Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Austria - Obertauern ?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Austria - Obertauern ?

Καποιος που εχει επισκεφθει το εν λογω μερος ?
    Εντυπωσεις ?
    Αντε να χιονισει να δουμε μια ασπρη μερα !

<a href=http://www.goski.com/rau/obertau.htm" target="_blank">ΕΔΩ</a> λένε πολύ καλά λόγια αλλά βέβαια σπάνια θα πει κάποιος "τι βλακεία έκανα και πήγα σε απαραδεκτο μέρος και έχασα τσάμπα τις μέρες μου"
    Από όσα ελάχιστα γνωρίζω έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι έχει σίγουρο χιόνι ακόμα και σχετικά νωρίς.

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος θα έλεγα να διαλέξεις κάτι πιο όμορφο , σα χωριό.

ΑΥΤΟ
    τα έχει όλα και πετάγεσαι και μέχρι το Samnaun με τα σκι σου για τα (σχετικά φθηνά ) ψώνια σου Edited by: apoapost "

Σχολιασμός

Το Obertauern είναι ένα από τα κλασσικά Αυστριακά χιονοδρομικά και έχει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες κατεβασιές. Είναι αρκετά καλά οργανωμένο και σε κοντινή απόσταση υπάρχουν και μερικά ακόμα χωριά που θα άξιζε τον κόπο να επισκεφθείς για σκι μίας ημέρας για αλλαγή (Zauchensee, Katchberg). Το χωριό είναι σε μεγάλο υψόμετρο (1.600-1.700), άρα ακόμα και οι χαμηλές πίστες βρίσκονται αρκετά ψηλά. Συνήθως δεν έχει πρόβλημα χιονιού γιατί είναι αρκετά ανατολικά και μερικές από τις πίστες του βρίσκονται σε μεγαλύτερο υψόμετρο από άλλα χιονοδρομικά που βρίσκονται στην ίδια «γειτονιά».
      Εντούτοις δεν διαθέτει πίστες σε μεγάλο υψόμετρο (σε σχέση πάντα με άλλα Αυστριακά χιονοδρομικά). Έχει μόνο 2-3 λιφτ που ξεκινάνε από υψόμετρο 1900, άρα οι πραγματικά ψηλές πίστες του είναι λίγες (για τις περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα χιονιού και θα πρέπει να ανέβεις πάνω από τα 2.000). Επίσης τα λιφτ δεν είναι πολύ μεγάλα (σε σχέση με άλλα Αυστριακά) και το χιονοδρομικό δεν είναι αχανές ώστε να έχει τόσες πολλές διαδρομές που να χρειαστείς μέρες για να το γυρίσεις. Επίσης δεν είναι και από τα πιο γραφικά Αυστριακά χωριά.
      Αν τελικά πας, λίγα χιλιόμετρα πριν φτάσεις στο Obertauern, βρίσκονται κάποια άλλα χωριά-χιονοδρομικά (Zauchensee, Flachau) ανάμεσα στα οποία είναι το εργοστάσιο κατασκευής των Atomic. Τότε που πήγα εγώ στην περιοχή, το εργοστάσιο έδινε ως προσφορά ΜΟΝΟ σε αυτά τα χωριά που είναι δίπλα το top μοντέλο με δέστρες, σε τιμή χαμηλότερη του μισού αυτής που είχε στην αγορά. Εγώ τα αγόρασα περίπου 340 € και τα ίδια στο Obetauern είχαν πάνω από 700€!
      Όμως ο φίλος apoapost ξέρει ένα μυστικό! Την πρώτη μου επιλογή στην Αυστρία, ένα χιονοδρομικό που στην Ελλάδα δεν είναι σχεδόν καθόλου γνωστό!

Σχολιασμός

Μια μικρή διόρθωση στο προηγούμενο: Το εργοστάσιο Atomic είναι ανάμεσα στο Flachau και στο Altenmarkt

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από alexism
          Όμως ο φίλος apoapost ξέρει ένα μυστικό! Την πρώτη μου επιλογή στην Αυστρία, ένα χιονοδρομικό που στην Ελλάδα δεν είναι σχεδόν καθόλου γνωστό!
          Και βεβαια δέν ξέρω κανένα μυστικό, αφού δεν έχω πάει καν Αυστρία
          Απλώς θυμάμαι πολλούς να γράφουν για το συγκεκριμένο Χ/Κ στο παλιό φόρουμ, "κατέβασα" και μερικά προσπέκτους και αυτό είναι όλο
          Για να λέμε και την αλήθεια, έφθασα πέρσι σε απόσταση ...βολής (Samnaun) αλλά ...που πόδια να περάσω απέναντι
          Φέτος όμως , θα βγάλω τα απωθημένα μου "

Σχολιασμός

Κι όμως είναι απλούστατο να περάσεις με τα σκι στο Ischgl. Αφού ανέβεις με το βαγονάκι, δεν έχεις παρά να κατέβεις μία μικρή κόκκινη πίστα, να ανεβείς σε ένα αναπαυτικότατο καρεκλάκι και βρέθηκες στα σύνορα! Το ένα πόδι Αυστρία, το άλλο Ελβετία! Από εκεί δεν έχεις παρά να κάνεις μία κατεβασιά 1400 μέτρων! Μονοκόματη! Ιδανική για την τελευταία κατεβασιά της ημέρας, αφού κλείσουν όλα τα λιφτ! Για να κάνεις πραγματική απόσβεση της κάρτας σκι!!!
            Βέβαια το Samnaun είναι λίγο ακριβότερο για διαμονή. Επειδή και το Ischgl είναι μερικές φορές ολίγον τσιμπιμένο (όχι αναγκαστικά ακριβότερο από Αράχωβα), θα μπορούσες να μείνεις στο προηγούμενο χωριό του Ischgl, που λέγεται Kappl, που οδικώς απέχει 10 λεπτά (με τις τελευταίες ζημιές από τις πλημμύρες δεν ξέρω αν δυσκόλεψε η πρόσβαση) από την είσοδο του Ischgl όπου σε περιμένει ένα δωρεάν υπόγειο πάρκιγκ, 5 λεπτά με τα πόδια από την αφετηρία του πρώτου τελεφερίκ! Στο Kappl μπορείς να βρεις τιμές σε πανσιόν 20-30€ ανά άτομο την ημέρα με πρωινό και μπορώ να σου πω ότι το δωμάτιο είναι καλύτερο πολλών Ελληνικών ξενοδοχείων."

Σχολιασμός

Αλέξη (υποθέτω), βλέπω ότι έχεις κάνει διατριβή στα περί Αυστρίας. "

Σχολιασμός

Απλά είχα την τύχη να πηγαίνω σχεδόν κάθε Χριστούγεννα με τους γονείς μου Αυστρία τα τελευταία 25 χρόνια, ακολουθώντας μία ομάδα φίλων που πήγαιναν κάθε χρόνο και μου απομυθοποιήθηκαν πολλά πράγματα που αλλιώς θα μου φαινόντουσαν βουνό. Έτσι άρχισα να πηγαίνω και περισσότερες από μία φορά έξω για σκι, αφού κόλλησα το μικρόβιο και η κατάσταση μου είναι βαρυτάτης μορφής και ανίατη. ’νοιξαν τα μάτια μου με αυτά που είδα και είχα το κοντράστ με τις εδώ συνθήκες, τις οποίες αν σου αναλύσω για το τι συνέβαινε εδώ πριν 15-20 χρόνια, θα πεθάνεις από τα γέλια (ή μάλλον από τα κλάματα). Βλέποντας την ανάπτυξη εδώ (πόσα νέα λιφτ τοποθετήθηκαν τα τελευταία 10 χρόνια στην Ν.Ελλάδα σε πιάνει κατάθλιψη. Για να σου δώσω να καταλάβεις, πέρσι στο Ischgl, τοποθετήθηκαν 2 νέα 6θέσια, άνοιξαν αρκετές νέες πίστες και έφτιαξαν ένα νέο τεράστιο σαλέ σε μία κορυφή. Δηλαδή οι συνολικές εγκαταστάσεις και πίστες που προστέθηκαν, προσέθεσαν στο εν λόγω ΧΚ δυναμικότητα μεγαλύτερη από αυτή που διαθέτει σήμερα όλος ο Παρνασσός + επέκταση τεχνητού χιονιού, κλπ. Και κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται. Και όταν εκεί είναι φτηνότερα από εδώ, πλέον αποφασίζω να ξεκλέβω χρόνο ακόμα και για τριήμερο-τετραήμερο. Εν τω μεταξύ μπορείς να κάνεις και βραδυνό σκι, έλκυθρο και έχεις ένα φουλ χιονοδρομικό 24ωρο. Και όσο πηγαίνεις, τόσο βλέπεις και ανοίγουν τα μάτια σου. ’σε το άλλο. Τόσα χρόνια, ούτε μία φορά δεν βρήκα κλειστά λιφτ λόγω αέρα, παγοποίησης, κλπ. Εδώ αν ρίξει 10 πόντους χιόνι, μπορεί να κάνεις 2 ώρες να ανέβεις στον Παρνασσό από Αράχωβα. Έξω πας να φας στο σαλέ και πληρώνεις την μερίδα φαγητό όσο τον καφέ εδώ. Ας σταματήσω καλύτερα εδώ.
                Ευτυχώς ή δυστυχώς, οι μετακινήσεις τα τελευταία χρόνια έγιναν τόσο εύκολες και φτηνές, πράγμα που δίνει στον καθένα την δυνατότητα ....να κάνει διατριβή. Λίγο σπρώξιμο θέλει να κάνει κάποιος την αρχή.

Σχολιασμός

Κι εγώ αλλά φαντάζομαι και όλοι μας, ιδιαίτερα αυτοί που κάνουν απαιτητικό σκι(εγώ δε θα έλεγα ότι ανήκω σε αυτήν την κατηγορία), βιώνουμε την ίδια κατάσταση.
                  Εγώ δυστυχώς μόνο τα τελευταία 8 χρόνια κάνω αυτό που κάνεις εσύ. Τουλάχιστο για 10 μέρες το χρόνο έχω την ηρεμία μου και το μόνο που με απασχολεί είναι πώς θα ευχαριστηθώ το βουνό όσο πιο πολύ μπορώ.
                  Οι τιμές είναι όντως πολύ φθηνές αλλά το κυριότερο συνοδεύονται με πολύ καλή , μερικές φορές κορυφαία, προσφορά υπηρεσιών.
                  Δυστυχώς όμως κανείς μας δεν αντέχει" να κάνει 10 σκι το χρόνο , οπότε αναγκαστικά, θέλουμε δε θέλουμε "απολαμβάνουμε" και τα δικά μας, Χ/Κ και βέβαια τις υψηλού επιπέδου υπηρεσίες και το σεβασμό στους πελάτες που παρέχουν...
                  Όσο για τις τιμές των "επαγγελματιών" που δραστηριοποιούνται στις περιοχές που έχουν Χ/Κ...Αστο καλύτερα "

Σχολιασμός

Working...
                  X