Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΤΩΝ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ 2022

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    το σιγουρο ειναι οτι στο σταθμο του θησειου το 2020 , ηταν ο θερμοτερος δελεμβριος ολων των εποχων στις ελαχιστες τιμες και ο δευτερος θερμοτερος στις μεση( δεδομενα απο 1860) .Μεση ελαχιστη 11,7 και μεση 13,8. Απολυτη μεγιστη δεν ξερω αλλα πριν το χιονια του δεκεμβριου 2010 ειχαμε εκτετεμανενα 25αρια νομιζω οτι τοτε κατεγραφησαν ρεκορ ολων των εποχων. η θερμη εισβολη ξεικιναει απο αποψε το βραδυ και λογω της εποχης που βρισκοσμαστε θα επηρρεαστουν κυριως ημιορεινα ορεινα . η βορεια κρητη θα γραψει δυνατα νουμερα και στην αττικη πισω απο τους ορεινους ογκους θα δουμε νουμερακια καλα π.χ αυλωνας ιπποκρατειος πολιτεια. οι ελαχιστες θα ειναι τραγικες αρχης γενομενης απο πεμπτη μεχρι και κυριακη πρωι.εκει πραγματι μπορει να σπασει ρεκορ ολων των εποχων στην απολυτη ελαχιστη στο σταθμο του θησειου. η εξελιξη λιγο πολυ αναμενομενη οπως εγραψα και προχθες , παμε σε εξομαλυνση για να κλεισει ο μηνας με θετικη αποκλιση 3-4 βαθμους...κανονικοτητα εγινε.
    ομοιος ομοιω αει πελαζει

    Comment


    • #77
      Καλημέρα. Φέτος έτσι όπως το πάει, δεν θα μου έκανε εντύπωση να μη δούμε ούτε νιφάδα εδώ.

      Comment


      • #78
        απιστευτοι χαρτες , απιστευτες εμμονες της ατμοσφαιρικης κυκλοφοριας.μετα τον δευτερο θερμοτερο δεκεμβρη ολων των εποχων το 2020 παμε ολοταχως στον πρωτο, δυο χρονια μετα.το ενα αρνητικο ρεκορ σπαει μετα το αλλο. κανεις πλεον δε μπορει να αρνειται τη νεα πραγματικοτητα. μετα τον καυσωνα που διανυουμε παμε σε express light ψυχρη και ξερη κατα βαση εισβολη ,και καπακι νεα θερμη εισβολη μικροτερης εντασης αλλα μεγαλυτερης διαρκειας. θα κλεισει ο μηνας με βαση τα παρακατω με αποκλιση πανω απο + 6, αρνουμαι να το διανοηθω και ομως παει να συμβει! η συνεχεια? ουδεις γνωριζει αλλα το εργο το εχουμε το δει.μαρτιατικες παγωνιες, ανουσιες, καταστροφη για τη γεωργια , απριλιατικο κρυο στο πρωτο μισο και τα πρωτα 32αρια στο δευτερο μισο.αυτη ειναι η εικονα τα τελευταια αρκετα χρονια.τελος στην αγγλια και τη βορεια γαλλια μετα απο καυσωνικα ρεκορ 200 ετων το καλοκαιρι που περασε , παμε σε εναν απο τους 3 ψυχροτερους δεκεμβρηδες 200 ετων.κατι δε παει καλα ετσι?....
        Click image for larger version

Name:	ens_image (3).png
Views:	718
Size:	174.7 KB
ID:	6648
        ομοιος ομοιω αει πελαζει

        Comment


        • #79
          16/12/2022 και αυτη τη στιγμη 14 και 30 εκτεταμενα 25αρια σε ολη τη χωρα και, 25,3 αυλωνας αττικης. παρνηθα ελαχιστη 10,5 και αυτη τη στιγμη 15,2 στα 1200 μετρα!!κλαιει η μανα του πελε..και εχουμε και συνεχεια με φοβερα για ακομα μια χρονια πασχουγεννα. ολοταχως για τον θερμοτερο δεκεμβριο ολων των εποχων. Ολα καλα , ολα φυσιολογικα!
          ομοιος ομοιω αει πελαζει

          Comment


          • #80
            Αλήθεια σε ένα κλίμα που συνεχώς αλλάζει και ανέκαθεν άλλαζε ποιος κρίνει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι. Εδώ ζούμε τον αηδιαστικότερο Δεκέμβρη όλων των νεώτερων εποχών την ίδια ώρα όμως οι κάτοικοι της βόρειας Ευρώπης ζούνε ψύχος επίσης σπάνιο. Την ίδια ώρα στις ΗΠΑ σχηματίζεται ψυχρόμπαλα επίσης σπάνια που θα φέρει θερμοκρασίες παγετού ΝΟΤΙΟΤΕΡΑ του 30ου παράλληλου δλδ σαν να λέμε στα μέρη μας νοτιότερα του Καΐρου!!!

            Ίσως ο Δάσκαλος να έδωσε μια κατεύθυνση για το πως συμπεριφέρεται το κλίμα τα τελευταία χρόνια. Με αφορμή ένα παλαιότερο σχόλιό του για τις έντονες θερμές εισβολές στην Ελλάδα μίλησε για συχνότερες επισκέψεις του σκονιά πράγμα που με τη σειρά του σημαίνει ισχυρότερη μεσημβρινή κυκλοφορία γενικά στην ατμόσφαιρα. Είναι προφανές ότι συχνότερες επισκέψεις του υποτροπικού σε βορειότερα πλάτη σημαίνουν αντίστοιχα και συχνότερες επισκέψεις του πολικού σε νοτιότερα πλάτη.

            Ως εκ τούτου και επειδή είναι δύσκολο (όχι όμως απίθανο) να μας καβαλάει όλο το χειμώνα ο υποτροπικός θα υπάρξουν νομοτελειακά και περίοδοι πολύ ψυχρές στην περιοχή μας. Στα πλαίσια αυτά το 3/3 φέτος το θεωρώ αρκετά πιθανό. Περιττό να πω ότι το θέλω περισσότερο για στατιστικούς λόγους αφού θα είναι η πρώτη φορά στη γνωστή μετεωρολογική ιστορία που συμβαίνει κάτι τέτοιο και λιγότερο για την ευχαρίστηση του λευκού επισκέπτη που είναι δεδομένη.

            Τώρα το ότι τα Χριστούγεννα θα είναι ήπια δεν με πειράζει καθόλου. Εξάλλου στα 44 μου έχω ξεπεράσει τον Santa που κατεβαίνει από χιονισμένες καμινάδες. Οι περισσότερες αναμνήσεις μου είναι με θερμά Χριστούγεννα και αυτό συμβαίνει από τότε που είμαι παιδί με πολύ λίγες εξαιρέσεις.

            Στα μελλούμενα τώρα φαίνεται από τον Τζίφο μία τάση σαφής για την Πρωτοχρονιά. Μέσος όρος κοντά στο 0 και μάλιστα ελαφρώς αρνητικός μπορεί να σημαίνει την πρώτη σοβαρή ψυχρή εισβολή τον φετινό χειμώνα. Ο Ευρωπαίος ακόμα δεν έχει δει κάτι οπότε τα επόμενα ραν θα δείξουν αν επιτέλους θα αναπνεύσουμε παγωμένο αέρα. Το ελπίζω και το εύχομαι!
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

            Comment


            • #81
              Originally posted by icestorm View Post
              Αλήθεια σε ένα κλίμα που συνεχώς αλλάζει και ανέκαθεν άλλαζε ποιος κρίνει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι. Εδώ ζούμε τον αηδιαστικότερο Δεκέμβρη όλων των νεώτερων εποχών την ίδια ώρα όμως οι κάτοικοι της βόρειας Ευρώπης ζούνε ψύχος επίσης σπάνιο. Την ίδια ώρα στις ΗΠΑ σχηματίζεται ψυχρόμπαλα επίσης σπάνια που θα φέρει θερμοκρασίες παγετού ΝΟΤΙΟΤΕΡΑ του 30ου παράλληλου δλδ σαν να λέμε στα μέρη μας νοτιότερα του Καΐρου!!!
              Συγγνώμη αλλά ξεκινάς με μια ανακρίβεια. Στην Βόρεια Ευρώπη το ψύχος των ημερών ήταν πολύ κοντά στο μέσο όρο αντε να ήταν 5 βαθμούς κάτω. Εμείς εδώ είχαμε 15 βαθμούς πάνω, και γενικά το τελευταίο 6μηνο παίζει να έκλεισε με 7 βαθμούς πάνω απ τα κανονικά στα 850hpa.

              Αλλωστε δεν κινδυνεύει η Βόρεια Ευρώπη με ερημοποίηση αλλά κυρίως η χώρα μας ως αποτέλεσμα της κλιματικής αλλαγής. Και το βλεπουμε να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μας με υπερβολικές θερμοκρασιακες αποκλίσεις και τον υετο να πέφτει σπανια αλλά κατακλυσμικα.

              Υιοθέτησε κι εσύ ένα βουνό...μπορείς!

              Comment


              • #82
                πραγματι καποια υποσεναρια εχουν τραβηξει ενα μοναχικο ψυχρο δρομο αλλα πρωτον ειναι μακρια και δευτερον και κυριοτερο τα μελη στον 5οοαρη ειναι μαπα.σε αλλες εποχες εδω μεσα θα τραβαγαμε τις γραμμες με το ζορι εκει που θελουμε και το hopecasting θα πηγαινε συννεφο σε συνδυασμο παντα με τα πουλια και τα μερομηνια...πιστευω οτι σε 5 μερες περιπου απο τωρα θα δουμε ενδιαφεροντα τρεξιματα.αυτο το καιρικο αισχος που ξεκινησε απο τελη αυγουστου και κραταει μεχρι τωρα πιστευω να σπασει με κατι δυνατο , ισως και με ενα νεο φλεβαρη 2003 . τα μεσοπροθεσμα επιμενουν για κυριαρχια βορειας ροης στην περιοχη μας για το επομενο διμηνο...
                ομοιος ομοιω αει πελαζει

                Comment


                • #83
                  Originally posted by GiaPa View Post

                  Συγγνώμη αλλά ξεκινάς με μια ανακρίβεια. Στην Βόρεια Ευρώπη το ψύχος των ημερών ήταν πολύ κοντά στο μέσο όρο αντε να ήταν 5 βαθμούς κάτω. Εμείς εδώ είχαμε 15 βαθμούς πάνω, και γενικά το τελευταίο 6μηνο παίζει να έκλεισε με 7 βαθμούς πάνω απ τα κανονικά στα 850hpa.

                  Αλλωστε δεν κινδυνεύει η Βόρεια Ευρώπη με ερημοποίηση αλλά κυρίως η χώρα μας ως αποτέλεσμα της κλιματικής αλλαγής. Και το βλεπουμε να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μας με υπερβολικές θερμοκρασιακες αποκλίσεις και τον υετο να πέφτει σπανια αλλά κατακλυσμικα.
                  Δεν κατάλαβες μάλλον τι λέω. Δεν μιλάω για ένα συγκεκριμένο επεισόδιο ψύχους αλλά για ΔΙΑΡΚΕΙΑ. Δες τι λέει πιο πάνω και ο Δημήτρης 3 ψυχρότεροι Δεκέμβρηδες των τελευταίων 200 ετών σε Βόρεια Γαλλία , Μ. Βρετανία
                  Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by icestorm View Post

                    Δεν κατάλαβες μάλλον τι λέω. Δεν μιλάω για ένα συγκεκριμένο επεισόδιο ψύχους αλλά για ΔΙΑΡΚΕΙΑ. Δες τι λέει πιο πάνω και ο Δημήτρης 3 ψυχρότεροι Δεκέμβρηδες των τελευταίων 200 ετών σε Βόρεια Γαλλία , Μ. Βρετανία
                    Ο Δημήτρης είπε ένας από τους 3 ψυχρότερους όχι 3 ψυχρότεροι (στη σειρά?) αν αυτό εννοείς... Αλλά δεν έχει σημασία. Κι εγώ έχω συνηθίσει οι Δεκεμβρηδες να είναι ζεστοί και αχιονοι άσχετα αν θεωρητικά στην περιοχή μου είναι ο πιο υγρός μήνας.

                    Οπότε πάμε για άλλες 15 μέρες χωρίς φαινόμενα και θερμοκρασίες πάνω απ τα κανονικά. Κοινώς φθινοπωρακι.
                    Υιοθέτησε κι εσύ ένα βουνό...μπορείς!

                    Comment


                    • #85
                      Οι ΗΠΑ ετοιμάζονται για σπάνια ψυχρή εισβολή, πραγματικά ακραία για Δεκέμβρη, κι εμείς εδώ μάλλον θα χαιρετήσουμε τον θερμότερο Δεκέμβρη της 140ετίας, κι έναν από τους πιο άνομβρους.
                      Να δούμε αν σωθούν κάπως τα προσχήματα τέλη του μήνα, αλλιώς πάμε για Γεναρη. Βέβαια φέτος πιστεύω πιο πολύ στο Φλεβάρη για να είμαι ειλικρινής.
                      18/02/08 - 10/1/17
                      9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                      -2/2/1882-

                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        τιποτα στον οριζοντα . ο υποτροπικος συνεχιζει ακαθεκτος να οργιαζει πανω μας. να κανουμε το σταυρομσας που δεν εκατσαν τετοιες διαταξεις ιουλιο...μεχρι και τις 28 απο αρκετα εως πολυ πανω απο τα κλιματικα.μετα αβεβαιοτητα και λογικο,αναμενουμε το σουκου
                        ομοιος ομοιω αει πελαζει

                        Comment


                        • #87
                          Καλημέρα, η πρώτη επέλαση του ψύχους τελειώνει..Επιτέλους νιώσαμε κρύο, η χθεσινή μέρα η πιο κρύα μέρα με ελάχιστη τους 4.2 και μέση Τ τους 5.5. Τα αττικά βουνά ακόμη άχιονα, κάτι που δείχνει ότι για να δούμε φέτος τον λευκό επισκέπτη, καλό Φλεβάρη...

                          Comment


                          • #88
                            μοντελικο αισχος τα σημερινα...πραγματικα μας παει τρενο. αθλιο φθινοπωρο , μπροστα στον θερμοτερο δεκεμβρη ολων των εποχων και προοπτικη μηδεν για αρχες γεναρη...με τετοια κυκλοφορια κινδυνευει να καει συνοπτικα και το πρωτο μισο του γεναρη....προσωπικα δε θα με χαλαγε να εχει νοτιαδες και βροχες.δεν εχει ουτε αυτα!! απιστευτες εμμονες της ατμοσφαιρικης κυκλοφοριας...
                            ομοιος ομοιω αει πελαζει

                            Comment


                            • #89
                              Η απόδειξη της κλιματικής αλλαγής είναι οταν τα τρεξίματα συναντάνε τον μέσο όρο 40 χρόνων 2 φορές το μήνα και τον υπόλοιπο καιρό είναι πάνω ή πολύ πάνω.

                              Πάμε για πολύ στεγνό καιρό με ήλιο και σχετική ζεστούλα. Τουλάχιστον δεν θα κάψουμε πολύ αέριο...Και κρατάμε το Αναφορές Φθινοπώρου φαντάζομαι εφόσον ο χειμώνας...αγνοείται!

                              Last edited by GiaPa; 22/12/2022, 11:45 AM.
                              Υιοθέτησε κι εσύ ένα βουνό...μπορείς!

                              Comment


                              • #90
                                τον σχολιασμο φθινοπωρου τον κραταμε ουτως η αλλως αφου εχουν μεινει να γραφουν 10-15 ατομα ,ουτε καν οι mods δεν εμφανιζονται , το μαγαζι εχει χρεοκωπησει και εχουν απομεινει λιγοι ρομαντικοι. πριν λιγο ανεβηκε και η προγνωση δασκαλου μεχρι τελη μηνα δηλαδη 9 μερες μετα , κατι που δεν το συνηθιζει παρα μονο οταν βλεπει σε συνδυασμο με την πλουσια εμπειρια του το απολυτο τιποτα. Κατα τα αλλα απιστευτες εικονες απο ΗΠΑ , πρωτοφανης χιονιας μεχρι και μεξικο θα φτασει. Η απολυτη καιρικη αθλιοτητα κατωθι αν και πιστευω οτι το πρωτο δεκαημερο γεναρη θα κανει κατι εξπρες και Light Click image for larger version  Name:	ens_image.png Views:	0 Size:	113.4 KB ID:	6661
                                ομοιος ομοιω αει πελαζει

                                Comment

                                Working...
                                X