Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΣΑΜΑΡΙΝΑ 2012-2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• sbxsnow
    started a topic ΣΑΜΑΡΙΝΑ 2012-2013

ΣΑΜΑΡΙΝΑ 2012-2013

πιθανο χιονι τεταρτη βραδυ...αντε καλα χιονια!!!

• Thalis
    replied
    ΣΥΝΤΟΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟ
    http://viewsofgreece.gr/travel/?p=12...action_ref_map=[]

Leave a comment:

• SnowLover
    replied
    Διονύση πήγα πάνω.έχει καλό δρόμο μέχρι το χωριό αλλα σε κάποια σημεία έχει πέσει. Επίσης η απόσταση είναι 46 km και το έκανα γύρω στα 50 λέπτα. Εσυ υπολόγισε χοντρικά 1 ώρα

Leave a comment:

• tedscossie
    replied
    Διονυση καλησπερα.
    Επειδη εχω παει αρκετες φορες επανω κ μενουμε κοντα σου προτεινω να πας απο Λαμια.
    Ειναι πανω απο 100 χλμ η διαφορα κ συμφερει.
    Οτι άλλο θες ρωτησε με.
    ΤΕό

Leave a comment:

• SnowLover
    replied
    Να σου πω πως το εβγαλε 1:30 λεπτά δεν ξέρω.θα τον ρωτήσω πάλι και θα σου πώ
    Η ταμπέλα

2013-07-07 21.01.37.jpg

Leave a comment:

• Dionisis00
    replied
    Τόσο πολύ; 50 χιλιόμετρα είναι από όσο ξέρω από τη διασταύρωση. Όποιος γνωρίζει

Leave a comment:

• SnowLover
    replied
    Εγω απο Γιαννενα είμαι.Βγαίνεις από την έξοδο στα Γρεβενά στο la strata και έχει μια ταμπέλα.(εχω φωτο) που λέει σαμαρίνα.Και εδώ έρχεται η ερώτηση.Πόση ώρα είναι από την έξοδο της Εγνατίας.Ενας φίλος μου είπε 1 ώρα και 30 λεπτά.Ισχύει;
    Last edited by SnowLover; 28-07-13, 14:02.

Leave a comment:

• Dionisis00
    replied
    Καλημερα! Εχω μια ερωτηση. Λαρισα-Σαμαρινα ποση ωρα ειναι με το αυτοκινητο (υπο ευνοικες συνθηκες)? Επισης καποιος ερχομενος απο Αθηνα συμφερει να παει Λαμια-Καρδιτσα-Τρικαλα-Γρεβενα-Σαμαρινα ή Λαρισα-Τρικαλα-Γρεβενα-Σαμαρινα;

Leave a comment:

• Thalis
    replied
    ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗ ΣΑΜΑΡΙΝΑ

Leave a comment:

• swter
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από SAR1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "πρόβλημα" (ίσως και να μην υπήρχε σημαντικό πρόβλημα, δεν ξέρω) ήταν στον αυχένα πάνω απ' το Περιβόλι, όπου ξεκινάει το μονοπάτι της Βάλλια Κάλντα. Μετά δεν ξέρω αλλά επειδή το μέρος είναι ανήλιο το "αφήσαμε". Μέχρι πέρυσι υπήρχε ο φύλακας του χωριού που είχε και την ταβέρνα, αλλά δυστυχώς έφυγε απ' τη ζωή. Υπάρχει και άλλος ένας φύλακας, αλλά δεν ήξερα το σπίτι του.
    Μέχρι Περιβόλι, προς Αβδέλλα και πίσω προς Σαμαρίνα, μέσω Λάβδας, Φιλιππαίων όλα ΟΚ. Ακόμα κι ο δρόμος Φιλιππαίοι - Χιονοδρομικό, πεντακάθαρος αλλά "στριμωγμένος" από τα χιόνια εκατέρωθεν
    Καλησπερα. Ανεβηκες κ Αβδελλα??Επρεπε να κατσεις να πιεις ενα τσιπουρο στο Μαλλια στην πλατεια , μιλαμε για φοβερη ατραξιον, κ το λεω με την καλη εννοια.

Για το δρομο Περιβολι-Βωβουσα τα ειπε ο Γιωργος snowman36, κριμα κ ειναι πανεμορφη διαδρομη...
    Δυστυχως περυσι κ φετος στο Περιβολι ειχε σημαντικη ελλειψη χειμερινου τουρισμου, πιστευω λογω κρισης οσοι ανεβηκαν περιοριστηκαν στα πιο κοντινα στη βασιλιτσα μερη..Ειδικα το ξενοδοχειο Βαλια Καλντα στο υψωμα του χωριου, ηταν ερημο..Γενικα η περιοχη ειναι πολος ελξης κ οικογενειων που προτιμουν πολυτελη ξενοδοχεια (Casa la mundi, vasilitsa resort, pindos pallas, valia nostra..klp klp) παρα μαχιμα αλλα ερημα χωρια..Καλα, Αβδελλα εχει κ μονο ενα ξενωνα που κ αυτος υπολειτουργει, αλλα Περιβολι εχει αρκετα δωματια..

Leave a comment:

• snowman36
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από SAR1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπέροχη (και ανεβασμένη) η Σαμαρίνα την απολαύσαμε ακόμα μια φορά το Σάββατο. Από την άλλη όμως μεριά (Περιβόλι) απόλυτη θλίψη. Τέτοια ερημιά δεν έχω ξανασυναντήσει κι έχω ανέβει και στις γιορτές και σε κούλουμα, άλλες χρονιές, μεταξύ 2005 - 2010. Στο δρόμο για τη Βωβούσα (μαγευτικη διαδρομή) δεν είχε γίνει αποχιονισμός. Επειδή βρίσκεται στο όριο των δυο περιφερειών? Δεν ξέρω αλλά είναι κρίμα. Δέκα άνθρωποι κι απ' τις δυο μεριές περιμένουν κάποιον επισκέπτη τέτοιες ημέρες. Αν και είχαμε χιονολάστιχα κι όλα τα "κομφόρ" δεν συνεχίσαμε γιατί ο δρόμος έχει μεγάλη κλίση και είναι ανήλιο το μέρος, δεν ξέραμε τι θα συναντούσαμε. Στο ξενοδοχειάκι στην πλατεία (μόνο εκεί υπήρχε ανθρώπινη παρουσία) μάθαμε ότι κι άλλοι έφθασαν μέχρι εκεί και γύρισαν πίσω για τον ίδιο λόγο. Δεν υπάρχει πλέον κι ο φύλακας στο Περιβόλι, που σε ενημέρωνε για την κατάσταση των δρόμων, οπότε ... Κρίμα.
    Ο δρομος πανω απο το Περιβολι,αυχενας Τιζας, που οδηγει στην Βωβουσα δεν απιοχιονιζεται τον χειμωνα.Προκειται για κομματι δρομου που φτανει στα 1600 μετρα με παραπολυ χιονι και κλισεις που φερνουν το χιονι μεσα στον δρομο συνεχεια.Τον χειμωνα δεν συμφερει να απιοχιονιζεις αυτο τον δρομο.Το περιβολι εξυπηρετειται απο το δρομο απο Γρεβενα και η Βωβουσα απο την αλλη πλευρα.Οσο για την οδικη ενωση του Κτελ με τα βλαχοχωρια δεν εχει κανενα νοημα γιατι προκειται γαι ελαχιστους μονιμους κατοικους με αποτελεσμα τα περισσοτερα δρομολογια να εχουν μηδαμινη πληροτητα ακομη και τα σκ.Το καλοκαιρι που ανεβαινει κοσμος ,υπαρχει συνδεση και με Σαμαρινα αλλα και Περιβολι.

Leave a comment:

• zisist
    replied
    Τέλεις οι φωτό Θαλή. Το Σάββατο το πρωί θ' ανέβω κι εγώ.

Leave a comment:

• Thalis
    replied
    Σε βλέπω σύντομα πάνω!

Leave a comment:

• vasilitsa freak
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Thalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΨΟΥΡΑ!!!!!!!!!

Leave a comment:

• SAR1
    replied
    Τα χωριά που ανέφερες συμπεριλαμβανομένης και της Λάβδας και άλλων είναι ουσιαστικώς ακατοίκητα. Μόνο ο χειμερινός τουρισμός, δηλαδή ταβέρνες και ξενώνες. Το καλοκαίρι ανεβαίνει κόσμος και ανοίγουν τα σπίτια. Οι Περιβολιώτες έχουν φτιάξει χωριό στην Μαγνησία (περιοχή Βελεστίνου). Οσοι απ' αυτούς είναι κτηνοτρόφοι ανεβάζουν το καλοκαίρι τα κοπάδια τους

Leave a comment:

Working...
X