Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2016-2017

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Loof
    started a topic 3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2016-2017

3-5 ΠΗΓΑΔΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2016-2017

Καληνύχτα Πηγάδια...
    Δήμαρχε για άλλη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο...χωρίς Πηγάδια το χειμώνα είσαι τελειωμένος τουριστικά!!!το κλειδί στη φύση ναι συμφωνώ αλλά αυστηρά και μόνο για το χειμώνα,μην περιμένεις τον Έλληνα να σου κάνει καλοκαιριάτικα διακοπές στο βουνό,ο Έλληνας μόλις το ημερολόγιο γράψει 15/04 το μυαλό του ταξιδεύει σε παραλίες,ξαπλώστρες και μπάνια...όταν επανέρχεται η χειμερινή ώρα ο Έλληνας σκέφτεται το βουνό και τη χιονοδρομία...φυσιολογική εξέλιξη...εσυ κύριε δήμαρχε το καλοκαίρι πας στο στο βουνό για διακοπές;;;οοοχιιι στη θάλασσα πας...και καλά κανεις!!!Δεν έχει ο Έλληνας ακόμη τη νοοτροπία του κεντροευρωπαιου για διακοπές στο βουνό το καλοκαίρι...μετά από 50 χρόνια μπορει...η μήπως περιμένεις να φέρεις τουρίστες από κει;;;όνειρο χειμερινής νυχτός δήμαρχε!!!για καλοκαίρι το μόνο που μπορείς να κανεις είναι να φτιάξεις τα Πηγάδια Νο 1 προορισμό για τις ποδοσφαιρικές ομάδες τις χώρας μας και όχι μόνο...τι παραπάνω έχει η Αυστρία δεν κατάλαβα;;;να σου θυμίσω ότι ο Παναθηναϊκός έκανε 2 χρόνια σερί προετοιμασία στα Πηγάδια 83-84 με πορεία στους 4 του Πρωταθλητριών...και ο Ολυμπιακός στην Κουτσούφλιανη το 1993!Πάρε λοιπόν τη Ντορντόπολη και κάντην ανώτερη από το Ζέεφελντ...μπορείς!!!
    Όσον αφορά το χειμώνα μόνο 2 πραγματάκια θα σου πω αν θέλεις να κανεις τη διαφορά...σπέρνεις 200 κανόνια στο βουνό για τεχνητή χιονωση,ανοίγεις και 70 χιλιόμετρα πίστες στο βουνό με βάση τη Ντορντοπολη και γίνεσαι ο Νο 1 χειμερινός προορισμός στα Βαλκάνια...πατάς και μια γόνδολα από τον ’γιο Νικόλαο και καθάρισες...πες μετά το Μπανσκο να έρθει να σε πιάσει...μπορείς να τα κανεις αυτά;;;Τότε και μόνο θα έχουν τύχη το φυσικό κάλλος της περιοχής η τέχνη το κρασί και ο υδάτινος πλούτος.δεν μπορείς...μην σπαταλας άδικα τα χρήματα σε έρευνες και branding!!!
    http://eleytheriadhs.blogspot.gr/2016/09/to.html?m=1
    Last edited by Loof; 24-09-16, 18:16.

• Dimis_viper
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από aetos1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος το Πισοδέρι το έχει αρκετά χρόνια ιδιώτης, εσύ βλέπεις πολύ ανάπτυξη εκεί;
    Εκεί είναι άλλη πονεμένη ιστορία. Το ενοικιάζει χρόνια ιδιώτης με συμβάσεις για 1 2 και 3 χρονια.... εσυ θα εκανες επενδύσεις με ρίσκο την επόμενη χρονιά να μην το έχεις?

Leave a comment:

• aetos1976
    replied
    Αν δεν κάνω λάθος το Πισοδέρι το έχει αρκετά χρόνια ιδιώτης, εσύ βλέπεις πολύ ανάπτυξη εκεί;

Leave a comment:

• Dimis_viper
    replied
    Και επειδη μαλλον παρεξηγηθηκα εννοω ολους αυτους που τοσα χρονια δεν εχουν δωσει σε εναν ανθρωπο να εκμεταλλευτει οπως πρεπει το χιονοδρομικο. Να ριξει λεφτα και να περιμενει να τα παρει. Και αυτο γινετε μονο με δημοπράτηση για αρκετα χρονια. Τα περισσοτερα ελληνικα χιονοδρομικα υποφερουν σχεδον απο τον ιδιο λογο

Leave a comment:

• Dimis_viper
    replied
    Μετα απο καιρό ηθελα να κανω μια βολτα στα παλια λημερια χωρις να μπορω να κανω σκι λογο του μικρου που ειχα μαζι μου. Πραγματικα απελπησια. Ξενοδοχειο κλειστο. Το μπαρακι κλειστό και ο ξενωνας να προσπαθει να εξυπηρετησει. Ντροπη μονο αυτο εχω να πω. Αφηνουν να ερημωσει ενα απο τα καλυτερα χιονοδρομικα της χωρας. Κριμα και παλι κριμα....

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Leave a comment:

• naousavermio
    replied
    Με σύμμαχο την συνεχόμενη χιονόπτωση των τελευταίων 3 ημερών η διεύθυνση του χ/κ δουλεύοντας με εντατικούς ρυθμούς έδωσε από σήμερα τέταρτη 18/1 όλο το χιονοδρομικό πεδίο στην διάθεση των χιονοδρόμων .

Το τοπίο άλλαξε και οι φίλοι του βουνού μπορούν να απολαύουν αυτό που λαχταρούσαν μετά την μεγάλη αναμονή της περσινής χρονιάς

οι τόσο γνώριμες μαγικές εικόνες του βουνού επανήλθαν και όλοι ευχόμαστε να έχουν την μεγαλύτερη δυνατή διάρκεια .
    Η ώρα που λαχταρούσαμε ήρθε λοιπόν.
    Η ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

Ραντεβού στις πλάγιες !

Leave a comment:

• xmen
    replied
    Μία πολύ παράξενη ημέρα η σημερινή, απλά δεν με ήθελε το βουνό και όσο και αν τα σημάδια το έλεγαν από την εκκίνηση, εγώ επέμενα. Και δεν αναφέρομαι στην πολυκοσμία και αφάνταστη ταλαιπωρία στις ουρές, αυτά ήταν γνωστά και αναμενόμενα δεδομένης της κατάστασης στα υπόλοιπα βουνά. Η ενημέρωση για το τι λειτουργεί και τι όχι, υπήρχε. Το απροσδόκητο ήταν η μεγάλη καθυστέρηση το πρωΐ λόγω πάγου και ενός ατυχήματος, και επειδή το είχα ήδη αντιμετωπίσει στα πεδινά ερχόμενος ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Εντυπωσιακό δε ότι η αλατιέρα πέρασε πολύ αργά και επιτέλους ανεβήκαμε με ασφάλεια. Φτάνοντας μπροστά στο σαλέ και αφού ετοιμάστηκα με έκπληξη διαπίστωσα ότι κάποιος μου είχε πάρει το ένα από τα δύο μου μπατόν και μου είχε αφήσει το δικό του, το κερασάκι στην τούρτα, τώρα έχω δύο μπατόν άσχετα μεταξύ τους, βασικά δεν έχω καθόλου μπατόν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Leave a comment:

• Stavros151515
    replied
    γνωριζει κανεις να μας ενημερωσει τι γινεται πανω?

Leave a comment:

• Loof
    replied
    Μόλις δοθεί καρέκλα θανεβω

Sent from my iPad using Tapatalk

Leave a comment:

• Burtonstyle
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Loof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησταρα τι κανεις φίλε;
    Χρονια πολλα και καλή χρονια!
    Εγω περιμένω καρέκλα και αριστοτελη...

Καλημέρα Αντώνη, χθες ήμουν επάνω στο βουνό ήταν όμορφα πολύ παρόλο τον αέρα και το κρύο, με τη ποσότητα χιονιού και τις προβλέψεις έτσι όπως είναι δύσκολο να ανοίξει καρέκλα και αριστοτέλης δυστυχώς.

Χθες το πρωϊ όταν έφτασα στις 9.15 είχε ελάχιστο κόσμο επάνω και ο παράδεισος ήταν ιδανικός για ξεμούδιασμα και τεχνική... Μετά όσο περνούσε η ώρα από τον αέρα και το κόσμο ψηλά στο παράδεισο το πάγωνε και έβγαλε λίγα πετραδάκια σκόρπια..

Ενδεχομένως να ανέβω και αύριο επάνω.. Θα κάνεις καμιά εξόρμηση??

Leave a comment:

• Loof
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Burtonstyle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας φίλοι μου και καλή χρονιά. Έπειτα από απουσία πολλών ετών από εδώ μέσα και γενικά από Ελλάδα, ξανά στις επάλξεις...

Σκέφτομαι αν αύριο θα ήταν κατάλληλη μέρα για να ανέβω στο ΧΚ. Μέσα στο report του ΧΚ δίνει ανοιχτή τη καρέκλα, αλλά δε προσδιορίζει αν είναι μόνο για βόλτα ή και για χιονοδρομία. Ο καιρός φαίνεται να έχει κλείσει αλλά δε ξέρω τι ρίχνει επάνω και πόσο..

Κάποια γνώμη από τους ντόπιους θα ήταν καλοδεχούμενη..

Αντώνη καλή χρονιά και χρόνια πολλά. ( δε ξέρω αν με θυμάσαι πλέον)
    Χρησταρα τι κανεις φίλε;
    Χρονια πολλα και καλή χρονια!
    Εγω περιμένω καρέκλα και αριστοτελη...

Leave a comment:

• Burtonstyle
    replied
    Με τόσο χιόνι που ρίχνει φαντάζομαι ότι θα ανοίξουν και άλλες πίστες. Για το κόσμο εντάξει μπορεί να έχει αλλα θα ανέβω νωρίς επάνω.

Είναι η καλύτερη επιλογή ίσως σαν ΧΚ γιατί καιμάκ θα έχει πολύ αέρα και πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία

Leave a comment:

• sterzam
    replied
    Η καρεκλα ειναι μονο για βολτα.
    Αυτριο ισως εχουν αγιασμο των υδατων της λιμνης και θα γινεται χαμος...

Leave a comment:

• Burtonstyle
    replied
    Καλησπέρα σας φίλοι μου και καλή χρονιά. Έπειτα από απουσία πολλών ετών από εδώ μέσα και γενικά από Ελλάδα, ξανά στις επάλξεις...

Σκέφτομαι αν αύριο θα ήταν κατάλληλη μέρα για να ανέβω στο ΧΚ. Μέσα στο report του ΧΚ δίνει ανοιχτή τη καρέκλα, αλλά δε προσδιορίζει αν είναι μόνο για βόλτα ή και για χιονοδρομία. Ο καιρός φαίνεται να έχει κλείσει αλλά δε ξέρω τι ρίχνει επάνω και πόσο..

Κάποια γνώμη από τους ντόπιους θα ήταν καλοδεχούμενη..

Αντώνη καλή χρονιά και χρόνια πολλά. ( δε ξέρω αν με θυμάσαι πλέον)

Leave a comment:

• Loof
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Oxide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δε βγάζω νόημα με αυτό που έγραψες? Ευχαριστώ.
    Η καρέκλα δεν δουλεύει για χιονοδρομους άρα ολοι θα μαζεύονται στην αφετηρία του συρόμενου Σ2

Leave a comment:

Working...
X