Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ....

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ....

Αυτό το Σαββατοκύριακο έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στο μαίναλο για φέτος.
    Ακύρωσα όλες τις δουλειές μου, άφησα την υπόλοιπη παρέα να παει στα καλάβρυτα και αποφάσισα μόνος μου να κατέβω μαίναλο.
    Μπήκα την παρασκευή εδώ στο snowreport για να ενημερωθώ ποιές πίστες θα δουλεύουν και είδα ότι για το σάββατο θα λειτουργεί η βορεινή , η περιφερειακή και όλα τα λίφτ, δηλαδή στην ουσία όλο το χιονοδρομικό!!!!
    Παρατήρησα οτι τα ύψη του χιονιού ήταν 10 πόντους για την βάση και 40 για την κορυφή, πράγμα που σημαίνει ότι είναι αδύνατον να είναι οι πίστες ανοιχτές με τόσο λίγο χιόνι , οπότε έκατσα το μεσημέρι της παρασκευής και έγραψα ενα μήνυμα στο forum του snowreport και ζήταγα μια υπεύθυνη ενημέρωση.
    Απάντηση βέβαια δεν πήρα απο κανέναν και έτσι ξεκίνησα για το βουνό το άλλο πρωι μια και η τρέλα που έχουμε όλοι μας δεν με άφηνε σε ησυχία.
    Ανέβηκα και το σάββατο και την κυριακή στο μαίναλο αλλα στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για ακόμα μια φορά με αυτά που συνάντησα.
    Το ύψος του χιονιού ήταν όντως 10 και 40 πόντους αντίστοιχα και η μόνη πίστα που ήταν πατημένη ήταν η περιφερειακή.Οι κάτω πίστες είχαν παντού πολλά χορτάρια και κλαριά και ήταν τελείως ακατάλληλες για σκί.Η βορεινή ήταν απάτητη και όπως άκουσα επίσημα κλειστή αλλά αν θέλει να πάει κάποιος μπορεί!!!!!!!"
    Αναρωτιέμαι πως μπορεί να δίνεται απο μια τόσο έγκυρη σελίδα τόσο λάθος πληροφορίες που μας ταλαιπωρούν....
    Μάλιστα είδα στην σελίδα ότι άλλαξε η ενημέρωση και για την κυριακή ήταν πάλι η ίδια!!!
    Θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά ήταν μια λάθος συννενόηση μεταξύ του χιονοδρομικού και των υπευθύνων της σελίδας και όχι κάτι πιο πονηρό( αυτό θα φανεί αν επαναληφθεί ξανά)και επίσης θα ήθελα επίσημα να μάθω ποιές πίστες είχαν τελικά έγκριση να ανοίξουν, ποιές οχι και απο ποιόν??
    Ελπίζω και θέλω να υπάρχει ενα επίπεδο σοβαρότητας και ασφάλειας στο χιονοδρομικό και το λέω γιατί το Σαββατοκύριακο αυτό δεν το είδα να υπάρχει.
    Κύριοι του κέντρου καταλάβετε ότι οι πίστες πρέπει να είναι πατημένες και άψογες για να τις δίνετε ανοιχτές!!!!!Μπορεί να μην έχετε σήμα και δεν μας νοιάζει αυτό αλλά υπάρχουν κανόνες λειτουργίας και ελεγκτικοί μηχανισμοί και το να προσφέρετε τα ουσιώδη δεν το συζητάει κανείς, το απαιτούμε όλοι μας!!!!!!!!!!"

Α.Χ.Χ.Μ.
    www.kafeneio-megalopolis.blogspot.com
    www.megalopolis.gr
    www.facebook.com/mainalon

Agapitoi filoi,
    Phga ki egv sto Bouno.
    Sketi apogoiteysi.
    Thimize to Mainalo prin xronia.

Ola stis pistes paratimena, apatita..... kai me xontropagomenes rodies apo erpistriofora me krokales edw ki ekei mazi me xorta kai petres.

H kopela stin ekdosi eisitirivn (alaxe thesi to ekdothrio kai einai mesa sto Magazi tou Klaoudatou!!!!!)den hxere tipota gia thn katastash stis pistes , kai kapoios eysomos psilos kyrios(??) elege oti ola einai en taxei.
    Mia kyria h opoia afou eide thn asximi katastasi tvn pistwn, gia logous asfaleias den hthele na kanei ski kai hlthe sto ekdothrio na epistrepsei thn karta kai na parei ta lefta.
    H apanthsh htan, oti ayto den ginetai kai oti oles oi pistes tou bounou leitoyrgoun mia xara. ,,(pws leitoyrgoun)
    Kanena aisthima efthinis.
    Oyte skefthkan thn krisi ths gia thn asfaleia ths, oute asxolithikan me ton kindyno pou thn esproxnan...
    Ta EUROPOULA (10E)na pairnoun kai ti ston kosmo.
    Opws strwnoun tha koimithoun.
    H fimi tou kathenos bgainei apo tetoia pragmata kai ton akolouthei. H istoria kai o xronos deixnei panta thn alithia.
    Lipamai poly.
    Makari na blepame kala pragmata kai na tous epenousame.

Σχολιασμός

Δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσουν οι πίστες
      του χιονοδρομικού με μόλις 10 έως 40 πόντους
      χιόνι. Το Μαίναλο στη βάση χρειάζεται τουλάχιστον
      40 και στη βορεινή οπωσδήποτε πάνω από 60 αφού
      η πίστα είναι γεμάτη πέτρτες και νεροφαγώματα.
      Αντιλαμβάνωμαι πως έχουμε περάσει τις 20 του
      Γενάρη και το χιονοδρομικό δεν είχε ακόμη
      λειτουργήσει, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα της
      Ελλάδας. Όμως αυτό δε σημαίνει πως η διοίκηση
      πρέπει πάση θυσία ν ανοίξει τις πίστες ακόμη κι
      αν το χιόνι στις πίστες είναι ελάχιστο. Δεν επιτρέπεται οι άνθρωποι της διοίκησης αν θέλουν να λέγονται επαγγελματίες να δίνουν σε λειτουργία πίστες με
      ανεπαρκή χιονοκάλυψη που δεν είναι πατημένες, αφού
      έτσι μπορεί να προκληθούν σοβαρά ατυχήματα. Το μόνο που τους ενδιαφέρει απ ότι φαίνεται είναι τα 10 ευρώ που είχε η κάρτα το Σάββατο.

Ελπίζω τέτοια φαινόμενα να μην επαναληφθούν ώστε να συνεχίσουμε να πηγαίνουμε σ αυτό το χιονοδρομικό.

snowantonio

Σχολιασμός

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του demis, του snowantonio και του korn! Είναι κοροϊδία να ονομάζονται πίστες χωρίς χιόνι ως ανοικτές για τους χιονοδρόμους!
        Βέβαια και αυτοί που είναι ανυπόμονοι για να κάνουν ski - snowboard, τα χρειάζονται", αφού δεν χρειάζεται και πολύ για να καταλάβουν ότι οι συνθήκες είναι πραγματικά ακατάλληλες για σκι. Οι άνθρωποι του Χ.Κ.Μαινάλου πάντως θα πρέπει να δείξουν μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση και τυπικότητα στην παράδοση των πιστών."

Σχολιασμός

ενταξει αυτοι ειπαν οτι ειναι ανοιχτα

αυτοι που πηγαν δεν εβλεπαν οτι το χιονι δεν ειναι αρκετο?

εγω προσωπικα ανεβαινω πολλα απογευματα αλλα το σανιδι μου ποτε δεν θα το εβαζα σε καμμια πιστα

απλα φευγω και παω στο επομενο
          ορεινα μαντρια αρκαδιας

Σχολιασμός

COOLARETE.ΔΕΝ ΕΙΧΕΙ 10 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ.ΕΙΧΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 25.ΒΟΡΕΙΝΗ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΟ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΤΗΜΕΝΗ Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ.ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ

Σχολιασμός

Working...
            X