Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Καλαβρυτα / αρχαριος

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Καλαβρυτα / αρχαριος

Καλησπερα παιδια. Ειμαι αρχαριος σχετικα στο σκι, δηλαδη εχω κανει καμια 10αρια φορες στη ζωη μου και το επιπεδο μου ειναι για μπλε πιστες προς το παρον. Ολες τις φορες τις ειχα κανει στον Παρνασσο και στο Φαλακρο. Σκεφτομαι να παω Καλαβρυτα για αλλαγη και επειδη εχει ριξει πολυ φρεσκο χιονι και θα ριξει και αλλο. Θα βρω σχετικα μεγαλες μπλε πιστες ανοιχτες να ευχαριστηθω? Π.χ Παρνασσο η Διηανειρα ηταν αρκετα ικανοποιητικη. Θα βρω κατι αντιστοιχο? Τα λιφτ ειναι γρηγορα οπως στον Παρνασσο? Θα ανεβω καθημερινη εννοειται αν παω οποτε δεν θα εχω θεμα κοσμου λογικα.

Υ.Γ : οχι επειδη το ανοιξα στο θεμα των Καλαβρυτων να μου πειτε Καλαβρυτα δαγκωτο και να με στειλετε αδιαβαστο :P αν εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο σε αποσταση max 3ωρου απο Αθηνα ευπροσδεκτο.

Καλάβρυτα δαγκωτό !

Σχολιασμός

Καλησπέρα!
      Ρίξε μια ματιά στον χάρτη του χιονοδρομικού /www.kalavrita-ski.gr/anavatires-pistes/ και όρμα σε ότι βλέπεις Πρασινομπλέ.
      Όμορφο βουνό ο Χελμός και ωραία τοποθεσία το χιονοδρομικό.. θα σου αρέσει το τοπίο στα δέντρα

Αν μπορείς πάρε δάσκαλο! Κάνε μάθημα ! Θα είναι σαν να έχεις κάνει 10 φορές μόνος σου. Θα μάθεις σωστα απο την αρχη και θα εξελιχθείς γρήγορα.

Σχολιασμός

Λατρεύω τα Καλάβρυτα, αλλά νομίζω ότι για αρχάριο ο Παρνασσός (Κελάρια) είναι σαφώς πιο κατάλληλος λόγω πιστών με πολύ μεγάλο φάρδος και ήπια (μπλε) κλίση. Στα Καλάβρυτα τα εκτός πίστας είναι ιδιαίτερα ελκυστικά (αλλά όχι κατάλληλα για αρχάριο σκιέρ) και φυσικά η άγκυρα και η Στύγα. Οι 2 τελευταιες όμως είναι πιο απαιτητικές από αρχάριο. Θα βρεις φυσικά επιλογές, πχ τα 2 πιατάκια (κοντά στη βάση και κοντά στο λιφτ Στύγας) και το δεύτερο κομμάτι της πίστας που κατεβαίνει από την πρώτη/βασική καρέκλα. Τα λιφτ δεν ειναι γρήγορα όχι. Το τοπίο είναι εξαιρετικό όμως και η ποιότητα χιονιού συνήθως πολύ καλή.

Καλή τύχη!
        'Mimicry returned as menacing mockery'
        H. Bhabha.

Σχολιασμός

Ο ένας λοιπόν λέει Καλάβρυτα δαγκωτό και ο άλλος Παρνασσό. χμμμ, μάλλον θα πρέπει να πάω και στα 2. Η Στύγα είναι δύσκολη ή εύκολη κόκκινη? Είναι δηλαδή αντίστοιχη του Ηρακλή στον Παρνασσό? Τις όχι πολύ ζόρικες κόκκινες τις βγάζω. Επειδή από τον χάρτη που είδα αν δεν μπορείς να βγάλεις την Στύγα μάλλον δεν λέει πάρα πολύ, είναι μικρές οι άλλες με εξαίρεση την Αρμονία που παραείναι γελοία όπως βλέπω.

Σχολιασμός

Η Στύγα στην αρχή (καμια 100αρα μέτρα) είναι πολύ πιο απότομη από τον Ηρακλή, πάνω κάτω σαν την 6 της Φτερόλακας αλλά με μεγαλύτερο μήκος. Αν δε σε ψήνει κάτι τέτοιο πήγαινε Παρνασσό. Έχει πολύ περισσότερες επιλογές για 1 επίπεδο δυσκολίας πιο κάτω και φυσικά έχει ΠΟΛΥ πιο γρήγορα lift (όταν τα ανοίγουν...)

Σχολιασμός

Για αρχάριος όπου και να πας θα ζοριστείς.
              Για προχωρημένος, μόλις περάσει έναν επιπεδο, όλα ειναι παιχνιδάκι.

Οπότε όπου σε βολεύει απο απόσταση χιλιομέτρων και εισητηρίων

Σχολιασμός

Working...
              X