Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2012 - 2013

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρήςςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι θέλει άλλους 30 πόντους...
    Έλα ρε συ!! Τόσο πολύ; Εγώ πάντως αύριο θα ανέβω... Αν θέλεις στείλε μου το τηλέφωνό σου με ένα πμ μπας και βρεθούμε
    Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
    Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

Σε λειτουργία αύριο το baby lift. Για το πιάτο το χιόνι δεν είναι αρκετό στην έξοδο του λιφτ.

Σχολιασμός

Θα είμαστε έτοιμοι αύριο μετά την αναμενόμενη βραδινή χιονόπτωση;;
        Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
        Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

http://www.orosziria.gr/ it has just started

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Morpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
            Θα είμαστε έτοιμοι αύριο μετά την αναμενόμενη βραδινή χιονόπτωση;;
            Απόψε η προτεραιότητα είναι να κρατηθεί ο δρόμος ανοικτός. Νομίζω όμως ότι θα καταφέρουν να λειτουργήσουν από το πρωί.

Σχολιασμός

θαμμενη η ΖΗΡΕΙΑ διακοπες ρευματος απο χτες στις 5 το πρωι μεχρι σημερα το μεσημερι σε Καρυα και ΤΡΙκαλα Κορινθιας. ΤΟ Χιονι αγγιξε τους 10-15 ποντους σε Ανω ΤΡικαλα, λιγο λιγοτερο στα Μεσαια και 35-40εκ στην Καρυα. Απο τα 1400μ και πανω ξεπερνα το μισο μετρο. !
              "Στα κορφοβούνια είναι η πηγή κάθε φυλής καθάριας''

Σχολιασμός

Παιδιά επειδη εγω δεν εχω πάει Ζήρεια κ έλεγα να πάω μια βολτουλα, πόσο κοστίζει το εισιτηριο?

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Korin8ios Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Παιδιά επειδη εγω δεν εχω πάει Ζήρεια κ έλεγα να πάω μια βολτουλα, πόσο κοστίζει το εισιτηριο?
                  Φίλε μου η κάρτα για το baby lift κοστίζει 5€ και για το συρόμενο πιατάκι 10€ για ολόκληρη την ημέρα. Η ενοικίαση εξοπλισμού 25€ αν θυμάμαι καλά για εξοπλισμό ski & snowboard. Σε περίπτωση φυσικά που δεν κάνεις κάτι αππό τα 2 και θέλεις απλά να πιεις καφέ δεν πληρώνεις τίποτα.

Όσο για την απόσταση, εφόσον έρχεσαι από Αθήνα, από την ώρα που θα μπεις Αττική Οδό υπολογίζεις το πολύ 1 ώρα και 45 λεπτά για να πατήσεις πίστα. Με κατεύθυνση προς Πάτρα, βγαίνεις στην έξοδο Ξυλόκαστρο - Τρίκαλα (1 ώρα και 15 λεπτά φυσιολογικής οδήγησης) και όλο ευθεία ακολουθώντας τις ταμπέλες προς Τρίκαλα και εν συνεχεία προς Ζήρεια σε 30 λεπτά (από την έξοδο) θα δεις μπροστά σου το parking του κέντρου.

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μας λες.

Καλή χρονιά.
                  Ιστοσελίδα χωριού
                  Μάννα ορεινής Κορινθίας
                  (Μάρκασι)
                  Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
                  E-mail: manna.markasi@gmail.com

Σχολιασμός

Gerrymon σε ευχαριστω πολύ!

Σχολιασμός

για σκι ειναι 10 η 12 ευρω...

Σχολιασμός

Να διορθωσω,οτι αφορα τουλαχιστον τωρα τις γιορτινες μερες μιας και ημουν και χθες αλλα και χριστουγεννα επανω,οτι οι τιμες ειναι
                        15 ευρω ενοικιαση εξοπλισμου ΣΚΙ
                        10 ευρω η καρτα για την πιστα(τωρα που εχει φουλ χιονι και δουλευουν τα παντα)
                        Με ολο το σεβασμο ομως κατι που μας πειραξε.Επειδη πηγαινουμε αρκετες φορες πανω στο χιονοδρομικο της Ζηρειας καθε χρονο,τους εχουμε πει ευγενικα να κανουν ενα χωρο μη καπνιστων στο σαλε,τουλαχιστον,μιας και κανονικα θα επρεπε οσοι ηθελαν να καπνιζαν να εβγαιναν εξω.Πες του μου μια χωρα που εχετε παει σε σαλε και να ειναι μεσα ντουμανι,να μην μπορεις να ανασανεις.
                        Η συντροφος μου για 3η φορα αναγκαστηκε να μεινει στο αμαξι και στις καρεκλες εξω να με περιμενει να τελειωσω το σκι.
                        Ο χωρος του σαλε ειναι κυριολεκτικα αποπνικτικος και ανθιυγεινος.
                        Την επομενη φορα θα αναγκαστουμε να κινηθουμε επωνυμως στις αρμοδιες υπηρεσιες(διπλη ενοχη μιας και ειναι του Δημου Ξυλοκαστρου η ολη λειτουργια του σαλε και κατ'επεκταση του χιονοδρομικου).
                        Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις μας,μηπως τελικα ειμαστε εμεις περιεργοι ή απλα επιεικως ηλιθιοι.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από pierre7 Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Να διορθωσω,οτι αφορα τουλαχιστον τωρα τις γιορτινες μερες μιας και ημουν και χθες αλλα και χριστουγεννα επανω,οτι οι τιμες ειναι
                          15 ευρω ενοικιαση εξοπλισμου ΣΚΙ
                          10 ευρω η καρτα για την πιστα(τωρα που εχει φουλ χιονι και δουλευουν τα παντα)
                          Με ολο το σεβασμο ομως κατι που μας πειραξε.Επειδη πηγαινουμε αρκετες φορες πανω στο χιονοδρομικο της Ζηρειας καθε χρονο,τους εχουμε πει ευγενικα να κανουν ενα χωρο μη καπνιστων στο σαλε,τουλαχιστον,μιας και κανονικα θα επρεπε οσοι ηθελαν να καπνιζαν να εβγαιναν εξω.Πες του μου μια χωρα που εχετε παει σε σαλε και να ειναι μεσα ντουμανι,να μην μπορεις να ανασανεις.
                          Η συντροφος μου για 3η φορα αναγκαστηκε να μεινει στο αμαξι και στις καρεκλες εξω να με περιμενει να τελειωσω το σκι.
                          Ο χωρος του σαλε ειναι κυριολεκτικα αποπνικτικος και ανθιυγεινος.
                          Την επομενη φορα θα αναγκαστουμε να κινηθουμε επωνυμως στις αρμοδιες υπηρεσιες(διπλη ενοχη μιας και ειναι του Δημου Ξυλοκαστρου η ολη λειτουργια του σαλε και κατ'επεκταση του χιονοδρομικου).
                          Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις μας,μηπως τελικα ειμαστε εμεις περιεργοι ή απλα επιεικως ηλιθιοι.
                          Φίλε μου καλησπέρα και καλή χρονιά!

Θα σου μιλήσω ως ένας από τους συχνότερους θαμώνες του ΑΚ αλλά κυρίως ως καπνιστής που το είχε κόψει καιρό και τώρα το ξανάρχισε (έχω δηλαδή περάσει και από τη φάση που το ζητάω και από τη φάση που με ενοχλεί έντονα).

Όταν είχε πρωτοβγεί ο νόμος για την καπνοαπαγόρευση στο Σαλέ επιτρεπόταν το κάπνισμα μόνο στον επάνω όροφο (λογικό εφόσον ο καπνός πάει επάνω).

Φυσικά όπως όλοι είδαμε στους υπόλοιπους χώρους εστίασης μετά από 1 μήνα έπαψε να εφαρμόζεται παντού μαζί και στο ΑΚ μιας και όπου το τήρησαν αδειάσανε τα μαγαζιά τους.

Είναι απόλυτα λογικό αυτό που λες και αληθές. Είναι ακόμα αναφέρετο δικαίωμα του μη καπνιστή να μην γίνεται παθητικός παρά τη θέλησή του. Από την άλλη είναι δεδομένο ότι ο καπνιστής άμα δεν το ανάψει (και ειδικά σε στιγμές χαλάρωσης με καφέ όπως είναι όταν βρίσκεται στο σαλέ) μπορεί να κάνει μέχρι και φόνο.

Είναι επίσης μεγάλη αλήθεια ότι ο συγκεκριμένος χώρος δυστυχώς δεν μπορεί να διαμορφωθεί έτσι ώστε να έχει ικανοποιημένες και τις 2 ομάδες πολιτών (ακόμα και το πάνω - κάτω είναι παρηγοριά στον άρρωστο, δεν αποτελεί λύση μιας και ταξιδεύει η τσιγαρίλα).

Επομένως τελικά εφαρμόστηκε η πανάρχαια αρχή που είναι και ο θεμέλιος λίθος της Δημοκρατίας. Επικράτησαν οι περισσότεροι (με μια απλά ματιά θα δεις ότι σε 8 από τα 10 τραπέζια κάποιος καπνίζει).

Η καταγγελία που σκέφτεσαι να κάνεις, αν δεν πέσει στο κενό, το μόνο που μπορεί να προσθέσει είναι ένα πρόστιμο που πίστεψέ με -ειδικά φέτος - θα είναι μαχαιριά για την επιχείρηση, μιας και τα οικονομικά της βρίσκονται σε μαύρα χάλια. Και σίγουρα δεν θα αποτρέψει τους καπνιστές από το να ξανά ανάψουν την επόμενη. Από την άλλη δεν πρόκειται να δώσει και καμία λύση μιας και ο χώρος είναι πολύ μικρός για να μπορέσει να διαιρεθεί.

Στην ουσία το δίλημμα είναι αν ΘΑ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ή ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ. Μέση βιώσιμη λύση δυστυχώς στον υπάρχον κτήριο δεν βλέπω να υπάρχει.

Επομένως όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό που θα πω (και το λέω με κάθε φιλική διάθεση και συμπάθεια) εφόσον δεν μπορείς να κάτσεις μέσα γιατί η κατάσταση είναι αυτή που είναι (όντως απαράδεκτη για μη καπνιστή) αλλά και ούτε έξω (γιατί άμα κάτσεις πολύ ώρα σίγουρα θα αρχίσεις να κρυώνεις εφόσον είναι και λίγο άγριο ο καιρός), ίσως θα πρέπει να επανεξετάσεις την επιλογή του χιονοδρομικού που επιλέγεις (εφόσον βέβαια και στα άλλα δεν επικρατεί ανάλογη κατάσταση, πράγμα για το οποίο δεν είμαι και πολύ σίγουρος).

Γιατί και 2 και 3 καταγγελίες να κάνεις και πρόστιμα εάν πέσουν, εφόσον δεν απαγορευτεί εντελώς κάθε φορά που θα ανεβαίνεις θα φεύγεις ενοχλημένος και δεν θα περνάς καλά. Αλλά από την άλλη αν απαγορευτεί δεν θα περνάνε καλά πολλοί άλλοι.

Υ.Γ: Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα μιας και κάθομαι πάντα έξω ή στα παγκάκια κάτω στο ξεκίνημα της πίστας δίπλα στα σουβλάκια. Αλλά έχω δει τι γίνεται σε ένα χώρο εστίασης όταν απαγορεύεται το κάπνισμα...ερημώνει!

ΜΦΧ,

Γεράσιμος
                          Ιστοσελίδα χωριού
                          Μάννα ορεινής Κορινθίας
                          (Μάρκασι)
                          Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
                          E-mail: manna.markasi@gmail.com

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από gerrymon Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Φίλε μου καλησπέρα και καλή χρονιά!

Θα σου μιλήσω ως ένας από τους συχνότερους θαμώνες του ΑΚ αλλά κυρίως ως καπνιστής που το είχε κόψει καιρό και τώρα το ξανάρχισε (έχω δηλαδή περάσει και από τη φάση που το ζητάω και από τη φάση που με ενοχλεί έντονα).

Όταν είχε πρωτοβγεί ο νόμος για την καπνοαπαγόρευση στο Σαλέ επιτρεπόταν το κάπνισμα μόνο στον επάνω όροφο (λογικό εφόσον ο καπνός πάει επάνω).

Φυσικά όπως όλοι είδαμε στους υπόλοιπους χώρους εστίασης μετά από 1 μήνα έπαψε να εφαρμόζεται παντού μαζί και στο ΑΚ μιας και όπου το τήρησαν αδειάσανε τα μαγαζιά τους.

Είναι απόλυτα λογικό αυτό που λες και αληθές. Είναι ακόμα αναφέρετο δικαίωμα του μη καπνιστή να μην γίνεται παθητικός παρά τη θέλησή του. Από την άλλη είναι δεδομένο ότι ο καπνιστής άμα δεν το ανάψει (και ειδικά σε στιγμές χαλάρωσης με καφέ όπως είναι όταν βρίσκεται στο σαλέ) μπορεί να κάνει μέχρι και φόνο.

Είναι επίσης μεγάλη αλήθεια ότι ο συγκεκριμένος χώρος δυστυχώς δεν μπορεί να διαμορφωθεί έτσι ώστε να έχει ικανοποιημένες και τις 2 ομάδες πολιτών (ακόμα και το πάνω - κάτω είναι παρηγοριά στον άρρωστο, δεν αποτελεί λύση μιας και ταξιδεύει η τσιγαρίλα).

Επομένως τελικά εφαρμόστηκε η πανάρχαια αρχή που είναι και ο θεμέλιος λίθος της Δημοκρατίας. Επικράτησαν οι περισσότεροι (με μια απλά ματιά θα δεις ότι σε 8 από τα 10 τραπέζια κάποιος καπνίζει).

Η καταγγελία που σκέφτεσαι να κάνεις, αν δεν πέσει στο κενό, το μόνο που μπορεί να προσθέσει είναι ένα πρόστιμο που πίστεψέ με -ειδικά φέτος - θα είναι μαχαιριά για την επιχείρηση, μιας και τα οικονομικά της βρίσκονται σε μαύρα χάλια. Και σίγουρα δεν θα αποτρέψει τους καπνιστές από το να ξανά ανάψουν την επόμενη. Από την άλλη δεν πρόκειται να δώσει και καμία λύση μιας και ο χώρος είναι πολύ μικρός για να μπορέσει να διαιρεθεί.

Στην ουσία το δίλημμα είναι αν ΘΑ ΕΠΙΤΡΈΠΕΤΑΙ ή ΘΑ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ. Μέση βιώσιμη λύση δυστυχώς στον υπάρχον κτήριο δεν βλέπω να υπάρχει.

Επομένως όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό που θα πω (και το λέω με κάθε φιλική διάθεση και συμπάθεια) εφόσον δεν μπορείς να κάτσεις μέσα γιατί η κατάσταση είναι αυτή που είναι (όντως απαράδεκτη για μη καπνιστή) αλλά και ούτε έξω (γιατί άμα κάτσεις πολύ ώρα σίγουρα θα αρχίσεις να κρυώνεις εφόσον είναι και λίγο άγριο ο καιρός), ίσως θα πρέπει να επανεξετάσεις την επιλογή του χιονοδρομικού που επιλέγεις (εφόσον βέβαια και στα άλλα δεν επικρατεί ανάλογη κατάσταση, πράγμα για το οποίο δεν είμαι και πολύ σίγουρος).

Γιατί και 2 και 3 καταγγελίες να κάνεις και πρόστιμα εάν πέσουν, εφόσον δεν απαγορευτεί εντελώς κάθε φορά που θα ανεβαίνεις θα φεύγεις ενοχλημένος και δεν θα περνάς καλά. Αλλά από την άλλη αν απαγορευτεί δεν θα περνάνε καλά πολλοί άλλοι.

Υ.Γ: Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα μιας και κάθομαι πάντα έξω ή στα παγκάκια κάτω στο ξεκίνημα της πίστας δίπλα στα σουβλάκια. Αλλά έχω δει τι γίνεται σε ένα χώρο εστίασης όταν απαγορεύεται το κάπνισμα...ερημώνει!

ΜΦΧ,

Γεράσιμος
                            Αγαπητε φιλε Γερασιμε,
                            Κανεις στο συλλογισμο σου ενα λαθος,θεμελιωδες στοιχειο της Δημοκρατιας ειναι οτι η πλειοψηφια ψηφιζει και εκλεγει τους αντιπροσωπους της(βουλευτικο σωμα).
                            Το βουλευτικο σωμα νομοθετει και η εκτελεστικηεξουσια αναλαμβανει να εκτελεσει αυτην την αποφαση.Το βουλευτικο σωμα λοιπον αποφασισε οτι το καπνισμα απαγορευεται στους κλειστους χωρους.Καλο ή κακο δεν ξερω,απλα πρεπει να σεβαστω την αποφαση.
                            Δεν αποφασιζει η πλειοψηφια του λαου,γιατι δεν γινεται πρακτικα δια βοης ή δια συνελευσεων να ψηφιζαν 10εκατομμυρια ατομα.Δεν υπαρχει τετοια εκφραση.
                            Ουτε εγω ,ουτε εσυ θελουμε να πληρωνουμε τους φορους μας.Ειμαστε πλειοψηφια.Αρα εχουμε δικιο και μπορουμε να αγνοουμε την εφορια.
                            Επισης και εγω και εσυ θελουμε να μπορουμε να κανουμε καθε μερα αναληψεις απο τα κισε των τραπεζων.Ειμαστε πλειοψηφια.Οποτε μπορουμε να παμε και να τα απαιτησουμε ή να τους τα αρπαξουμε απλα απο τα ταμεια.
                            Θα μπορουσα να σου αναφερω απειρα τετοια παραδειγματα,αλλα δεν λειτουργει ετσι μια Δημοκρατια.
                            Απο θεμα αισθητικης και συμπεριφορας τωρα,στη Βουλγαρια στα σαλε δεν υπαρχει περιπτωση να αναψεις τσιγαρο.Στη Ρουμανια το ιδιο.Για τον υπολοιπο Δυτικο κοσμο,απλα δεν χρειαζεται καν να μπω στη σκεψη.
                            Παλιοτερα ειχα δει ενα βιντεο απο ενα χιονοδρομικο στο Μαροκο,στην οροσειρα Ατλας και αναβαν τσιγαρα μονο εξω απο το σαλε(για φαντασου,στο Μαροκο,Αφρικη...)
                            Οποτε μειναμε εμεις στην παγκοσμια κοινοτητα κολλημενοι στο παρελθον και μαλλον μονο τυχαιο δεν ειναι οτι ειμαστε στα χαλια που ειμαστε σαν χωρα,τι λες??
                            Φιλικα
                            Γιωργος

ΥΓ(θα μπορουσαν απλα να μην ειχαν τασακια στα τραπεζια και θα εβλεπες αμεσως πως θα αλλαζε η ψυχολογια.Χιλιαδες χωροι εστιασης και αναψυχης εχουν ακολουθησει αυτη την τακτικη και δεν υπαρχει προβλημα.Ο κοσμος που θα ανεβει στη Ζηρεια και στο σαλε θα ειναι ο ιδιος,ασχετα αν θα βρει τασακια ή δε θα βρει.Στην τελικη ο καπνιστης βγαινει εξω,αναβει το τσιγαρο του,το τελειωνει και ξαναμπαινει μεσα.Οσο αναφορα τα υπολοιπα σαλε στην Ελλαδα,ειλικρινα δεν εχω προσεξει εαν τηρειται ο νομος,αλλα δεν θυμαμαι και τοσο αποπνικτικη ατμοσφαιρα).
                            Last edited by pierre7; 03-01-13, 23:21.

Σχολιασμός

Ας σκεφτούμε μόνο τα μικρά παιδιά που έρχονται στο σαλέ. Η απαγόρευση του καπνίσματος είναι πολύ εύκολη στην πράξη, αρκεί να το αποφασίσει η Διοίκηση. Ας μην ξεχνάμε ότι η ΖΗΡΕΙΑ ΑΕ έχει μετόχους μόνο δημόσιους φορείς και κατά μείζονα λόγο θα έπρεπε να είναι υπόδειγμα νομιμότητας αλλά και χρηστής διοίκησης. Αν και το κάπνισμα μου φαίνεται παρανυχίδα μπροστά στα άλλα, οφείλει να απαγορευτεί ΑΜΕΣΑ.

Σχολιασμός

Πέρυσι που είχαμε παει με την μικρή πάνω , είχαμε πει με την γυναίκα μου πως δεν είναι δυνατόν να ξανά πάμε με το κορίτσι μαζί ...
                                Μιας και πλέον έχει μεγαλώσει και δεν μας αποχωριζετε εύκολα (2μιση ετών), με την κόρη μου και ΑΚ δεν παίζει ... Το ίδιο πρόβλημα έχουμε βέβαια και με άλλους χώρους εστιασης στα Τρίκαλα , όχι όμως τόσο έντονο , όσο στο σαλε , που λόγω ψυχους δεν μπορεί να έχει παράθυρα ανοιχτά εξαερισμου ...
                                Αποτέλεσμα όλων αυτών , τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχουμε στερηθεί το βουνό και τον Τόπο και ο τόπος εμάς ( τα ευρώ μας δηλαδή η τοπική κοινωνία ) γιατί για τον τόπο είμαστε παράσιτα -άλλο θέμα αυτό-
                                Είναι κάτι που σε προσωπική συζήτηση με τον Γερασιμο του το είχα αναφέρει , όχι συγκεκριμένα , αλλά δοθησεις ευκαιρίας , ναι και για μας είναι ένας λόγος , προσωρινής απομάκρυνσης από πάνω ...
                                Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

Working...
                                X