Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

3-5 Πηγάδια 2012-2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από anemar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν εχει νοημα να μπουμε σε αντιπαραθεση και ουτε επιδιωκω κατι τετοιο,απλα θα αναφερω την εμπειρια μου ως παροντας στο χκ την Κυριακη (αποτι καταλαβα super 3 δεν ησουν - στα μετεφεραν).

Καταρχην ενα θετικο οτι το 4 ανοιξε απο την εναρξη λειτουργιας οπως ειχε συμβει και το Σαββατο.

Παμε τωρα στο συμβαν. 11.30-11.35 χαλαει η καρεκλα. Επικρατει ενας ψιλοαναβρασμος και σπευδουν οι αρμοδιοι να δουν τι γινεται και αν μπορει να επισκευαστει.
    Σε χρονο dt εχει μαζευτει κοσμος και ζηταει τα λεφτα του πισω ! (το γιατι δεν το καταλαβα....).

Να σημειωθει για οσους δεν γνωριζουν το βουνο πως η μη λειτουργια του εναεριου αναβατηρα ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ καθολου την λειτουργια των πιστων. Μεσω των συρομενων αναβατηρων μπορουσε ο χιονοδρομος να απολαυσει καθε εκατοστο πιστας που υπαρχει στο χιονοδρομικο. Οι μονοι ζημιωμενοι ηταν οι πεζοι που ηθελαν να πανε βολτα στην κορυφη αλλα και το σαλε της κορυφης που δεν θα μπορουσε να τους δεχτει. Αντε και καποιοι που δεν βολευονται με τα συρομενα.

Γιατι λοιπον να επιστραφουν χρηματα αφου δουλευει ολο το χκ? Επειδη χαλασε ενας αναβατηρας ο οποιος δεν επηρεαζει σε τιποτα την λειτουργια των πιστων? Δηλαδη αν καποιος εκανε σκι απο τις 9 παρα, οπως εγω, θα μπορουσα να παω στις 12 και να πω τα λεφτα μου πισω? Στην Αυστρια,στην Ιταλια,στην Γαλλια,στην Βουλγαρια και στην Ελβετια ετσι θα καναμε? (εκει οπου αναγραφεται ρητως σε καθε εκδοτηριο οτι επιστροφη χρηματων δεν γινεται παρα μονο αν δεν ανοιξει καθολου το χκ.) Ημουν στο Μποροβετς πριν 2 εβδομαδες και στις 11.30 εκλεισε το Yastrebets λογω αερα. Ειχαμε πληρωσει σχεδον 30 ευρω καρτα. Κανεις μα κανεις δεν πηγε να ζητησει λεφτα πισω. Ουτε Βουλγαρος,ουτε Ελληνας,ουτε Αγγλος,ουτε Ρωσος. Ησυχα και ωραια αφου ενημερωθηκαν ολοι απο το προσωπικο του χκ πηγαμε στις πιστες του Rila που λειτουργουσαν. Και φανταστειτε οτι με το κλεισιμο του συγκεκριμενου αναβατηρα "κοβοταν¨οι καλυτερες πιστες του χκ. Θελω να πω οτι πουθενα δεν υπαρχει η λογικη της επιστροφης χρηματων για τετοιο λογο. Εξαλου αναγραφεται και παλι ρητως οτι σε περιπτωση μη σωστης συμπεριφορας σου παιρνουν την καρτα. Μου χει τυχει στην Γαλλια να παρουν καρτα απο παρεα Αγγλων λογω σαματα... Αρα εκει φοβομαστε και ειμαστε αρνακια. Στην Ελλαδα μαθαμε στον τσαμπουκα. "φερ'τα λεφτα πισω μην σου κοψω τα ποδια κτλ..."

ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ.....

μετα απο γρηγορο συντονισμο αφοτου ειδαν οτι δεν φτιαχνεται η καρεκλα, αποφασιστηκε να βγαινει μειωμενη καρτα απο εκεινη την ωρα λογω του συμβαντος. (επαναλαμβανω ολες οι πιστες σε λειτουργια μειον ενας αναβατηρας)

ΠΑΡΟΛ'ΑΥΤΑ.....

δωθηκε εντολη στο εκδοτηριο να κραταει στοιχεια απο αυτους που ειχαν βγαλει καρτα λιγο πριν ωστε σε επομενη επισκεψη στα 3-5 Πηγαδια να κανουν ΔΩΡΕΑΝ χιονοδρομια.....

Καλυτερη διαχειριση δεν μπορω να φανταστω. Μηπως θα επρεπε να δινουν και κανα σουβλακι δωρο για να μας φυγουν τα νευρα?

Η αληθεια λοιπον φιλε super 3 ειναι αυτη και καλο ειναι να φιλτραρουμε και να ψαχνουμε το καθετι που ακουμε και διαβαζουμε. Το πιο ευκολο ειναι να σιχτιριζουμε και να κανουμε κακοπροαιρετη κριτικη.
    Φυσικα και θα κανω κριτικη οταν βλεπω κακο πατημα ή καθολου πατημα πιστων. Αλλα να εχει νοημα...

Δεν αποτελω τον "δικηγορο" των πηγαδιων αλλα βλεπω συντονισμενη προσπαθεια απαξιωσης για το χκ που επισκεπτομαι και μου αρεσει και δεν μπορω να μην γραψω την αποψη μου.

Να γκρινιαζουμε αλλα οταν πρεπει και εχουμε δικιο. Οχι μονο για την γκρινια.
    Φιλε σορρυ αλλα εχεις αδικο,εγω δεν ημουν επανω την ημερα που χαλασε η καρεκλα,αλλα αν ημουν ομως θα ζητουσα την επιστροφη των χρηματων μου οποσδοιποτε μιας και δεν παιρνω σχεδον ποτε τα συρομενα,οι σκληρες μποτες του snowboard με κουραζουν αφανταστα στην αναβαση με το συρομενο επισης καιγονται οι τετρακεφαλοι και μετα δεν ευχαριστιεμαι την καταβαση, με την καρεκλα απ'την αλλη ξεκουραζομαι στην αναβαση με ξεκουμποτες τις μποτες και μετα απολαμβανω την καταβαση,αν μου τυχαινε αυτο με την μη λειτουργια της καρακλες και φυσικα θα ζητουσα τα λεφτα μου πισω γιατι χωρις την καρεκλα δεν \ξεκινουσα καν να παω στο βουνο,να μην σου πω οτι θα επρεπε να ζητησω και τις βενζινες που εκαψα!
    Επισης ειναι και μεριδα σκιερ snowboarders που δεν ξερουν να παιρνουν τα συρομενα,εχω κολλητο φιλο που κανει 8 χρονια snowboard που κατεβαινει αερα πατερα ολες τις πιστες και δεν ξερει να παιρνει πιατακι (για πολυ γελιο μιλαμε!),αυτος δεν εχει δικαιο στο να ζητησει τα λεφτα του πισω?

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από valsam Εμφάνιση μηνυμάτων
      Φιλε σορρυ αλλα εχεις αδικο,εγω δεν ημουν επανω την ημερα που χαλασε η καρεκλα,αλλα αν ημουν ομως θα ζητουσα την επιστροφη των χρηματων μου οποσδοιποτε μιας και δεν παιρνω σχεδον ποτε τα συρομενα,οι σκληρες μποτες του snowboard με κουραζουν αφανταστα στην αναβαση με το συρομενο επισης καιγονται οι τετρακεφαλοι και μετα δεν ευχαριστιεμαι την καταβαση, με την καρεκλα απ'την αλλη ξεκουραζομαι στην αναβαση με ξεκουμποτες τις μποτες και μετα απολαμβανω την καταβαση,αν μου τυχαινε αυτο με την μη λειτουργια της καρακλες και φυσικα θα ζητουσα τα λεφτα μου πισω γιατι χωρις την καρεκλα δεν \ξεκινουσα καν να παω στο βουνο,να μην σου πω οτι θα επρεπε να ζητησω και τις βενζινες που εκαψα!
      Επισης ειναι και μεριδα σκιερ snowboarders που δεν ξερουν να παιρνουν τα συρομενα,εχω κολλητο φιλο που κανει 8 χρονια snowboard που κατεβαινει αερα πατερα ολες τις πιστες και δεν ξερει να παιρνει πιατακι (για πολυ γελιο μιλαμε!),αυτος δεν εχει δικαιο στο να ζητησει τα λεφτα του πισω?
      Συμφωνω με ολα οσα γραφεις. Φυσικα και υπαρχουν ολα αυτα που αναφερεις.

Δεν υπαρχει πουθενα ομως (απο την δικη μου εμπειρια στο εξωτερικο) επιστροφη χρηματων παρα μονο οταν δεν ανοιγει κανενα lift. Δηλαδη αν εχεις βγαλει για 3 μερες καρτα και την 3 μερα δεν λειτουργησει το χκ σου επιστρεφουν τα χρηματα της τελευταιας μερας. Για οποιονδηποτε αλλο λογο (κακοκαιρια,κλεισιμο αναβατηρων,αναστολες λογω αερα ή ομιχλης κτλ) δεν προβλεπεται επιστροφη χρηματων.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση προσφερθηκε (δεν ηταν υποχρεωμενοι να το κανουν) δωρεαν καρτα για οποιαδηποτε αλλη ημερα. Διαβαστε και στο νημα του Παρνασσου αντιστοιχο θεμα οπου δεν λειτουργησαν αναβατηρες και δεν εγινε επιστροφη χρηματων αλλα ουτε και η προσφορα της επομενης δωρεαν χρησης που εγινε στα Πηγαδια.
      Και στον Παρνασσο οπως και στο Μποροβετς που ειχα παρομοια εμπειρια και μαλιστα την ιδια ακριβως ωρα (μηπως εγω φταιω τελικα??...) "κοπηκε" το μισο βουνο.
      Στα πΗγαδια μπορουσε να χρησιμοποιηθει το καθε τετραγωνικο μετρο πιστων με τις κατανοητες δυσκολιες που αναφερει ο φιλος valsam.

Φιλε super3 φυσικα και υπαρχουν αρνητικα και οταν αυτα προκυπτουν εγω τουλαχιστον προσωπικα και η παρεα μου πιανουμε τους υπευθυνους και τα συζηταμε για να ακουσουμε και την δικη τους αποψη.
      πχ μια μερα στησαν πορτες σχεδον σε ολη την κεντρικη. Πηγαμε 6-7 ατομα μαζι το αναφεραμε,αναφεραμε την επικινδυνοτητα που προεκυπτε και σχεδον αμεσωσ δωθηκε εντολη να ξεστηθει ο ενας απο τους 2 διαδρομους. Γιαυτο οταν εχετε ενα θεμα συζητηστε το . Θα μπορουσα εγω και η παρεα μου να συνεχισουμε το σκι,να βριζουμε ολη μερα και μετα να ξεσπαθωσουμε στα φορουμ. Κερδος μηδεν. Ετσι "σωσαμε" καπως την μερα.
      Καλη διαθεση να υπαρχει απο ολους μας και θα βρουμε ακρη.

Για μενα (και το εχω αναφερει στους υπευθυνους πολλακις) το βασικο σε ενα χκ ειναι το σωστο πατημα των πιστων. Ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Αν ομως οι πιστες ειναι κακοπατημενες τοτε η χιονοδρομικη εμπειρια ξεκιναει αρνητικα απο το πρωι, χωρια οι κινδυνοι τραυματισμου.

Λαβετε υποψη σας οτι κανεις σοβαρος επιχειρηματιας δεν θα εβαζε τα λεφτα του σε μια επιχειρηση που θα την ειχε μονο για ενα χρονο ή στην καλυτερη για 1+1.
      Ας το παρει καποιος για 10ετια και πανω και τοτε μπορουμε να γκρινιαξουμε για πολλα. Τωρα το μονο που μπορουμε να ζητησουμε ειναι μια καλη διαχειριση των υποδομων που υπαρχουν. Επενδυση δεν μπορει να γινει. Προβλημα στην φετινη διαχειριση αποτελεσε το γεγονος οτι ανελαβαν πολυ αργα λογω της ατελειωτης γραφειοκρατιας.
      Διαβαζω πολλα για την οικονομικη πολιτικη της νεας διαχειρισης κανεις ομως δεν αναφερει οτι ουδεποτε υπηρξε ετησια καρτα στα 120 ευρω στα Πηγαδια ή οτι τα ενοικια τροχοσπιτων επεσαν κατω απο 60% σχετικα με τα προηγουμενα χρονια..Η τιμη ημερησιας παρεμεινε στα ιδια. Παλι ομως διαβαζω για τους κακους ιδιωτες που ηρθαν να ρημαξουν το χκ. Γραφετε για το ξενοδοχειο. Τι πληροτητα ειχε το ξενοδοχειο τις προηγουμενες σεζον και ποσα ηταν τα εξοδα συντηρησης? Ξερει κανεις? Εμας ολα μας φαινονται ευκολα και απλα,αν μπουμε στον κοπο να συζητησουμε το τις πταιει για καθετι που μας ενοχλει θα δουμε και την αλλη πλευρα του νομισματος.

Τελος, εγω αυτο που θελω να αλλαξει στα πηγαδια, ειναι η ωρα εναρξης (να παει επιτελους στις 08.30 οπως γινεται παντου στο εξωτερικο αλλα και στην Ελλαδα),να ανοιγει το 4 απο το πρωι(οπως εγινε το ΣΚ που μας περασε)-οταν βεβαια υπαρχει χιονι ,ωστε να μην κοβεται η κεντρικη στα 2 απο τα φρεναρισματα στο σημειο που ξεκιναει και τελος να πατιουνται οι πιστες καθημερινα οσο καλυτερα γινεται.

Αντε καλο υπολοιπο σεζον!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από valsam Εμφάνιση μηνυμάτων
        ...,αν μου τυχαινε αυτο με την μη λειτουργια της καρακλες και φυσικα θα ζητουσα τα λεφτα μου πισω γιατι χωρις την καρεκλα δεν \ξεκινουσα καν να παω στο βουνο,να μην σου πω οτι θα επρεπε να ζητησω και τις βενζινες που εκαψα!...
        Το συμβαν εγινε στις 11.30-11.35 ,2 ωρες και 45 λεπτα μετα την εναρξη λειτουργιας δηλαδη. Εσυ τι πιστευεις οτι επιτηδες το εκαναν?
        Βρισκεις λογικο να επεστρεφαν χρηματα σε ολους ασχετα με το γεγονος οτι το χκ λειτουργησε πληρως επι 2 ωρες και 45 λεπτα και οτι τις υπολοιπες 4 ωρες και 30 λεπτα λιετουργησε με ολες τις πιστες αλλα μειον τον εναεριο αναβατηρα?
        Εσυ αν ησουν ιδιοκτητης-διαχειριστης αυτο θα εκανες? Να δουλευε δηλαδη το χκ Κυριακη ( η μερα που περιμενουν να βγαλουν κανα φραγκο) σχεδον πληρως και να το εκανε δωρεαν???!!!! Εγω παντως δεν θα το εκανα. Μαλιστα θα σκεφτομουν πολυ αν θα εδινα και την δωρεαν καρτα για επομενη φορα.
        Δεν ξερω ανα αναγραφεται καπου στα εκδοτηρια αλλα αν οχι θα πρεπει να το κανουν,να γραψουν δηλ. ποτε και αν προβλεπεται επιστροφη χρηματων ωστε ο αλλος να ξερει εκ των προτερων τι γινεται σε καθε περιπτωση.

Σχολιασμός

• Για μενα (και το εχω αναφερει στους υπευθυνους πολλακις) το βασικο σε ενα χκ ειναι το σωστο πατημα των πιστων. Ολα τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Αν ομως οι πιστες ειναι κακοπατημενες τοτε η χιονοδρομικη εμπειρια ξεκιναει αρνητικα απο το πρωι, χωρια οι κινδυνοι τραυματισμου.

Τελος, εγω αυτο που θελω να αλλαξει στα πηγαδια, ειναι η ωρα εναρξης (να παει επιτελους στις 08.30 οπως γινεται παντου στο εξωτερικο αλλα και στην Ελλαδα),να ανοιγει το 4 απο το πρωι(οπως εγινε το ΣΚ που μας περασε)-οταν βεβαια υπαρχει χιονι ,ωστε να μην κοβεται η κεντρικη στα 2 απο τα φρεναρισματα στο σημειο που ξεκιναει και τελος να πατιουνται οι πιστες καθημερινα οσο καλυτερα γινεται.

Στο μυαλο μου είσαι...μπράβο anemar υπέροχο το άρθρο σου!!!

Σχολιασμός

• Σχολιασμός

• Πάμε για μετρο...

Σχολιασμός

• απ'ότι βλέπω χώνει για τα καλα επανω.επειδη ειμαι λιγο του κοτλε,γνωριζεισ κανεισ αν πατανε και το βραδυ αργα , ή θα εχουμε 15 ποντακια πουδρα στην πιστα?????
                soulto

Σχολιασμός

• Αυριο πολυ απατητο...Κοτλε το Σάββατο....αυριο ξεκούραση...

Σχολιασμός

• Κοτλεδιάρη αύριο θα είμαστε επάνω. Ελπίζω να σε δω!

Σχολιασμός

• Ναι πάνω θα είμαι....θα τα πούμε!

Σχολιασμός

• Loof τελικά για χθες δεν είχες δίκιο. Τα παλικάρια πάτησαν ξανά το πρωί και για κανά τρίωρο ήταν η χαρά της πίστας.......
                        soulto

Σχολιασμός

• Ναι ετσι έμαθα...σημερα μας πήδηξε η ομίχλη...

Σχολιασμός

• Mε τόση ομίχλη πού να βρεθούμε loof! Ανέβηκα αλλά δεν τρακάραμε! Μόνο το πρωί έκανε κάτι καλούτσικα ανοίγματα στο 4. Πάντως οι πίστες είχαν αρκετές ανωμαλίες. Δεν ήταν για γκάζια. Βέβαια είχε και μία στρώση φρέσκου αλλά τα εκατοστά δεν ήταν πολλά ώστε αυτά καθ'εαυτά να σε αποτρέπουν από το αναπτύξεις ταχύτητα. Νομίζω πως πέρυσι είχαμε καλύτερο στρώσιμο.

Σχολιασμός

• Ρεπορτάζ στην ομίχλη, με λίγο βαρύ χιόνι...
                              "You must be the change you wish to see in the world" Mahatma Gandhi

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από KonstantinosV Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Mε τόση ομίχλη πού να βρεθούμε loof! Ανέβηκα αλλά δεν τρακάραμε! Μόνο το πρωί έκανε κάτι καλούτσικα ανοίγματα στο 4. Πάντως οι πίστες είχαν αρκετές ανωμαλίες. Δεν ήταν για γκάζια. Βέβαια είχε και μία στρώση φρέσκου αλλά τα εκατοστά δεν ήταν πολλά ώστε αυτά καθ'εαυτά να σε αποτρέπουν από το αναπτύξεις ταχύτητα. Νομίζω πως πέρυσι είχαμε καλύτερο στρώσιμο.
                                Ετσι ακριβώς...κοτλεδιαρικη ημέρα ακομα γιοκ για φέτος...να δούμε...

Σχολιασμός

Working...
                                X