Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

"ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2011-12" ΝΕΑ-ΚΑΙΡΟΣ"

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• σχόλια από την σημερινή μέρα:
    1. κατά τις 10+ είχε όντως αέρα και η 4θεσια κλειστή... πολύ ή λίγο δεν ξέρω, αλλά είχε... όλα δικαιολογημένα (ίσως να καθυστέρησαν λίγο να την ανοίξουν)

2. ποιότητα χιονιού, παραδόξως, αρκετά καλή.

3. δρόμος ορθάνοιχτος (με τέτοιες θερμοκρασίες αναμενόμενο)

και πάμε στο διά ταύτα:

1. χιονότρυπα κλειστή. η δικαιολογία η κλασική: είναι θαμμένη από το πολύ χιόνι... δεν ξέρω τι γίνεται αλλά όπως είπε και κάποιος σε άλλο φόρουμ (για άλλο Χ/Κ) είσαι χιονοδρομικό κέντρο και οφείλεις να βρεις τρόπους να ανοίγει.... αλλά ας το αποδώσουμε στο ότι φέτος γίνεται μια "προσπάθεια"

2. η "προσπάθεια" αυτή όμως δεν δικαιολογεί το γεγονός ότι πριν 4 εβδομάδες πλήρωσα 6 ευρώ για τις κάτω πίστες και σήμερα πλήρωσα 8 ευρώ (με την δικαιολογία ότι ήταν ανοιχτά και τα 2 baby!!!!!)..... ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ....

Σχολιασμός

• καταπληκτικη ημερα σημερα με πολυ καλες συνθηκες και το χιονι ακομη και εκτος πιστας να ειναι αρκετα καλο ισως και εξαιτιας της υψηλης θερμοκρασιας, εκτος απο καποια σημεια που ηταν ακομη παγωμενο. Ο νκιπ τα περιεγραψε αψογα

Σχολιασμός

• Καλημέρα, Επειδή έχω καιρό να πάω, ποιές είναι οι 'κάτω πίστες' που τελικά λειτουργούν; Δουλεύει τελικά η τετραθέσια; Ευχαριστώ

Σχολιασμός

• κάτω πίστες είναι: οι 2 baby και η μέστα (εύκολη).

η τετραθέσια λειτουργεί.

Δεν λειτουργούν: παππούς, διθέσια, χιονότρυπα.

καλά να περάσεις.

Σχολιασμός

• Ανάμεικτα συναισθήματα

Πήγα την Κυριακή στο βουνό, η κατάσταση χιονιού άριστη, δεν έκανα εγώ σκι λόγω τραυματισμού (+γεράματα), έκαναν τα παιδιά μου στη Μέστα. Υπέροχο το βουνό αυτό τον καιρό, αλλά την Κυριακή ελάχιστος κόσμος. δεν το περίμενα. ανεβαίνω Φαλακρό σπάνια τελευταία και δεν ξέρω την κατάσταση. Βλέπω και στο φόρουμ ελάχιστες αναφορές πλέον. Τι γίνεται; τη Δευτέρα δεν δούλεψε το βουνό; συνήθως έχει τόσο λίγο κόσμο πλέον τα σ/κ; μηδέν δευτερόλεπτα αναμονή στη Μέστα; Πως ήταν η πίστα της τετραθέσιας; για να πάω το ερχόμενο σ/κ.

Σχολιασμός

• ρε φιλε, το μηδεν χρονο αναμονης το λες σαν αρνητικο?

περα απο την πλακα. Το Φαλακρο ζει εναν απο τους καλυτερους χειμωνες απο αποψη χιονιου και τον χειροτερο απο αποψη λειτουργιας. Το ενεργο προσωπικο απο οτι δειχνουν τα πραγματα δεν προλαβαινει και να καθαρισει τον δρομο και να πατησει τις πιστες και να κανει οτι αλλες προετοιμασιες χρειαζονται. Γιατι δυστυχως οι ιδιοι που θα καθαρισουν τον δρομο, οι ιδιοι θα πατησουν και τις πιστες και θα κανουν την πλειοψηφια των εργασιων...

ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα Σαβατο οπως το αυριανο με αψογες καιρικες συνθηκες, τρομερη ηλιοφανεια και φρεσκια πουδρα το Φαλακρο να ειναι το μοναδικο χιονοδρομικο στην Ελλαδα που δεν θα λειτουργησει και το κακο ειναι οτι αυτο φετος συμβαινει πολυ συχνα.

Αυτο λοιπον αποθαρυνει πολυ κοσμο που που ερχεται απο μακρια ή και αλλους νομου να επισκεπτετει το ΧΚ φιατι δεν ειναι σιγουροι εαν θα κανουν τοσα χιλιομετρα ή κρατησεις οτι τελικα θα κανουν και σκι..

Πραγματι την Κυριακη δεν ειχε πολυ κοσμο αλλα ακομη και αν ειχε οσον αφορα τον χρονο αναμονης, οταν λειτουργουν ολα τα λιφτ ο κοσμος μοιραζετε με αποτελεσμα ακομη και στις ημερες με πολυ κινηση να μην υπαρχουν ουρες (εκτος απο τα baby)

Λυπαμα παρα πολυ για οσα λεω και για οσα συμβαινουν φετος στο Φαλακρο

Σχολιασμός

• το θέμα είναι τι κάνουμε αύριο? άντε και λένε ότι άνοιξαν... ανεβαίνουμε κι ότι πίστα βρούμε? περιμένουμε μήπως την κυριακή "λέει" περισσότερο?

α ρε γμτ... πάλι πρωί πρωί στο πι-σι θα την βγάλω με αγωνία...

Σχολιασμός

• αν ανέβηκε κάποιος σήμερα ας μας πει τα νέα... εγώ τελικά δεν το ρισκάρισα... το αφήνω για αύριο...

πάντως στην κάμερα δεν βλέπω κίνηση στο λυκούργο..

Σχολιασμός

• σημερα ηταν φανταστικα απο αυτες τις μερες που μονο το φαλακρο σου προσφερει!!!!!ολη μερα στη μεστα στο ανεβασμα να κοιταω την τετραθεσια και τη διθεσια να καθονται να μην λειτουργουν και στο κατεβασμα τον παππου χωρις πιατακια! το χιονι μια ωραια σουπιτσα....απλα τελεια!!!
                    BROOM BROOM

Σχολιασμός

• ....

αυριο παντως 99% 4θεσια με την πιστα της

Σχολιασμός

• πριν λίγο καιρό κάποιοι λέγανε ότι έχει πολύ χιόνι το φαλακρό και θα κάνουμε σκι μέχρι το πάσχα...

ναι ρε παιδιά αλλά αν μπει μάρτης ξέχνα το...

οπότε έχουμε σημερινές εντυπώσεις:
                        το πρωί ένα απέραντο παγοδρόμιο... μετά τις 12 κάτι έγινε... καλά ήταν...

χιόνι εννοείται άπειρο...

ΥΓ.: μιλάω μόνο για μέστα... λόγω του ότι πειραματιζόμουν με δέστρες και μπότες (αν και έβγαλα κάρτα για παντού) δεν ανέβηκα 4θέσια... όποιος το έκανε ας μας πει εντυπώσεις... είμαι περίεργος...

Σχολιασμός

• το πρωι ηταν ολο παγωμενο, πιο αργα οταν ζεστανε μαλακωσε καπως. Για οσους κανανε πιστα κατι γινοτανε. Για εκτος εναλαγες σφιχτης πουδρας και παγου, θα σηκωσω βιντεακι σε λιγο. Ημερα καταπληκτικη, το χιονι παρα πολυ.

Με τοσο χιονι περιμενουμε τις ανοιξιατικες πουδρες και προβλεπετε φετος να λιωσουμε

Σχολιασμός

• Ποση ωρα να υπολογιζω απο Θεσσαλονικη (ΤΙΤΑΝ);
                            Τι ωρα ανοιγουν το πρωι;

Ψηνομαι για το Σαββατο, αλλα μπορω μονο ημερησια.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από kantoniou Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Ποση ωρα να υπολογιζω απο Θεσσαλονικη (ΤΙΤΑΝ);
                              Τι ωρα ανοιγουν το πρωι;

Ψηνομαι για το Σαββατο, αλλα μπορω μονο ημερησια.
                              λογικα σε δυο ωρες απο Τιταν θα εισαι στην βαση του Φαλακρου αφου ο δρομος ειναι σουπερ, 09:νομιζω ή 09:30 ανοιγουν. Σαβατο θα ειναι καταπληκτικη μερα συμφωνα με προβλεψεις και ολα (τα φετινα) λιφτ ανοιχτα

Σχολιασμός

• φέτος άνοιγαν (έτσι λέγανε) στις 10... δεν ξέρω τώρα λόγω εποχής μήπως ανοίγουν πιο νωρίς...

το Σάββατο θα είναι καταπληκτική μέρα από ήλιο... για ποιότητα χιονιού δεν είμαι και τόσο σίγουρος (μάλλον είμαι: ότι θα είναι ψιλομάπα)...

παρόλα αυτά εννοείται θα είμαι επάνω...

λέω να κάνω το κλείσιμο της σαιζόν (μέχρι το άλλο Σ/Κ... :d)

Σχολιασμός

Working...
                                X