Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

chamonoix

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• chamonoix

Έχει πάει κανείς να μας ενημερώσει σχετικά? Τί άλλο έχει να δούμε τριγύρω? Thanks.

Τί γίνεται ρε κανείς δεν έχει πάει? Μπράβο θα έχω την αποκλειστικότητα.Θα με γράψουν οι εφημερίδες.Ο πρώτος Έλληνας στο chamonoix! χαχα "

Σχολιασμός

Κάμποσες φορές χειμώνα-καλοκαίρι...(το 99' εκατσα 3 μηνες εκει!).

Πηγαινε, θα το αγαπήσεις σίγουρα! (μετα το Cham θα ξεκινήσεις κ την ορειβασία )

..εχω λίγη δουλίτσα τωρα, θα γραψω μολις ξεφρακάρω "
      Η συνεχής αναζήτηση της ευτυχίας είναι μία από τις βασικές αιτίες της δυστυχίας.

Σχολιασμός

Καλημέρα freestylemakis.Pίξε μια ματιά εδώ.http://www.snowclub.gr/modules.php?name=Web_Links&l_op=v iewlink&cid=69
        Δεν πρόλαβα να βρώ κάτι άλλο.

Σχολιασμός

Πηγα περισυ τα Χριστουγεννα και απο τοτε δεν βλεπω την ωρα ποτε θα ξαναπαω.
          Για το σκι πρωτα. Εαν τα καταφερνεις καλα στα αποτομα και στο απατητο θα ερωτευτεις το Grand Montets, ειναι απλα φα-ντα-στι-κο. Valle Blanche δεν εκανα γιατι δεν ειχε αρκετο χιονι, απο οσα εχω δει και ακουσει ειναι εμπειρια ζωης. Εαν οχι, μην ανυσηχεις, υπραχουν πιστες και διαδρομες για καθε επιπεδο.
          Η πολη ειναι κουκλα, με πολυ ομορφο περιβαλλον, ωραια μαγαζια που μενουν ανοιχτα μεχρι τις 22:00, και ενα καταπληκτικο τοσταδικο (τι λες makalu?) στο οποιο εαν φας δεν ξανατρως. Αυτο που χαρηκα ειναι οτι θα δεις ανθρωπους του βουνου και οχι posers με ρουχα που κοστιζουν οσο ενα μικρο αυτοκινητο.
          ΑΛΛΑ, εκει που θα παθεις την μεγαλη πλακα της ζωης σου ειναι η θεα. Οπου και να εισαι, σε παρακολουθει το Mont Blanc, θα χαζευεις συνεχεια γυρω γυρω τα απιστευτα βουνα.
          Ειναι το μερος που θα παω να ζησω οταν παρω συνταξη !
          Δες και στο snowclub.gr τις φωτο που εχω βαλει (user galeries>Σπυρος Καββαδιας)
          Edited by: spy!
          ορθιοοοος ...

Σχολιασμός

Mάκη στείλε μου τη διέυθυνσή σου να σου στείλω τα προσπέκτους(περσινά είναι) ταχυδρομικά.
            Οταν ήμουν La Clusaz είχα πάει κι εγώ αλλα δε με άφησε ο καιρός να κάνω σκι.

Σχολιασμός

Και εγώ μέρος για να αποσυρθώ ψάχνω...
              Αποστόλη τα φυλλάδια μου έχουν ήδη έρθει.Thanks παντως.
              Το μόνο που ψάχνω είναι μέρη που μιας και θα παω να τα δω.Θα περάσω επίσης και από Αγιο Βερναρδο και zermatt έστω και για μια φωτό.Πείτε μου τα must!

Σχολιασμός

Μακη εισαι σιγουρος οτι θα προλαβεις να κανεις και αλλα πραγματα εκτος απο σκι ??!! 18/1 εως 28/1 για πολλοστη φορα θα ειμαι Zermatt μη μου πεις οτι θα βρεθουμε??? "

Σχολιασμός

Επανερχομαι στο θεμα μας freestylmakis..

Καταπληκτικό χωριο το Cham. Βασικά πόλη ολοκληρη είναι κ για να ακριβολογούμε βαπτισμένη ως «η Μέκα του Αλπινισμού». Οι μεγαλυτεροι οδηγοι-βουνού κ ορειβατες συχναζουν στα πέριξ.
                  Οπως λεει ο Spy, δεν θα δεις ‘τσιου’ χιονοδρομους με πολυχρωμα collmar μπουφανακια κ κουδουνιασμένους σκούφους δεινοσαυρων, αλλα σοβαρα(τερα) τυπάκια με υλικα μακράν πιο τεχνικά, που το επιπεδο σκι τους’ ειναι πρότυπο. Δεν ειναι τυχαιο οτι το 70% των δυσκολότερων καταβάσεων που εχουν πραγματοποιηθεί απο σκιερ στον πλανήτη, εχουν γινει σε ‘αντρικά’ λουκια του Mt Blanc. Οι μισοί απο δαύτους εργάζονται ως οδηγοι στο τοπικά ski-guiding γραφεία (κ φυσικα ειναι αποφοιτοι της ENSA).
                  Απο ζωή, μην το συζητάς...το Cham βραζει συνεχεια απο διασκεδαση, φαγητό, καταστήματα (πρεπει να αφησεις πιστωτικές κτλ στην Ελλάδα, διοτι θα καείς απο τα προϊόντα που θα βρεις/αγοράσεις).

Απο χιονοδρομία, η κοιλάδα εχει εκμεταλλευτει οσες περισσότερες γειτνιαζουσες πλαγιές μπορεί. Δυστυχως το εντονο αναγλυφο δεν επιτρεπει τεραστιες πιστες, ουτε ενωμένα με αναβατήρες terrain (βλεπε Val Thorrens etc). Παρόλα αυτά οι πίστες ειναι πολλές στις 5 περιοχες που μπορεις να κανεις σκι κ ειναι 5-10 λεπτα απο το κεντρο του χωριου. Η θέα απο Flegeres & Brevent (Aig. Rouges) ειναι ΑΠΑΙΧΤΗ—κατι σαν Matterhorrn απο Zermatt, Trockener Steg- αλλά κ Grand Montets φοβερές κλίσεις στην σκια του Aig Vertes.

Όρμα...ειναι μια καλή εμπειρία...πολυ ωραιο σκι, ακομη καλυτερες φωτογραφιες για να βλέπεις με φιλους στην Ελλάδα κ μόνο 40’απο Γενεύη.

Kωστής

..μη χασεις ευκαιρία να κανεις Vallee Blanche (17km). Δυστυχώς, μια φορά την έχω κανει κ με οριακά κακες ανοιξιάτικες συνθήκες, αλλα αν βρεθείς καταχείμωνο, παρε οδηγό κ όρμα στο μεγαλείο του βουνού."
                  Η συνεχής αναζήτηση της ευτυχίας είναι μία από τις βασικές αιτίες της δυστυχίας.

Σχολιασμός

Makalu oraio report,epeidi exeis paei...
                    thelo na se rotiso ti kostos exei kapoios na kanei tin diadromi 22xlm(biggest in Europe)me odigo apo to Augille de midi,
                    kai episis an gnorizeis pou einai sxetika oikonomika na meinei kaneis,fusika me ta lift konda tou.
                    Episis se pio airport einai kalutera na pas oste na mporeis na pas me treno,bus klp sto resort?

Σχολιασμός

..ανάκατες απαντησεις:

Η Vallee Blanche ειναι η μεγαλυτερη (ελεγχομενη(!)) πιστα καταβασης στην Ευρώπη. Ξεκινάει απο τα 3750μ (εκει φορας τα σκι, διοτι τα πρωτα 100 μέτρα τα κατεβαινεις με τα σκι παραμάσχαλα, μιας κ κινείσαι σε κοψη-μαχαίρι που απο την μια εχεις 2500 καθετα μέτρα κ απο την αλλη 400!) κ τελειώνει –αναλογως την εποχη- στην βαση του Montenvers σε δυτική μορένα του παγετωνα Mere de Glasse (~1800μ).

Το κόστος δεν το γνωρίζω (εχει πολυ πληροφορια στο ιντερνετ ομως). Εγω την ειχα κανει σαν υποψηφιος δασκαλος της ENSA με ‘συμμαθητές’ μου το 99’’ με συνοδεία εκπαιδευτών γάλλων κ ηταν ολα προπληρωμένα.

[i]

Argentiere & Le Tour ειναι ομορφα χωρια – με φοβερή θεα στον ομώνυμο παγετώνα κ οικονομικότερα απο το ομολογουμένως ακριβο Chamonix.
                      Τα λίφτ δεν ειναι ski-in, ski-out σε ολη την κοιλάδα, αλλα με λεωφορεία (ή ταξί) εισαι στους αναβατήρες asap.

Αεροδρόμιο: Geneva (40’) με χίλια, αλλα κ Lion (2 γεμάτες ωρίτσες) ευκολα.

Κ. "

Σχολιασμός

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Βαγγέλη μάλλον δεν θα βρεθούμε γιατί εγώ θα είμαι zermatt μετά τις 5 Μαρτίου.

Σχολιασμός

Makalu,H katavasi einai ti epipedou pistas?
                          Exei simia pano apo 40% ?
                          Exeis kanena ypersundesmo sto web pou tha mou dosei information gia times etc?
                          Poia einai kaluteri epoxi gia ena tetoio egxirima(~1800m)?
                          Thanks

Σχολιασμός

File Makalu,na se rotiso:
                            Epeidi to anaferes 2 fores kai den to gnorizo..I ENSA ti einai?

Σχολιασμός

Mάκη , τα αλπινιστικα τα ξέρει καλά ο Κωστής, εγώ θα σου πω για τα ...τουριστικά

Να πας Complux, είναι δυο βήματα από το Chamonix και είναι πάρα πολύ όμορφο χωριό. Επίσης και το Les Cotamines (έχει καλές πίστες) είναι ωραίο αλλά όχι τόσο όσο το Comlpoux.
                              Eννοείται ότι αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί θα πας και μια Megeve .
                              Τι διάολο, να πας Chamonix και να μην επισκεφτείς Megeve, δε λέει.
                              Καλού κακού όμως άστο τελευταίο για ...οικονομικούς λόγους

Στη banhofstrasse στο Zermatt, μετά την πλατειούλα που είναι η εκκλησία και ακριβώς απέναντι από το Zermatterhof το ξενοδοχείο, είναι ένα μαγαζάκι, δε σου γεμίζει το μάτι,που φτιάχνει το καλύτερο strudel.
                              Παραπανω δεν ξέρω , κάτι ώρες είχα καθίσει περαστικός.
                              Edited by: apoapost "

Σχολιασμός

Working...
                              X