Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Three Valleys - France

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Three Valleys - France

Καλησπέρα,

Έκλεισα να πάω στην Γαλλία το Πάσχα και συγκεκριμένα στο Val Thorens μέσω Γενευης.

Αεροπλάνο κλείσαμε
    Ξενοδοχείο κλείσαμε
    Αυτοκίνητο κλείσαμε

Πρέπει να έχουμε κάτι άλλο υπόψη εκεί γενικά όταν περνάμε π.χ. από τη μια χώρα στην άλλη με το αυτοκίνητο, η όταν οδηγούμε κανένα περίεργο κανονισμό.

Μιας και δεν έχω πάει ξανά σε καμιά από τις δυο χώρες και μόλις φέτος πήγα πρώτη φορά ’λπεις για σκι (Σολτεν) και κανείς από την παρέα δεν έχει πολύ εμπειρία σε τέτοια ταξίδια αν υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε από πριν κάποια συμβουλή η οτιδήποτε ώστε να αποφύγουμε κακοτοπιές η να περάσουμε καλυτέρα είναι καλοδεχούμενο

Ευχαριστώ

Αρχική Δημοσίευση από ecm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

Έκλεισα να πάω στην Γαλλία το Πάσχα και συγκεκριμένα στο Val Thorens μέσω Γενευης.

Αεροπλάνο κλείσαμε
    Ξενοδοχείο κλείσαμε
    Αυτοκίνητο κλείσαμε

Πρέπει να έχουμε κάτι άλλο υπόψη εκεί γενικά όταν περνάμε π.χ. από τη μια χώρα στην άλλη με το αυτοκίνητο, η όταν οδηγούμε κανένα περίεργο κανονισμό.

Μιας και δεν έχω πάει ξανά σε καμιά από τις δυο χώρες και μόλις φέτος πήγα πρώτη φορά ’λπεις για σκι (Σολτεν) και κανείς από την παρέα δεν έχει πολύ εμπειρία σε τέτοια ταξίδια αν υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε από πριν κάποια συμβουλή η οτιδήποτε ώστε να αποφύγουμε κακοτοπιές η να περάσουμε καλυτέρα είναι καλοδεχούμενο

Ευχαριστώ

Προσοχη στα ορια ταχυτητας στην Ελβετια (υπαρχουν καμερες ,ηδη εχω μια φωτο ανφας).
    Οταν κινησαι σε ελβετικη αουτομπαν ειναι απαραιτητη η βινιετα διοδιων

Σχολιασμός

ecm σε τι τιμες εκλεισες αν επιτρεπεται? περιμενω να γραψεις εντυπωσεις!! κ φυσικα θελουμε κ φωτο ...η βινιετα στην Ελβετια εχει γυρο στα 45-50 ευρω!!κ κραταει για ενα χρονο, εεε Γιαννη τα λεω καλα? Βεβαια πολλοι Ελληνες φιλοι μου που μενουν Γερμανια,βγαζουν μια κ την κανουν κυκλο

Σχολιασμός

Καλησπέρα,
        Αεροπορικό 160 ευρώ μαζί με τα Σκι

Ξενοδοχείο 1050 Ευρώ 6 Νύχτες 6 άτομα = 175 το άτομο, νομίζω μένει μιά θέση που αν έρθει κάποιος παμε ακόμα χαμηλότερα (συν ένα 2κλινο εξτρα που δε ξέρω πόσο έκλεισαν)

Αυτοκίνητο 299 Ευρώ / 4 =75 το άτομο

Το σκι pass για 4 μέρες που θα κάνω σκι πρέπει να έχει Κανά 200αρι

Σύνολο 610 Ευρώ 5 γεμάτες μέρες, την πρώτη δε θα κάνω σκι και την τελευταία επιστρέφω

Τα ίδια έδωσαν και οι άλλοι που υα κάνουν 5 μέρες συν το εξτρα σκι pass για μια ημέρα γιατί επιστρέφουν 22 ενώ εγώ 21/4

Συν ότι φάμε και ότι πιούμε...καλά είναι δεδομένου πως τα κλείσαμε λίγο χύμα χωρίς οργάνωση και δε προλάβαμε και τις καλύτερες τιμές (κυρίως γιατί δε το έπαιρνα απόφαση εγώ...μέχρι που τα έκλεισαν όλα και με άφησαν σε φάση κλείσε αεροπορικό να έρθεις η κάτσε να βλέπεις τις φωτός μας οπότε...)
        νομίζω Αυστρία είναι κάπως οικονομικότερα πάντως...ελπίζω μη μας πιούν το αίμα οι Γάλλοι γιατί θα βάλω 30 σουβλάκια με πίτα στη βαλίτσα την επόμενη φορά...η επόμενη φορά έχει πέσει η ιδέα να είναι ISCHGL (δηλαδή σα να έκλεισε - πρώτα ο θεός) gianis50 θα έχεις νέα μας από Σεπτέμβρη

Σχολιασμός

Ωραια μια χαρα παιδια,καλα να περασετε κ περιμενουμε φωτο να δουμε!! κ εγω για του χρονου μαλλον Γιαννη βλεπω στο Ischgl,μονο καλα να ειμαστε

Σχολιασμός

Ευχαριστω man! Μπορει να συμπέσουμε του χρόνου να κλείσουμε το μισο αεροπλάνο χεχε! Εννοείτε θα ανεβάσω φωτός!

Σχολιασμός

Πολύ καλό το μέρος που διαλέξατε και τεράστιο!!!! Για την εποχή που πάτε το Val είναι σωστό γιατί είναι προχωρημένη άνοιξη και πρέπει να μένεις στο ψηλότερο. Θα έχει κόσμο γιατί συμπέφτει φέτος ορθόδοξο με καθολικό Πάσχα. Να ασχοληθείτε κυρίως με τις πίστες σε μεγάλο υψόμετρο για να έχετε καλό χιόνι. Κάποιες που οδηγούν μέσα στα χωριά ίσως να είναι και κλειστές ή σούπιασμένες. Val thorens, η ένωση του με το meribel, τα ψηλά του courchevel, και το βουνό απέναντι από το Menuirs, είναι τα καλύτερα απ όσα προλάβαμε εμείς να κάνουμε σε 5 μέρες το 2006. Αγαπημένη η κάθοδος στο courchevel από το saulire. Να προσπαθείτε να κατεβαίνετε από πίστες κι όχι από δρόμους. Πολλές από τις διαδρομές που βλέπετε στο χάρτη είναι δρόμοι. Το menuirs απολύτως αδιάφορο για βόλτα ή το βράδυ. Έχει ένα ωραίο συγκρότημα με spa. Μια χαρά θα είστε στο Val. Τα άλλα χωριά είναι μακριά για να πείτε ότι θα πάτε βόλτα το βράδυ. Η θέα από το Point du Bouchet (το ψηλότερο σημείο) αξέχαστη. Τα λιφτ είναι πολύ γρήγορα και δε θα πήξετε ποτέ. Να προγραμματίζετε έγκαιρα την επιστροφή σας στο Val, είδικά αν πάτε Courchevel γιατί είναι πολύ δρόμος για πίσω και μπορεί να ξεμείνετε σε κανα Meribel ή Menuirs. Εμείς στο τσακ προλάβαμε μια φορά. Το φαγητό στο menuirs ήταν ακριβό. Μαγειρεύαμε. Θα πήξετε στους ’γγλους. Χειρότερα κι από χερσόνησο αλλά δε θα σας νοιάζει ιδιαίτερα. Καλή διασκέδαση και κατεβασιές.

Σχολιασμός

αρχίζω και ενθουσιάζομαι με αυτα που λετε θα ειμαστε κι εμεις εκει το Πασχα με διαμονη Courcevel 1850 για λιγο πιο κοσμοπολιτικα
                αλλα για σκι μαλλον θα πηγαινουμε στα ψηλα.Ελπιζω να ειναι τελεια

Σχολιασμός

τρελαινομαι !! Λιγότερο απο ένας μήνας εμεινε !ευχαριστω για τις πληροφορίες mpilias! Θα επανέλθω με φωτός και εντυπώσεις...ice girl θα είστε μεγάλη παρέα;ισως σας πετύχουμε πανω...μονο 600 χλμ ειναι κάπου θα ανταμώσουμε χεχε ... Θελω να πιςτευω πως και με τα κανόνια που εχουν , το μεγαλύτερο μέρος θα ειναι κομπλε...τους δρόμους θα τους αποφύγω μας έφαγαν πολυ χρόνο μέχρι να το καταλάβουμε τις πρώτες δυο μερες στο Σολντεν ... Και φυσικά θα ειναι τελεια λογικα θα ειναι ανοιχτή όλη η περιοχη η σχεδόν όλη! Απο φαγητο τι παιζει γενικα ειναι ακριβό ;εμείς εχουμε πλάνο να μαγειρεύουμε στο σπιτι μιας κ θα υπάρχει (δεινός( μάγειρας στην παρέα ... Για να δουμε λοιπόν...

Σχολιασμός

τρελαινομαι !! Λιγότερο απο ένας μήνας εμεινε !ευχαριστω για τις πληροφορίες mpilias! Θα επανέλθω με φωτός και εντυπώσεις...ice girl θα είστε μεγάλη παρέα;ισως σας πετύχουμε πανω...μονο 600 χλμ ειναι κάπου θα ανταμώσουμε χεχε ... Θελω να πιςτευω πως και με τα κανόνια που εχουν , το μεγαλύτερο μέρος θα ειναι κομπλε...τους δρόμους θα τους αποφύγω μας έφαγαν πολυ χρόνο μέχρι να το καταλάβουμε τις πρώτες δυο μερες στο Σολντεν ... Και φυσικά θα ειναι τελεια λογικα θα ειναι ανοιχτή όλη η περιοχη η σχεδόν όλη! Απο φαγητο τι παιζει γενικα ειναι ακριβό ;εμείς εχουμε πλάνο να μαγειρεύουμε στο σπιτι μιας κ θα υπάρχει (δεινός( μάγειρας στην παρέα ... Για να δουμε λοιπόν...
                    Τα κανόνια θα παίζουν μόνο αν πέφτει η θερμοκρασία κάτω του μηδέν. Το φαγητό (δε μιλάω για hot dog κτλ) το βράδυ ήταν σχετικά ακριβό ακόμα και στο menuirs που μέναμε, το οποίο είναι και το πιο φτηνιάρικο. Πιθανότατα επειδή το Val είναι πιο massive, θα έχει ανταγωνισμό και θα βρείτε φτηνότερα. Στα σαλέ πάνω στο βουνό θυμάμαι ήταν νορμάλ οι τιμές.

Σχολιασμός

Μια χαρά παιδιά, καλά να περάσετε. Για χιόνι μην ανησυχείτε. Νομίζω είναι από τα ψηλότερα resort αν και το βουνό δεν έχει κορυφή πάνω από τα 3500. Περιμένουμε εντυπώσεις.

Σχολιασμός

ο χειμωνας εκει πανω παντως καλα κρατει...val.jpg

Σχολιασμός

πασχα, μονο valtorens θα εχει χιονι, αντε και στο courchevel 1850.

οι πιστες στο valtorrents είναι μικρες αλλα έχει καλές δυνατότητες για απάτητο

το courchevel 1850 είναι ίσως το ωραιότερο χωριο που έχω παει ποτε.

Προτιμηστε το εστιατόριο le chabichoux στο courchevel 1850. Νομιζω είναι μακραν ότι καλύτερο έχω φαει στην ζωή μου. αλα καρτ μενου 50 ευρω το άτομο, αλλα αξιζει τα λεφτα του, δεν υπαρχει συγκριση με τιποτα στην ελλαδα
                          Last edited by alexfiestat; 22-03-14, 09:47.

Σχολιασμός

Για να δουμε...μας χρωστάει ενα καλο ταξιδάκι φετος...πιςτευω πως κ μετα την κακοκαιρία που δινει αν δε καλοκαιριασει εντελως εκει πανω θα κρατήσει καλα...δινει χιονι σε όλη την περιοχή απο τα 1450μ κ πανω περιπου...νταξει κατι θα κανουμε πάντως το πολύ-πολύ να ανεβάσουμε φωτός απο καμια πισινα να κανουμε μακροβουτι...το εστιατόριο θα το τιμήσουμε σίγουρα αφου το προτείνεις

Σχολιασμός

Για να δουμε...μας χρωστάει ενα καλο ταξιδάκι φετος...πιςτευω πως κ μετα την κακοκαιρία που δινει αν δε καλοκαιριασει εντελως εκει πανω θα κρατήσει καλα...δινει χιονι σε όλη την περιοχή απο τα 1450μ κ πανω περιπου...νταξει κατι θα κανουμε πάντως το πολύ-πολύ να ανεβάσουμε φωτός απο καμια πισινα να κανουμε μακροβουτι...το εστιατόριο θα το τιμήσουμε σίγουρα αφου το προτείνεις
                              εγω σας ευχομαι ολοψυχα να βρειτε όσο χιονι και κρυο επιθυμει η ψυχή σας, αν και μόνο η valtorens που θα μενετε φτανει για να σας αποζημιώσει..

εγω θα ελεγα προσοχή στα διαβατηρια σας, όχι σε τσαντες διαβατηρια και λεφτά, αλλα πάντα επάνω σας.

επισις αν παρετε εξοπλισμο σκι μαζι σας πρεπει να δηλωθεί καποιες μερες νωρίτερα στην αεροποτική σας εταιρία. Αν δεν το δηλωσετε θα σας χρεωσουν.

αν δεν εχετε εξοπλισμό, καλύτερα να νοικιάσετε απο τώρα online, θα σας βγει πολύ φτηνότερα απο το να νοικιάσετε εκει...

επισις το αμαξι που θα νοικιάσετε να εχει loss damage waiver, δηλαδη οτι και να γινει, φταιτε δεν φταίτε, σας το κλεψουν, σας το γρατσουνίσουν, κλπ να μην έχετε απολύτως καμια ευθύνη.
                              επισις να έχει λαστιχα χιονιού (αλλα στην ευρώπη όλα έχουν)

τελος προσοχη στο απατητο, το σκι είναι σαν το αμαξι, όσο τρεχεις τόσο πολλαπλασιάζεται η πιθανοτητα για σοβορό τροχαίο.

να θυμισω οτι ο schoumacher την πατησε στο Meribel...

Σχολιασμός

Working...
                              X