Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΜΑΙΝΑΛΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2012-2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• λιγο τα σχολια στο κατω μερος του αρθρου να διαβασει κανεις και καταλαβαινει αμεσως οτι στο ΧΚ και στον ΕΟΣ επικρατει διαφανεια τυπου Πασοκ επι Σημιτη.
    Ξεφτιλα. Και παλι 2 φορες κριμα που η εικονα αυτη προβαλλεται και στο σρ.
    http://www.arcadiaportal.gr/news/apo...is-photosvideo
    "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

• Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο σε μερικούς να φρεσκάρουν λίγο την μνήμη τους διαβάζοντας μερικά απο τα post στο νήμα της περασμένης χρονιάς.

Ήταν τότε που λέγαμε ότι δεν έχει γίνει καμία προσπάθεια εξυγίανσης και δημιουργίας ενός αρτίου πλαισίου λειτουργίας. Τότε που λέγαμε ότι υπάρχουν ιδιοκτησίακες και νομικές εκκρεμότητες. Τότε που λέγαμε ότι όλα γίνονται άρπα κόλλα και ότι η προχειρότητα θα καταπιεί την οποιαδήποτε προσπάθεια. Τότε που λέγαμε ότι αυτοί εκεί πάνω κόβουν πίτες και κάνουν πάρτι με ξένα κόλλυβα και θα έρθει η εποχή που θα φανεί η γύμνια του βασιλιά. Τότε που λέγαμε ότι δεν είναι δυνατόν να θυμόμαστε το χιονοδρομικό με το πρώτο χιόνι του Δεκεμβριου και τους υπόλοιπους μήνες να παραμένει σε συνθήκες εγκατάλειψης και εξαθλίωσης. Ηταν εκείνες οι εποχές που θέταμε καίρια ερωτήματα για θέματα συντήρησης μηχανημάτων και εξοπλισμού που αφορούσαν ζητήματα ασφαλείας και κάποιοι μας λοιδορούσαν και μας κατηγορούσαν ότι λειτουργούμε εκ του πονηρού και ότι προκαλούμε δυσφήμηση.
      Κανείς δεν κινδυνεύει λέγατε έκτος αν του πέσει ο πυλώνας στο κεφάλι. To χιονοδρομικό λειτουργούσε και λειτουργεί χωρίς φορείο και εξοπλισμό διάσωσης και το προσωπικό ασφαλείας πιστών είναι ανύπαρκτο. Ακόμα και σήμερα αντί να αγοράσουν ένα φορείο ψάχνουμε να βρούμε που πήγαν τα λεφτά του δήμου. Φέτος επίσης έχουμε και ένα σακατεμένο πόδι ενός απο τους εργαζομένους στα lift

Τότε κάποιοι έλεγαν γεμάτοι περηφάνια ότι πέρασαν οι εποχές του Κλαουδάτου. (Τα μοναδικά χρόνια που είδατε το ΧΚ Μαινάλου να λειτουργεί σωστά)
      Τότε κάποιοι λέγατε για την νέα εποχή που ξημερώνει για τους 4-5 ικανότατους ανθρώπους του δήμου που γνωρίζουν από χιονοδρομικά ζητήματα και για τα εξέχοντα μέλη του ορειβατικού που με τις γνώσεις τους θα εξασφάλιζαν αρίστη λειτουργία για το χιονοδρομικό. Τέλος η σκοτεινή εποχή του Κλαουδάτου λέγατε. Λέγατε πολλά πάρα πολλά φίλοι μου και δεν είχατε διάθεση να καταγγηλετε τα κακώς κείμενα. Δικαιολογημένα ως ένα βαθμό γιατί ελπίζατε πολλά.

Σήμερα έχουμε αποκαλύψεις για παράνομη διακίνηση καρτών από μέλη του ορειβατικού, για διαφυγόντα κέρδη, για αδιαφανείς διαδικασίες ανάθεσης υπεργολαβιών, για κονδυλια του δημου που ψαχνουμε να βρουμε που πήγαν. Έχουμε επίσης ρεπορτάζ και videάκια να θαυμάζουμε της νέας εποχη με τίτλους όπως: Χιονοδρομικό-Οι κατασχέσεις, οι «λοβιτούρες», τα «αρπακτικά», τα προβλήματα και η λύση!

Φέτος, εκ των υστέρων διαπιστώνετε όλοι ο ένας μετά τον άλλο την παταγώδη αποτυχία τους. Ας είναι φίλοι μου. Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Ο Βασιλιάς είναι ξεβράκωτος αγαπητοί μου. Έφαγε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του και χέστηκε στα βρακιά του.
      Last edited by Wipika; 06-02-13, 13:56.
      www.exploremessinia.com

Σχολιασμός

• Εγώ τώρα που άρχισα να παίρνω χαμπάρι και μυρωδιά τι γίνεται ,πραγματικά δεν έχω καμία όρεξη να σχολιάσω τίποτα .

Πίστευα οτι κάποιοι αγαπάνε το βουνό και θέλουν να το δούν να λειτουργεί σωστά και όποιος έχει @@@ να το αναλάβει και να βγάλει νόμιμα τα κέρδη του.
        Όταν βρεθεί κάποιος να θέλει πραγματικά να αξιοποιήσει το πιο κοντινό χιονοδρομικό στην Αθήνα θα είναι πολύ μάγκας ,αλλά αυτός θα αγαπάει το βουνό και θα βγάλει και λεφτά προσπαθώντας να το αναδείξει και να κάνει δουλειά πάνω σε αυτό.
        Βαρέθηκα τόσα χρόνια να ακούω και να βλέπω posts και συζητήσεις για το ίδιο θέμα .
        Όταν σοβαρευτούν κάποτε τα πράγματα και αν τότε μπορεί να βγεί άκρη για κάτι καλό. Μετά όμως μην γκρινιάζετε όταν δεν έχει χιόνι το βουνό ,γιατί όταν έχει χιόνι φροντίζετε να δημιουργείτε προβλήματα στο βουνό εσείς οι ίδιοι που κατ' άλλα ενδιαφέρεστε για αυτό.
        Όλα τα φαινόμενα που έγιναν με τις καταστροφές πριν ανοίξει λίγο το χιονοδρομικό βγάζουν νόημα τελικά ...σιγά μην ήρθαν οι οι γύφτοι να ξυλώσουν τα καλώδια της ΔΕΗ ,εδώ γίνεται πόλεμος πάνω με τα λεφτά και τις νομικές υποχρεώσεις του καθενός και επομένως όλα γίνονται για κάποιο λόγο.
        http://www.weather-in-greece.gr/
        http://www.weather-in-greece.gr/webcam/dionysos-live-weather-camera.html : Κάμερα Διονύσου
        http://dionysos-penteli.meteoclub.gr/ : Μετεωρολογικός σταθμός Διονύσου

Σχολιασμός

• wipika: respect!
          Jason: και αυτούς που έκοψαν τα καλώδια και τα πέταξαν εκεί που τα πέταξαν, γύφτους μπορείς να τους αποκαλέσεις!δεν λύνονται έτσι οι λογαριασμοί.
          mainalo: ήθελε πολλά κότσια αυτό ποιυ έκανες! με όλα τα ρίσκα που ξέρουμε όλοι!
          Aς κάτσουν όλοι σε ένα τραπέζι και βρούνε λύση για το βουνό, και του χρόνου να δουλεύουν όλα.
          όταν λέμε όλα ενοούμε όλα!! και το snowhawk chalet!

Σχολιασμός

• ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ arcadia portal ΠΟΥ ΕΙΔΑ ,ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ "ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 4500 ΚΑΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙ ΕΠΟΧΕΣ ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΝ 900-1100 ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟ Σ-Κ ???

Σχολιασμός

• ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΟΧΩΡΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΦΘΑΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑ ΑΚΡΑ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΓΙΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ, ΧΙΟΝΟ-ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΜΑΙΝΑΛΟΥ

Σχολιασμός

• εχει καταθεσει μυνησεις φανταζομαι... πως παει η υποθεση;; Πως μπορουμε να μαθουμε περισσοτερα για το 'αμαρτωλο' παρελθον και παρον που ΧΚ και ΕΟΣ ;;
                "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από CHARIS1 Εμφάνιση μηνυμάτων
                  ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ arcadia portal ΠΟΥ ΕΙΔΑ ,ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΙΝΕΙ "ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 4500 ΚΑΡΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙ ΕΠΟΧΕΣ ΚΛΑΟΥΔΑΤΟΥ ΚΟΒΟΝΤΑΝ 900-1100 ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟ Σ-Κ ???
                  ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΕΙΑ. ΔΥΝΑΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ . ΟΙ ΑΒΑΝΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΟΥΛΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΚΟΥΝ.ΚΟΡΑΚΑΣ ΚΟΡΑΚΟΥ ΜΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ; ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ .

Σχολιασμός

• Ρε συ epika έλεος δηλαδή.
                    ο Χάρης, τον οποίο δεν γνωρίζω κάν προσωπικά, αναφέρεται σε ενα video που όντως αποδεικνύει οτι κόπηκαν πολύ λιγότερες κάρτες απο την περσινή διοίκηση και σίγουρα κάποιοι έφαγαν λεφτά. (δεν ξέρω ποιοι αλλα σίγουρα κάποιοι έφαγαν πολλά).
                    Εγω και οι φίλοι μου δηλαδή ήμασταν ***** που πλήρώναμε πέρσυ στο ΧΚ?? κάρτες στα λιφτ καμια δεκαριά φορές, διαμονή στο καταφύγιο, φαγητό,καφέδες ενοικιάσεις, **Τίποτε δεν μας χάρισε κανένας** μιλάμε για μεγάλη παρέα που αφήσαμε λεφτά στο ΧΚ πέρσυ.

Αφου εσύ τα ξέρεις όλα πέστα μας να τα μάθουμε!! ήμαρτον δηλαδή!! σε λίγο θα μας πείς οτι το video είναι μοντάζ!!
                    Δεν σου επιτίθεμαι, πές την αλήθεια να τη μάθουμε κι εμείς οι άσχετοι!!!

Edited by: Mod Group

Σχολιασμός

• Epika me 30 mhnymata ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ site ΣΤΙΣ 26/12/2011 ΑΠΑΞΙΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΓΕΛΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΣΧΟΛΙΑΖΑΜΕ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 8/9/2005 ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ...(ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ)
                      Last edited by CHARIS1; 06-02-13, 19:24.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Glystraw Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Υπαρχουν καποια ατομα εδω που οπως φαινεται γνωριζουν πολλα για την κατασταση στο ΧΚ (πχ. mainlo, epika, alebpan ktl...). Προσπαθω να βγαλω ακρη απο τα ποστ σας αλλα ειναι του στυλ: Πηγαινε ρωτα τον ταδε - ξερεις ποιος ειμαι εγω? - γιατι δεν μιλας επωνυμα εσυ - εγω το ξερω το βουνο εσυ δεν το ξερεις κτλ....
                        αν θέλετε, μπορει καποιος, οσο πιο αντικειμενικά μπορεί, να γραψει 2-3 λογια για το τι γινεται εκει πανω, ποιοι ειναι υπεθυνοι, ποιοι διαχειριστες, ποιοι κανανε τις κατασχεσεις κτλ... Διακρινω εναν μυστικισμο, ενω δεν θα επρεπε να υπαρχει. Δεν ειναι κακο να μαθουμε καποια πραγματα, δεν ειναι απορρητες πληροφοριες.... ευχαριστώ
                        Απάντηση δεν πήρες. Επίτρεψέ μου να το "μαζέψω" λίγο : Μπορεί κάποιος να δώσει μια συνοπτική εικόνα του ιδιοκτησιακού (γη, κτίρια, μηχανήματα) και των αναθέσεων εκμετάλλευσης για να βγάλουμε νόημα? Μόνο αυτό, έκταση και εγκαταστάσεις, σε ποιόν ανήκουν και πως παραχωρήθηκαν, πότε και σε ποιόν? Αυτά αρκούν.

Ο Ο.Τ.Α. μόνο ως ιδιοκτήτης της έκτασης θα μπορούσε να εμπλακεί. Ιδιοκτήτης δεν είναι. Το Χ.Κ. είναι του Ε.Ο.Σ. απ' ότι αντιλαμβάνομαι. Πώς (παραχώρηση από το Δασαρχείο, κυριότητα?) και σε ποια έκταση δεν γνωρίζω. Λεφτά όμως έδωσε πέρυσι ο Δήμος Τρίπολης στον Ε.Ο.Σ. απ' ότι κατάλαβα. Γιατί? Για να σουλουπώσει το κέντρο και να μπορεί να το νοικιάσει? Δεν έχω καταλάβει. Τέλος πάντων, δεν θα μετατρέψω το forum σε "νομικό βήμα", αλλά αυτά δεν είναι βιώσιμες λύσεις, από καμία άποψη. Αμεση εμπλοκή του Δήμου (του κάθε Δήμου) στην λειτουργία και διαχείριση Χ.Κ. δεν μπορεί να υπάρξει.

Α.Ε. - Ο.Τ.Α. όπως των Καλαβρύτων, απαγορεύεται πλέον να συσταθεί, δια ροπάλου.

Προφανώς δεν το γνωρίζουν, διότι διάβασα προ ολίγου στο arcadia portal ότι ενδέχεται να το πάρει ο Δήμος και να το λειτουργήσει ως Α.Ε.

Πολύ φοβάμαι ότι η επίσπευση στο Μαίναλο έγινε διότι κάποιοι αντιλήφθηκαν ότι δεν υπάρχει λύση. Λυπάμαι ειλικρινά και εύχομαι να μην είναι έτσι. Εχω έρθει αρκετές φορές και το Μαίναλο είναι το αγαπημένο μου βουνό.
                        Last edited by SAR1; 07-02-13, 02:07.

Σχολιασμός

• Δεν κατάλαβα. Δηλαδη καποιος που γραφει το πρωτο του μηνυμα απαγορευεται να λεει σε αυτο την αποψη του; Απο ποτε δηλαδη η ποσοτητα των μυνηματων εξασφαλιζει προτεραιοτητα στο να λέμε την αποψη μας. Προηγειται αυτος που λεει λίγα και αυτος που εχει να πει κάτι. Οχι αυτος που πεταγεται καθε τρεις και λίγο εχει πολλά μηνυματα και στην ουσια λεει μόνο αηδίες !

@epika, πες μας αν θελεις την αποψη σου ξεκαθαρα και προσπαθησε να εισαι ειληκρινης σε οτι αναφερεις. Προφανως γνωριζεις καποια παγματα. Μοιρασου τα αν θες μαζί μας προκειμενου να βγαλουμε σωστα συμπερασματα.
                          www.exploremessinia.com

Σχολιασμός

• Παιδιά δεν βγαίνουν εύκολα συμπεράσματα. Λόγω εμπειρίας από τη δουλειά μου ξέρω ότι αυτά τα κουβάρια δεν ξεμπλέκουν εύκολα και γρήγορα,,,μόνο άμα πέσουν λεφτά κάτι μπορεί να γίνει....Την αλήθεια την ξέρουν λίγοι...τα λεφτά προφανώς είναι πολλά...άρα πιασε το αυγό και κούρευτο...όσο εκρεμούν διαταγές πληρωμής..επιταγές..κ.λ.π. χ@σε μέσα...εύκολα ο καθένας που του χρώσταγε λεφτά ο Κλαουδάτος "και ήταν πολλοί αυτοί" βγάζει διαταγή πληρωμής ...και καλά κάνει...και μετά εντολή κατάσχεσης..και όποιος προλάβει κατασχέτει...Ακόμα και ο πρώτος δικαιούχος ο Ε.ΟΣ. να έκανε κατάσχεση εφόσον εκρεμούν και άλλες εντολές κατάσχεσης δεν μπορεί νομικά να εκμεταλεύεται και να λειτουργεί τα διεκδηκούμενα και από άλλους.
                            Εκτός και βρεί φόρμουλα και τους αποζημιώσει...κάτι μάλλον χλωμό....Οπότε τα πράγματα είναι μάλλον μή αναστρέψιμα...
                            Και τίθεται το βασικό ερώτημα...ο καινούργιος ενοικιαστής δεν ήξερε τίποτα..??? τον κοροιδεψαν..??? ήταν στο κόλπο..???
                            Απορίες προσωπικές χωρίς να ξέρω...απλά με απλή ανάλυση των τελευταίων εξελίξεων...που και λόγω καταγωγης με λυπούν και εκνευρίζουν αφάνταστα...¨και έλεγα ότι οι Αρκάδες έχουμε μυαλό παναθεμά μας"

Σχολιασμός

• Χάνετε όλοι το χρόνο σας που προσπαθείτε να βγάλετε άκρη.
                              Είναι φανερό πως όλοι έχουν συμφέροντα και όλοι είναι μέσα στο κόλπο της διαπλοκής.
                              Είναι δυνατόν το ένα λιφτ να ανήκει σε ιδιώτη?, το άλλο στον εος?, το σαλέ σε ηλεκτρολόγο?,
                              το χιονοσκούτερ σε οικοδόμο και πάει λέγοντας...
                              Η τουαλέτα σε ποιόν ανήκει?

Μέχρι και την είσοδο άλλαξαν για να τα τσεπώνει πιο πολυ ο άλλος ενοικιαστής εξοπλισμών.
                              όλοι έχετε κλέψει εκεί κάτω, αλλα θα μου πείς εδω όλο το Ελληνικό κράτος
                              είναι έτσι..δεν θα ήταν η επιχείρηση του Μαινάλου?
                              Τζάπα κουράζετε το μυαλό σας όλοι εδώ, δεν πρόκειται να αποκαλυφθεί ποτέ η αλήθεια.
                              Οι Πακιστανοί όπως όλοι οι εργαζόμενοι εκεί δουλεύουν δίχως ένσημα,γιατρός και φορίο δεν υπάρχουν..
                              Για μένα ένοχο είναι το snowreport που δεν παίρνει θέση στην κατάσταση.Να πεί έστω : πρόκειται για οικοεννιακή επιχείρηση χωρίς γιατρό και ούτοκαθεξής.
                              Και .. θα ξαναανοίξει το χιονοδρομικό,και θα τα καλύψουν όλα, και όλοι θα πάτε πάλι εκεί! οι μισοί θα πληρώνουν κάρτα και οι άλλοι μισοί που ξέρουν το τάδε θα κάνουν τζάμπα σκι..και δεν πρόκειται να φτιάξουν τα πράγματα γιατι όλοι της γεννιάς μας κοτάζουμε την τσέπη μας και όχι την καλή οργάνωση και λειτουργία μιας επιχείρησης.

Σχολιασμός

• Τα πάντα θα αλλάξουν στο βουνό. Οι καιροί έχουν αλλάξει. Το ιδιοκτησιακό θα λυθεί σύντομα (το σύντομα δεν είναι αύριο αλλά μέχρι την επόμενη σαιζόν). Αυτή είναι η εκτίμηση μου.

Ο μόνος που μπορεί να βάλει χρήματα είναι ο Δήμος Τρίπολης. Ο Δήμος Τρίπολης λοιπόν δεν μπορεί να δίνει βοήθειες σε στυλ επιχορηγήσεων για πολύ καιρό. Συνέβη πέρυσι και φέτος. Του χρόνου δεν παίζει. Επομένως ο Δήμος πρέπει να αναλάβει ως φορέας διαχείρισης. Μαζί με τον ΕΟΣ, με επιτήρηση του ΕΟΣ, με κάποιον τρόπο, θα το βρούνε.

Για εμένα η καλύτερη λύση θα ήταν να περάσει στα χέρια του Δήμου και να το εκμισθώνει σε ιδιώτη. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να το λειτουργήσει ο Δήμος όπως πρέπει αλλά και πάλι θα είναι καλύτερα από την κατάσταση που υπάρχει μέχρι σήμερα με το απίστευτο αλαλούμ. Εξάλλου όταν μπει ο Δήμος θα μπορέσουν να γίνουν κάποιες ελάχιστες επενδύσεις που είναι απαραίτητες. Δηλαδή άλλο ένα ρατράκ και επαναλειτουργία του Πολωνέζικου. Με αυτά το έργο του όποιου ιδιώτη θα είναι πολύ ευκολότερο.

Επίσης όταν θα έχει ανακατευτεί ο Δήμος θα προσέχουν περισσότερο την λειτουργία γιατί οι ευθύνες τους θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερες και θα έχουν και αντίκρισμα στην κάλπη.

Σε όλα τα πράγματα κάποια στιγμή έρχεται το πλήρωμα του χρόνου. Νομίζω ότι αυτή η στιγμή για το χιονοδρομικό έχει φτάσει.

Σχολιασμός

Working...
                                X