Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός Χαρτών Ιανουαρίου 2022

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δημήτρη νομίζω βιάζεσαι. Μιλάς για ένα ενδεχόμενο σενάριο λες κ θα γίνει αυτό η δεν πρόκειται να αλλάξει. Χθες μιλαγες με βεβαιότητα για αστεροσκονες. Νομίζω ότι αυτό το κλίμα ηττοπάθειας δεν βοηθάει. Όλοι θέλουμε πολύ το χιόνι κ είμαστε πολύ κοντά. Ήδη το πρωί ο Ευρωπαίος έκανε ένα μεγάλο βήμα όπως κ ο Καναδός. Όχι μόνο δεν έχει χαθεί τίποτα αλλά παίζει να μας κάτσει κάτι καλό έως πολύ καλό. Σε τελική ανάλυση τέτοια διαγράμματα ένσεμπλ τον Γενάρη ούτε προ "κλιματικής αλλαγής " δεν βλέπαμε με το μ.ο μονίμως κάτω του 0. Στο λέω φιλικά κ νομίζω θα με καταλάβεις

    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

    Comment


    • το πιθανοτερο σεναριο εγραψα παναγιωτη.βεβαιοτητα δεν υπαρχει ουτε στις 48 ωρες με αυτα που εχουμε δει. θυμαμαι σχετικα προσφατα το 2012 τετοια διαγραμματα με σιβηρικο , με ηλιοθεραπεια και 6 ψυχρες εισβολες εως και -12 και περιμεναν ολοι να μιλησει το αιγαιο με βορειοδυτικο καθυψος , απιστευτα πραγματα.θα ψαξω νασ βρω και μια παλαιοτερη αναρτηση του δασκαλου που εξηγει τι παιρνει το λεκανοπεδιο με τεετοιους αυλωνες και γιατι. αν ειναι παντως να βγαλει κεντροβορειο χιονια με καταληξη β. αττικης και εμεις να εχουμε σπαστο καιρο δεν εχω κανενα προβλημα , θα χαρω.πηραμε τη τζουρα μας περσυ,αλλωστε μη ξεχναμε που βρισκομαστε , ισως αυτο θα ειναι εξισορροποηση κιολας..θα δουμε
      ομοιος ομοιω αει πελαζει

      Comment


      • Originally posted by DIMITRISPAP View Post
        καθαρες κουβεντες.με αυλωνα ο οποιος εχει κινηση βδ-να το λεκανοπεδιο σοβαρο χιονι δεν εχει δει ποτε.και πλεον αυτη ειναι η ταση
        συμφωνώ Δημήτρη ή να το πούμε καλύτερα δεν είναι η κλασσική διάταξη για Αττική, χρειάζονται να κάτσουν και άλλα πραγματάκια που έχει αναλύσει ο Παναγιώτης, αρκετές φορές.

        Comment


        • Originally posted by DIMITRISPAP View Post
          το πιθανοτερο σεναριο εγραψα παναγιωτη.βεβαιοτητα δεν υπαρχει ουτε στις 48 ωρες με αυτα που εχουμε δει. θυμαμαι σχετικα προσφατα το 2012 τετοια διαγραμματα με σιβηρικο , με ηλιοθεραπεια και 6 ψυχρες εισβολες εως και -12 και περιμεναν ολοι να μιλησει το αιγαιο με βορειοδυτικο καθυψος , απιστευτα πραγματα.θα ψαξω νασ βρω και μια παλαιοτερη αναρτηση του δασκαλου που εξηγει τι παιρνει το λεκανοπεδιο με τεετοιους αυλωνες και γιατι. αν ειναι παντως να βγαλει κεντροβορειο χιονια με καταληξη β. αττικης και εμεις να εχουμε σπαστο καιρο δεν εχω κανενα προβλημα , θα χαρω.πηραμε τη τζουρα μας περσυ,αλλωστε μη ξεχναμε που βρισκομαστε , ισως αυτο θα ειναι εξισορροποηση κιολας..θα δουμε
          τότε ομως δεν μας έσκασαν από ΒΑ Ατλαντικό από Σιβηρία είχαν έρθει ή κάνω λάθος; Εμένα η αίσθηση μου είναι ότι αν ο αυλώνας στις 22 ξαναφύγει Τουρκία, είναι κακό σημάδι και ότι έρθει θα είναι light. Για μένα αυτό θα σημαίνει ότι απλά η κυκλοφορία φέτος δεν μας ευνοεί και απλά θα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό και ότι έρθει, να λέμε πάλι καλά!

          Comment


          • DIMITRISPAP
            DIMITRISPAP commented
            Editing a comment
            ναι αλεξ το γραφω αλλωστε..σιβηρικος ηταν , επιφανειακο ψυχος μεταφερει ομως.ακομα και αυτος τελει υποεξαφανιση στα μερη μας..παλαιοτερα ηταν τακτικος επισκεπτης

        • Δεν διαφωνούμε απλά περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

          Comment


          • κραταω οτι το ουκμο εκανα ενα θετικο βημα σημερα το απογευμα διοτι ηταν απογοητευτικος so far....
            ομοιος ομοιω αει πελαζει

            Comment


            • Εγω ξερω οτι τρενο δεν προκειτε να το πανε τα μοντελα για μια εβδομαδα....αν τρεχουν τωρα τα "καλα" σεναρια την βαψαμε!
              Θα πεσει τρομερο κοψιμο σε ολα και προπαντων στις θερμοκρασιες ειμαι σιγουρος,οσο για τα ανσαμπλ δεν μου λενε κατι αυτα αλλαζουν μεσα σε ενα τρεξιμο ανετα!
              Μακαρι να παιχτει κατι καλο για ολους αλλα το βλεπω πολυ δυσκολο.
              Last edited by Θανάσης1; 15/01/2022, 08:54 PM.

              Comment


              • Originally posted by Θανάσης1 View Post
                Εγω ξερω οτι τρενο δεν προκειτε να το πανε τα μοντελα για μια εβδομαδα....αν τρεχουν τωρα τα "καλα" σεναρια την βαψαμε!
                Θα πεσει τρομερο κοψιμο σε ολα και προπαντων στις θερμοκρασιες ειμαι σιγουρος,οσο για τα ανσαμπλ δεν μου λενε κατι αυτα αλλαζουν μεσα σε ενα τρεξιμο ανετα!
                Μακαρι να παιχτει κατι καλο για ολους αλλα το βλεπω πολυ δυσκολο.
                Σίγουρα δε θα βγουν αυτούσια όλα έτσι όπως τα βλέπουμε σήμερα, αλλά όπως μπορεί να κάνει χειρότερα σενάρια, έτσι μπορεί να κάνει και καλύτερα ή και να πάει λίγο μπρος-πίσω και να καταλήξει κάπου εκεί που το βλέπουμε...

                Comment


                • Νομίζω η κάθοδος Αυλώνα έχει κλειδώσει. Το θέμα είναι τώρα μην φύγει προς ανατολάς, γιατί θεωρώ δύσκολα τα πολύ δυτικά σενάρια. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...
                  έχουμε κάποιες αγχωτικές ημέρες μπροστά μας
                  18/02/08 - 10/1/17
                  9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις


                  -2/2/1882-

                  sigpic

                  Comment


                  • εχει ψωμι η υποθεση ακομα...στα 12αρια της δευτερας θα εχουμε σαφη εικονα για το που παει το πραγμα...μεχρι τοτε , σεναρια επι σεναριων
                    ομοιος ομοιω αει πελαζει

                    Comment


                    • Παιδιά, έβλεπα τους περσινούς χάρτες για Δεκέμβρη, Γενάρη και Φλεβάρη: ΈΠΑΘΑ ΣΟΚ! Καμία σχέση με φέτος η διάταξη! Έκανε κάτι ξεγυρισμένα χαμηλά πολικής υφής σαν σαλιγκάρια εκεί στον βόρειο Ατλαντικό που μου γύρισε το μάτι... Πωπωπω! Κι εμείς βέβαια με πολύ λάιτ χειμώνα και αναλογίζομαι την τεράστια κωλοφαρδία πέρσι με τη Μήδεια...

                      Comment


                      • Το διάγραμμα των ενσεμπλ τζιφου κ των άλλων μοντέλων είναι για φωτό. Σχεδόν ένα μήνα κάτω από τα κλιματικά. Πόσο άραγε θα βγει η μέση Τ Ιανουαρίου για το Θησείο;
                        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                        Comment


                        • Λέτε να βγει όλος ο χειμώνας με τέτοια κυκλοφορία και κατεβασιές επί κατεβασιών;

                          Comment


                          • Ioannis Xionias
                            Ioannis Xionias commented
                            Editing a comment
                            Απ' το στόμα σου και στου Αζόρ τ' αυτί!

                        • αν & νωρίς ακόμα αλλά... αυτοι οι κωλοάνεμοι σχεδόν σε ΟΛΑ τα στρώματα (αν μείνουν έτσι) θα μας φάει το αγιάζι & συμπαγής νέφωση δεν θα υπάρξει... ΠΑΛΙ.
                          & δεν βοηθά επίσης & στην τροφοδότηση από αιγαίο με υγρασία για περισσότερο υετό με τέτοιες εντάσεις (κάτι σαν την προηγούμενη φορά) με αποτέλεσμα να τρέχουν τα σύννεφα σαν σε ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ &.... ήλιο με δόντια (Καζακσστάν για άλλη μια φορά). Αλλά είπαμε, νωρίς ακόμα για δάκρυα ή για βεγγαλικά (επιφανειακός άνεμος.... ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ

                          Υ.Γ.
                          Βέβαια μεε το 18άρι τώρα καλμάρησαν τα... ανεμολόγια (να δω τα νεύρα μας πότε θα καλμάρουν).

                          Οψόμεθα
                          Last edited by Xionias Attikis; 16/01/2022, 12:40 AM.
                          Υπομονή Και.... Επιμονή Στην Υπομονή!!!

                          https://media.tenor.co/images/cd7c32...75b3fc32ce/raw

                          Comment


                          • Originally posted by Xionias Attikis View Post
                            αν & νωρίς ακόμα αλλά... αυτοι οι κωλοάνεμοι σχεδόν σε ΟΛΑ τα στρώματα (αν μείνουν έτσι) θα μας φάει το αγιάζι & συμπαγής νέφωση δεν θα υπάρξει... ΠΑΛΙ.
                            & δεν βοηθά επίσης & στην τροφοδότηση από αιγαίο με υγρασία για περισσότερο υετό με τέτοιες εντάσεις (κάτι σαν την προηγούμενη φορά) με αποτέλεσμα να τρέχουν τα σύννεφα σαν σε ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ &.... ήλιο με δόντια (Καζακσστάν για άλλη μια φορά). Αλλά είπαμε, νωρίς ακόμα για δάκρυα ή για βεγγαλικά (επιφανειακός άνεμος.... ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ
                            Οψόμεθα
                            Την προηγούμενη φορά δεν έφταιξε ο άνεμος αλλά η έλλειψη δυναμικού αιτίου για νεφοποιηση.
                            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                            Comment


                            • Xionias Attikis
                              Xionias Attikis commented
                              Editing a comment
                              ναι εκτός αυτού αλλά δεν ήταν & οι άνεμοι σχεδόν σε όλα τα στρώματα (& δη στα χαμηλά) αιτία μη εμφάνισεις φαινομένων?
                          Working...
                          X