Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΛΟΜΙΤΕΣ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΔΟΛΟΜΙΤΕΣ

Υπάρχει σκέψη να επισκεφθώ φέτος τους Δολομίτες (μετα απο ενα τριήμερο στο Saas fee) και ειδικότερα την περιοχή της Val Gardena.εχει πάει κανένας εκεί;Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε καποια καλά ξενοδοχεία, ε στιατόρια, μπαρ κ.λ.π.; Γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία (κυρίως χιονοδρομική) είναι ευπρόσδεκτη!

Ααααααχχ τι το πες τωρα αυτο...Είχα πάει προπερσυ και ήταν SUPER! Μπες valgardena.com και θα βρείς τα πάντα.Lifts, θερμοκρασίες, δωμάτια για online κράτηση, φωτογραφίες, κάμερες και ό,τι γουστάρεις.Επίσης μπες στο dolomitisuperski.com για να χαζέψεις και τα υπόλοιπα χιονοδρομικά των Δολομιτών.Εγώ μέχρι στιγμής έχω πάει Val Gardena, Kronplatz, & Cortina.Μου ξεφεύγουν τα υπόλοιπα 9 από τα 12!!

Σχολιασμός

Καλησπέρα.Είμαι νέο μέλος και εύχομαι να περάσουμε ένα καλό χεινώνα.Κάνω σκι μόλης 2 χρόνια,έμαθα στα Καλάβρυτα και βελτίωσα την τεχνική μου στον Παρνασσώ.Πέρσι πήγα για πρώτη φορά στη Βουλγαρία στο Borovith και πιστέυω ότι εκεί έμαθα σκι.Αυτό το Dolomiti που είναι;
      marios

Σχολιασμός

Κατεβαίνοντας από Καλάβρυτα, αντί να στρίψεις δεξιά προς Αθήνα, πας αριστερα. Στην Πάτρα, μπαίνεις σε βαποράκι, κατεβαίνεις Ανκόνα και πας καμιά 400 χίλιόμετρα βόρεια, προς Αυστρία μεριά. Εκεί είναι το Νότιο Τυρόλο, που ανήκει στην Ιταλία και μέχρι τον Α' παγκόσμιο πόλεμο ήταν στην Αυστρία (ή Αυστροουγγαρία) όπου ακόμα μιλάνε γερμανικά.
        Βασικά όταν λέμε Δολομίτες είναι σαν να λέμε Πίνδος, άρα μιλάμε για μεγάλη περιοχή και μεγάλο μέρος της βρίσκεται στο Ν.Τυρόλο, όπου κάθε χωριό έχει και χιονοδρομικό.
        Τώρα σε κάποιο σημείο βρίσκεται ένα μεγάλο και ψηλό βουνό, απόκριμνο, στη κορφή του οποίου δεν μπορείς να κάνεις σκι, όμως γύρω γύρω έχει καμιά δεκαριά χωριά, όπου το καθένα έχει δικό του χιονοδρομικό, τα οποία συνδέονται, όμως αν αποφασίσεις να κάνεις τον γύρο του βουνού, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα προλάβεις να ξαναγυρίσεις από το σημείο που ξεκίνησες εντός της ίδιας ημέρας. Μιλάμε για την Sella Ronda. Ένα από αυτά τα χωριά που βρίσκονται εκεί γύρω, είναι η Val Gardena (που αναφέρθηκε παραπάνω), που έχει και εύκολη πρόσβαση από αυτοκινητόδρομο. Όταν λοιπόν οι Ιταλοί μιλάνε για dolomitisuperski, λένε για όλη την περιοχή.

Σχολιασμός

Καλημερα

Δοκιμασε και την Corvara που ξεκιναει και η Sella Ronda.
          Το χωριο δεν ειχει καμμια γραφικοτητα αλλα το χιονι και οι πιστες λενε πολλα. Κρυο πολυ (εξ'ου και καλη ποιοτητα). Δοκιμασε την Sella Ronda πρωτα απο τη Πρασινη Πλευρα (αν θυμαμαι καλα). Η πορτοκαλλι σε βγαζει κατευθειαν σε αρκετες Κοκκινομαυρες και ενδεχομενως να σε κουρασουν γρηγορα πριν ζεσταθεις. Πλησιεστερο αεροδρομιο το Bolzano (πεταει η Air Alps)

www.altabadia.org

Καλη διασκεδαση
          Αντε να χιονισει να δουμε μια ασπρη μερα !

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kostakiskal
            Υπάρχει σκέψη να επισκεφθώ φέτος τους Δολομίτες (μετα απο ενα τριήμερο στο Saas fee) και ειδικότερα την περιοχή της Val Gardena.εχει πάει κανένας εκεί;Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε καποια καλά ξενοδοχεία, ε στιατόρια, μπαρ κ.λ.π.; Γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία (κυρίως χιονοδρομική) είναι ευπρόσδεκτη!
            Χιονοδρομικές πληροφορίες θα βρεις στο internet, εγω θα σου δώσω πληροφορίες για ...φαϊ

Λοιπόν, δε θα παραλείψεις να πας στην υπαίθρια αγορά του Bressanone (Brixen) (εχουν πάντα διπλά ονόματα εκεί ).
            Θα ψωνίσεις καπνιστά κρέατα παντός είδους, για αύξηση χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων (διατηρούνται πολύ καιρό εκτός ψυγείου, δεν θα έχεις πρόβλημα) και διάφορα είδη ψωμιών
            Μπες και σε καμιά υπόγεια μπυραρία και δοκίμασε και μπυρίτσα με pomodoro. Παραλέει
            Η πόλη είναι σχεδόν όλη μεσαιωνική, αν γουστάρεις τέτοιες καταστάσεις κάνεις και μια ωραία τσάρκα.
            Απέχει 40 περίπου χμ από to Ortisei.

Πάμε Val Gardena τώρα. H διαμονή σου θα είναι οπωσδήποτε Ortisei. Δεν το συζητάμε αυτό.

Κεντρική πλατεία, οπωσδήποτε πατάτες τηγανιτές με μαγιονέζα .Προσοχή όμως διότι η καμπίνα κλείνει πριν τις 7 μ.μ.

Επίσης :
            (στο Ortisei)
            Restaurant "Cesa Da Four" , Plaza San Durich (θα το βρεις εύκολα, είναι κοντά σε μια από τις κεντρικές θέσεις παρκαρίσματος). Ζυμαρικά μέχρι σκασμού και δε θα πληρώσεις πολλά

Restaurant/Pizzeria "Veld Mulin" Piazza San Antonio (βοηθειά μας) 142.
            Καλές τιμές, πολύ καλό φαγητό. Απέφυγε οτιδήποτε λέει polenta . Eγώ δεν το ήξερα και έμεινα νηστικός ένα βράδυ.

(στη Selva)
            Restaurant/Pizzeria "Gran Sas" στην οδό Plan de Gralba, σχεδόν απέναντι από την τηλεκαμπίνα.
            Ωραίο, μεγάλο, τρως τα πάντα, και πολυ φθηνά.

στη Santa Christina ,δεν κάθισα, οπότε δε μπορώ να πω τίποτα.

Για Saas Fee αύριο.
            Το έχει το τεύχος του "ski and snowboard"του Οκτωβρίου, οπότε θα γράψω τα πιο σημαντικά.

Υ.Γ Αυτά που έγραψα για το Bressanone, ισχύουν , με την "αυθαίρετη" υπόθεση ότι θα πας την περίοδο των Χριστουγέννων. Μετά δεν ξέρω τι παίζει.

Edited by: apoapost "

Σχολιασμός

EDITEdited by: apoapost

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από apoapost
                EDIT
                (πώς σβήνουμε δημοσίευση;

Σχολιασμός

Που 'σαι ρε apoapost?Τί κάνεις?Μάλλον τι σχεδιάζεις για φέτος???

Σχολιασμός

Θα τα πούμε Μάκαρε στείλε mail apoapost@yahoo.gr
                    Το δικό σου ισχύει στο yahoo?"

Σχολιασμός

Ισχύει.

Σχολιασμός

Working...
                      X