Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναφορές κακοκαιρίας 28-31 Ιανουαρίου 2024

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alexallaround
    replied

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    replied
    Καλησπέρα, θα ανεβάσω αργότερα 1-2 φωτός απο Αυγή, έτσι για να μη πέφτουμε...

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    replied
    Κατι αναλογο ειχε ξανασυμβει πριν 5-6 χειμωνες (ισως κ λιγο πιο πριν), οπου τελευταια στιγμη "λακισε" η ψυχρη λιμνη στα 500 και μειναμε χωρις υποστηριξη, ξεροκρυο δηλαδη χωρις φαινομενα. Τα μοντελα ειχαν πεσει και τοτε εξω, θυμαμαι ο κ. Κολυδας να το σχολιαζει και να κραταει μια "πισινη" και εν τελει καλα εκανε. Η γνωμη μου ειναι οτι αν οι "αυλώνες" δεν εχουν δυναμικη, θα πρεπει να αναμενουμε καποιες φορες τετοια καταληξη...φυσικα ενας μετεωρολογος που ειναι και η επιστημη του θα μπορουσε να μας διαφωτισει επι τουτου. Παντως για το βραδυ, ισως βελτιωθουν οι Τ στα 850 λογω ευνοικοτερης κινησης του αυλωνα καθως θα συμπιεζεται απο τον αντικυκλωνα και αν εχουμε εστω λιγο υετο, ισως δουμε και καμια νιφαδα της προκοπης, πηξαμε στο χιονοχαλαζο!

    Leave a comment:


  • leoy
    replied
    Μαλιστ -4.1 , και πολυ καλα μας πηγε που ειδαμε <1 βαθμο καποιοι με χαμηλα υψομετρα.
    Βαση των στατιστικων το 0 ηταν στα 812μετρα για αυτο και μονο στα πολυ ψηλα τελικα το εστρωσε.
    Ενδιαφερον το σχολιο

    - Μετά την «προδοσία» της θερμοκρασίας στα 850 hPa, οι νιφάδες αγωνίστηκαν ηρωικά και κατάφεραν να διατρέξουν απόσταση ακόμα και 400 μέτρων κάτω από το επίπεδο παγοποίησης.
    - Βλέποντας η ατμόσφαιρα τη διαμάχη των παιδιών της, βρήκε τη λύση των χιονοσφαιριδίων!

    Για οσους απο εμας αναρωτιομασταν γιατι επεφτε αυτο το χιονοχαλαζο!
    Attached Files

    Leave a comment:


  • panos_doctor
    replied
    Originally posted by Alexallaround View Post
    Μολις τωρα ο κ. Ζιακο σχολιασε αυτο που λεγαμε, η Τ στα 850 δν πηγε κατω απο -4.1!! Στα 500 παντως το -35 το πιασαμε
    Ίσως και γι αυτό τα μοντέλα ακόμα και 5-6 ώρες πιο πριν όπως είπα πιο πάνω ΔΕΝ μπορούσαν να δουν τη θερμοκρασία σωστά στα 850 και τα ensembles αντί για κορδόνι ήταν το μαλλί της γριάς....

    Leave a comment:


  • panos_doctor
    replied
    Originally posted by Alexallaround View Post
    Μολις τωρα ο κ. Ζιακο σχολιασε αυτο που λεγαμε, η Τ στα 850 δν πηγε κατω απο -4.1!! Στα 500 παντως το -35 το πιασαμε
    Εξού και ο πολύς υετός!! Κρίμα πάντως για την όλη φάση...

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    replied
    Μολις τωρα ο κ. Ζιακο σχολιασε αυτο που λεγαμε, η Τ στα 850 δν πηγε κατω απο -4.1!! Στα 500 παντως το -35 το πιασαμε

    Leave a comment:


  • ANTONIS 64
    replied
    Ρίχνει πολύ πράγμα.
    Είναι άδικο αυτή τη φορά να ειρωνεύονται στα κανάλια τους μετεωρολόγους. Ποιος το φανταζόταν, ότι με αυτον τον υετό εδώ θα παλεύαμε με οριακά θετικές Τ.

    Leave a comment:


  • leoy
    replied
    Κλείστός καταμαυρος ουρανός και βροντες, αλλα με +2.8 δεν παμε πουθενα, βροχουλα και κανα χιονονερο non stop.

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    replied
    Ωραία χιονοκαταιγίδα, αν βλέπαμε και καμιά νιφάδα της προκοπής καλά θα ήταν..έκανε πάλι τη γνωστή πέτσα, ρίχνει ακόμη για να δούμε
    Last edited by Alexallaround; 30/01/2024, 01:57 PM.

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    commented on 's reply
    Κανω like στο σχολιο σου για τον Κρατικο Μηχανισμο...! -4.5 στα 850 πρεπει να ηταν οτι καλυτερο πιασαμε. Οπως πολυ σωστα λες οταν δε μηδενιζουν περιοχες στα 600 μετρα, μιλαμε ειτε για ψυχρη εισβολη που θα ταιριαζε για τελος Νοεμβρη αρχες Δεκεμβρη ειτε για αυλωνα και συγκλισεις που ειναι για αλλου και απλα εμεις μενουμε με την ελπιδα μεχρι τελευταια στιγμη οτι κατι θα αλλαξει. Παντως αν και ημουν αυτος που πιστευα φουλ τα μακροπροθεσμα του cfs και ειχα πονταρει σε αυτη την ημερομηνια για τη δυνατη ψυχρη εισβολη του φετινου χειμωνα απο αρχες Δεκεμβρη, πλεον ειμαι φουλ απογοητευμενος το ελ νινιο εχει θερμανει το μισο πλανητη. Αν δεν ειχαμε το βρωμοελνινιο θα ελεγα οτι σιγουρα θα ακολουθησει μια δυνατη ψυχρη εισβολη για να μας το ξεπληρωσει, οπως κανει πολλες φορες..Ομως φετος μου φαινεται πραγματικα ακατορθωτο, απλα ο καιρος δε μπορει...

  • panos_doctor
    replied
    Καλημέρα σε όλους από την φθινοπωρινή Άνω Βούλα που είδε 2 νιφάδες από σπόντα .
    Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες δικές μου παρατηρήσεις:
    - Ουδεπόποτε είδε η Αθήνα χιόνι όταν Διόνυσος και Ιπποκράτειος ΔΕΝ μπορούν να μηδενίσουν θερμοκρασιακά
    - Τα ensemble του GFS ακόμα και 4-5 ώρες πριν έχουν τεράστιες αποκλίσεις ( -4.5 εως -7.5 ). Αν δεν είναι κορδόνι στο nowcast, καταλαβαίνεις τη ρευστότητα των πραγμάτων.
    - Δεν ξέρω αν πιάσαμε τελικά (μέχρι στιγμής) -6 ή παρακάτω στα 850. Η θερμοκρασία στα 1.230 στην παρνηθα πάντως δεν επεσε κάτω από -3.8 αν είδα καλά.
    - Από την μικρή μου εμπειρία, όταν έχουμε κλασικό προσήνεμο αττικό χιονιά ΔΕΝ χιονίζεται το χωριό μου στη Λίμνη Πλαστήρα. Όμως χιόνισε, λίγο αλλά χιόνισε
    - Όταν βλέπεις το κρατικό μηχανισμό να ρίχνει αλάτι στην εθνική στο ύψος λίγο πάνω από τη στροφή για Κόρινθο καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται να δεις χιόνι. Στις βαρβάτες χιονοκακοκαιρίες η πολιτεία είναι πάντα απροετοίμαστη
    Ελπίζω ο αμερικάνος να επιστρέψει το σενάριο που πήγε να δείξει χτες το 18αρι
    Με αγάπη προς όλους, και ελπίζω οι έμπειροι να ΜΗΝ θυμώσουν για τις ερασιτεχνικές μου παρατηρήσεις!

    Leave a comment:


  • gregfan
    replied
    πολύς ντόρος για το κατώτερο εώς μέτριο ... τουλάχιστον θα έχουν λίγο νερό παραπάνω οι ταμιευτήρες

    Leave a comment:


  • ANTONIS 64
    replied
    Σταμάτησε το χιόνι, μας έμεινε η θύελλα.
    Μια πέτσα έχει στο δρόμο και λίγο παραπάνω στις εύκολες.
    Παντως ήταν εντυπωσιακή η προηγούμενη μπούκα, συνοδεία αστραπόβροντων.

    Leave a comment:


  • Alexallaround
    replied
    Πραγματικά τι να πας Διόνυσο τι Άγιο Στέφανο σχεδόν το ίδιο πράγμα, είδα πρωινές φωτογραφίες. Το απόλυτο τίποτα και κυρίως λόγω θερμοκρασιών.

    Leave a comment:

Working...
X