Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ερωτηση για χιονοδρομικα γυρω απο την Γενευη.

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Ερωτηση για χιονοδρομικα γυρω απο την Γενευη.

Εφτασε η ωρα μου και εμενα να περασω οπως ο Αννιβας τις Αλπεις! Αλλα επειδη οι ελεφαντες μου τελειωσαν λεω να παω πρωτα απο Γενευη και εχει ο Θεος!
    Θα ειμαι λοιπον απο 15 ως 25 Γεναρη στην Γενευη και ψαχνω να βρω ποια ειναι τα καλυτερα χιονοδρομικα εκει κοντα. Ποια προτεινετε εσεις.? Σιγουρα θα παω Avoriaz, και σκεφτομουν και ενα διημερο Chamonix αλλα το μερος ειναι αχανες και θελω να εκμεταλλευτω οσο γινεται καλυτερα τον χρονο μου εκει. Εσεις σαν εμπειροτεροι τι προτεινετε.?? Καποιο κρυμμενο διαμαντι ισως?
    Α, και μαλλον θα πεταχτω και απο Zermatt εκτος απροοπτου να θαυμασω το βουνο των βουνων...
    Wind-Snow-Sea

Καλησπέρα.

Avoriaz να πας καθημερινή γιατί ΣΚ θα γίνεται το αδιαχώρητο Γενάρη. Απο εκεί και πέρα εξαρτάται αρκετά από το τι ψάχνεις, αν είσαι expert και ψάχνεις backcountry θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το wepowder.com για συμβουλές.

Γενικα εγώ λάτρεψα την περιοχή γύρω από το εθνικό δρυμο Vannoise (espace killy, trois valais, les arcs κλπ), όπου είναι και απόλαυση οτιδήποτε θες να κάνεις, αλλά είναι περίπου 2.30 ωρες απο Γενεύη οπότε δεν είναι εύκολη η μονοήμερη. Αν θες να μείνεις σε μονοήμερες, εγώ ευχαριστήθηκα ski στο flaine και στο clusaz, όπου είναι πολύ ωραία για να ανεβάσεις το επίπεδο σου ειδικά στην τεχνική, μιας και έχουν αρκετά φαρδιές πίστες και κάποιες εύκολες off piste.

Chamonix αξίζει να πας φυσικά, αλλά δεν είναι και πολύ value, επειδή κυρίως θα μείνεις σε μια πλευρά αναγκαστικά σε μια μέρα. Εγώ μονο grand montets πήγα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ! Τέλος να πω ότι αν κάποια μέρα δεν έχει όρεξη να πάρεις τους δρόμους, πετάξου στο crozet (μόνο καθημερινη αλλιώς πήζει), ένα αρκετά τίμιο resort 30 λεπτά από την πόλη με πάσο νομιζω 20 ευρώ. Δυστυχώς δεν είμαι πάνω πλέον αλλιώς θα σου πρότεινα να πάμε παρέα.

Σχολιασμός

Πω πω το μερος ειναι αχανες! Δεν ξερω τι να πρωτο-διαλεξω! Snowboard κανω οποτε θα ηθελα κατι σε off-piste περισσοτερο. Ενταξει, το επιπεδο μου ειναι μετριο θα ελεγα. Το Bansko για παραδειγμα δεν μου φανηκε κατι ιδιαιτερο απο δυσκολια, ολες οι πιστες, κλειστες και ανοιχτες.
      Αυτοκινητο νομιζω οτι θα υπαρχει γιατι θα με φιλοξενει ενας φιλος στη Γενευη αλλα μονο για τα σου-κου. Απο οτι βλεπω Chamonix ειναι περισσοτερο για extreme ski.? Aigguille du midi θα ανεβω οπωσδηποτε αλλα απο οτι διαβαζω δεν ειναι για να κατεβεις με snowboard. Οποιος θα ειναι εκεινες τις μερες επανω εννοειται το αναφερει να βρεθουμε.
      Wind-Snow-Sea

Σχολιασμός

Για snowboard δεν ξέρω πολλά πράμματα, ακόμα δεν εχω πολυκατάβει τι κάνει ένα βουνό καλό ή κακό για εσας! Παντως φιλοι μου που κανουν ειχαν πορωθει με avoriaz.

Γενικά ψαξε νετ έχει πολύ πράμα, απλά μιας και σε βλέπω τρελαμενο με chamonix, πολύ προσοχή εκεί, ειδικά αν δεν πας με έμπειρους σκιερ που ξερουν το μέρος.

Σχολιασμός

Εως τωρα εχει κλεισει 1 ημερα στο Avoriaz, 1 στο Clusaz και ενα σουκου στο Σαμονι. Για να δω και Zermatt αλλα ειναι πανακριβο! μονο η καρτα 90 ευρω και για την ιταλικη μερια... Ο φιλος το ξερει το Σαμονι καλα αν και μου ειπε οτι δεν εχει κατεβει τη Vallee Blanche και παντα ηθελε να το κανει, για να δουμε αν φετος θα γινει!
          Wind-Snow-Sea

Σχολιασμός

Το Zermatt ειναι φωτια και λαυρα στις τιμες. Στο Chamonix θα βρεις και πιο φτηνες καταστασεις.

Σχολιασμός

Ναι zermatt μακρια και ακριβο αλλα στη θεση σου θα τσιμπαγα αυτό εδω
              https://www.groupon.ch/deals/tele-verbier-1

Σχολιασμός

Νομιζω οτι 15 που φτανω θα ειναι πανω που θα εχει ριξει καλες ποσοτητες χιονακι γιατι ειχα αγχωθει με τον καιρο που εχει τοσες μερες!
                Wind-Snow-Sea

Σχολιασμός

Ασχημα νεα από τις γαλλικές ’λπεις σήμερα
                  http://wepowder.com/forum/topic/220819

Σχολιασμός

Λοιπον, μολις γυρισα! Πηγα Zermatt, La Clusaz, Avoriaz, Grand Montets, Flegere, Curmayeur. Μπορω να πω οτι το καλυτερο για σνοουμπορντ ηταν χαλαρα το Avoriaz και με τιμες μια χαρα σχετικα με τα υπολοιπα. Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτατε!
                    Wind-Snow-Sea

Σχολιασμός

Working...
                    X