Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χειμώνας 2023 - 2024

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by DIMITRISPAP View Post
    ρεταλια ψυχους , 24ωρες κακοκαιριες και μετα ολος ο μηνας απο 5 εως 10 βαθμους πανω απο τα κλιματικα.σταθερο μοτιβο απο το 2010 και μετα πλην εξαιρεσεων που επιβεβαιωνουν τον κανονα και ερχεται η οποια εξισσοροπηση της πλακας με μια βαρβατη ψυχρη εισβολη , πανγυριζουμε για χιονι στην πορτα μας και οι υπολοιπες 80 μερες του χειμωνα ειναι τραβεστι χειμωνας
    Με βαριά καρδιά μεν, θα συμφωνήσω δε....
    Δυστυχώς δεν βλέπω πως μπορεί να ανατραπεί αυτή η κατάσταση.
    Νομίζω είναι αργά πια. https://ziakopoulos.blogspot.com/202...g-post_17.html
    Last edited by ANTONIS 64; 18/12/2023, 05:55 PM.

    Comment


    • #17
      Γειά σε όλους! Χαίρομαι που τα ξαναλέμε μετά από τόσο καιρό!!!
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

      Comment


      • ANTONIS 64
        ANTONIS 64 commented
        Editing a comment
        Α μπράβο!!! Ελαμψες δια της απουσίας σου. Καλά χιόνια να έχουμε...

    • #18
      Φέτος τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από πέρσυ. Δεν ξέρω αν θα δούμε καλό χιόνι αλλά αφού είδαμε στον ανύπαρκτο περσινό χειμώνα γιατί όχι και φέτος. Θυμίζω ότι πέρσυ φτάσαμε γιορτές και η Τ κάτω από 10 βαθμούς δεν είχε πέσει!!!
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

      Comment


      • #19
        Σήμερα ενημερώθηκα για ένα πολύ θλιβερό γεγονός. Ο Ερμής ένα ιστορικό πρόσωπο για αυτό τον χώρο και την μετεοκοινότητα γενικότερα από σήμερα πέρασε στην αιωνιότητα. Δεν τον γνώριζα προσωπικά ήταν όμως θυμάμαι από τα μέλη εκείνα (μαζί με τον ΓΙΑΝΝΗ) που με έκαναν να θέλω να γίνω και γω μέλος του χώρου αυτού. Μιλάμε σχεδόν για 20 χρόνια πριν. Πολλές γνώσεις, μεγάλη αγάπη για το χιόνι και το χόμπι μας τον καιρό. Ο Θεός ας τον αναπαύσει. Αιωνία η μνήμη σου αγαπητέ Ερμή δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ!
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

        Comment


        • #20
          Μου αρέσει, που είχα και "κρυφή ελπίδα¨ για 25-27. Δυστυχώς και αυτός ο χειμώνας δείχνει να βαδίζει στα αχνάρια της νέας κανονικότητας. Φυσικά και μπορεί να έρθει μια φωτοβολίδα, φυσικά και θα ξεπηδήσει από μέσα μου το παιδί και θα πανηγυρίσω, αλλά φοβάμαι πως πλέον το διακύβευμα είναι πολύ μεγαλύτερο.

          Για τον Ερμή, προσυπογράφω όσα έγραψε ο Πάνος. Καλό κουράγιο στους οικείους του.

          Comment


          • #21
            Καλά Χριστούγεννα, στους λίγους και εκλεκτούς του forum!!

            Comment


            • #22
              χρονια πολλα.απο θερμη σε θερμη εισβολη παμε. δε προξενει εντυπωση. ειναι η νεα κανονικοτητα. για οσο παει το ματι 3 με 4 βαθμους πανω απο τα κανονικα και στο ενδιαμεσο διαδοχικες θερμες εισβολες. Ο ορισμος της κλιματικης αλλαγης- κρισης
              ομοιος ομοιω αει πελαζει

              Comment


              • #23
                Ποιος θα περίμενε ότι μετά από τον εμετικό και θερμότερο των τελευταίων 120+ ετών Δεκέμβριο 2022, θα ακολουθούσε την επόμενη ακριβώς χρονιά ένας Δεκέμβριος που θα τον συναγβνίζεται στα ίσια. Σε πολλές περιοχές της Αττικής θα γίνει μάχη στήθος με στήθος για το ποιος από τους δύο είναι θερμότερος.
                Στον σταθμό του Δημαρχείου στην Ηλιούπολη ο τρέχων Δεκέμβριος είναι στους 14.2 μέση Τ, ενώ ο περσινός βγήκε στους 14.4. Με τις επόμενες μέρες να προβλέπονται και πάλι εντελώς ανοιξιάτικες, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά...
                18/02/08 - 10/1/17
                9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                -2/2/1882-

                sigpic

                Comment


                • #24
                  Χρόνια πολλά και από εμένα σε όλη την παρέα. Δυστυχώς δεν έχουμε να σχολιάσουμε κάτι αφού δεν υπάρχει κάτι. Η όλη κατάσταση κάθε φορά πάει και πιο πίσω. Στην αρχή βλέπαμε για 2-3 μετά για 6-7 και πάει λέγοντας. Εντάξει δεν θα τα ισοπεδωσω και όλα καθώς η Αττική και οι λοιπές προσηνεμες δυνάμεις δύσκολα βλέπουν κάτι τον Δεκέμβρη ειδικά τα τελευταία χρόνια. Καλή συνέχεια να έχουμε και ελπίζω να αλλάξει η όλη κατάσταση

                  Comment


                  • #25
                    Καλό χειμώνα (λέμε τώρα) και χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία!
                    Πού αποδίδετε το γεγονός ότι όλα τα μοντέλα ξεκινούν με προσδοκίες και στο τέλος τρώνε όλα φόλα;

                    Comment


                    • #26
                      ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΙΑΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΟΛΕΣ, ΓΑΜΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ!!!

                      Comment


                      • #27
                        Originally posted by Ioannis Xionias View Post
                        Καλό χειμώνα (λέμε τώρα) και χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία!
                        Πού αποδίδετε το γεγονός ότι όλα τα μοντέλα ξεκινούν με προσδοκίες και στο τέλος τρώνε όλα φόλα;
                        Φίλε μου, λυπάμαι αλλά τα μοντέλα ποτέ δεν έδειξαν κάτι άξιο λόγου. Ο Δημήτρης από τις 14/12 έγραφε για ύποπτο διάστημα μετά τις αρχές του νέου έτους. Εγώ μίλησα για κάτι 25/12-27/12, τραβώντας από τα μαλλιά κάποια τρεξίματα που άφηναν απλώς λίγες ελπίδες, μήπως και ...... Αν τώρα διαβάζεις το τι γράφεται σε άλλα sites, αρκεί να σού πω πως για το σχολιασμό Δεκέμβρη έφτασαν τις 312 σελίδες. Για έναν Δεκέμβρη που δεν είχε τίποτα άξιο σχολιασμού. Οταν κυνηγάς φαντάσματα και κάνεις ατελείωτο hopecasting, κάποια στιγμή πιστεύεις και εσύ ο ίδιος, ότι το έδειχναν τα μοντέλα και δεν ήταν αποκυήματα της φαντασίας σου.

                        Comment


                        • #28
                          Μάλλον παρασύρθηκα, αλλά πείτε μου, κατά τη γνώμη σας, ποια από τις αμέτρητες καιρικές ομάδες στο φ/β είναι αξιόπιστες και σοβαρές, για να μην χάνω τον καιρό μου...

                          Comment


                          • #29
                            Συνεχίζοντας το παραπάνω Post, θα ήθελα να επισημάνω, ότι από εδώ μέσα έχουν περάσει αξιολογότατοι ερασιτέχνες προγνώστες. Ο Cabman, o Kiklonas, ο ΓΙΑΝΝΗΣ από Διόνυσο, ο Φώτης από Δροσια, ο Ερμής, ο Ερυθραία και και και .... Δυστυχώς αυτά τα παιδιά αποφάσισαν να διαλέξουν μοναχικούς δρόμους και φτωχύναμε πολύ. Στο snowreport φαίνεται πολύ αυτό και έχει ερημώσει. Ο τρόπος για να καλυφτεί αυτό το κενό, δεν είναι να γράφουμε σελίδες με chat, ή ψευδαισθήσεις που τις ονομάζουμε πρόγνωση. Εντωμεταξύ, ξεκινήσαμε εδώ όλοι οι χιονοτρελαμένοι και μετά μπήκαν παιδιά για τυφώνες, υπερκαταιγίδες, μέχρι και "καυσωνάκηδες " υπάρχουν πια. Αν υπήρχε μια λύση, θα ήταν με κάποιο τρόπο να πειστουν κάποιοι απο τους παραπάνω που ανέφερα ή και άλλους που έχω ξεχάσει να μοιράζονται κι εδώ τις σκέψεις τους για τον καιρό, εκτός από τα προσωπικά τους μετερίζια. Αυτό όμως, δεν είναι στο χέρι το δικό μας, αλλά νομίζω στου διαχειριστή του φορουμ (αν ενδιαφέρεται ακόμα γι αυτό).

                            Comment


                            • #30
                              Originally posted by Ioannis Xionias View Post
                              Μάλλον παρασύρθηκα, αλλά πείτε μου, κατά τη γνώμη σας, ποια από τις αμέτρητες καιρικές ομάδες στο φ/β είναι αξιόπιστες και σοβαρές, για να μην χάνω τον καιρό μου...
                              Μάλλον σου απάντησα παραπάνω. Για να προστατέψεις τη ψυχική σου υγεία, όταν υπάρξει κάτι άξιο λόγου θα το διαβάσεις κι εδώ. Ο καιρός όμως δεν βοηθά. Τι να γράψουμε, όταν δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα? Υπενθυμίζω . Εδώ όσοι έχουμε απομείνει ενδιαφερόμαστε μόνο για το χιονι. Οπότε, αν και εφόσον θα πάρεις σήμα...

                              ΥΓ. Ετσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, δεν ξέρω πόση αξιοπιστία θα βρείς σε μέρη που κυνηγάνε τα κλικ , τους followers, τα like κλπ.
                              Last edited by ANTONIS 64; 28/12/2023, 08:43 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X