Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός Χαρτών Ιανουαρίου 2022

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βλέποντας ένα - ένα τα ensembles του τζίφου, μπορώ να πω ότι το κύριο είναι σε διαφορετικό μήκος κύματος από τα άλλα. Τα περισσότερα βγάζουν σενάρια σαν το gem. Προφανώς υπάρχουν και 5-6 άκυρα που δείχνουν ότι να ναι, όμως νομίζω πάμε καλά. Κλειδαριές την Πέμπτη στα 12αρια βέβαια, τώρα μόνο τάση.
    Χιονια στην αγιαρα και τι στον κοσμο!!!!!

    Comment


    • Πάντως σε αυτήν την φάση αν είχα να επιλέξω ένα μοντέλο μόνο να δείχνει το ιδανικό σενάριο, θα ήθελα να το δείχνει το ευρωπαϊκό. Το τελευταίο διάστημα έχω αποκτήσει μία μεγαλύτερη εκτίμηση προς το Ecmwf παρά σε όλα τα υπόλοιπα. Και με βάση το ευρωπαϊκό πάμε καλά ακόμα...!

      Comment


      • γκόμενα να ήταν ο Τζίφος & να την είχε κάποιος, θα ήταν η ΠΙΟ αναξιόπιστη....... ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ
        Υπομονή Και.... Επιμονή Στην Υπομονή!!!

        https://media.tenor.co/images/cd7c32...75b3fc32ce/raw

        Comment


        • το gem είναι νέο 2002 ουσιαστικά, το ευρωπαϊκό πολύ καλό αλλά σύντομο, ο τζίφος στο 6αρι μάζεψε τα τρελά του και έγινε συμπαθητικός.
          το ουκμο είναι ένα μεγάλο και ανησυχητικό θα έλεγα αίνιγμα, αν και πλέον θεωρώ αδύνατα τόσο ανατολικά σενάρια...για να δούμε
          18/02/08 - 10/1/17
          9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


          -2/2/1882-

          sigpic

          Comment


          • Ένα μεγάλο μοντέλο στις 3 μέρες πριν όταν δείχνει κάτι ανησυχητικό τουμπιαζει με περισσότερο κόπο ( αφού είναι κοντά στις ώρες ενδιαφέροντος) απ' ότι 5 μέρες πριν. Θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι θα τουμπιασει κ σύντομα Μιλάω για το Ουκμο το οποίο είναι εντελώς μόνο
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

            Comment


            • Originally posted by ANTONIS 64 View Post
              Το κακό με τις αποκοπές είναι η δύσκολη προγνωσιμότητα, το καλό, ότι αν σου κάτσουν οπως πρέπει εχεις διάρκεια....
              Χρόνια πολλά Αντώνη.
              Πολύχρονος με υγεία και χιόνια σε λίγες μέρες με σέσουλα
              Σήμερα ξεκίνησε το όλο κόλπο.
              Θα κλάψουν μάνες κι αδελφές - χήρες και παντρεμένες.
              Πάμε να πάρουμε ότι καλύτερο γίνεται !

              Comment


              • gem ασυζητητί το καλύτερο σενάριο με 2 μέρες σχεδόν συνεχόμενη χιονόπτωση! Νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο πάντως και με τα σημερινά τρεξίματα! Και όντως το ukmo είναι το μόνο ανησυχητικό, αν τούμπαρει και αυτό κλειδώνει η κάθοδος

                Comment


                • Να είσαι καλά φίλε μου. Ευχαριστω πολύ. Ελπίζω τα 12άρια σήμερα να μου κάνουν ενα καλό δωράκι!!

                  Comment


                  • Εντωμεταξύ παρατήρησα ότι στο διάγραμμα των ensembles του τζίφου, στα 500άρια το κύριο είναι (εδώ και μερικά τρεξίματα) είτε το πιό θερμό, είτε το πιό ψυχρό. Σαν να τα οριοθετεί κατά κάποιον τρόπο...

                    Comment


                    • Νομίζω ότι στα ενσεμπλ του τζιφου ψιθυρίζεται ανατολικευση ( δεν είναι κακο είναι δυτικά) και Αυλώνας όχι τόσο παχύς όπως τον δείχνει στο κύριο. Στις 22/1 το κύριο είναι από τα θερμότερα σενάρια ενώ στα 500 στη συνέχεια σπάει τα κοντέρ. Να πω επίσης ότι ένας καλός 500αρης χωρίς δυναμικό αίτιο και κυρίως χωρίς τους κατάλληλους ανέμους καθ ύψος είναι παντελώς άχρηστος. Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει απλά το αναφέρω για να μην θεοποιουμε τα 500.

                      Αντώνη Χρόνια σου Πολλά με πολλά χιόνια!
                      Last edited by icestorm; 17/01/2022, 02:25 PM.
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                      Comment


                      • stathis2b
                        stathis2b commented
                        Editing a comment
                        Αυτό που λες νομίζω ήδη αποτυπώνεται στο κύριο τρέξιμο του τζίφου όπου από το μεσημέρι της Κυριακής ενώ έχει σούπερ ντουπερ υποστήριξη, υετος γιόκ προφανως γιατί το χαμηλό την έχει κάνει με ελαφρά προς Μαύρη Θσλασσα (νομίζω)

                    • μολις εδεησα να δω τα πρωινα και μου πεσαν τα μαλλια με το τζεμ αλλα ειναι το τζεμ.το ουκμο σταθερα στον δικο του κοσμο , το κυριο του gfs πλεον δεν εχει καμια διαφορα με κινεζικο ,ινδικο κτλ ειναι κλαυσιγελος , ειναι παρωδια!κρισιμοτατα 12αρια
                      ομοιος ομοιω αει πελαζει

                      Comment


                      • Originally posted by icestorm View Post
                        Νομίζω ότι στα ενσεμπλ του τζιφου ψιθυρίζεται ανατολικευση ( δεν είναι κακο είναι δυτικά) και Αυλώνας όχι τόσο παχύς όπως τον δείχνει στο κύριο. Στις 22/1 το κύριο είναι από τα θερμότερα σενάρια ενώ στα 500 στη συνέχεια σπάει τα κοντέρ. Να πω επίσης ότι ένας καλός 500αρης χωρίς δυναμικό αίτιο και κυρίως χωρίς τους κατάλληλους ανέμους καθ ύψος είναι παντελώς άχρηστος. Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει απλά το αναφέρω για να μην θεοποιουμε τα 500.

                        Αντώνη Χρόνια σου Πολλά με πολλά χιόνια!
                        Παναγιώτη έχω μία ερώτηση, έχει τύχει σε χιονιά να έχουμε σούπερ 500αρια και τελικά να μας το χαλάνε οι υπόλοιπες παράμετροι που αναφέρεις; Ρωτάω ξεκάθαρα για ιστορικούς λόγους, π.χ. το 2011 που είχαμε το ξερόκρυο από Σιβηρία ήταν κάτι τέτοιο?

                        Comment


                        • Χρόνια Πολλά στους Αντώνηδες!!

                          Comment


                          • Τότε σε εκείνες τις εισβολές το 2012 είχαμε άθλια 500αρια, άλλωστε οι περισσότερες εισβολές μας έπαιρναν εντελώς ξώφαλτσα...
                            Ένα παράδειγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι Γενάρης 2015 που θάφτηκαν οι Κυκλάδες κι εμείς στο Λεκανοπέδιο είχαμε πιτυρίδα 3 μέρες. Αν θυμάμαι καλά είχε μπει -37 με -38 στο Αιγαίο τότε, αλλά λόγω κακής διάταξης φάγαμε μούφα στην Αττική
                            18/02/08 - 10/1/17
                            9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                            -2/2/1882-

                            sigpic

                            Comment


                            • Alexallaround
                              Alexallaround commented
                              Editing a comment
                              σκέψου αν αυτό το -38 ήταν πάνω από τα κεφάλια μας τι θα γινόταν...? Τώρα αυτό που βλέπω εγώ στα μοντέλα, με τις απειροελάχιστες "γνώσεις" που έχω και κυρίως από εσάς, είναι το -38 πάει να μας καβαλήσει, τώρα για να μας προσεγγίσει αυτή η λίμνη θα πρέπει να έχουμε ΒΑ (αν λέω κοτσάνες να διορθώστε με) και ίσως σε χαμηλότερη στάθμη ο ΒΔ να κάνει τη ζημιά, αυτό μάλλον εννοεί και ο Παναγιώτης. Πρέπει τελικά να πάρω το βιβλίο του Ζιακο και αν έχετε και τπτ άλλο να προτείνετε, μπας και μάθω τπτ!

                          • Όταν ο αυλωνας έρχεται από ΒΔ τοτε αν δεν υπάρχει δυναμικό αίτιο οι άνεμοι καθ' ύψος είναι ΒΔ κ τότε ένα παιδί μετράει τ άστρα.
                            Μην πάτε πολύ μακρυα. Αριάδνη είχαμε σούπερ υποστηρίξεις αλλά αν δεν ερχόταν το χαμηλό Νυφίτσα από τη Συρτη για μας θα είχε περάσει χωρίς να ακουμπήσει
                            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                            Comment


                            • Alexallaround
                              Alexallaround commented
                              Editing a comment
                              Η αλήθεια είναι ότι οι ΒΔ αυλώνες μας την έχουν χαλάσει ουκ ολίγες φορές, μία η Πίνδος, μία ο ΒΔ αν δεν υπάρχει χαμηλό όπως λες είναι πρόβλημα. Ακόμη μου έχει μείνει "ψυχολογικό" το 2015 (νομίζω) που χιονίζε μέχρι τα Κιούρκα και το Καπανδρίτι, με το χαμηλό να περνάει επάνω από τα κεφάλια μας και μέχρι να απομακρυνθεί είχαμε χιονόνερα, μετά βέβαια χιόνισε αλλά πολύ λιγότερο απ'ότι στα ΒΔ τμήματα του νομού. Τώρα το χαμηλό νυφίτσα και κάθε χαμηλό (όταν δε τυχαίνει να έρχεται από τα δυτικά κάποιο μαζί με τη ψυχρή εισβολή) δε δημιουργείται με το που ακουμπάει ο αυλώνας Ιόνιο, ειδικά όταν είναι βαρβάτος (νομίζω κυκλονεογένεση το λένε οι μετεωρολόγοι)?
                          Working...
                          X