Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πληροφορίες για το χιονοδρομικό Φαλακρό

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πληροφορίες για το χιονοδρομικό Φαλακρό

Καλησπέρα. Χρειάζομαι την συλλογική σοφία της παρέας. Σκέφτομαι φέτος να πάμε για σκι κάπου στην Ελλάδα, για πρώτη φορά. Μεχρι τωρα ολες μας οι εξωρμήσεις ήταν στην Ελβετία (Zermat, Saas Fee) και την Αυστρία (Obergurgl) με μια εξαίρεση καπου στα 2005 οπου και ειχαμε δυο μερες σκί στο Ελατοχώρι (μας αρεσε πολύ) και στην δεκαετια του '90 μια μερα που ειχα παει για σκι στα Καλάβρυτα (δεν μου αρεσε). Βασικά σκεφτόμαστε να έρθουμε Ελλάδα καποια στιγμή τον Φλεβάρη για καμμια εβδομαδα, αλλα δεν ξερω απολύτως τίποτε για τα χιονοδρομικά. Ενα απο τα υποψήφια μερη ειναι και το Φαλακρό. Μπήκα στον ιστότοπο του χιονοδρομικού αλλα δεν μπορω να βρω απαντησεις σε αυτα που ζητώ. Βασικά τι ζητάω; Απλά πράγματα. Να εχει αρκετό χιόνι (διαβάζω εδώ για χιονοδρομικά στην Ελλαδα που ανοιγουν ακομα και να εχει πετρες στην πιστα), χαμηλές θερμοκρασίες (να μην ειναι το χιονι σουπα) και να μπορούν τα παιδιά μου (8 και 4ων ετών) να κανουν σκί διχως να φομάμαι μην τους πεσει πανω τους κανενας καμικάζι, και οι αναμονές στα λίφτ να μην ειναι τρελές. Εαν μπορείτε φωτίστε με παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Εδώ και χρόνια οι πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση του βουνού είναι ελλιπέστατες έως ανύπαρκτες. Ίσως τηλεφωνικώς να βρεις κάποια άκρη… Πέρα όμως από την κακή του λειτουργία και τα αλισβερίσια μεταξύ λαμογιών και ανίκανων, είναι ωραίο χιονοδρομικό (αν και έχω να το επισκεφθώ πολλά χρόνια λόγω απόστασης) και συνήθως έχει χιόνι . Όσον αφορά στη συμπεριφορά των χιονοδρόμων, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη (αλλά αυτό ισχύει γενικότερα για όλα τα χιονοδρομικά μας)…

Υς. 1. Δεν πρέπει να συγκρίνεις τις Άλπεις και μάλιστα τις ελβετικές, με άλλα χιονοδρομικά βουνά…
    2. Τα Καλάβρυτα είναι ωραίο βουνό άλλα έχει παλιές εγκαταστάσεις, το Ελατοχώρι δεν το γνωρίζω.

Σχολιασμός

Ευχαριστώ παρα πολύ. Ναι, οι πληροφοριες που βρισκω για πολλά απο τοα χιονοδρομικά ειναι σχεδόν μηδενικές. Γι αυτό και ρωτώ εδω. Εαν εχεις ορεξη και χρονο γράψε μου ο,τι γνωρίζεις για Σελι, Φαλακρό, Βασιλίτσα. Νομιζω σε ενα απο αυτα θα καταληξουμε εαν παμε Ελλάδα. Οσο για την σύγκριση που λες, εχεις δικιο. απλα ειπα να στηριξω ελλαδα φετος. Λες να κανω λάθος και να ξαναπαω Ελβετία;

Σχολιασμός

Φίλε, αν θέλεις να συνδιάσεις τις διακοπές σου στην Ελλάδα με άλλα πράγματα εκτός των χιονοδρομικών (πχ. επίσκεψη σε συγγενείς κτλ.) τότε εντάξει, να το ψάξεις. Αν όμως πας διακοπές μόνο για σκι, τότε μείνε μακριά από Ελλάδα. Είναι όλα πολύ πίσω σε ό,τι έχει να κάνει με χειμερινά σπορ.

Σχολιασμός

Ευχαριστώ. Οκ, δεν φανταζόμουν πως θα ειναι στο ιδιο επιπεδο με Ελβετία και Αυστρία, αλλα ήλπιζα πως θα εχει τουλαχιστον καποια σταθερά. Αρχίζω να τα ξανασκέφτομαι..

Σχολιασμός

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά αποφασισαμε να παμε πάλι στις Άλπεις, μετα απο ολα αυτα που διαβασα εδώ.

Σχολιασμός

Working...
            X