Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Χειμώνα 2023

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by icestorm View Post
    Κυκλώνα για σήμερα δεν έχω δει χάρτες ούτε πρόκειται οπότε ελπίζω να πέσεις μέσα αν έχεις χρόνο γράψε κ μια ανάλυση
    καταρχάς σήμερα έχει ΒΑ καθ’υψος. Οι ψυχρές μάζες είναι πιο παγωμένες άρα περισσότερη αστάθεια μεταξύ θάλασσας και ατμόσφαιρας. Το μόνο που χαλάει την όλη φάση είναι η ζώνη σύγκλισης που είναι πιο δυτικά και δεν έρχεται ντουφέκι στο λεκανοπέδιο. Ευνοημένες θα είναι οι δυτικές περιοχές του λεκανοπεδίου. Εγω προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η διάταξη είναι πολύ καλη για έντονα φαινόμενα, απλά αυτά θα είναι πιο δυτικά μετατοπισμένα

    "Θαφκε το γαρδίκ γρηγορ θαφκε"

    Comment


    • Πολύ ενδιαφέρων ο διάλογος παιδιά για τις επιμέρους διαφορές που είναι ικανές να κάνουν μεγάλη διαφορά!

      Comment


      • ANTONIS 64
        ANTONIS 64 commented
        Editing a comment
        Μπραβο και στα δυο παιδια. Το οτι διαφωνούν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει αλληλοεκτίμηση και επίσης, κάτι πολύ σημαντικό, συζητούν αντιπαραθέτοντας επιχειρήματα.

    • Εννοείται ότι υπάρχει εκτίμηση. Συνήθως συμφωνούμε ε τώρα υπήρξε διαφωνία για τη Κυριακή. Η πλάκα είναι ότι μένουμε και οι δύο στην ίδια περιοχή.....της Ηλιούπολης δλδ Αγία Μαρίνα
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

      Comment


      • Αν έπρεπε να στοιχηματίσω για Λεκανοπέδιο τις επόμενες ώρες θα στοιχημάτιζα αύριο νωρίς βράδυ στην υποτροπή που δείχνει το GFS. Στη κάθετη εικόνα της τροπόσφαιρας όπως φαίνεται από το σύνδεσμο https://www.wetterzentrale.de/maps/G...4.0000_212.png βλέπουμε εκεί στην αλλαγή της ημέρας προς 8/2 κάποια ποσά υγρασίας μέχρι και τη στάθμη των 700 να είναι ικανά με τη βοήθεια των ΒΑ ανέμων καθ ύψος να μπουν στο λεκανοπέδιο. Σε εκείνο το ύψος η Πεντέλη δεν ανακόπτει τελείως το λεκανοπέδιο από τον υετό. Το θέμα βέβαια είναι να πέσει σε μορφή χιονιού κατευθείαν πράγμα αρκετά πιθανό αφού θα βοηθάει σ αυτό και η χαμηλή σχετική υγρασία (αρνητικό dew point).

        Το βλέπω, το πιστεύω, το περιμένω
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

        Comment


      • παμε σε ανοιγμα. τελευταια ευκαρια μας στα μεσανυχτα. πιο βορεια συνιστωσα στα 700 κατι που σημαινει πως τα νεφη θα μπορουν προσκαιρα να μπαινουν μεσα λεκανοπεδιο για καποιες ωρες απο το ανοιγμα παρνηθας πεντελης. τ στα 850 θα εχουμε πλεον , θα ειναι και νυχτα.τελευταια ζαρια Click image for larger version

Name:	GFSOP06_38.0000_24.0000_212.png
Views:	1177
Size:	23.6 KB
ID:	7169
        ομοιος ομοιω αει πελαζει

        Comment


        • φίλε dimitrispap με πήγες 20 χρόνια πίσω, τον φλεβάρη του 2003. έχεις ξαναγράψει αρκετές φορές για τις παρομοιώσεις εκείνου του φλεβάρη με τον τωρινό. τότε που καραδοκούσα κάμποσες νύχτες στο μπαλκόνι κοιτώντας τον νυχτερινό, βορινό ορίζοντα μπας και έρθει το πολυπόθητο. ούτε χάρτες, ούτε τσατ, ούτε σχόλια! μόνο τον ορίζοντα και την προσμονή... έτσι, καλή ώρα, γίνεται και τώρα! για να δούμε...

          Comment


          • Κρατήστε πάντως και το 23 Φλεβάρη που σας είχα γράψει αρχές Γενάρη (σύμφωνα με το cfs), θα γίνει μάχη με Τουρκία για τη ψυχρή εισβολή!

            Comment


            • Ο αζορικός φαίνεται ενεργός ακόμα.
              Δεν αποκλείεται κάποια ψυχρή εισβολή ξανά, μετά τις 20.

              Comment


              • Πάμε για Φλεβάρη χωρίς καθόλου υετό στα βόρεια. Απίστευτο
                Υιοθέτησε κι εσύ ένα βουνό...μπορείς!

                Comment


                • pzour_14
                  pzour_14 commented
                  Editing a comment
                  Γενικά για Μακεδονία άσχημη χρόνια, και Φλώρινα που πάντα έδινε ρέστα τα τελευταία χρόνια δεν...θα αλλάξει βέβαια αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

              • Originally posted by GiaPa View Post
                Πάμε για Φλεβάρη χωρίς καθόλου υετό στα βόρεια. Απίστευτο
                Αν συνεχιστεί αυτό, θα πραγματοποιηθεί ένα από τα εφιαλτικότερα σενάρια........... Να αρχίσουν δλδ να εμφανίζονται δασικές πυρκαγιές, όχι μόνο στο νότο, αλλά όλο και βορειότερα. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!

                Comment


                • Originally posted by ANTONIS 64 View Post

                  Αν συνεχιστεί αυτό, θα πραγματοποιηθεί ένα από τα εφιαλτικότερα σενάρια........... Να αρχίσουν δλδ να εμφανίζονται δασικές πυρκαγιές, όχι μόνο στο νότο, αλλά όλο και βορειότερα. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!!
                  Καλά δεν νομιζω μεσολαβεί και η άνοιξη με αρκετές βροχές συνήθως αλλά το χιόνι θα το πούμε χιονακι στα Βόρεια. Ανύπαρκτο φέτος
                  Υιοθέτησε κι εσύ ένα βουνό...μπορείς!

                  Comment


                  • Βγήκαν τα -40 παγανιά στο gfs.
                    Μακριά χρονικά αλλά ο αζορικός δείχνει ορεξάτος.

                    Και μόλις χθες κοιτούσα στα αρχεία το διάστημα 7-10/2/1911.
                    Last edited by diko; 13/02/2023, 07:02 PM.

                    Comment


                    • Ioannis Xionias
                      Ioannis Xionias commented
                      Editing a comment
                      Αυτό το 1911 μας έχει στοιχειώσει! χαχαχαχα

                  • Τι κοιτάμε ρε παιδιά το gfs που δεν μπόρεσε στις 4 ημέρες να πιάσει την Μπάρμπαρα, αν δεν δείξει κάτι gem ή ευρωπαϊκό δεν πιστεύουμε τίποτα όσο και αν το θέλουμε.πριν μερικά χρόνια θα ήταν ίσως κάτι παραπάνω από βέβαιο αλλά τώρα δεν πιστεύω τίποτα!!!!

                    Comment


                    • Τι λέει θα πετάξουμε χαρταετό εν μέσω χιονοθύελλας..?

                      Comment


                      • Φίλε pzour_14 το gfs ακόμα πιάνει πρώτο κάποιο γεγονός στα μακρινά. Στις μεσαίες ώρες ρετάρει. Ξαναγίνεται καλό στις πολύ κοντινές ώρες.
                        Έτσι έχω καταλάβει.
                        Ήδη από τις 25/1, αν όχι και νωρίτερα, είχε πιάσει το επεισόδιο που μας απασχόλησε.
                        Χωρίς όμως να είναι πανάκεια.
                        Και πάντως δεν είναι θέμα πίστης. Κοιτάμε τις 300+ ώρες. Δεν πιστεύει κανείς κάτι σε τέτοιες ώρες.

                        Comment


                        • ANTONIS 64
                          ANTONIS 64 commented
                          Editing a comment
                          Φερτο μονος σου,...κι άσε τους άπιστους να λένε.. χαχα!!!

                        • pzour_14
                          pzour_14 commented
                          Editing a comment
                          Ας το φέρει και ας βγω εγώ ο άπιστος Θωμάς....

                        • pzour_14
                          pzour_14 commented
                          Editing a comment
                          Επίσης αυτό είναι ακομα πιο τραγικό που περιεγραψες όταν ακόμα και το γαλλικό και ευρωπαϊκό ukmo είχαν την ίδια λογική 4 ημέρες πριν τον χιονιά το gfs πέταγε χαρταετό στις 4 με 5 μέρες πριν την κακοκαιρία. Εεεε τι να το κάνω τέτοιο μοντέλο;;;
                      Working...
                      X