Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναφορές κακοκαιρίας 28-31 Ιανουαρίου 2024

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    1.7 δείχνει τώρα και χιονίζει με ασθενή-μέτρια ένταση με σχετικά χοντρές νιφάδες.

    Comment


    • #32
      Περιεργα πραγματα παντως, παρατηρω οτι Βαρυμπομπη που μου ειπανε για χιονοπτωση ο σταθμος σαφεστατα ειναι πιο ψηλα θερμοκρασιακα απο Εδω στην μαλακασα, παρολα αυτα ακομα εμεις εχουμε χιονονερα/βροχη.

      Comment


      • #33
        Παύση φαινομένων εδώ και άνοδος της Τ στους 2,1.

        Comment


        • #34
          Μέχρι στιγμής χιόνισε κανονικά από τα 500+...ελπίζουμε το βράδυ σε κανένα θαύμα!

          Comment


          • #35
            Σπασμένη συννεφιά, λίγος αέρας χωρίς φαινόμενα. τ στους 2.
            Αστραπές προς τη Δίρφυ.

            Comment


            • #36
              Πυκνή χιονόπτωση με την τ στον 1,5 βαθμό.

              Comment


              • #37
                Τ σε πτώση και εδω στα χαμηλά 1.7 με εντονα φαινομενα.

                Comment


                • #38
                  βγηκα μια να πεταξω σκουπιδια και ειδα λιωμενο-παγωμενο χιονι στο αμαξι, παντως τωρα χιονονερο ριχνει, ακομη τπτ σοβαρο...αντε να ιδουμε ποτε. Ο σταθμος που ειναι κοντα μου λεει 0.7 με σ.δ. -0.3.. Ο ετερος σταθμος λεει 2.1, δεν εχει ανανεωσει απο τις 10:20 και σ.δ. 0.9, το αμαξι μου λεει -3 αντε βγαλε ακρη..χαχα
                  Last edited by Alexallaround; 29/01/2024, 11:13 PM.

                  Comment


                  • #39
                    Παντως απορία το έχω , εδω εχουμε παει 1.2Τ αλλα ακομα χιονονερα κανει.
                    Πριν ο Diko me 1.5T στο μικροχώρι ειχε κανονική χιονόπτωση.

                    Comment


                    • Alexallaround
                      Alexallaround commented
                      Editing a comment
                      ειναι το υψομετρο δικε μου που κανει τη διαφορα..επισης οι θερμοκρασιες δεν εχουν μετρηθει με τον ιδιο σταθμο-θερμομετρο.

                    • leoy
                      leoy commented
                      Editing a comment
                      Ναι το υψομετρο εικάζω θερμοκρασιακά σωστός ειμαι καθως δεν εχω αποκλιση απο το σταθμο της μαλακάσας ελαχιστα πιο πανω. Παιζω στο +0.2-0.4 λογω οτι ειναι στα 365

                    • Alexallaround
                      Alexallaround commented
                      Editing a comment
                      Κοιτα αν η Μαλακασα εχει φαινομενα μπορει να ειναι ακομη πιο κατω θερμοκρασιακα. Σκεψου οτι ο κολλητος μου μενει στον απεναντι λοφο Αγ. Στεφαν. στα 425 m και εχει σταθερα απο μενα ~ 0.2 - 0.3 κάτω. Σε οριακές καταστάσεις έχω πέτσα στο δρόμο, έχει 1-2 ποντους. Το ατιμο το υψομετρο (ειδικα σε κοντινες περιοχες) ειναι το σημαντικοτερο κριτηριο για χιονοστρωσεις κτλ.

                  • #40
                    ασθενη χιονοπτωση τωρα. ριχνει καλα τωρα, αρχιζει να πιανει σε ευκολες
                    Last edited by Alexallaround; 29/01/2024, 11:32 PM.

                    Comment


                    • #41
                      Επιτέλους γυρισε σε χιονοπτωση, Τ 0.8, ξεκινησε να πιανει κιολας στο αμαξι

                      Comment


                      • #42
                        Δεν είναι να το παίρνεις στα σοβαρά το θερμόμετρό μου.
                        Τώρα δείχνει 1,5 και βλέπω Ιπποκράτειο και Μαλακάσα να δείχνουν 0,2 και οι δύο.

                        Comment


                        • #43
                          Originally posted by diko View Post
                          Δεν είναι να το παίρνεις στα σοβαρά το θερμόμετρό μου.
                          Τώρα δείχνει 1,5 και βλέπω Ιπποκράτειο και Μαλακάσα να δείχνουν 0,2 και οι δύο.
                          Ναι δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις πιο πανω απο μαλακασα η εμένα. Πρέπει να επενδύσεις! πιθανον εισαι <0 τωρα

                          Comment


                          • #44
                            Ενα μισάωρο ξέσπασμα και πιάσαμε στις εύκολες Τ 0.3. Ελπίζουμε σε εντονότερα φαινόμενα....

                            Comment


                            • #45
                              Παντελώς έξω οι προβλέψεις μου. Περίμενα και βόρεια προάστια χιονακι αλλά βλέπω τίποτα. Θα μου πεις δεν τελείωσε η ημέρα αλλά αν βλέπεις ότι ζορίζονται μέρη όπως αγιος Στέφανος κτλ τι περιμένουμε να δούμε...ο καιρος εδώ πειραια δεν είναι συμπαγής. Για να δουμε τι θα γινει στην συνέχεια το στοίχημα είναι να στρωθούν καλά τα υπερβορεια

                              Comment

                              Working...
                              X