Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χειμώνας 2023 - 2024

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Χιών View Post
    Ποιος θα περίμενε ότι μετά από τον εμετικό και θερμότερο των τελευταίων 120+ ετών Δεκέμβριο 2022, θα ακολουθούσε την επόμενη ακριβώς χρονιά ένας Δεκέμβριος που θα τον συναγβνίζεται στα ίσια. Σε πολλές περιοχές της Αττικής θα γίνει μάχη στήθος με στήθος για το ποιος από τους δύο είναι θερμότερος.
    Στον σταθμό του Δημαρχείου στην Ηλιούπολη ο τρέχων Δεκέμβριος είναι στους 14.2 μέση Τ, ενώ ο περσινός βγήκε στους 14.4. Με τις επόμενες μέρες να προβλέπονται και πάλι εντελώς ανοιξιάτικες, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά...
    Δυστυχώς όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα αυτό ακριβώς είναι που περιμένουμε. Συνεχόμενα νέα θερμοκρασιακά ρεκόρ. Χρόνια πολλά σε όλους και εύχομαι να ζήσουμε και πάλι κάποιες φωτοβολίδες έστω ψύχους και χιονιού που θα αξίζουν και τον σχολιασμό.

    Comment


    • #32
      Η μέρα της μαρμότας τα μονδελα. Κάθε μέρα όλο και πιο πίσω η οποία υποτιθέμενη αλλαγή. Προς το παρόν τίποτα στον ορίζοντα. Χιονιαδες στις 400 ώρες είναι σαν το παιδικό παραμύθι frozen που βλέπει η κόρη μου. Στατιστικά και μόνο δε γίνεται να βγει χειμώνας χωρίς τουλάχιστον μία ψυχρή εισβολή. Το μόνο κλειδωμένο είναι ότι όσο πάει το μάτι είμαστε από λίγο έως πολύ πάνω από τα κλιματικά.
      ομοιος ομοιω αει πελαζει

      Comment


      • #33
        Καλημερα και Καλη Πρωτοχρονια σε ολους/ες! Κλειδωνει η πρωτη ψυχρη καταβαση στο διαστημα 11- 13 του μηνα, αν και επιμενω οτι τα "σοβαρα" θα πρεπει να τα αναμενουμε στα τελη του Γεναρη.

        Comment


        • #34
          Καλή Πρωτοχρονιά και σε σένα, φίλε μου, όπως και σε όλα τα υπόλοιπα παιδιά.
          Για μένα το μόνο που έχει κλειδώσει είναι ο εμποδισμός. Ο αυλώνας , αν κατέβει, δεν ξέρουμε ποιον θα αφορά. Πάντως, αν και βαμμένος χιονόφιλος, ανησυχώ πολύ για την ανομβρία του φετινού και όχι μόνο, χειμώνα. Το νερό δεν το χρειαζόμαστε μόνο για να ξεδιψούνε οι κάτοικοι των πόλεων. Το θέλουμε για να παράγουμε και κάτι να τρώμε. Αν εμφανίζεται μόνο σε μορφη που φέρνει καταστροφές, κλάφτα......... Θα ήθελα λοιπόν καποιες διαταραχές που να φορτώσουν χιόνι τα ορεινά - ημιορεινά και μετά ας έρθει και το πεδινό χιόνι. Δεν κινδυνολογώ, αλλά υπάρχει τεράστιο πρόβλημα, με την καινούρια κανονικότητα........

          Comment


          • #35
            Καλημέρες. Τίποτα δεν έχει κλειδώσει. Τα μέλη στον 500αρη ακόμα είναι μάπα. Ναι , πιθανόν να έχουμε Ριτζ στη δυτική βορειοδυτική Ευρώπη και αναδιπλώσεις στη συνέχεια αλλά δε μπορούμε να μιλάμε ούτε για θέση ούτε για κλίση αντικυκλωνα αυτή τη στιγμή. Παίζει πάντα και το σενάριο της θερμής εισβολής , καθόλου δεν έχει φύγει από το κάδρο. Δε βλέπετε ότι εδώ και πόσες μέρες δε μπορεί ούτε καν να συννεφιασει, τι συζητάμε τώρα. Η ερημοποίηση της νότιας Ελλάδας για όσους δεν το έχουν καταλάβει δειλά δειλά έχει αρχίσει. Βροχές με το σταγονόμετρο, η θα βρεχει σε λίγες ώρες τον υετό δύο ετών όπως στη Θεσσαλία με ότι συνεπάγεται αυτό.
            ομοιος ομοιω αει πελαζει

            Comment


            • #36
              Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους τους εκλεκτούς συνδαιτυμόνες του φόρουμ! Στα καιρικά η τάση υπάρχει όπως κ ψύχος. Μετά τις 10/1 το ενδιαφέρον αναμένεται έντονο!
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

              Comment


              • #37
                Καλημερα χρονια πολλα καλη χρονια. Ακομα τιποτα το χειροπιαστο στον οριζοντα τα περισσοτερα μελη στα ensembles δεν κατεβαζουν καν αυλωνα , ο αζορικος απο μονος του δε λεει κατι. Οδευουμε προς ψυχρανση σε σχεση με τα αισχη που διανυουμε απο το καλοκαιρι χωρις ελεος αλλα αυτο δεν εγγυαται τιποτα. Κατι ακομα. Χρειαζομαστε επειγοντως βροχες δεν παει αλλο η κατασταση. Θα παρακαλαμε στην καρδια του χειμωνα για αυτες , τραγικες καταστασεις.
                ομοιος ομοιω αει πελαζει

                Comment


                • #38
                  Πρώτα θέλουμε Αζορικο κ αυτό φαίνεται να κλειδώνει. Κατά τα άλλα εμείς παίζουμε μπάλα μετά τις 10/1 οπότε μέχρι τότε όλα μπορούν να συμβούν
                  Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                  Comment


                  • #39
                    Ερχεται "Καυτο" δευτερο μισο Γεναρη! Καλή Χρονιά σε όλους

                    Comment


                    • #40

                      Comment


                      • #41
                        κλαμα στα social media μετα τα πρωινα , ψαχνουν αυλωνες,αλλα αυτα παθαινουν οσοι βιαζονται και εχουν κανει το hopecasting αθλημα. ηρεμια χρειαζεται , παμε σε ψυχρανση , βροχουλες με χιονακια στα ορεινα και βλεπουμε . αναδιπλωσεις θα υπαρξουν μετα τις 10-01 και εκει ισως προκυψουν ευκαιριες. μεχρι τοτε ας απολαυσουμε τη νεα θερμη εισβολη των φωτων.
                        ομοιος ομοιω αει πελαζει

                        Comment


                        • #42
                          Αυτό ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα, αλλά το βάζω για γούρι...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by DIMITRISPAP View Post
                            κλαμα στα social media μετα τα πρωινα , ψαχνουν αυλωνες,αλλα αυτα παθαινουν οσοι βιαζονται και εχουν κανει το hopecasting αθλημα. ηρεμια χρειαζεται , παμε σε ψυχρανση , βροχουλες με χιονακια στα ορεινα και βλεπουμε . αναδιπλωσεις θα υπαρξουν μετα τις 10-01 και εκει ισως προκυψουν ευκαιριες. μεχρι τοτε ας απολαυσουμε τη νεα θερμη εισβολη των φωτων.
                            Δημήτρη καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.
                            Συμφωνώ απόλυτα, εγώ θυμάμαι (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι με ελ νινιο πάμε για τέλη Γενάρη με κάποια "φωτοβολίδα" (αυτό δείχνουν κατά καιρούς και τα μακρινά του cfs), θα έλεγα μετά τις 20 Γενάρη μέχρι τη πρώτη βδομάδα του Φλεβάρη είναι υποψήφιο για κάτι δυνατό. Εγώ θα επιμείνω για 28 Γενάρη, κάνω all in! Σύντομος χειμώνας ο φετινός, η καλύτερα ανύπαρκτος τουλάχιστον έως τώρα...

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by DIMITRISPAP View Post
                              κλαμα στα social media μετα τα πρωινα , ψαχνουν αυλωνες,αλλα αυτα παθαινουν οσοι βιαζονται και εχουν κανει το hopecasting αθλημα. ηρεμια χρειαζεται , παμε σε ψυχρανση , βροχουλες με χιονακια στα ορεινα και βλεπουμε . αναδιπλωσεις θα υπαρξουν μετα τις 10-01 και εκει ισως προκυψουν ευκαιριες. μεχρι τοτε ας απολαυσουμε τη νεα θερμη εισβολη των φωτων.
                              Γενικά το να γράφονται εκατοντάδες σελίδες και ποστ στα σόσιαλ για υποθετικά πράγματα στις 200++ ώρες με αέρα βεβαιότητας, θεωρώ πως είναι απίστευτα κουραστικό, ψυχοφθόρο και μάταιο τόσο για τους αναγνώστες όσο και για τους ίδιους τους γράφοντες. Όλοι έχουμε την επιθυμία να δούμε χιόνι και ίσως "φουσκώνουμε" κατά καιρούς τα δεδομένα που έχουμε, αλλά το ατέρμονο hopecasting νομίζω ότι έχει καταντήσει μάστιγα και αγγίζει τα όρια της παραπληροφόρησης πλέον εκ μέρους ορισμένων προγνωστών και σχολιαστών.
                              18/02/08 - 10/1/17
                              9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                              -2/2/1882-

                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Στο fb και εσχάτως στο tik tok αγαπητέ Χίων ,ξεσαλωναν μέχρι χθες , τι ασθ διάβαζα, τι ψύχος διαρκείας ,τι Μάρτιος 87. Για το άλλο φόρουμ δε γνωρίζω, δεν παρακολουθώ είμαι σίγουρος ότι θα έγινε ξεσαλωμα μέχρι χθές και σήμερα αναθέματα και μαύρες πλερεζες σε χιλιάδες σελίδες. Μέχρι τώρα έχουμε λοιπόν, θερμή εισβολή μέχρι και φώτα, express βροχοκαιρια του Αη Γιάννη και 10-12 έχουμε σαφή τάση για χειμωνιάτικη κακοκαιρία, με βροχές στα πεδινά, χιόνια στα βουνά ακόμα και σε χαμηλότερα υψόμετρα. Για λεπτομέρειες είναι νωρίς όμως με βελτιώσεις μπορούν να παίξουν γερά και χαμηλότερα υψόμετρα και στην Αττικουλα .Για το μετά υποψία αζορογροιλανδικου. Αν κάτσει τέτοιο σενάριο, είναι πιθανή όχι θερμή εισβολή αλλά εισβολαρα στα μέσα του μήνα. Πάμε όμως βήμα βήμα.
                                ομοιος ομοιω αει πελαζει

                                Comment

                                Working...
                                X