Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Χειμώνα 2023

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ιστορικο δε ψαχνει κανεις νομιζω αλλα επειδη θα ειναι νυχτα με το dewpoint πλεον σε αρνητικες τιμες και με την τ σε πτωση τουλαχιστον οτι πεφτει να μενει απο τα 150-200 και πανω οποτε αντικειμενικος στοχος ειναι 5 ποντακια...εχουμε βεβαια και το βραδυ δευτερας προς τριτη οπου εκει οντως προκυπτει βακος καθ΄υψος
    ομοιος ομοιω αει πελαζει

    Comment


    • Μας πρόδωσε η Τ το μεσημέρι κατά τα άλλα ο ΒΔ δεν αποτέλεσε κανένα εμπόδιο από τη στιγμή μάλιστα που ο καιρός ήταν συμπαγής με ικανοποιητική ένταση.
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

      Comment


      • Originally posted by icestorm View Post
        Μας πρόδωσε η Τ το μεσημέρι κατά τα άλλα ο ΒΔ δεν αποτέλεσε κανένα εμπόδιο από τη στιγμή μάλιστα που ο καιρός ήταν συμπαγής με ικανοποιητική ένταση.
        Πράγματι έτσι είναι τα πράγματα. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι στο μετεωρολογικο σταθμό της Πετρούπολης μέχρι τώρα για την σημερινή ημέρα έχουν πέσει 16mm βροχής. Γίνεται απόλυτα κατανοητό ότι αν μας βοηθαγε η θερμοκρασία θα είχαμε μαζέψει πολλούς πόντους χιονιού
        xioni gia panta

        Comment


        • Πριν 5 λεπτά από Σάκη:

          Φίλες και φίλοι
          Πρόσκαιρη είναι η ύφεση των φαινομένων στην Αττική!
          Οι πιο αξιόλογες χιονοπτώσεις μέχρι στιγμής εντοπίζονται στα δυτικά τμήματα του λεκανοπεδίου , οπου το έστρωσε σύμφωνα με τα μηνύματα που μου στέλνετε ακόμα και πάνω από τα 150μ υψόμετρο.
          Κατά τη διάρκεια των μεταμεσονύχτιων αργά όμως ωρών (χοντρικά μετά τις 2 με 3 τη νύχτα) αναμένεται ένας νέος γύρος χιονοπτώσεων στις περισσότερες περιοχές του νομού Αττικής (και στα ανατολικά τμήματα της ) ακόμα και σε παραθαλάσσιες περιοχές (καθώς η θερμοκρασία θα σημειώσει περαιτέρω πτώση), και φυσικά στο κέντρο της Αθήνας, που κατά τόπους και κατά διαστήματα θα είναι πυκνές και είναι πιθανό να διατηρηθούν περίπου μέχρι και τις προμεσημβρινές -μεσημβρινές ώρες της Δευτέρας για να εξασθενήσουν και πάλι σταδιακά σε μεγάλο τμήμα του νομού, αφήνοντας όμως πίσω τους κατά πάσα πιθανότητα αξιόλογες χιονοστρώσεις ανάλογα φυσικά το υψόμετρο..
          https://www.facebook.com/SakisArnaoutoglouForecasts
          Με εκτίμηση
          Σάκης Αρναούτογλου

          Comment


          • Παιδιά η εκτίμηση μου αν σας ενδιαφέρει για απόψε και αύριο. Τα ξημερώματα σήμερα θα έχουμε νέο γύρο χιονοπτώσεων στον νομο αττικής κι αυτή τη φορά θα είναι πιο έντονες σε σχέση με το πρωί. Επειδή θα έχουμε και καλύτερες θερμοκρασίες θα έχουμε εντός λεκανοπεδίου οριακή χιονόστρωση ΑΛΛΑ οχι σε όλες τις περιοχές. Γιατί και πάλι δεν θα είναι γενικευμένα την ίδια στιγμή σε όλο το λεκανοπέδιο τα φαινόμενα. Φαίνεται οτι ευνοούνται οι περιοχές πιο δυτικά του λεκανοπεδίου και οι πιο βόρειες. Μενίδι, Ίλιον, Αμπελόκηποι κτλ αλλά κι εκεί οι όποιες χιονοστρώσεις θα είναι οριακές. Θεωρώ όμως οτι η αυριο βραδινή υποτροπή θα είναι η πολύ καλή κι ας την υποτιμούν ακόμη οι μετεωρολόγοι. Θα σας πω την αποψή μου για αύριο βράδυ αύριο.
            "Θαφκε το γαρδίκ γρηγορ θαφκε"

            Comment


            • stelladeli
              stelladeli commented
              Editing a comment
              Ευχαριστούμε κυκλώνα!

          • στη δορυφορικη φαινεται κατω απο το δευτερο και τριτο ποδι της χαλκιδικης πως οργανωνεται η φαση. το τρενο μπαινει στις ραγες.θελει καμποση ωρα να φτιαχτει η κατασταση .kiklona και τεταρτη βραδυ και πεμπτη βραδυ κατι μπορουμε να εχουμε α λα φλεβαρη 2003 στα βορεια του νομου κυριως...
            ομοιος ομοιω αει πελαζει

            Comment


            • Επισης αν σας ενδιαφέρει να σας πω για ποιο λόγο ο ΒΔ δημιουργεί πρόβλημα σε οποίο στρώμα κι αν βρεθεί
              "Θαφκε το γαρδίκ γρηγορ θαφκε"

              Comment


              • stelladeli
                stelladeli commented
                Editing a comment
                Ναι! Γιατί; Διώχνει τα νέφη; Δημιουργεί κάποιο θέμα με την υγρασία;

            • Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί ο ΒΔ όταν είναι επιφανειακός. Ίσα ίσα βοηθάει στην επιβίωση της νιφαδας μέχρι το έδαφος. 29/12 πριν λίγα χρόνια που έστρωσε στα 100μ του λεκανοπεδίου με -5.5 στα 850 χωρίς ΒΔ δεν θα γινόταν.
              Εδώ δεν μιλάμε για σπαστό καιρό στο λεκανοπέδιο. Ήταν σίγουρο ότι ο καιρός αντίθετα με τα ον οφ που ακούστηκαν θα είναι συμπαγής κ κλειστός με αρκετά μμ υετού. Ήταν επίσης γνωστό ότι θα έχουμε ΒΔ επιφάνειας κ ΟΤΙ είδαμε σήμερα εκεί το οφείλουμε.
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

              Comment


              • Επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ δεν περίμενε Κυριακή κάτι ιστορικό που ΣΑΦΩΣ συμβαίνει σε ένα λέικ εφεκτ με ΒΑ σε όλα τα στρώματα και Τ πιο χαμηλές από σήμερα. Προφανώς δεν υπάρχει σύγκριση με αυτό. Από κει όμως μέχρι τα ον οφ που ποτέ δεν υπήρξαν υπάρχει μεγάλη διαφορά και νομίζω ότι σήμερα καθαρά λόγω υψηλών Τ χάθηκε έστω κ η μερική χιονόστρωση στα 150μ
                Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                Comment


                • Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι σε όλους τους χιονιάδες όπου θάφτηκα (2004, 2008, 2022), είχα ΒΑ επιφανείας, αλλά αρκετό ψύχος και ψηλά και χαμηλά. Αυτό δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι με ευνοεί ο ΒΑ, κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι αναγκαίος παράγοντας είναι το ψύχος ανεξαρτήτως ανέμου.

                  Comment


                  • Ολικη ειχα νεο ηρακλειο το πρωι στο υψος οακα γυρω στα 6-7 εκατοστα αλλα πλεον δεν εχει μεινει ουτε κολυμπιθροξυλο. για να δουμε την αποψινη υποτροπη , θα εχουμε και αυριανη και γενικα τα βορεια του νομου οδευουν για διαδοχικες καταστασεις ειδικα τα βραδια μεχρι το τελος της βδομαδας...2003 ε
                    ομοιος ομοιω αει πελαζει

                    Comment


                    • Την σημερινή υποτροπή προσωπικά την θεωρώ πιο σοβαρή σε σχέση με την χθεσινή. Φίλε μου icestorm Θεωρητικα ο ΒΔ επιφάνειας δεν θα έπρεπε να επηρεάζει Ελα όμως που τελικά επηρεάζει. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ΒΑ είναι υγρός με εμπλουτισμό υγρασίας από το Αιγαίο ενώ ο ΒΔ είναι ξηρός. Αυτό δημιουργεί διαφορά πυκνότητας μεταξύ των στρωμάτων της ατμόσφαιρας με αποτέλεσμα να έχουμε καθοδικά ρεύματα από το πυκνό υπερκείμενο στρώμα προς το αραιότερο υποκείμενο. Αν αυτό το σκεφτείς μέσα σε μια λεκάνη όπως είναι η Αθήνα, δημιουργεί δίνες και ανωμαλίες στην ομοιόμορφη μεταφορά υγρασίας και Επομενως μη ομοιόμορφη κατανομή του υετου και κατά γεωγραφικό πλάτος και κατά χρόνο εκδήλωσης των φαινομένων
                      "Θαφκε το γαρδίκ γρηγορ θαφκε"

                      Comment


                      • Originally posted by kiklonas View Post
                        Την σημερινή υποτροπή προσωπικά την θεωρώ πιο σοβαρή σε σχέση με την χθεσινή. Φίλε μου icestorm Θεωρητικα ο ΒΔ επιφάνειας δεν θα έπρεπε να επηρεάζει Ελα όμως που τελικά επηρεάζει. Αυτό συμβαίνει γιατί ο ΒΑ είναι υγρός με εμπλουτισμό υγρασίας από το Αιγαίο ενώ ο ΒΔ είναι ξηρός. Αυτό δημιουργεί διαφορά πυκνότητας μεταξύ των στρωμάτων της ατμόσφαιρας με αποτέλεσμα να έχουμε καθοδικά ρεύματα από το πυκνό υπερκείμενο στρώμα προς το αραιότερο υποκείμενο. Αν αυτό το σκεφτείς μέσα σε μια λεκάνη όπως είναι η Αθήνα, δημιουργεί δίνες και ανωμαλίες στην ομοιόμορφη μεταφορά υγρασίας και Επομενως μη ομοιόμορφη κατανομή του υετου και κατά γεωγραφικό πλάτος και κατά χρόνο εκδήλωσης των φαινομένων
                        εννοείς την επερχόμενη βραδινή υποτροπή??

                        Comment


                        • Βρε γείτονα αυτό που λες δεν ήταν ο λόγος που δεν έστρωσε χθες διότι υετός υπήρχε! Και μάλιστα αρκετός. Υπήρχε δυναμικό αίτιο το 1000αρι χαμηλό που δημιουργεί τα απαραίτητα ανοδικά ρεύματα για την παραγωγή υετού. Τα οποία καθοδικά ρεύματα που λες στο στρώμα που παρατηρούνται ΔΕΝ είναι νεφοδιαλυτες!! Δεν παρατηρούνται στη στάθμη των 700!
                          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                          Comment


                          • Κυκλώνα για σήμερα δεν έχω δει χάρτες ούτε πρόκειται οπότε ελπίζω να πέσεις μέσα αν έχεις χρόνο γράψε κ μια ανάλυση
                            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                            Comment

                            Working...
                            X