Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Ιανουαρίου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • αν το δυτικιασει κιαλο μπορει να μας γεννήσει και κανα χαμηλό εξτρα και εκει που δε περιμέναμε τίποτα, να δουμε και καμια νιφάδα.

    Comment


    • ξεκαθαριζει το τοπιο..πολυ βορεια το χαμηλο για οποιαδηποτε συζητηση..ολες μας οι ευχες στην θρακη να ζησει εναν εξπρες ιστορικο χιονια...η προοπτικη? αθλια οπως ακριβως ο χειμωνας που διαγουμε..ο φλεβαρης μπαινει με μινι θερμη εισβολη και εξομαλυνση λιγο πανω απο τα κλιματικα....
      Click image for larger version

Name:	graphe_ens3_rms5.gif
Views:	973
Size:	62.5 KB
ID:	1808
      ομοιος ομοιω αει πελαζει

      Comment


      • ένα σχόλιο για την επερχόμενη κακοκαιρία, σίγουρα δεν είναι light, φαίνεται συμπαγής αυλώνας με τις Τ στα 500 να είναι μεγαλύτερες από τους - 34, με ΒΔ στριμ και ένα - 5 στα 850. Το χαμηλό έτσι όπως το βγάζουν τα μοντέλα μπορεί και να δούμε καμία ώρα χιονόπτωσης στην Αττική. Πάντως ο Σκύρον μας έχει στο απόλυτο μηδέν! Για να δούμε θα καταφέρει ο χειμώνας να μας αποχαιρετίσει με ένα τελευταίο πασπάλισμα πριν μπει η Άνοιξη...

        Comment


        • και αλλο δυτικισμα αλλα με βελτιωμενο αντικυκλωνα..εδω τωρα εχουμε το εξης...σπαει το εξπρες σε δυο φασεις . η μια με το χαμηλο η οποια θεωρειται χαμενη για πεδινα και μια δευτερη απο τεταρτη μεσημερι μεχρι βραδυ οπου μοιαζει να παιρνει καπως καλυτερη κλιση ο αυλωνας και να δινει προσκαιρα φαινομενα με καιρο βορειου ρευματος..αυτο εχει λιγο χρονο ακομα να διορθωθει...και παλι μιλαμε για λιγα πραγματα..κριμα...κοντα -40 στα 500 και σπαταλωνται απο συνολικα λαθος διαταξη....
          ομοιος ομοιω αει πελαζει

          Comment


          • Μετά το φιάσκο της προηγούμενης Τρίτης δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ με κάτι που λογικά δεν θα μας αφορά.

            Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω αυτό που έρχεται θα έλεγα ότι είναι ένας υετικος αχταρμας! Χαμηλά γεννιούνται κ πεθαίνουν μέσα σε ένα Ραν κ φυσικά ο υετός ο έστω ελάχιστος που ανάλογα με τη θέση του χαμηλού η τη κλίση του Αυλώνα έρχεται κ φεύγει.

            Τη Τρίτη κ φυσικά στο ναουκαστ θα δούμε τι θα γίνει. Αναμένονται εκπλήξεις. Τώρα για μας εδώ η δεν θα κάνει τίποτα η στη καλύτερη θα έχουμε ένα νιφαδιασμα μέχρι πολύ χαμηλά.
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

            Comment


            • Καλημέρα. Εμένα πάντως ο "αυλώνας" της Τετάρτης μου αρέσει κια θυμίζει καλές εποχές. Απλά δεν κατεβαίνει αρκετά νότια οπότε φαίνεται να αφορά τα Βόρεια σύνορά μας και πάνω.

              Comment


              • Μικρη χαραμαδα ελπιδας για τα βορεια του νομου απο τα ensebles του gfs και μονο. Με βδ που δινει ισως να εχουμε καποια θετικη εκπληξη. Αρκει να ακολουθησουν και τα αλλα μοντελα στα 12αρια

                Comment


                • Έφτιαξα ένα βιντεάκι στο οποίο παρουσιάζω χάρτες από τον Σεπτέμβρη του 2020 μέχρι Γενάρη του 2021, θέλω τη γνώμη σας και θα σχολιάσω και εγώ μετά.
                  https://mega.nz/file/04sSjDJA#MAKVwy...nekmTK-0wbAg04

                  Comment


                  • Originally posted by ANTONIS 64 View Post
                    Μικρη χαραμαδα ελπιδας για τα βορεια του νομου απο τα ensebles του gfs και μονο. Με βδ που δινει ισως να εχουμε καποια θετικη εκπληξη. Αρκει να ακολουθησουν και τα αλλα μοντελα στα 12αρια
                    Ωραιος Αντωνη...!
                    2002!

                    Comment


                    • Originally posted by Alexallaround View Post
                      Έφτιαξα ένα βιντεάκι στο οποίο παρουσιάζω χάρτες από τον Σεπτέμβρη του 2020 μέχρι Γενάρη του 2021, θέλω τη γνώμη σας και θα σχολιάσω και εγώ μετά.
                      https://mega.nz/file/04sSjDJA#MAKVwy...nekmTK-0wbAg04
                      Χαρά στο κουράγιο σου. Να πω ότι μέχρι τώρα άξιζε τον κόπο να απαθανατίσει κανείς αυτό που είδαμε ....όχι. Για αυτό μπράβο. Τώρα αν κάποιος το δει όλο αυτό θα δει αμέτρητες θερμές περιόδους κ μια κ μοναδική στιγμή (Λέανδρος ) που η Τ έπεσε κάτω από το 0 στα 850!!! Αλλά έπεσε καλά όμως -8,1!!! Αυτό μέχρι στιγμής είναι όλος μας ο χειμώνας!
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                      Comment


                      • δεν εχω να πω κατι για το 12αρι...βημα προς τα πισω ειναι...κοιταξτε διαγραμμα...θερμη εισβολη και στο καπακι δευτερη..αν επιβεβαιωθει και ο φλεβαρης κυλησει σε παρομοιο μοτιβο θα εχουμε 5 σερι συνεχομενο ανοιξιατικο φλεβαρη και αυτο δεν θα πλεον ΤΥΧΑΙΟ.
                        Click image for larger version

Name:	ens_image (1).png
Views:	578
Size:	197.5 KB
ID:	1819
                        ομοιος ομοιω αει πελαζει

                        Comment


                        • Originally posted by icestorm View Post

                          Χαρά στο κουράγιο σου. Να πω ότι μέχρι τώρα άξιζε τον κόπο να απαθανατίσει κανείς αυτό που είδαμε ....όχι. Για αυτό μπράβο. Τώρα αν κάποιος το δει όλο αυτό θα δει αμέτρητες θερμές περιόδους κ μια κ μοναδική στιγμή (Λέανδρος ) που η Τ έπεσε κάτω από το 0 στα 850!!! Αλλά έπεσε καλά όμως -8,1!!! Αυτό μέχρι στιγμής είναι όλος μας ο χειμώνας!
                          ευχαριστώ πολύ φίλε. Εγώ αυτό που παρατήρησα και φέτος είναι ότι η κυκλοφορία των ψυχρών αερίων μαζών που ξεκινάει από Σεπτέμβρη, μέχρι τουλάχιστον τον Γενάρη δεν αλλάζει και αν δείτε προσεκτικά τις καρτέλες η κατάβαση του ψύχους βροντοφώναζε ΒΔ Ευρώπη. Το πρώτο "0" στα 850 σκάει Βόρεια θάλλασα ανάμεσα σε Αγγλία-Ολλανδία-Γαλλία κτλ.. αρχές Οκτώβρη και τα "πρασινάκια" (και γενικά οι ψυχρότερες μάζες) όλο το φθινόπωρο ακολουθούν πορεία από Σουηδία προς Γερμανία-Γαλλία-Αγγλία-Ισπανία ή και πιο ανατολικά συμπεριλαμβάνοντας και Λιθουανία -Πολωνία -Τσεχία-Β Ιταλία κτλ.. Τα Βαλκάνια ήταν έξω όπως και η Ελλάδα. οπότε πάλι καλά που ήρθε και ο Λέανδρος. Αν δε, συγκρίνετε αντίστοιχες καρτέλες με εκείνες της χρονιάς Τηλέμαχου ή και και στους ιστορικούς 2002, 2004 κτλ.. θα δείτε ότι η κυκλοφορία μας ευνοούσε από νωρίς, με μπόλικο και συμπαγές ψύχος στα ΒΑ μας και με αζορικό αρκετά "ζωηρό" όπως λέει και ο icestorm! Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια μας λείπει αυτό το συμπαγές ψύχος που σουλάτσαρε στα ΒΑ μας, οπότε και ο αζορικός να είναι στα φόρτε του πάλι θέλουμε πολλή τύχη. Που θα πάει θα γυρίσει ξανά ο τροχός...

                          Comment


                          • Αν είναι να έρθει αυτό το άδειασμα του ατλαντικού από χαμηλά γεωδυναμικά και αν είναι να δημιουργηθεί κανένα τέρας 1060, όπως δείχνει η 2η σελίδα χαλάλι οι θερμές εισβολές. Ας φτάσει και 25.
                            Πολύ καλές προϋποθέσεις για σπάνια πράγματα.
                            Τελευταία ευκαιρία το διάστημα 5-25/2.
                            Last edited by diko; 25/01/2021, 06:58 PM.

                            Comment


                            • Η πρώτη θερμή εισβολή μάλλον τζουφια κ πολύ σύντομη θα βγει τόσο που στο τέλος δεν θα είναι καν εισβολή παρά μια άνοδος πρόσκαιρη. Η 2η στις 6/2 είναι πολύ μακρυά.

                              Θετικό το γεγονός ότι ζωντανεύει ο Σιβηρικος κ ο Αζορ που μπορούν συνδυαστικά να δώσουν ένα νέο Μάρτιο 87 το Φεβρουάριο.
                              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

                              Comment


                              • Originally posted by ANTONIS 64 View Post
                                Μικρη χαραμαδα ελπιδας για τα βορεια του νομου απο τα ensebles του gfs και μονο. Με βδ που δινει ισως να εχουμε καποια θετικη εκπληξη. Αρκει να ακολουθησουν και τα αλλα μοντελα στα 12αρια
                                Ειπα να πιαστω απο καπου μπας και.... αλλα ,δυστυχως δεν.....
                                Ελπιζω ο Φλεβαρης να μας κανει καποιο δωρακι για να γεμισουμε τις μπαταριες μας ως τον επομενο χειμωνα.
                                Εν αναμονη λοιπον.........

                                Comment

                                Working...
                                X