Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πρόβλημα Ασφάλειας

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πρόβλημα Ασφάλειας

Περιφερειακή και βορινή είχαν πολύ πέτρα το Σάββατο. Η κατάσταση ήταν απαράδεκτη ειδικά στην περιφερειακή. Μετά τις 12 το απόγευμα είχε βγει μέχρι και το χώμα στην επιφάνεια.
    Όταν αγόρασα την κάρτα (10:30) ρώτησα την υπάλληλο αν είναι όλες οι πίστες πατημένες και αν υπάρχουν πέτρες στις πίστες. Η απάντηση ήταν, είναι όλες πατημένες και για τις πέτρες δεν ξέρω, δεν έχω ανέβει. Δεν περίμενα να είχατε ανέβει κυρία μου, αλλά να σας είχε ενημερώσει ο προϊστάμενός σας…
    Συνέβη και ένα ατύχημα στον Αρκτούρο το Σάββατο. Ένα πιατάκι μάγκωσε πάνω στα κολονάκια στη βάση του αναβατήρα και τα ξερίζωσε με αποτέλεσμα να χτυπήσει κόσμος!
    Συχνά βλέπαμε πέτρες αρκετά μεγάλου μεγέθους να κατρακυλάνε την βορινή.
    Τελικά πέρα από τον εξοπλισμό μας που καταστράφηκε, φύγαμε και τραυματίες από το βουνό και όχι από δική μας αμέλεια αλλά από αμέλεια του επιχειρηματία που δίνει το χ/κ σε λειτουργία με τόσα προβλήματα.
    Αναγνωρίζουμε την προσπάθεια που γίνετε, αλλά πέρσι το χ/κ λειτούργησε καλύτερα…
    Υπάρχει άραγε κάποιο νομικό πλαίσιο που να μπορεί να προστατέψει τον επισκέπτη του χ/κ;

Ηλίας Πάρχας
    Levidi Village Live
    Levidi Village Live!!!

Αρχική Δημοσίευση από eparchas
    Η κατάσταση ήταν απαράδεκτη ειδικά στην περιφερειακή. Μετά τις 12 το απόγευμα είχε βγει μέχρι και το χώμα στην επιφάνεια.
    Παλαιότερα στο Χ.Κ.Καλαβρύτων, έβλεπα τα ratrak να μεταφέρουν μεγάλες ποσότητες χιονιού από σημεία εκτός πιστών και να τα ρίχνουν σε σημεία της πίστας που παρουσιάζουν τέτοιου είδους πρόβλημα. Νομίζω ότι αυτό ξέρουν να κάνουν και στο Μαίναλο, απλά δεν έχει γίνει στην πράξη. Όντως εκείνο το σημείο της περιφερειακής κοντά στο SHC, λόγω της μεγάλης στροφής αντιμετωπίζει πρόβλημα, όταν οι σκιερ διώχνουν το χιόνι με τα πέδιλα. Θα μπορούσαν εκεί να δημιουργήσουν ένα καλό στρώμα χιονιού σαν βάση και απο εκεί και πέρα με τις επερχόμενες χιονοπτώσεις το σημείο να είναι εντάξει.
    Πάντως πέρυσι τουλάχιστον αυτό το πρόβλημα έβλεπα στην πίστα ακόμη και στα σημείο στο αρχικό μέρος της πίστας, όπου υποτίθεται οι ποσότητες ήταν περισσότερες εκεί.

Σχολιασμός

Συνέβη και ένα ατύχημα στον Αρκτούρο το Σάββατο. Ένα πιατάκι μάγκωσε πάνω στα κολονάκια στη βάση του αναβατήρα και τα ξερίζωσε με αποτέλεσμα να χτυπήσει κόσμος!
      Θεωρώ λίγο πολύ τυχαία και απρόβλεπτα τέτοιου είδους περιστατικά με τα πιατάκια. Καθώς από κακή χρήση μπορεί να τιναχτεί το πιατάκι κατά την πτώση κάποιων και εν συνεχεία να μπλεχτεί κάπου και να κοπεί βίαια, απειλώντας για τραυματισμούς

Σχολιασμός

Όταν αγόρασα την κάρτα (10:30) ρώτησα την υπάλληλο αν είναι όλες οι πίστες πατημένες και αν υπάρχουν πέτρες στις πίστες. Η απάντηση ήταν, είναι όλες πατημένες και για τις πέτρες δεν ξέρω, δεν έχω ανέβει. Δεν περίμενα να είχατε ανέβει κυρία μου, αλλά να σας είχε ενημερώσει ο προϊστάμενός σας…
        Συμφωνώ σε αυτό το θέμα κι επαυξάνω. Αρκετοί καθηγητές σκι και προσωπικό κατά τη διάρκεια της λειτουργίας των πιστών βρίσκονται σε αυτές και έχουν γνώση για την κατάστασή τους. ’ρα θα μπορούσαν με κάποιο τρόπο να ενημερώνουν κάποιον που θα ενημερώνει για την πραγματική κατάσταση των πιστών.
        Η ατάκα της κοπέλας μου άρεσε που απάντησε ότι: δεν ξέρει, γιατί δεν έχει ανέβει ακόμη". Τέλος πάντων...

Μην μιλήσω για τη συμπεριφορά και ειρωνία που είχα εισπράξει πέρυσι ως αρχάριος σκιερ από κάποιον τύπο, ο οποίος έδινε πέδιλα στις ενοικιάσεις. Απαράδεκτη συμπεριφορά!
        Δεν είχε την υπομονή να μιλάει λίγο σωστά στους πελάτες! Έδινε κάποιες φορές λάθος σκι ή και πέδιλα με σπασμένα τα ελάσματα (φρένα νομίζω ότι τα λένε), σε αρχάριους.
        Τέλος πάντων η συμπεριφορά του πάντως ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Βλέπεται λόγω της εμπειρίας του στη χιονοδρομία και στα χειμερινά σπορ, έβλεπε τους αρχάριους πελάτες κάτι σαν ανθρώπους ενός χαμηλότερου επιπεδου. Όλοι από εκείνο το στάδιο άλλωστε ξεκινήσαμε.

Ευτυχώς που είχα αγοράσει δικό μου εξοπλισμό στη συνέχεια και δεν έμπαινα στην αγγαρεία και στη διαδικασία να συναναστραφώ με τον εν λόγω κύριο! Νομίζω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που είχα πέσει πέρυσι τουλάχιστον πάνω του."

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από fotissnowman
          Θεωρώ λίγο πολύ τυχαία και απρόβλεπτα τέτοιου είδους περιστατικά με τα πιατάκια. Καθώς από κακή χρήση μπορεί να τιναχτεί το πιατάκι κατά την πτώση κάποιων και εν συνεχεία να μπλεχτεί κάπου και να κοπεί βίαια, απειλώντας για τραυματισμούς
          Ίσως δεν περιέγραψα σωστά το ατύχημα…
          Γύρο από την βάση του αναβατήρα είναι τοποθετημένοι σιδερένιοι πάσσαλοι ενωμένοι με σχοινί χρώματος κόκκινου με σκοπό να εμποδίσουν τους επισκέπτες να πλησιάσουν στο μηχανισμό του αναβατήρα και να τους προστατέψουν. Το πιατάκι κατεβαίνοντας άδειο στρίβοντας στην βάση πιάστηκε σε ένα από τους σιδερένιους πάσσαλους και ενώ συνέχισε την πορεία του παρέσυρε και όλους τους άλλους που ήταν συνδεδεμένοι με το σχοινί. Οι πάσσαλοι εκτινάχτηκαν και χτύπησαν 2 άτομα που ήταν έτοιμα να πάρουν πιατάκι. Τον ένα επισκέπτη τον χτύπησε στο λαιμό…

Σίγουρα υπάρχει κάποιος τρόπος να τοποθετηθούν αυτά τα προστατευτικά κιγκλιδώματα χωρίς να κινδυνεύουν οι επισκέπτες. Γι’ αυτό υπάρχουν και οι τεχνικοί ασφαλείας, για να μπορούν να προβλέπουν, να προτείνουν λύσεις και να παίρνουν ευθύνη σε ατυχήματα. Πιστεύω ότι το χιονοδρομικό έχει τεχνικό ασφαλείας και σύντομα θα διορθωθεί το πρόβλημα.
          Levidi Village Live!!!

Σχολιασμός

Υπάρχει άραγε κάποιο νομικό πλαίσιο που να μπορεί να προστατέψει τον επισκέπτη του χ/κ;

Ηλίας Πάρχας
            Levidi Village Live
            Ηλία καλημέρα .

Νομικό πλαίσιο υπάρχει και μάλιστα πολύ καλό σε ότι αφορά τα τεχνικά του σημεία. Αλλά όταν εχεις σαν αρχή ελέγχου τον ΕΟΤ (Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει) και γελοία πρόστιμα τότε όλο το νομικό πλαίσιο είναι χωρίς πρακτικήυ αξία.

Αν θες να το κυνηγήσεις πάρε δικηγόρο

Μπορείς να δεις και σχετικό μου post στην ενότητα ΧΚ Παρνασσός.

Φιλικά Χρίστος

Αφού έτσι το θές και με "παρακαλείς"

Σχολιασμός

Ηλία όπως έμαθα μετά απο το δικό μου ατύχημα στα καλάβρυτα, για οτιδήποτε γίνει σε ΧΚ σε περιοχή εντός πίστας, είσαι καλυμμενος απο ασφάλεια που αγοράζεις με το εισιτήριο. (Τουλάχιστον έτσι μου είπαν)

Πόσο μάλλον για αυτό που περιγράφεις, οπου το ΧΚ μαινάλου έχει καραμπινάτη ευθύνη.
              Έπρεπε τη στιγμή που έγινε αυτο να πατε κατευθείαν (με τα αίματα ) στον διευθυντή και να ρωτήσετε τι γινεται για τον τραυματια.
              Ξέρω απο πρώτο χέρι οτι όταν χτυπάς δεν σε ενδιαφέρει τιποτα αλλα δυστυχώς πρεπει επιτοπου να επισημοποιείς τα ατυχήματα στα ΧΚ.

Γιώργος
              "
              Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός... όπως και κάθε άλλος άνθρωπος

Σχολιασμός

Ευχαριστώ παιδία για τις πληροφορίες, δεν ήμουνα εγώ θύμα του ατυχήματος, ένα φίλος ήταν, θα τον ενημερώσω και θα πράξει ανάλογα πιστεύω.

Φιλικά

Ηλίας Πάρχας

Levidi Village Live
                Levidi Village Live!!!

Σχολιασμός

η συμπεριφορά σιγουρα δεν ειναι σωστή...δικό μου παραδειγμα ηταν οταν περισυ χρησιμοποιούσα το συρόμενο lift για πρώτη φορά(κανω 3 χρονια snowborad αλλα σπανια επαιρνα πιατακια γιατι στα αλλα χιονοδρομικα που πηγαινα ειχαν εναέρια) τελοσ παντων αφοθ δοκιμασα δυο τρεις φορεσ στο κατω lift για να εξικοιωθώ και να μην ενοχλήσω τους πιο εμπειρους στην χρήση αυτου του ειδους lift ειπα να πάω στον αετό. ανεβηκα την πρώτη φορα μια χαρά....(αλλα προσωπικά πρωτη φορά σε χιονοδρομικο βλέπω αναβατηρα δίπλα σε πιστα κόκκινη...δηλαδη αν πεσεις εκει θα πρέπει να πας στην κοκκινη πιστα...τεσπα.το πρόβλημα δεν ειναι εκει. το πρόβλημα πέρισυ το εντόπισα στο εξής: δεν πατανε το διαδρομο που ανεβαίνουν οι σκιερ και δημιουργουνται γουβες ή πατάνε κλαδίά από έλατα..οποιος πεσει σε μια πολυ πι8ανο να του φυγει το lift.δεν ξερω αν για τα σκι ειναι πιο ευκολο...αλλα για snowboard και με τα δυο ποδια δεμενα ειναι αρκετα δυσκολο και επιπονο...και συν τα τεχνικα προβληματα να μην υπαρχει ενασ να βοηθήσει στην αρχή του lift.θυμαμαι εναν τυπο που μου την ελεγε επειδη δεν μπορουσα αμεσως να παρω το lift...ρε φιλε με βλεπεις ειμαι και με τα δυο ποδια δεμενα ελα μια να βοηθησεις...μην καθεσαι απλα να την λεσ...με τα σκι υπαρχουν τα μπαστουακια και μπορεισ να κανεις βηματα....με το snowboard οχι.και γενικά στο βουνο αυτο κουραζεσαι μεχρι να ανεβεις και τελικα κανεισ 5 λεπτα καταβαση....για αυτον τον τυπο δεν ξανα ηρθα μαιναλον αν και ειμαι απο τριπολη...

Σχολιασμός

to kserw oti einai xazomara mou giati kai pio ftina mou erxetai mias kai 8a menw spiti mou kai 8a plirwnw mono tin eisodo...alla sou eipa...apo ton akouw ton opoiodipote na to paizei eidikos...kai apo to na kourazomai na anevainw gia 5 lepta katavasi den exw er8ei...(einai kai i exetastiki sti mesi.)alla me tin prwti eukairia pou 8a katevw tripoli 8a anevw sto vouno kai 8a me deite.8a perasw kai mia apo SHC.perisu mono auto me peirakse...to lift kai o tupos sto lift...alliws ola ta alla itan mia xara...imoun polles fores panw afou otan katevaina na dw tous dikous mou anevaina vouno stadar..apla apo tin teleutaia fora pou mou fer8ike to tupakos etsi...ksenerwsa....piga mia fora 3-5 kai katalava pws prepei na einai ena xionodromiko kai otan arxizeis kai sugkrineis..asta...

Σχολιασμός

Καλησπέρα!
                      Βλέποντας τους snowboarders να πέφτουν σαν τα γριπιασμένα κοτόπουλα, καταλαβαίνω ότι υπάρχει αρκετή δυσκολία στο ανέβασμα με το πιατάκι, ειδικά στον αετό.
                      Φέτος παρατήρησα ότι τα παιδιά στα lift (ειδικά του αρκτούρου) βοηθούν πολύ τους snowboarders να ανέβουν με το πιατάκι, οπότε chfilis νομίζω ότι αξίζει να ξαναδοκιμάσεις, ειδικά αν καταφέρεις να πας καθημερινή!

Σχολιασμός

Στο snowboard αφηστε το πισω ποδι λυμενο να παταει το stomp pad και οχι δεμενο στη δεστρα. Ετσι μπορειτε να κανετε skate μεχρι το πιατακι και να εχετε 100% ασφαλεια.
                        Αρχισα πεοσφατα να το κανω και βοηθα πολύ
                        Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός... όπως και κάθε άλλος άνθρωπος

Σχολιασμός

Αχ chifilis τι μου θύμησες...
                          Κατ'αρχήν να δηλώσω ότι το Μαίναλο το έχω πραγματικά μεσ'στην καρδιά μου καθώς εκεί πέρυσι τυχαία ξεκίνησα σκι και το λάτρεψα με αποτέλεσμα να γίνει η μοναδική μου διασκέδαση.
                          Στην τρίτη μόλις μου φορά ως σκιέρ αποφάσισα να πάρω το πιατάκι για να βγω στην περιφερειακή. Και έγινε αυτό που αναρωτιοσουνα αν μπορεί να συμβεί. Έπεσα στη μέση της μαύρης (εσύ την είπες κόκκινη, δεν ξέρω αν φέτος μου φαινόταν κόκκινη). Δεν μιλώ για την τρομάρα της πτώσης (σταμάτησα 1 μέτρο πριν το δέντρο), τα χέρια μου που τσουρουφλιστήκαν από την τριβή επειδή λόγω ζέστης δεν φόραγα γάντια, αλλά κυρίως, αυτό που αναρωτιόσουν, πώς κατέβηκα από εκεί. Τρέμοντας και χωρίς τα σκι που μου τα κατέβασε ένας σκιέρ (να'σαι καλά Νίκο απ'την Τρίπολη) μου πήρε 1 ώρα για μια απόσταση 150 μέτρων.
                          Έκτοτε έχω κι εγώ την ίδια απόρία.
                          Μα πώς είναι δυνατόν αυτός ο αναβατηρας να περνά μέσα από ΑΥΤΉ την πίστα?
                          Παν τα χιόνια, παν τα κάλλη...
                          Αλλά ΞΑΝΑΗΡΘΑΝ πάλι!!

Σχολιασμός

Όπως φαντάζομαι περνάει και η άγκυρα στα καλάβρυτα...προφανώς δεν υπάρχει αυτή την στιγμή καλύτερος τρόπος να ανεβαίνεις πάνω...ελπίζουμε όλοι μας να δούμε νέα λίφτ!!!!
                            Σίγουρα θα ήταν καλύτερα αν υπήρχε καρέκλι η κάτι άλλο....αλλά αυτά υπάρχουν ας προσπαθήσουμε να ανεβαίνουμε με αυτά.
                            Το βουνό έχει ελλείψεις πολλές όλοι μας περιμένουμε την επέκταση του και τον εκσυχρονισμό του....

Α.Χ.Χ.Μ.
                            www.kafeneio-megalopolis.blogspot.com
                            www.megalopolis.gr
                            www.facebook.com/mainalon

Σχολιασμός

Η διαφορά είναι ότι η άγκυρα στα Καλάβρυτα σε οδηγεί σε μαύρη και κόκκινες πίστες (καταπληκτική η ’ρτεμις 3) οπότε ο αρχάριος απλά δεν την παίρνει. Ο αετός όμως οδηγεί στην περιφερειακή που αρχάριος μπορεί να την πάει, το πιατάκι όμως...
                              Παν τα χιόνια, παν τα κάλλη...
                              Αλλά ΞΑΝΑΗΡΘΑΝ πάλι!!

Σχολιασμός

Working...
                              X