Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2012 - 2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Για να το λες θα έχεις τους λόγους σου, απλώς με ξενίζει ιδιαίτερα να λες "γιατί για τον τόπο είμαστε παράσιτα". Εύχομαι να αρθούν αυτοί οι λόγοι γιατί έχω την αίσθηση ότι η περιοχή μας, το λιγότερο σου αρέσει.

Σχολιασμός

Την έκφραση αυτή την έχω υιοθετήσει γενικά ως άποψη ζωής , δεν έχει να κάνει με το αγαπημένο μας βουνό Σπύρο ... Μην το παρεξηγεις ! ως άνθρωποι το μόνο που κάνουμε είναι να επιβαρυνουμε την φύση , με τις πράξεις μας , ρύπανση , εκμετάλλευση , καταπάτηση χλωρίδας , θηρευση πανίδας ,αποψιλωση δασων κτλ ...
      Τρόπος του λέγειν ήταν ... δεν έχει να κάνει με την Ζηρεια
      Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Blacktan Εμφάνιση μηνυμάτων
        Πέρυσι που είχαμε παει με την μικρή πάνω , είχαμε πει με την γυναίκα μου πως δεν είναι δυνατόν να ξανά πάμε με το κορίτσι μαζί ...
        Μιας και πλέον έχει μεγαλώσει και δεν μας αποχωριζετε εύκολα (2μιση ετών), με την κόρη μου και ΑΚ δεν παίζει ... Το ίδιο πρόβλημα έχουμε βέβαια και με άλλους χώρους εστιασης στα Τρίκαλα , όχι όμως τόσο έντονο , όσο στο σαλε , που λόγω ψυχους δεν μπορεί να έχει παράθυρα ανοιχτά εξαερισμου ...
        Αποτέλεσμα όλων αυτών , τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχουμε στερηθεί το βουνό και τον Τόπο και ο τόπος εμάς ( τα ευρώ μας δηλαδή η τοπική κοινωνία ) γιατί για τον τόπο είμαστε παράσιτα -άλλο θέμα αυτό-
        Είναι κάτι που σε προσωπική συζήτηση με τον Γερασιμο του το είχα αναφέρει , όχι συγκεκριμένα , αλλά δοθησεις ευκαιρίας , ναι και για μας είναι ένας λόγος , προσωρινής απομάκρυνσης από πάνω ...
        Εγω προσωπικα πλεον,ζητω ευγενικα το αυτονοητο.Παλιοτερα δεν ασχολιομουν,αλλα τωρα νομιζω πρεπει να σταματησουμε να ειμαστε παθητικοι και νωχελικοι.Ζητω παντα αποδειξη,με χαμογελο,ακομη και στα ξινισμενα προσωπα που εχω απεναντι μου.
        Ζητω(ειδικα σε χωρους που δεν μπορεις να ανασανεις)να κανουν το νομιμο και αυτονοητο.
        Και ολα αυτα οχι σαν υποχονδριος που τρωγεται με τα ρουχα του ή σαν κακια πεθερα.
        Αγαπω την περιοχη μου,Κορινθιος γαρ,και ενισχυω την οικονομια και οποια καλη προσπαθεια βλεπω.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από pierre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
          Εγω προσωπικα πλεον,ζητω ευγενικα το αυτονοητο.Παλιοτερα δεν ασχολιομουν,αλλα τωρα νομιζω πρεπει να σταματησουμε να ειμαστε παθητικοι και νωχελικοι.Ζητω παντα αποδειξη,με χαμογελο,ακομη και στα ξινισμενα προσωπα που εχω απεναντι μου.
          Ζητω(ειδικα σε χωρους που δεν μπορεις να ανασανεις)να κανουν το νομιμο και αυτονοητο.
          Και ολα αυτα οχι σαν υποχονδριος που τρωγεται με τα ρουχα του ή σαν κακια πεθερα.
          Αγαπω την περιοχη μου,Κορινθιος γαρ,και ενισχυω την οικονομια και οποια καλη προσπαθεια βλεπω.
          Είναι η πρώτη φορά που παρεμβαίνω στο ζήτημα του καπνίσματος.
          Είμαι καπνιστής, κάνω διάλειμμα από το σκι για τσιγάρο, αλλά πάντοτε έξω. Για δυο λόγους :
          Πρώτον διότι μου αρέσει το τσιγάρο αλλά όχι και η μπόχα από 100 αναμμένα και πολύ περισσότερα σβησμένα τσιγάρα.
          Δεύτερον διότι τα σαλέ των χιονοδρομικών απευθύνονται σε χιονοδρόμους, ορειβάτες και φυσιολάτρες εν γένει. Αυτοί δεν έχουν που αλλού να πάνε. Οποιος θέλει να απολαύσει το καφεδάκι του, καπνίζοντας το τσιγαράκι του σε εσωτερικό χώρο έχει άπειρες επιλογές. Δεν είναι αναγκη να σκαρφαλώσει στα βουνά. Στα Καλάβρυτα που πηγαίνω η απαγόρευση γίνεται σεβαστή από όλους χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε μείωση της κίνησης, φυσικά.
          Αρα στους χώρους αυτούς η λογική επιβάλλει τον περιορισμό και την απαγόρευση.
          Συμφωνώ όμως απόλυτα και προσυπογράφω την προτροπή να μην κάνει κανείς καταγγελία. Δεν έχει να κάνει με "παθητικότητα" αλλά με ένα δεδομένο που τις περισσότερες φορές το ξεχνάμε. Ο νόμος και ολόκληρο το σύστημα επιβολής κυρώσεων (αστυνομία, δικαστήρια, διοικητικά πρόστιμα) καταρρέουν όταν τους ζητείται να καταστείλουν μια συμπεριφορά που δεν είναι αποκλίνουσα ή περιθωριακή, αλλά ο κανόνας. Κάτι σαν την ποτοαπαγόρευση. Εγινε παράνομο αυτό που έκαναν όλοι και άρεσε σε όλους ή τουλάχιστον στους περισσότερους. Αποτέλεσμα η γιγάντωση του οργανωμένου εγκλήματος. Εκεί (στις Η.Π.Α.) ο νόμος καταργήθηκε, επισήμως, μετά από λουτρό αίματος. Εδώ, στην πράξη, με λίγες "ψιλές" στους ελεγκτές. Και τότε (εκεί) και τώρα (εδώ) η ίδια (περίπου) "ιδέα". Εξαγνισμός και εκπολιτισμός των "βαρβάρων". Φυσικά με τον βούρδουλα.
          Last edited by SAR1; 08-01-13, 01:14.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από pierre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
            Αγαπητε φιλε Γερασιμε,
            Κανεις στο συλλογισμο σου ενα λαθος,θεμελιωδες στοιχειο της Δημοκρατιας ειναι οτι η πλειοψηφια ψηφιζει και εκλεγει τους αντιπροσωπους της(βουλευτικο σωμα).
            Το βουλευτικο σωμα νομοθετει και η εκτελεστικηεξουσια αναλαμβανει να εκτελεσει αυτην την αποφαση.Το βουλευτικο σωμα λοιπον αποφασισε οτι το καπνισμα απαγορευεται στους κλειστους χωρους.Καλο ή κακο δεν ξερω,απλα πρεπει να σεβαστω την αποφαση.
            Δεν αποφασιζει η πλειοψηφια του λαου,γιατι δεν γινεται πρακτικα δια βοης ή δια συνελευσεων να ψηφιζαν 10εκατομμυρια ατομα.Δεν υπαρχει τετοια εκφραση.
            Ουτε εγω ,ουτε εσυ θελουμε να πληρωνουμε τους φορους μας.Ειμαστε πλειοψηφια.Αρα εχουμε δικιο και μπορουμε να αγνοουμε την εφορια.
            Επισης και εγω και εσυ θελουμε να μπορουμε να κανουμε καθε μερα αναληψεις απο τα κισε των τραπεζων.Ειμαστε πλειοψηφια.Οποτε μπορουμε να παμε και να τα απαιτησουμε ή να τους τα αρπαξουμε απλα απο τα ταμεια.
            Θα μπορουσα να σου αναφερω απειρα τετοια παραδειγματα,αλλα δεν λειτουργει ετσι μια Δημοκρατια.
            Απο θεμα αισθητικης και συμπεριφορας τωρα,στη Βουλγαρια στα σαλε δεν υπαρχει περιπτωση να αναψεις τσιγαρο.Στη Ρουμανια το ιδιο.Για τον υπολοιπο Δυτικο κοσμο,απλα δεν χρειαζεται καν να μπω στη σκεψη.
            Παλιοτερα ειχα δει ενα βιντεο απο ενα χιονοδρομικο στο Μαροκο,στην οροσειρα Ατλας και αναβαν τσιγαρα μονο εξω απο το σαλε(για φαντασου,στο Μαροκο,Αφρικη...)
            Οποτε μειναμε εμεις στην παγκοσμια κοινοτητα κολλημενοι στο παρελθον και μαλλον μονο τυχαιο δεν ειναι οτι ειμαστε στα χαλια που ειμαστε σαν χωρα,τι λες??
            Φιλικα
            Γιωργος

ΥΓ(θα μπορουσαν απλα να μην ειχαν τασακια στα τραπεζια και θα εβλεπες αμεσως πως θα αλλαζε η ψυχολογια.Χιλιαδες χωροι εστιασης και αναψυχης εχουν ακολουθησει αυτη την τακτικη και δεν υπαρχει προβλημα.Ο κοσμος που θα ανεβει στη Ζηρεια και στο σαλε θα ειναι ο ιδιος,ασχετα αν θα βρει τασακια ή δε θα βρει.Στην τελικη ο καπνιστης βγαινει εξω,αναβει το τσιγαρο του,το τελειωνει και ξαναμπαινει μεσα.Οσο αναφορα τα υπολοιπα σαλε στην Ελλαδα,ειλικρινα δεν εχω προσεξει εαν τηρειται ο νομος,αλλα δεν θυμαμαι και τοσο αποπνικτικη ατμοσφαιρα).

Προς θεού φίλε Γιώργο τα "περί δημοκρατίας" δεν τα είπα για να κάνουμε ανάλυση του Συνταγματικού δικαίου, της διάκρισης των 3 εξουσιών, του πολιτεύματός και άλλων υψηλών νοημάτων που δεν είναι και της παρούσης. Ούτε προσπάθησα να σου δικαιολογήσω "κεκαλυμμένα την κατάσταση η οποία όπως σου είπα και εμένα με ενοχλεί (όχι προσωπικά αλλά αισθητικά).

Αυτό που σου είπα είναι το εξής απλό. Όπως και στην συντριπτική πλειοψηφία των χώρων εστίασης επικράτησαν οι πολλοί. Και εμένα η παρέα μου που ανεβαίνουμε επάνω δεν καπνίζει και ενοχλείται, αλλά άμα βλέπεις γύρω σου άλλους 100 να καπνίζουν δύσκολα μπορείς να πεις κάτι.

Όσο για το να πάρουν τα τασάκια θα ήταν μια λύση αλλά ο Έλληνας είμαι σίγουρος ότι κάτι θα σκαρφιστεί (και πολύ φοβάμαι ότι αυτό το κάτι θα είναι το πάτωμα)!
            Ιστοσελίδα χωριού
            Μάννα ορεινής Κορινθίας
            (Μάρκασι)
            Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
            E-mail: manna.markasi@gmail.com

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από SAR1 Εμφάνιση μηνυμάτων
              Είναι η πρώτη φορά που παρεμβαίνω στο ζήτημα του καπνίσματος.
              Είμαι καπνιστής, κάνω διάλειμμα από το σκι για τσιγάρο, αλλά πάντοτε έξω. Για δυο λόγους :
              Πρώτον διότι μου αρέσει το τσιγάρο αλλά όχι και η μπόχα από 100 αναμμένα και πολύ περισσότερα σβησμένα τσιγάρα.
              Δεύτερον διότι τα σαλέ των χιονοδρομικών απευθύνονται σε χιονοδρόμους, ορειβάτες και φυσιολάτρες εν γένει. Αυτοί δεν έχουν που αλλού να πάνε. Οποιος θέλει να απολαύσει το καφεδάκι του, καπνίζοντας το τσιγαράκι του σε εσωτερικό χώρο έχει άπειρες επιλογές. Δεν είναι αναγκη να σκαρφαλώσει στα βουνά. Στα Καλάβρυτα που πηγαίνω η απαγόρευση γίνεται σεβαστή από όλους χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε μείωση της κίνησης, φυσικά.
              Αρα στους χώρους αυτούς η λογική επιβάλλει τον περιορισμό και την απαγόρευση.
              Συμφωνώ όμως απόλυτα και προσυπογράφω την προτροπή να μην κάνει κανείς καταγγελία. Δεν έχει να κάνει με "παθητικότητα" αλλά με ένα δεδομένο που τις περισσότερες φορές το ξεχνάμε. Ο νόμος και ολόκληρο το σύστημα επιβολής κυρώσεων (αστυνομία, δικαστήρια, διοικητικά πρόστιμα) καταρρέουν όταν τους ζητείται να καταστείλουν μια συμπεριφορά που δεν είναι αποκλίνουσα ή περιθωριακή, αλλά ο κανόνας. Κάτι σαν την ποτοαπαγόρευση. Εγινε παράνομο αυτό που έκαναν όλοι και άρεσε σε όλους ή τουλάχιστον στους περισσότερους. Αποτέλεσμα η γιγάντωση του οργανωμένου εγκλήματος. Εκεί (στις Η.Π.Α.) ο νόμος καταργήθηκε, επισήμως, μετά από λουτρό αίματος. Εδώ, στην πράξη, με λίγες "ψιλές" στους ελεγκτές. Και τότε (εκεί) και τώρα (εδώ) η ίδια (περίπου) "ιδέα". Εξαγνισμός και εκπολιτισμός των "βαρβάρων". Φυσικά με τον βούρδουλα.
              Βέβαια σε σχέση με τα Καλάβρυτα υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά. Εκεί το 99% του κόσμου πηγαίνει για να χιονοδρομήσει και το 1% για να πιεί καφέ, σε αντίθεση με τη Ζήρεια όπου το 99% του κόσμου έρχεται να πιεί καφέ και το 1% να χιονοδρομήσει. Επομένως οι όποιες αρνητικές συνέπειες δεν μπορούν να προβλεφθούν.

Πάντως παιδιά και εγώ μαζί σας είμαι. Ο χώρος είναι ακατάλληλος για να φιλοξενεί και τις 2 κατηγορίες και πρέπει να απαγορευτεί. Όλα τα άλλα είναι εκ περισσού. Το θέμα είναι ποιος, πότε και πως θα το επιβάλλει.
              Ιστοσελίδα χωριού
              Μάννα ορεινής Κορινθίας
              (Μάρκασι)

Σχολιασμός

Υπεροχή μέρα σήμερα στις πίστες του ΑΚ , Λαμπρός ήλιος πολύ χιόνι ( κρυσταλλο βέβαια ) , άνευ αέρα ...
                Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Blacktan Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Υπεροχή μέρα σήμερα στις πίστες του ΑΚ , Λαμπρός ήλιος πολύ χιόνι ( κρυσταλλο βέβαια ) , άνευ αέρα ...
                  Επειδη εχω να παω απο τις γιορτες,ποσο πληρωσες για την πιστα και για ενοικιαση?
                  Το χιονι στην κατηφορικη πλαγια που σε αφηνει το πιατακι,πανω,πως ηταν??

Σχολιασμός

αν δεν κανω λαθος ...10 ευρω το λιφτ ..15 ενοικιαση..

Σχολιασμός

Οσο ηταν και τις ημερες των γιορτων δηλαδη.
                      Καθημερινες ποσο ειναι παιδια?Μηπως με συμφερει σε ρεπο να πεταγομαι.

Σχολιασμός

Οσο είπε ο ngk , καθημερινές νομίζω ειναι το ίδιο , για οποίες από αυτές ειναι ανοιχτό το ΑΚ ,
                        είχε πατήσει πολυ το χιόνι και σε συνδυασμό με το λιώσιμο είχε γίνει κρυσταλλο στα χαμηλά , δεν ήταν πουδρα σωστή , κακά τα ψέμματα ..
                        Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

Εχουμε εικονα τι γινεται επανω?Ποσο χιονι εχει βαλει και εαν θα συνεχισει και αυριο??

Σχολιασμός

Χιονισμένα τα Τρίκαλα και σχεδόν στα 40εκ το φρέσκο χιόνι στο ΑΚ Ζήρειας. Για αύριο προβλέπω να λειτουργεί από τις 12 και μετά.

Σχολιασμός

Σημερα το πρωι.
                              Τα λεμε απο Παρασκευη παλι πρωτα ο θεος με νεα χιονια.

"Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Stay tunned με το Αθλητικό - Χιονοδρομικό Κέντρο Ζήρειας!

Γίνετε μέλη στο group μας στο Facebook στο http://www.facebook.com/groups/330065873712695/?fref=ts

Κάντε like στη funpage στο Facebook στο http://www.facebook.com/pages/Ζήρεια...94609990677307

Σας περιμένουμε όλους για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα και τις ανακοινώσεις για τα events! Σύντομα θα υπάρξουν και ανακοινώσεις για το νυχτερινό session!
                                Last edited by gerrymon; 29-01-13, 23:14.
                                Ιστοσελίδα χωριού
                                Μάννα ορεινής Κορινθίας
                                (Μάρκασι)

Σχολιασμός

Working...
                                X