Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΧΚΚ και παιδια

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΧΚΚ και παιδια

αγαπητο ΧΚΚ, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας καθως και με ολη την κοινοτητα που ενημερωνεται και παρακολουθει τις εξελιξεις , καποιες σκεψεις μου σχετικα με την πασης φυσεως χιονοδρομια και τα μικρα παιδια.
    Ανηκω στην κατηγορια εκεινων που αν και εχω 2 πολυ μικρα παιδια που μας περιοριζουν αρκετα στο να κανουμε σκι οπως και οσο θα θελαμε, τοσο εγω οσο και η συζυγος αγορασαμε ετησιες καρτες για το ΧΚΚ. Γνωριζαμε βεβαια οτι με την οικογενειακη μας κατασταση πιθανοτατα δεν θα ειχαμε την δυνατοτητα να αποσβεσουμε το κεφαλαιο, παρολα αυτα, και επειδη το "αγωγι κιναει τον αγωγιατη" σκεφτηκαμε πως θα ειναι μια καλη ευκαιρια παντα μαζι με τα παιδια μας (προσχολικης ηλικιας) να αποδραττουμε στο βουνο και να περναμε ωραια κοντα σας.Αντιλαμβανεστε σαφως πως οταν τα παιδια δεν περνουν καλα, τοτε και οι γονεις υποφερουν... Ετσι, επειδη θελουμε να συννεχισουμε να ειμαστε στο βουνο, να κανουμε το σκι μας και μεσω αυτων να συνεχισουμε να ειμαστε πελατες του ΧΚΚ, ΠΡΕΠΕΙ να μαθουμε τα παιδια μας σκι, ωστε μεγαλονωντας να μας ακολουθουν και να εχουν και εκεινα το ενδιαφερον και την αγαπη που εχουμε και εμεις για το αθλημα και για τον τροπο ζωης.Αν και τα δικα μας παιδια ειναι μικρα ακομα, ενδιαφερθηκα για το ενδεχομενο κοστος αυτου του εγχειριματος και ειδα οτι η baby κοστιζει 5 ευρω, αλλα ως γνωστον, συντομα γεμιζει απο πολυ κοσμο και για να φτασει ενα παιδακι στην επανω baby θελει αλλα 5 ευρω... Αν εδω τελειωνε η χρεωση, τοτε ολα καλα... Ομως, ακομα και ενα 6χρονο παιδακι που θα θελησει να προσπαθησει να παει σε μια πρασινη πιστα, ή στο μονο συρομενο στη βαθεια λακκα, τοτε χρειαζεται αλλα 10 ευρω δηλαδη συνολο 20 ευρω... Μαζι με τα εξοδα ενοικιασης και δασκαλου (δεν ευθυνεστε εσεις για αυτα) το κοστος για καθε παιδακι ειναι υπερβολικο, δεδομενου οτι δεν εχουν και καμια μεγαλη αντοχη, να πεις οτι θα ειναι ολη μερα στις πιστες..Ας γυρισουμε ομως στα "δικα μας"... Ενα 6χρονο παιδακι θελει 20 ευρω για να κανει σκι, γνωριζοντας οτι η χρηση που θα κανει ειναι ελαχιστη. Νομιζω ειναι πολλα.. Ή ακομα και αν δεν το θεωρισετε ως πολλα, επιτρεψτε μου να το κρινω απο μονος μου (υποκειμενικα ) ως δυσανεκτικο και αποτρεπτικο.. τουλαχιστον για μενα! (φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος..)Καταλαβαινετε δε, οτι αν δεν μπορουμε να ερχονται και τα παιδια σιγα σιγα δεν θα ερχομαστε ουτε και εμεις, διοτι το χειμερινο σκι, θα γινει ποδοσφαιρο, καλυμβηση ή καποια αλλη δραστηριοτητα σαββατοκυριακου, αφηστε δε που τα παιδια θα μαθουν σε αλλο τροπο διασκεδασης και ετσι, και εμεις δεν θα ερχομαστε πια, και τα παιδια μας δεν θα ερχονται στο βουνο, ουτε σαν εφηβοι αργοτερα (που θα αποφασιζουν μονοι τους το τι θα κανουν) ουτε σαν ενηλικες και πιθανοτατα ουτε τα παιδια τους.Γιαυτο, σας παρακαλουμε να επενδυσετε στα μικρα παιδια σχολικης ηλικιας, ας πουμε μεχρι 6ης δημοτικου που ειναι μικρα... (και η χρηση του ΧΚ ειναι αναλογη) και μετα, αν ειναι και θελουν, τοτε ο χρηστης πληρωνει! Σωστο και δικαιο!Απο την αλλη γνωριζω οτι υπαρχει η οιοκγενειακη καρτα ημερας στα 60 ευρω, η οποια σε μια 4μελη οικογενεια σημαινει 15ε/ατομο. Αυτο το επικροτω. Το θεωρω ικανοποιητικο. Για εμας που εχουμε ετησιες?.. Για τον πατερα που θελει να φερει το παιδακι του?..Νομιζω υπαρχει ενα κενο...Βεβαια, κριση χωρις προτασεις ισον στειροτητα..Προτεινω λοιπον, μαθητικη καρτα στα 10 ευρω. Για αργοτερα (ηλικιακα) ετησιες οικογενειακες στα 350ευρω (2 γονεις + 1 παιδι), 400ευρω (2 γονεις + παιδια..).Μην φοβαστε το πληθος των παιδιων! Τα παιδια καταναλωνουν και τα παιδια ολο και ζητουν... (ρουχα, εξοπλισμος, καταλυμα, φαγητο και πανω απο ολα, διαρκεια στον χρονο! Πελατες δηλαδη τυπου long life!) Σε καθε επιχειρηση τα παιδια ειναι το μελλον! Στηριξτε μας να τα στηριξουμε να σας στηριξουν και αυτα με την σειρα τους!!Να σας ευχαριστησω θερμα για το βημα που μου δωσατε, να σας διαβεβαιωσω οτι εγραψα απο ψυχης και παντα καλοπροαιρετα και τελος οτι δεν εχω καμια μα καμια αξιωση να δω αυτα που γραφω να γινονται μιας και 1ον. δεν με ρωτησε κανεις, 2ον γνωριζω οτι αμα δεν με συμφερει τα πεδιλακια μου και σε αλλο παιδοτοπο, και 3ον. δεν εχω οικονομοτεχνικη αποψη περι λειτουργιας Χιονοδρομικων κεντρων.Ειμαι ομως γονιος, νεος σχετικα ανθρωπος (σκεπτομενος λεω εγω, υποκειμενικα παλι..) και αγαπω αυτο που διαπραγματευμαστε και προσπαθω να μεταδωσω αυτην μου την αγαπη και στα παιδια μου και σε αλλους...Σας ζητω συγνωμη αν σας κουρασα μακρυγορώντας, ευχομαι και ελπιζω να δειτε αυτην μου την επιστολη με θετικο τροπο και να σας εμπνευσει θετικα.Σας χαιρετω, τα λεμε στο βουνο! Μηλιδακης Διονυσης
    Υγ. Η επιστολη αυτη δημοσιευτηκε αρχικα στο facebook αλλα επειδη δεν μπορεσα να την "ποσταρω" λογω μεγεθους, την δημοσιευω και εδω...http://www.facebook.com/note.php?not...99641640062640"

πολυ καλα τα λες Διονυση
    τα παιδια ειναι το νεο αιμα αυτα που πρεπει να αγαπησουν το βουνο

το baby κατω επρεπε μαλλον να ειναι δωρεαν για τα μικρα παιδια και να εχει ενα μικρο αντιτιμο για τους μεγαλους.

το θεμα ειναι οτι πολλα χιονοδρομικα δεν εχουν υποδομες για μικρα παιδια γιαυτο και πολλες οικογενειες φευγουν τις περιοδους των εορτων για εξωτερικο.
    ας το δουν οι υπευθυνοι γιατι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα για τις οικογενειες
    ορεινα μαντρια αρκαδιας

Σχολιασμός

καταπληκτικό και από καρδιάς μήνυμα!!
      η πρόταση αυτή ουσιαστικά δείχνει τον ΜΟΝΟ δρόμο για την ανάπτυξη και το μέλλον της ελληνικής χιονοδρομίας - αθλητικής ή τουριστικής.
      από εμάς... respect!
      FuNbaG By Riders - ski, snowboard, bmx, mountainbike, kitesurf, snowkite

Σχολιασμός

[i]"

Σχολιασμός

Συγχαρητήρια!!![i]"
          -ΑΖΟΡΙΚΕ?ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΞΥΠΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
          -ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ

Σχολιασμός

Πολυ σωστα τα είπες Διονυση. Συγχαρητηρια που με κοπο και κοστος προτρεπεις τα παιδια σου απο πολυ νωρις στη φυση στο βουνο και στον αθλητισμο.

Ειμαι σιγουρος οτι το χιονοδρομικο σιγουρα θα αφουγκραστει τον προβληματισμό σου και θα αντιδρασει με το καταλληλο τροπο. Αλλωστε φετος με την νεα διοικηση εχουμε δει πολλες αλλαγες που μας εχουν αφησει καταπληκτους.
            www.exploremessinia.com

Σχολιασμός

ωραια τα ειπες!!!!!!!
              κ νομιζω οτι αν θελει το παιδακι να παει την ιδια μερα απο το baby σε πιστα πρεπει να δωσει αλλα 20(αν ειναι μεγαλυτερο απο 5χρ.) δηλαδη 20+5=25!!!

Σχολιασμός

Δεν θελω να φανω ουτε η εξυπνη ουτε η καλη, αλλα με στενοχωρει το γεγονος οτι ο φιλος μας εχει γραψει μια επιστολη τοσο σωστα κ ευγενικα για τα παιδια και δεν εχει δοθει μια απαντηση απο το χιονοδρομικο

εχετε κανει τοσο κοπο για την σωστη λειτουργια του Χιονοδρομικου φετος......

και η επικοινωνια ειναι μεσα στο παιχνιδι..........

Φιλικα παντα

ΜακήEdited by: mkmk
                ΧΕΛΜΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!

Σχολιασμός

Αγαπητοι φιλοι,

ειμαι σιγουρος οτι το ΧΚΚ προτιμα να πραττει παρα να λεγει...

Πιστευω πως οταν θα υπαρχει μια ολοκληρωμενη θεση ή εστω ενα προσχεδιο, θα μας το επικοινωνησουν.

Για να ειμαστε ομως δικαιοι, αντιλαμβανομαστε πως το ΧΚΚ σε τετοια θεματα δεν εκφραζει αποψεις οπως εμεις αλλα θεσεις. Θεσεις που αν τις ανακοινωσει υποχρεωνεται να τις υλοποιησει και ετσι, πριν τις ανακοινωσεις θα πρεπει να υπαρξει συμβουλιο επι των οικονομικων, επι των επικοινωνιακων, κ.ο.κ...

Ε, αυτα δεν γινονται συνηθως μεσα σε συντομο χρονικο διαστημα.

Εκτιμω οτι το ΧΚΚ φετος ειναι φερεγγυο και οταν θα μπορεσουν οι υπεθυνοι να εχουν μια θεση" ή εστω μια "ταση", θα μας το πουν!

Στηριξη σημαινει και εμπιστοσυνη. Κανετε λοιπον υπομονη (οπως και εγω) και ας διξουμε εμπιστοσυνη πως το ΧΚΚ εχει τα αυτια του εδω και θα ανταποκριθει.

Ευχαριστω ολους σας για την στηριξη και για την συμπνοια που επιδιξατε στην παραπανω ανοιχτη επιστολη μου. Δεν υπαρχει επιχειρηση που να μην θελει να προσελκυσει πελατες, που να μην θελει να γινει ακομα πιο ανταγωνιστικη και ενας πολυ καλος δρομος για να το επιτυχει ειναι να αφουγκραζεται τις επιθυμιες των πελατων της. Καποιες ειναι υλοποιησιμες, καποιες ισως οχι...

Εμεις σαν φιλοι, μπορουμε να βοηθησουμε λεγοντας τις γνωμες μας και κανοντας τις προτασεις μας (ιδιαιτερα το δευτερο).

Το τι θα γινει τελικα, μενει να το δουμε!

Φιλικα,

Διονυσης Μηλιδακης "

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από mkmk
                    Δεν θελω να φανω ουτε η εξυπνη ουτε η καλη, αλλα με στενοχωρει το γεγονος οτι ο φιλος μας εχει γραψει μια επιστολη τοσο σωστα κ ευγενικα για τα παιδια και δεν εχει δοθει μια απαντηση απο το χιονοδρομικο

εχετε κανει τοσο κοπο για την σωστη λειτουργια του Χιονοδρομικου φετος......

και η επικοινωνια ειναι μεσα στο παιχνιδι..........

Φιλικα παντα

Μακή
                    Μακή καλημέρα,έχει δοθεί απάντηση στον φίλο του χιονοδρομικού.

θα είσαι στην πανελληνία είδα, θα τα πουμε και απο κοντά [i]"

Σχολιασμός

Tο επιβεβαιωνω εχει δωθει απαντηση.

Αν ομως το θεμα εχει ενδιαφερον και απο αλλους συμμετεχοντες, ισως το ΧΚΚ δωσει και εντος φορουμ μια απαντηση.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από diomil
                        Tο επιβεβαιωνω εχει δωθει απαντηση.

Αν ομως το θεμα εχει ενδιαφερον και απο αλλους συμμετεχοντες, ισως το ΧΚΚ δωσει και εντος φορουμ μια απαντηση.
                        θα παρει φωτιά το πληκτρολόγιο μου[i]

ευχαρίστως να απαντήσω σε ερωτήματα και απορίες.

καλοδεχούμενες και όποιες προτάσεις "

Σχολιασμός

[/QUOTE]

θα παρει φωτιά το πληκτρολόγιο μου[i][/QUOTE]

δεν πηραζει!

Αλλωστε για σημερα οπως φαινεται σκι δεν εχει.."

Σχολιασμός

Μακή καλημέρα,έχει δοθεί απάντηση στον φίλο του χιονοδρομικού.

θα είσαι στην πανελληνία είδα, θα τα πουμε και απο κοντά [i][/QUOTE]

Γι αυτο το εθεσα ευγενικα τον προβληματισμο μου γιατι μεσα μου το πιστευα οτι θα εχει δοθει μια απαντηση προσωπικα

το τελευταιο πραγμα που ηθελα -αν φανηκε-ηταν να ειμαι αγενης

ο Διονυσης εχει δικαιο οσο αφορα την υλοποιηση

any way κατα 99% θα ειμαι Χρηστο μου, εχω και το¨"στεφανι" μου αρρωστο βλεπεις

αν δεν τα καταφερω θα τα πουμε σιγουρα το 3μερο

σ ευχαριστω για την απαντηση

Φιλικα

Μακή"
                            ΧΕΛΜΟΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!

Σχολιασμός

αγαπητοι φιλοι γεια σας!

Ισως καποιοι απο εσας να μας εχουν ηδη εντοπισει στο βουνο μαζι με τα πιτσιρικια να παιζουμε, να μαθαινουμε και να κοιταζουμε τις ψηλοτερες πιστες ανυπομονοντας να τις κατακτισουμε...

Ομως, θεωρω εξισου σημαντικες, τοσο για εμας τους γονεις, οσο και για τα παιδια αλλα πιστευω και για το Χιονοδρμικο, στιγμες σαν και αυτες..

<a href=http://img694.imageshack.us/i/sdc13268.jpg/" target="_blank"></a>

Κανουμε οτι μπορουμε να ειμαστε συνεπεις στα ραντεβου μας με το βουνο και το ΧΚΚ και ελπιζουμε οτι στον προγραματισμο του νεου ετους θα υπαρχει "ειδικο αφιερωμα" στους μικρους μας (σας) φιλους!

ειμαι σιγουρος οτι ολοι θελουμε να βλεπουμε χαρουμενες φατσουλες γεματες ικανοποιηση και περιφανεια, οπως αυτη εδω..

Ενα μεγαλο ευχαριστω απο εμενα και μια

μεγαλη αγγαλια!

"

Σχολιασμός

Working...
                              X