Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Nτροπη για την καταντια του χιονοδρομικου μασ!!!!!!!!!!!!!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Nτροπη για την καταντια του χιονοδρομικου μασ!!!!!!!!!!!!!

θα σασ μεταφερω την εμπειρια που ειχα το σαββατο 3 μαρτιου 2018 με τον υπευθυνο του χιονοδρομικου κεντρου καρπενησιου...
    να ξεκινησω την ιστορια λεγοντασ σασ οτι ο ιδιοσ ειμαι καρπενησιωτησ και ανεβαινω στο χιονοδρομικο απο πιτσιρικασ οντασ μελοσ του εοσ καρπενησιου ,οποτε οπωσ καταλαβαινετε η αγαπη για το βουνο τησ πολησ μου και τον ιδιο μου τον τοπο ειναι μεγαλη.
    η αγαπη αυτη με εκανε πριν 5 περιπου χρονια να ξαναγυρισω στον τοπο μου και να δραστηροποιηθω σε ενα χωριο 45χμ μακρια απο το καρπενησι απο οπου εχω καταγωγη, οπου εκει βρηκα την ευρυτανικη ζεστασια και στηριξη στο νεο μου επιχειρημα(ιδιοκτητησ καφετεριασ αρα καταλαβαινετε οτι καθημερινα προσφερω και εγω υπηρεσιεσ σαν επαγγελματιασ)
    το σαββατο λοιπον και οντασ 45χμ μακρια απο το χιονοδρομικο πριν ξεκινησω αποφασισα να ενημερωθω για την κατασταση που επικρατει...μπηκα στο σαιτ του χιονοδρομικου και προσπαθησα να επικοινωνησω και με τα 2 τηλεφωνα που δινουν(σταθερο και κινητο) αυτο ομωσ δεν κατεστει δυνατο.καθ οδον σαν δευτερη επιλογη μπηκα στο snowreport και ειδα οτι βασει ενημερωσησ τησ ιδιασ μερασ, το χ.κ ειχε ολεσ τισ πιστεσ ανοικτεσ, οποτε ανακουφισμενοσ που δεν εχω ξεκινησει τζαπα φτανω στισ 9.10 στο parking toy x.k. και αντικριζω να βαζουν τοτε σε λειτουργια την μικρη πιστα(θησεασ και τακησ φλεγκασ) δεν δινω σημασια.... ξεκινω τισ κατεβασιεσ και οταν κατα τισ 10 ρωτω τι θα γινει με τισ αλλεσ πιστεσ παιρνω σαν απαντηση οτι δεν θα ανοιξουν λογω αερα....βρισκω γνωστουσ μου που δουλευουν στο χιονοδρομικο τουσ εξηγω οτι εκανα τοσα χιλιομετρα χωρισ λογο....τουσ δειχνω οτι στο ιντερνετ συνεχιζουν να δειχνουν οτι λειτουργουν ολα σωστα...με καταλαβαινουν μου ζητανε συγνωμη και απολογουνται που δεν αλλαξαν αμεσα την ενημερωση στο σαιτ με αποτελεσμα και αλλα ατομα πιθανον απο πολυ πιο μακρια να την πατησαν οπωσ εγω.τουσ εξηγω οτι λαθη σαν αυτα κανουν κακο στο ονομα και την αξιοπιστια του χιονοδρομικου..δειχνουν να το κατανοουν δεχονται την κριτικη και εγω απογοητευμενοσ συνεχιζω για καμια ωρα ακομα.(αυτα τα παιδια ηταν απλοι υπαλληλοι και την κριτικη τουσ την εκανα για να τη μεταφερουν εκει που πρεπει....και την δεχθηκαν...το τονιζω γιατι εχει σημασια για την συνεχεια τησ ιστοριασ)
    12.00 αποφασιζω να φυγω αφου πλεον ειναι προφανεσ οτι οι πιστεσ δεν θα ανοιξουν και μπαινοντασ στο σαλε αντικριζω τον υπευθυνο του χιονοδρομικου που το πρωι που εκανα τισ συζητησεισ με τουσ υπαλληλουσ του ηταν απων...αποφασιζω να εκφρασω και σε αυτον το παραπονο μου και τον προβληματσμο μου αφου ειναι ο κατ εξοχην αρμοδιοσ......και τωρα προσδεθειτε γιατι θα μπουμε στη ζωνη του λυκοφωτουσ!!!!!!!!!
    ξεκινω διαλογο ηρεμο αλλα κανοντασ κριτικη....με υφοσ μου απανταει οτι δεν ξερω απο βουνα και οτι οι καιρικεσ συνθηκεσ αλλαζουν...
    τον ρωταω οτι αυτο δεν το εβλεπαν 8.10 που εδωσαν ανακοινωση οτι τα παντα ηταν ανοικτα ενω δεν ειχαν καν ανοιξει....μου λεει ψευδωσ οτι τοτε ηταν ολα ανοικτα και στην πορεια εκλεισαν....και αφου το δεχομαι και αυτο χαρη διαλογου κανω την ερωτηση οτι απο την στιγμη που καποιοσ δεν μπορει να επικοινωνησει με το χιονοδρομικο τα αντανακλαστικα τουσ δεν θα πρεπε να ναι πιο αμεσα και να ενημερωσουν για τισ νεεσ συνθηκεσ και να μην ξεκινα καποιοσ απο μακρια και φτανοντασ να απογοητευεται??????
    η απαντηση λοιπον του κυριου.....μη εχοντασ αντεπιχειρηματα ηταν μεσα σε φωνεσ και τουριστεσ να μου πει οτι με γραφει στα αρ.....δια του....οτι εχει βαρεθει τισ κριτικεσ....οτι σε ολοκληρο παρνασσο λειτουργουν δυο πιστεσ αρα εμεισ για καρπενησι να λεμε και ευχαριστω(σε τετοια υποληψη εχει τον τοπο του)οτι αν συνεχισω θα με δειρει.....παραλληλα εγω εχω μεινει αναυδοσ γιατι μιλουσα ευγενικα....και οταν οι ιδιοι υπαλληλοι μπηκαν αναμεσα μασ φοβουμενοι οτι θα πιαστουμε στα χερια.. θελωντασ μαλλον να δικαιολογηθει για την χυδαια και αναρμοστη συμπεριφορα του σε ολο τον κοσμο που μασ κοιταγε αποφασισε ενω απομακρυνομουν να φωναζει ''φυγε απο δω ρε πρεζονι'' για να θεωρησουν εμενα γραφικο και παρακμιακο στοιχειο....
    αυτη ηταν η εμπειρια μου.....ντρεπομαι για τον κυριο αυτο και οτι διαχειριζεται ενα τοσο ζωτικο στοιχειο για την περιοχη μου οπωσ ειναι το χιονοδρομικο....και ζηταω συγνωμη για ολουσ εσασ εκ μερουσ ολων των συμπολιτων μου και επαγγελματιων που εχετε επιλεξει την πολη του καρπενησιου για διακοπεσ και τυχον ειχατε μια τετοια αντιμετωπιση η μια αναλογη δυσαρεστη εμπειρια...
    τελοσ θελω να κλεισω λεγοντασ οτι ο τοποσ μασ και ο κοσμοσ του ειναι ωραιοσ και αξιζει να τον ξαναεπισκεφτειτε γιατι δεν ειμαστε ολοι ετσι......υπαρχουν νεοι και νεεσ με παιδεια και αλλεσ νοοτροπιεσ που μπορουν να αναδειξουν τισ ομορφιεσ του(οπωσ ηταν οι υπαλληλοι του χ.κ που μιλουσαμε το πρωι, καταλαβαν το λαθοσ τουσ και αν ειχαν την δυνατοτητα και τα ηνια του χ.κ ολα θα ταν πολυ καλυτερα...

Αγαπητε κυριε velouxi, κακώς δεν χρησιμοποιείται το πραγματικό σας όνομα γιατί πολλές φορές έχουμε έρθει σε διένεξη μαζί σας και μας είπατε ότι πάντα κάνετε επώνυμα σχόλια. Όντως για το συμβάν στις 3/3/18 διαμαρτυρηθήκατε ότι δεν ήταν ενημερωμένο το site του χιονοδρομικού σχετικά με την λειτουργία των πιστών του. Το προσωπικό του χκ Καρπενησίου βρισκόταν στις 7.30 το πρωι στις πίστες για να ελέγξει την σφοδρότητα των ανέμων στις κορυφογραμμές. Μετά από τον έλεγχο αποφασίστηκε να μην δουλέψουν οι αναβατήρες Ανεμος 1 και Ηρακλής για την ασφάλεια των επισκεπτών μας, που αποτελει γνώμονα για την ασφαλή λειτουργεία ενός χιονοδρομικού κέντρου. Ο ένας εκ των αριθμών δουλεύει 24 ώρες και το άλλο τις ώρες λειτουργείας του κέντρου.
    Συνεπώς υπήρχε και άμεσως τρόπος επικοινωνίας. Τα τηλέφωνα τα γνωρίζετε πολύ καλά γιατί έτυχε να δουλέψετε και στο χιονοδρομικό κέντρο. Μετά από έντονο διάλογο που υπήρξε στο σαλέ του κέντρου πρώτα με το προσωπικό και στη συνέχεια με τον υπεύθυνο του χιονοδρομικού παρατηρηθικε ότι ειχατε προθεση διαπληκτισμου και αρκετά ειρωνικού ύφους. Κατά συνέπεια υπήρξε έντονη αντιπαράθεση. Το χιονοδρομικό κέντρο εφαρμόζει τους κανόνες που διέπονται απο τις νομοθεσιες του κρατους και οχι απο σας που με ρισκο τη ζωη σας απαιτούσατε να ανοιξει ενας απο τους κλειστους αναβατηρες που βρισκοταν σε υψομετρο 2030 m με πλάγιους ανέμους που έφταναν τα 130 km/h θέτοντας σε κίνδυνο την δικια σας σωματική ακεραιότητα αλλα ίσως και κάποιου φίλου σας. Μετα από τον έντονο διάλογο που ειχαμε σας προτρεψαμε να επιλεξετε καποιο άλλο χιονοδρομικο κεντρο που να σας επιτρεπει να αποφαζιζετε εσεις και οχι οι υπευθυνοι γιατη λειτουργια του κεντρου. Η απαντηση σας ηταν οτι θα συνεχισετε να ερχεστε στο κεντρο για να μας σπατε τα νευρα. Την επομενη φορα που θα προκαλεσετε στο χιονοδρομικο κεντρο με την συμπεριφορα και την μη τηρηση των κανονισμων, τις διαφορες θα λυσουν τα αρμοδια δικαστηρια.
    Με εκτίμηση Χ.Κ. Καρπενησιου

Σχολιασμός

Ευτυχως για μενα (επειδη σε αλλη περιπτωση θα επρεπε να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας) ειμαστε μικρη κοινωνια...και ολοι κρινομαστε...Αρκετος κοσμος γνωριζει εμενα αρκετος και εσας...Ποτε δεν απαιτησα να ανοιξει καποια πιστα και αν δεν καταλαβατε καλα το ολο κειμενο το εγραψα για να δειξω την συμπεριφορα ενος υπευθυνου σε καποιον που ασκει κριτικη..ειτε καλη ειτε αδικη.Το δικιο σας αγαπητε (αν ειχατε) το χασατε οταν αρχισατε να βριζετε και να απειλειτε....Επισης αν καποιος επρεπε να αναζητησει το δικιο του στα δικαστηρια ειμαι εγω....για να καταλαβω απο που και ως που με χαρακτηρισατε πρεζονι μεσα σε τοσο κοσμο????ενα ''πρεζονι'' που οπως ειπατε εχει δουλεψει για εσας..
      με εκτιμηση το ''πρεζονι''
      Last edited by velouxi; 07-03-18, 19:16.

Σχολιασμός

Working...
      X