Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΤΩΝ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ 2022

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    το εγραψα και παλι. με βαση τα μεσοπροθεσμα δεν ξεμπερδευουμε ευκολα με τις ζεστες και φετος. η κυκλοφορια ειναι σαπια , σε μεμονωμενα τρεξιματα των μοντελων μαζι με καποια υποσεναρια , φαινεται οτι περιξ τα μεσα του μηνα , ηπια η εντονη θα εχουμε νεα θερμη εισβολη.φυσικα για βροχες ουτε λογος , αλλωστε ο νεος κανονας και αυτο ειναι απο επισημα στοιχεια , ειναι οτι λιγοτερες μερες βροχης πανελλαδικα το χρονο και πιο βιαια φαινομενα , οποτε δημιουργειται μια πλασματικη εικονα οτι υετικα ειμαστε στους μεσους ορους , αλλα με οσους ασχολουνται με τη γεωργια γνωριζουν οτι αυτο ειναι σκετη καταστροφη , δηλαδη 29 ημερες ηλιο και σε μια μερα βροχης πεφτει το νερο ολου του μηνα.... Click image for larger version

Name:	gfs_1_360ume2.png
Views:	829
Size:	44.0 KB
ID:	6560
    ομοιος ομοιω αει πελαζει

    Comment


    • #17
      Originally posted by icestorm View Post
      Αλεξ κατ αρχάς δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει θέρμανση σε σχέση με 40 χρόνια πριν. Όμως ούτε καταστροφική είναι ούτε αμιγώς ανθρώπινη. Αυτό που λέω είναι οτι μεταβολές στο κλίμα ανέκαθεν συνέβαιναν και μάλιστα όχι μόνο σε βάθος πολλών χρόνων αλλά και αστραπιαίες. Αρκεί κανείς να διαβάσει πόσες μίνι παγετωνικές περίοδοι εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν σε διάστημα μόλις 30-40 χρόνων ακόμα και τον 19ο και τον 20ο αιώνα.

      Τώρα για τα περί επιβολής μείωσης των γεννήσεων για να έχουμε οι υπόλοιποι καλύτερη ποιότητα ζωής (πιο καθαρής) θα μου επιτρέψεις να πω ότι όχι απλώς διαφωνώ αλλά ανατρίχιασα που το διάβασα κιόλας. Δλδ λες ότι λένε και υποστηρίζουν όλοι οι σύγχρονοι νεοπροοδευτικοί οικολόγοι που ένα κίνημα αρχικά με αθώα κίνητρα το έχουν κάνει μοχλό πίεσης και καταπίεσης εως και μίσους θα έλεγα εναντίον του ανθρώπου με βασικό σύνθημα "πρώτα ο πλανήτης" με κάθε κόστος!

      Πρώτα ο άνθρωπος λέω εγώ και αν ο άνθρωπος κάνει σωστή διαχείριση θα σωθεί και ο πλανήτης. Επειδή κάποιοι λίγοι ρουφάνε τους πόρους και μολύνουν όσο πολλοί περισσότεροι θα την πληρώσουν εκατομμύρια αγέννητα παιδιά;; Τι λογική είναι αυτή; Πέρα από αυτό είναι και αποτυχημένη. Η Κίνα τη σταμάτησε άρον άρον πλέον αφού κατάλαβε ότι έτσι χάνει ένα δυναμικό ανθρώπινο πληθυσμό και συρρικνώνεται η οικονομία της.

      Κίνητρα για υποστήριξη της ανθρώπινης ζωής θέλουμε και όχι αποφάσεις για το ποιος θα γεννηθεί και ποιος όχι ΠΑΝΤΟΥ.
      Καλημέρα,
      Παναγιώτη αυτό που λες σχετικά με τις γεννήσεις (γιατί στο άλλο σκέλος ουσιαστικά δε διαφωνούμε) στηρίζει μία νοοτροπία που εμένα προσωπικά με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Ίσως η πιο σοφή ρήση "παν μέτρον άριστον" για μένα τα λέει όλα και θα σου εξηγήσω γιατί: λες πρώτα ο άνθρωπος, ναι όμως Παναγιώτη δεν είναι πάνω απ'ολα ο άνθρωπος είναι το σύνολο που περιλαμβάνει και τον άνθρωπο, είναι τα ζώα τα φυτά, ο πλανήτης όλα μία αλυσίδα είναι. Αν πάμε με τη νοοτροπία πρώτα ο άνθρωπος όλα θα καταρρεύσουν, μαζί και ο άνθρωπος. Τίποτα στη φύση δε πρέπει να μένει ανεξέλεγκτο είτε πρόκειται για ανθρώπινο πληθυσμό είτε για κάποιο είδος ζώου ή φυτού. Οι συνέπειες θα είναι πάντα βαριές για όλο το σύνολο, αν δε διατηρείται μία αρμονία. Οπότε είναι σε τι κόσμο θέλεις να ζήσεις, δλδ. σε έναν κόσμο που ο καθένας θα γεννάει 10 παιδιά (οι λόγοι τέτοιων γεννήσεων πολλές φορές είναι εγωιστικοί, θρησκευτικοί κτλ.) και δε θα έχει να τα ταΐσει, να τα ντύσει, σε έναν κόσμο που θα ποδοπατιούνται στα ΜΜΜ, σε έναν κόσμο που θα καταδικάσεις μωρά παιδιά να γεννιούνται με ανίατες ασθένειες (μία από τις πιο βάρβαρες συνέπειες του υπερπληθυσμού και των εκφάνσεών του). Ναι σίγουρα υπάρχουν κάποιοι λίγοι που ξοδεύουν περισσότερα απ'ότι τους αναλογεί, πρέπει να αλλάξει και αυτό, παντού πρέπει να μπει μέτρο, αλλιώς το μέλλον προμηνύεται δυσοίωνο..Αυτή λοιπόν η "ανθρωποκεντρική οπτική" είναι σεβαστή ως άποψη αλλά πέρυσι με τις φωτιές το πληρώσαμε ακριβά (ειδικά στην Εύβοια), είναι μία λογική που σε απομακρύνει από τα πραγματικά αίτια του προβλήματος και σε οδηγεί σε αδιέξοδο με μαθηματική ακρίβεια.

      Comment


      • #18
        Originally posted by DIMITRISPAP View Post
        το εγραψα και παλι. με βαση τα μεσοπροθεσμα δεν ξεμπερδευουμε ευκολα με τις ζεστες και φετος. η κυκλοφορια ειναι σαπια , σε μεμονωμενα τρεξιματα των μοντελων μαζι με καποια υποσεναρια , φαινεται οτι περιξ τα μεσα του μηνα , ηπια η εντονη θα εχουμε νεα θερμη εισβολη.φυσικα για βροχες ουτε λογος , αλλωστε ο νεος κανονας και αυτο ειναι απο επισημα στοιχεια , ειναι οτι λιγοτερες μερες βροχης πανελλαδικα το χρονο και πιο βιαια φαινομενα , οποτε δημιουργειται μια πλασματικη εικονα οτι υετικα ειμαστε στους μεσους ορους , αλλα με οσους ασχολουνται με τη γεωργια γνωριζουν οτι αυτο ειναι σκετη καταστροφη , δηλαδη 29 ημερες ηλιο και σε μια μερα βροχης πεφτει το νερο ολου του μηνα.... Click image for larger version

Name:	gfs_1_360ume2.png
Views:	829
Size:	44.0 KB
ID:	6560
        Πάλι "τάζεις" ζέστες που έρχονται μόνο υποθετικά. Μάλιστα γράφεις "και φέτος". Αλήθεια πέρσι για πες μου πόση ζέστη έκανε γιατί και πάλι έγραφες για ζέστες που ποτέ δεν ήρθαν απεναντίας είχαμε τη 2η σερί χιονόστρωση (που απέκλειες αν θυμάσαι) στο Σύνταγμα. Δικαίωμα σου να κυνηγάς τις ζέστες δικαίωμα μου όμως και μένα να σου πω ότι έχει καταντήσει κουραστικό και ανευ ουσίας.
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

        Comment


        • #19
          Originally posted by Alexallaround View Post

          Καλημέρα,
          Παναγιώτη αυτό που λες σχετικά με τις γεννήσεις (γιατί στο άλλο σκέλος ουσιαστικά δε διαφωνούμε) στηρίζει μία νοοτροπία που εμένα προσωπικά με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Ίσως η πιο σοφή ρήση "παν μέτρον άριστον" για μένα τα λέει όλα και θα σου εξηγήσω γιατί: λες πρώτα ο άνθρωπος, ναι όμως Παναγιώτη δεν είναι πάνω απ'ολα ο άνθρωπος είναι το σύνολο που περιλαμβάνει και τον άνθρωπο, είναι τα ζώα τα φυτά, ο πλανήτης όλα μία αλυσίδα είναι. Αν πάμε με τη νοοτροπία πρώτα ο άνθρωπος όλα θα καταρρεύσουν, μαζί και ο άνθρωπος. Τίποτα στη φύση δε πρέπει να μένει ανεξέλεγκτο είτε πρόκειται για ανθρώπινο πληθυσμό είτε για κάποιο είδος ζώου ή φυτού. Οι συνέπειες θα είναι πάντα βαριές για όλο το σύνολο, αν δε διατηρείται μία αρμονία. Οπότε είναι σε τι κόσμο θέλεις να ζήσεις, δλδ. σε έναν κόσμο που ο καθένας θα γεννάει 10 παιδιά (οι λόγοι τέτοιων γεννήσεων πολλές φορές είναι εγωιστικοί, θρησκευτικοί κτλ.) και δε θα έχει να τα ταΐσει, να τα ντύσει, σε έναν κόσμο που θα ποδοπατιούνται στα ΜΜΜ, σε έναν κόσμο που θα καταδικάσεις μωρά παιδιά να γεννιούνται με ανίατες ασθένειες (μία από τις πιο βάρβαρες συνέπειες του υπερπληθυσμού και των εκφάνσεών του). Ναι σίγουρα υπάρχουν κάποιοι λίγοι που ξοδεύουν περισσότερα απ'ότι τους αναλογεί, πρέπει να αλλάξει και αυτό, παντού πρέπει να μπει μέτρο, αλλιώς το μέλλον προμηνύεται δυσοίωνο..Αυτή λοιπόν η "ανθρωποκεντρική οπτική" είναι σεβαστή ως άποψη αλλά πέρυσι με τις φωτιές το πληρώσαμε ακριβά (ειδικά στην Εύβοια), είναι μία λογική που σε απομακρύνει από τα πραγματικά αίτια του προβλήματος και σε οδηγεί σε αδιέξοδο με μαθηματική ακρίβεια.
          Οι απόψεις σου πραγματικά με τρομάζουν. Τι θα πει "τίποτα στη φύση δε πρέπει να μένει ανεξέλεγκτο είτε πρόκειται για ανθρώπινο πληθυσμό είτε για κάποιο είδος ζώου ή φυτού. Οι συνέπειες θα είναι πάντα βαριές για όλο το σύνολο, αν δε διατηρείται μία αρμονία" δλδ η φύση τόσα εκατομμύρια χρόνια δεν έχει μηχανισμούς δικούς της αρμονίας και περιμένει από έναν τρελό κυβερνήτη να επιβάλλει μείωση γεννήσεων για να επέλθει η δήθεν αρμονία;;; Και ποιος είναι αυτός που θα επιβάλλει κάτι τέτοιο με ποια κριτήρια και με ποιο δικαίωμα στη τελική θα επέμβει στην ελευθερία του κάθε ανθρώπου να διαφεντεύει τη ζωή του. Ξέρεις η ποιότητα που περιγράφεις στη ζωή είναι κάτι το υποκειμενικό. Για άλλον είναι 4.000 το μήνα για άλλον να έχει 10 παιδιά και μεγάλη οικογένεια. Δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις τους πάντες επειδή υπάρχουν κακοί γονεις.! Δλδ τότε να φτάσουμε και στο σημείο να πούμε ότι αφου πολλοί γονεις δεν είναι αξιοι να μην γίνεται κανένας γονιός!

          Αν είχαμε τη νοοτροπία πρώτα ο άνθρωπος (όχι όμως με τη σημερινή αρρωστημένη λογική του υπερκαταναλωτισμού για λίγους) τότε και η υπόλοιπη φύση θα είχε αρμονία διότι αν σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου σέβεσαι και τη φύση. Δεν την έχουμε όμως αλλά έχουμε τη νοοτροπία πρώτα ΕΓΩ και ΕΣΥ ας κόψεις το λαιμό σου. Μία λογική που έμμεσα και συ υποστηρίζεις όταν εκ του ασφαλούς (αφου εσυ προλαβες και εζησες) μιλάς τόσο εύκολα για έλεγχο γεννήσεων. Πως θα σου φαινόταν να είχε γίνει τέτοια κουβέντα πριν γεννηθείς εσύ; Τώρα δεν θα αισθανόσουν τυχερός;
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

          Comment


          • #20
            Χαίρετε! Για να δούμε τι επιφυλάσσει φέτος ο χειμώνας.
            Φέτος οι Αθηναίοι πάμε για το 3/3, είναι μοναδική ευκαιρία μετά από πολλές δεκαετίες να γίνει το φαινομενικώς ακατόρθωτο. Και για κάποιο λόγο έχω το προαίσθημα πως θα γίνει!
            18/02/08 - 10/1/17
            9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


            -2/2/1882-

            sigpic

            Comment


            • #21
              Για τον back to back χιονιά έγραψα ότι τον προηγούμενο αιώνα είχε συμβεί 3 φορές, οπότε οι πιθανότητες ήταν λίγες. Από εκεί πέρα εγώ καταθέτω τις απόψεις μου δεν νομίζω να κουράζεται κάποιος. Ωστόσο έχω παρατηρήσει προσεκτικά ότι αναπτύσσεις θεματολογία και επιχειρηματολογία ακριβώς όμως Κυριάκου Βελόπουλου. Δικαίωμα σου προφανεστατα αλλά το να αναπαράγουμε εδώ μέσα τις απόψεις του αρχιψεκ κοιραλιφεμπορα είναι κάπως...
              ομοιος ομοιω αει πελαζει

              Comment


              • #22
                Όταν δεν μπορείς να αντιπαραθέσεις επιχειρήματα αρχίζουν οι ύβρεις. Γιατί όταν σέβεσαι τον συνομιλητή σου δεν λες ότι είναι φερέφωνο κανενός πολύ δε περισσότερο του κυρίου που αναφέρεις. Δεν πειράζει όμως συνεχίζουμε...

                Σε ποια θεματολογια αναφέρεσαι αλήθεια; Αν μιλάς για το κλίμα κ με αποκαλείς ψεκασμενο εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι είσαι αφελής. Δέχεσαι άκριτα πράγματα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να αποδείξει.

                Στην τελική όση πιθανότητα υπάρχει να έχεις δίκιο εσύ άλλη τόση υπάρχει να έχω εγώ. Άρα λοιπόν όση συνομοσιολογια χωράει το δικό μου 50% άλλη τόση αφέλεια χωράει το δικό σου 50%.

                Επιπλέον αγαπητέ πέρα από το Ζιακόπουλο που παραθέτεις συνεχώς ποιος άλλος μεγάλος σε εμπειρία κ πτυχία μετεωρολόγος υπάρχει στην Ελλάδα; Μα φυσικά ο διευθυντής της ΕΜΥ Θοδωρής Κολυδας. Με τον κύριο αυτό έχουμε λοιπόν τις ίδιες απόψεις. Άρα κατά τη λογική σου είναι και αυτός ψεκ;

                Ας πάμε τώρα στην επιχειρηματολογία. Σε ποιο από τα ερωτήματα που έχω θέσει κατά καιρούς κ τα ξαναθετω και 1 η 2 σελίδες πριν έχει κάποιος απαντήσει. Η μήπως η οικολογική ορθότητα δεν επιτρέπει ούτε ερωτήματα; Θα μου ρήξει πρόστιμο ο Γκορ η δεν θα μου ξαναμιλήσει η Γκρέτα;

                Ας είμαστε σοβαροί κ ας μην κολλαμε φτηνές κ ανόητες ταμπέλες.

                Τόσα χρόνια εδώ έχω δείξει τα διαπιστευτήρια μου. Μιλάω πάντα με λογική κ επιχειρήματα.
                Last edited by icestorm; 07/10/2022, 11:24 PM.
                Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                Comment


                • #23
                  Ήταν ξεκάθαρο αυτό που έγραψα. Το θέμα με τα έντομα το σήκωσε ο Βελόπουλος και το ανέπτυξες ακριβώς όπως αυτός σε μια εκπομπή του στις τηλεπωλησεις. Δεν χαρακτήρισα εσένα και θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά το μήνυμα.
                  Όλα τα στοιχεία που αναφέρω είναι δημοσιεύσεις των κατά τόπους μετεωρολογικών υπηρεσιών ανά τον κοσμο. Δέχεσαι λοιπόν τον κολυδα(διευθυντής ΕΜΥ) , τον οποίο εδώ μέσα πριν πολλά χρόνια όλοι τον έβριζαν ως άσχετο, αλλα οι αντίστοιχοι κολυδαδες του εξωτερικού λένε ψέματα και τρομοκρατούν τον κόσμο. Κάτι δε πάει καλά εδώ ε..
                  ομοιος ομοιω αει πελαζει

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by icestorm View Post

                    Οι απόψεις σου πραγματικά με τρομάζουν. Τι θα πει "τίποτα στη φύση δε πρέπει να μένει ανεξέλεγκτο είτε πρόκειται για ανθρώπινο πληθυσμό είτε για κάποιο είδος ζώου ή φυτού. Οι συνέπειες θα είναι πάντα βαριές για όλο το σύνολο, αν δε διατηρείται μία αρμονία" δλδ η φύση τόσα εκατομμύρια χρόνια δεν έχει μηχανισμούς δικούς της αρμονίας και περιμένει από έναν τρελό κυβερνήτη να επιβάλλει μείωση γεννήσεων για να επέλθει η δήθεν αρμονία;;; Και ποιος είναι αυτός που θα επιβάλλει κάτι τέτοιο με ποια κριτήρια και με ποιο δικαίωμα στη τελική θα επέμβει στην ελευθερία του κάθε ανθρώπου να διαφεντεύει τη ζωή του. Ξέρεις η ποιότητα που περιγράφεις στη ζωή είναι κάτι το υποκειμενικό. Για άλλον είναι 4.000 το μήνα για άλλον να έχει 10 παιδιά και μεγάλη οικογένεια. Δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις τους πάντες επειδή υπάρχουν κακοί γονεις.! Δλδ τότε να φτάσουμε και στο σημείο να πούμε ότι αφου πολλοί γονεις δεν είναι αξιοι να μην γίνεται κανένας γονιός!

                    Αν είχαμε τη νοοτροπία πρώτα ο άνθρωπος (όχι όμως με τη σημερινή αρρωστημένη λογική του υπερκαταναλωτισμού για λίγους) τότε και η υπόλοιπη φύση θα είχε αρμονία διότι αν σέβεσαι τον συνάνθρωπό σου σέβεσαι και τη φύση. Δεν την έχουμε όμως αλλά έχουμε τη νοοτροπία πρώτα ΕΓΩ και ΕΣΥ ας κόψεις το λαιμό σου. Μία λογική που έμμεσα και συ υποστηρίζεις όταν εκ του ασφαλούς (αφου εσυ προλαβες και εζησες) μιλάς τόσο εύκολα για έλεγχο γεννήσεων. Πως θα σου φαινόταν να είχε γίνει τέτοια κουβέντα πριν γεννηθείς εσύ; Τώρα δεν θα αισθανόσουν τυχερός;
                    Παναγιωτη δε θα με ενοιαζε, γιατι δε θα υπηρχα. Τωρα αν το σκεφτω, θα μπει στο παιχνιδι ο εγωισμος και η ανθρωπινη λογικη η οποια εχει και αυτη τα κουτακια της. Δε διαφωνω οτι θα μπορουσαν να υπαρχουν και γονεις με 10 και 20 παιδια αλλα το βλεπεις και εσυ, οτι η νοοτροπια των ανθρωπων ουτε τον συνανθρωπο σεβεται αλλα ουτε και τη φυση, τα παραδειγματα απειρα. Η φυση εχει μηχανισμους και το ζουμε εδω και 3 χρονια με την πανδημια, ομως υπαρχουν και καποια ορια, τα οποια για χαρη του χρηματος τα αφηνουμε σιγα σιγα πισω και οδευουμε προς τον αφανισμο..Για μενα η ποιοτητα ζωης ξεκιναει απο το να μπορεις να απολαμβανεις τα απλα πραγματα, δυστυχως αυτο που αναφερεις ειναι αληθεια οτι δλδ. για καποιους τα 4000 το μηνα ειναι λιγα, ζουμε στην εποχη της εικονας, ο συγχρονος ανθρωπος φθινει μεσα στην ανηδονια του, τιποτα πια δεν ειναι αρκετο.

                    Comment


                    • #25
                      Η ταμπελοποιηση ουτε εμενα μου αρεσει και ειναι σεβαστες ολες οι αποψεις. Ολοι μπορουμε να παρουμε κατι απο τον αλλον και να εμπλουτισουμε τις αποψεις μας, δεν υπαρχουν παντογνωστες.

                      Comment


                      • #26
                        28αρι στο ρελαντί νέα Φιλαδέλφεια σήμερα, καλοκαιρινές συνθήκες στο λεκανοπέδιο ξεκάθαρα και όχι μόνο. Οι όποιες βροχές που διαφαίνονται θα αφορούν κυρίως δυτικά. Τα 30αρια δεν έχουν τελειώσει ακόμα μέχρι τέλος Οκτωβρίου αυτό λένε τα μεσοπροθεσμα. Μόνο οι ελάχιστες θυμίζουν κάπως φθινόπωρο αλλά πλέον σε πολλές ανατολικές ηπειρωτικές περιοχές υπάρχει πρόβλημα με την ανυπαρξία βροχών μετά την αστάθεια του Αυγούστου.
                        πλησιάζει και η ώρα για το φετινό μάζεμα ελιάς στην Μεσσηνία και μια από τα ίδια. Οι προωρες ζέστες για ακόμα μια χρονιά έχουν κάνει ζημιά στον καρπό. Βγάζαμε 2-3 τόνους και τα τελευταία χρόνια με τους καύσωνες από Απρίλιο Μάιο 600-800 κιλά με το ζόρι. Tragik
                        ομοιος ομοιω αει πελαζει

                        Comment


                        • #27
                          Καλημέρα! Οι Αττικάριοι να ετοιμαζόμαστε για καλή βρόχα...

                          Comment


                          • #28
                            Η δορυφορική είναι καλουτσικη για Αττική, επιτακτική ανάγκη να ρίξει έστω και κάτι ψιλά, στεγνωσαμε και φέτος , φτάσαμε 15/10 και δεν έχει ρίξει τίποτα
                            ομοιος ομοιω αει πελαζει

                            Comment


                            • #29
                              Είχε φανεί από τον προηγούμενο χειμώνα ότι ένα σημαντικό μέλος της μικρής μας πλέον ομάδας παραστρατούσε στην άκρατη και αδικαιολόγητη μίρλα ενώ είχε και έχει επιδοθεί σε ένα κουραστικό κυνήγι θερμών εισβολών που μόνο στο μυαλό του έρχονταν και ....ακόμα τις περιμένει.

                              Σε αυτό το μέλος λοιπόν είχα επανειλημμένως θυμίσει ότι τέτοιες πρακτικές όχι μόνο δεν αφορούν φαντάζομαι κανέναν εδώ μέσα αφου είμαστε φορουμ καιρου με ΕΜΦΑΣΗ ομως στο ΚΡΥΟ και το ΧΙΟΝΙ αλλά επιπροσθέτως δημιουργούν μια λάθος εντύπωση σε όποιον απλά θέλει να ενημερωθεί για το τι μέλλει γενέσθαι με τα καιρικά. Τέτοια ποστ γινόντουσαν στο παλιό φόρουμ και είναι ο βασικός λόγος που ΑΚΟΜΑ κάποιοι από δω δεν έχουμε μετακινηθεί εκεί!

                              Ποστ που δυο εβδομάδες πριν "περιμένουν" θερμές εισβολές ενώ κάνουν εκτίμηση για 30 αρια μέχρι τέλος Οκτωβρίου....ποστ που κατά 90% παραπληροφορούν και ΟΤΑΝ από θέμα τύχης καθαρά πέσουν μέσα και επιβεβαιωθούν (ΠΑΝΤΑ προς τα θερμά σενάρια) υπάρχουν πανηγυρισμοί και ΠΑΝΤΑ προβληματισμός για το κλίμα που συνεχώς θερμαίνεται και θερμαίνεται. Βέβαια τα εύλογα ερωτήματα που θέτουν εν αμφιβόλω το αφηγημα της καταστροφικής υπερθέρμανσης θεωρούνται ερωτήματα ψεκασμένων και αντιδραστικών στην νέα οικολογική ορθότητα ανθρώπων.

                              Η ανοχή η δική μου σε τέτοια ποστ πλέον έχει τελειώσει αγαπητέ Δημήτρη. Γνώσεις έχεις αρκετές γι αυτό προτείνω να τις χρησιμοποιείς δημιουργικά και να σέβεσαι τον χώρο που μας φιλοξενεί . Είσαι σε φορουμ που σου αρεσει η οχι αγαπάμε το κρύο. Αν θες να μας σπας τα νεύρα και να παραπληροφορείς δικαίωμά σου. Δικαίωμά μου όμως και μένα να σου υπενθυμίσω ότι τα ποστ σου ταιριάζουν σε άλλους χώρους και όχι σ αυτόν. Νομίζω ότι έχεις να προσφέρεις πολλά περισσότερα με μία αλλαγή στην επαναλαμβανόμενη καυσονολατρική θεματολογία σου.
                              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                              Comment


                              • #30
                                Δεν έχω χρόνο να απαντήσω σημείο προς σημείο και βασικά δε θα το κάνω διότι πολύ απλά δε μπορείς η δε θες να καταλάβεις τι γράφω. Πες το ποίημα σου λοιπόν , εγώ λέω το δικό μου.
                                ​​​​​​Ένα πράγμα θα γράψω μόνο. Έχεις προσθέσει ξεκάθαρο πολιτικό μανδύα στις απόψεις σου .
                                ομοιος ομοιω αει πελαζει

                                Comment

                                Working...
                                X