταμείο αύριο πρωί. Εγώ νομίζω ότι θα έχουμε προς το απόγευμα κάποια καλή μπούκα. Το χειρότερο βέβαια θα είναι να τελειώσει εδώ ο χειμώνας...είναι σα να σε κόβουν πάνω στο σεξ..χαχα

  • #47
    Χιονίζει καλά και μπουμπουνιτά, για να δούμε..

    Comment


    • #48
      Απογοήτευση, ούτε πέτσα δε το λες αυτό καλά καλα

      Comment


      • Alexallaround
        Alexallaround commented
        Editing a comment
        Συμφωνώ δικέ μου!

    • #49
      Ολική της πλάκας με χιονοχάλαζο

      Comment


      • leoy
        leoy commented
        Editing a comment
        Δεν το πιστευα αυτο με το χιονοχαλαζο, στρωνει χαλαζι με 1 βαθμο

    • #50
      Χιονοθύελλα πλέον εδώ. Στρώνει και στο δρόμο

      Comment


      • #51
        Κατά περιόδους μέτριας έντασης χιονοπτώσεις. Τίποτα το σπουδαίο.

        Comment


        • #52
          Πραγματικά τι να πας Διόνυσο τι Άγιο Στέφανο σχεδόν το ίδιο πράγμα, είδα πρωινές φωτογραφίες. Το απόλυτο τίποτα και κυρίως λόγω θερμοκρασιών.

          Comment


          • #53
            Σταμάτησε το χιόνι, μας έμεινε η θύελλα.
            Μια πέτσα έχει στο δρόμο και λίγο παραπάνω στις εύκολες.
            Παντως ήταν εντυπωσιακή η προηγούμενη μπούκα, συνοδεία αστραπόβροντων.

            Comment


            • #54
              πολύς ντόρος για το κατώτερο εώς μέτριο ... τουλάχιστον θα έχουν λίγο νερό παραπάνω οι ταμιευτήρες

              Comment


              • #55
                Καλημέρα σε όλους από την φθινοπωρινή Άνω Βούλα που είδε 2 νιφάδες από σπόντα .
                Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες δικές μου παρατηρήσεις:
                - Ουδεπόποτε είδε η Αθήνα χιόνι όταν Διόνυσος και Ιπποκράτειος ΔΕΝ μπορούν να μηδενίσουν θερμοκρασιακά
                - Τα ensemble του GFS ακόμα και 4-5 ώρες πριν έχουν τεράστιες αποκλίσεις ( -4.5 εως -7.5 ). Αν δεν είναι κορδόνι στο nowcast, καταλαβαίνεις τη ρευστότητα των πραγμάτων.
                - Δεν ξέρω αν πιάσαμε τελικά (μέχρι στιγμής) -6 ή παρακάτω στα 850. Η θερμοκρασία στα 1.230 στην παρνηθα πάντως δεν επεσε κάτω από -3.8 αν είδα καλά.
                - Από την μικρή μου εμπειρία, όταν έχουμε κλασικό προσήνεμο αττικό χιονιά ΔΕΝ χιονίζεται το χωριό μου στη Λίμνη Πλαστήρα. Όμως χιόνισε, λίγο αλλά χιόνισε
                - Όταν βλέπεις το κρατικό μηχανισμό να ρίχνει αλάτι στην εθνική στο ύψος λίγο πάνω από τη στροφή για Κόρινθο καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται να δεις χιόνι. Στις βαρβάτες χιονοκακοκαιρίες η πολιτεία είναι πάντα απροετοίμαστη
                Ελπίζω ο αμερικάνος να επιστρέψει το σενάριο που πήγε να δείξει χτες το 18αρι
                Με αγάπη προς όλους, και ελπίζω οι έμπειροι να ΜΗΝ θυμώσουν για τις ερασιτεχνικές μου παρατηρήσεις!

                Comment


                • Alexallaround
                  Alexallaround commented
                  Editing a comment
                  Κανω like στο σχολιο σου για τον Κρατικο Μηχανισμο...! -4.5 στα 850 πρεπει να ηταν οτι καλυτερο πιασαμε. Οπως πολυ σωστα λες οταν δε μηδενιζουν περιοχες στα 600 μετρα, μιλαμε ειτε για ψυχρη εισβολη που θα ταιριαζε για τελος Νοεμβρη αρχες Δεκεμβρη ειτε για αυλωνα και συγκλισεις που ειναι για αλλου και απλα εμεις μενουμε με την ελπιδα μεχρι τελευταια στιγμη οτι κατι θα αλλαξει. Παντως αν και ημουν αυτος που πιστευα φουλ τα μακροπροθεσμα του cfs και ειχα πονταρει σε αυτη την ημερομηνια για τη δυνατη ψυχρη εισβολη του φετινου χειμωνα απο αρχες Δεκεμβρη, πλεον ειμαι φουλ απογοητευμενος το ελ νινιο εχει θερμανει το μισο πλανητη. Αν δεν ειχαμε το βρωμοελνινιο θα ελεγα οτι σιγουρα θα ακολουθησει μια δυνατη ψυχρη εισβολη για να μας το ξεπληρωσει, οπως κανει πολλες φορες..Ομως φετος μου φαινεται πραγματικα ακατορθωτο, απλα ο καιρος δε μπορει...

              • #56
                Ωραία χιονοκαταιγίδα, αν βλέπαμε και καμιά νιφάδα της προκοπής καλά θα ήταν..έκανε πάλι τη γνωστή πέτσα, ρίχνει ακόμη για να δούμε
                Last edited by Alexallaround; 30/01/2024, 01:57 PM.

                Comment


                • #57
                  Κλείστός καταμαυρος ουρανός και βροντες, αλλα με +2.8 δεν παμε πουθενα, βροχουλα και κανα χιονονερο non stop.

                  Comment


                  • #58
                    Ρίχνει πολύ πράγμα.
                    Είναι άδικο αυτή τη φορά να ειρωνεύονται στα κανάλια τους μετεωρολόγους. Ποιος το φανταζόταν, ότι με αυτον τον υετό εδώ θα παλεύαμε με οριακά θετικές Τ.

                    Comment


                    • #59
                      Μολις τωρα ο κ. Ζιακο σχολιασε αυτο που λεγαμε, η Τ στα 850 δν πηγε κατω απο -4.1!! Στα 500 παντως το -35 το πιασαμε

                      Comment


                      • #60
                        Originally posted by Alexallaround View Post
                        Μολις τωρα ο κ. Ζιακο σχολιασε αυτο που λεγαμε, η Τ στα 850 δν πηγε κατω απο -4.1!! Στα 500 παντως το -35 το πιασαμε
                        Εξού και ο πολύς υετός!! Κρίμα πάντως για την όλη φάση...

                        Comment

                        Working...
                        X