Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2011 - 2012

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• παει καλα η ζηρεια και θα συνεχισει παιδια.ξερει καποιος αν στο κλημεντι εχει χιονισει?το σπιτι το πατιρκο μας ειναι στα 1005 υψομετρο απο τα ψηλοτερα του χωριου.

Σχολιασμός

• 08-02-12.jpg
      Ενώ η χιονόπτωση συνεχίζεται η αλεπού ξεθάρρεψε και πλησίασε πάλι στο σαλέ! Δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα την πιάσει η κάμερα και αυτήν και όχι μόνο τα βήματά της.
      Χρήστο, το Κλημέντι έχει στους 15 πόντους και χιονίζει.

Σχολιασμός

• Χαχα ! Όντως τα έβλεπα και εγώ αυτά τα πατημασιδια στην κάμερα !
        Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

• Σπύρο θα καταφέρουν να ανοίξουν τους δρόμους; Θα λειτουργήσει κανονικά το ΣΚ; Τι λένε οι πληροφορίες σου; Εσύ θα είσαι επάνω;
          Ιστοσελίδα χωριού
          Μάννα ορεινής Κορινθίας
          (Μάρκασι)
          Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
          E-mail: manna.markasi@gmail.com

Σχολιασμός

• φιλε ερμη εμαθα οτι το κλημεντι εχει χιονι δεν ξερω ποσο να συο πω την αληθεια μου πε ο παππους μου ομως οτι πλημμυρισε το ποταμι που περναει απο το καμπο και οτι εριξε παρα πολυ βροχη τη δευτερα .ευτυχως δεν εκανε μεγαλες ζημιες.παντως τωρα που πα καμπο εκει παιδια κανει τρελες αναστροφες τρελες ομως.

Σχολιασμός

• Οι δρόμοι θα είναι κανονικά ανοικτοί και αλατισμένοι αν και από το Σάββατο η μικρή άνοδος της θερμοκρασίας θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα. Ελπίζω να τα καταφέρω να είμαι πάνω το Σάββατο αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος.
              Χρήστο, στον κάμπο του Κλημεντίου πλημμύρισε το ποτάμι και έκανε ζημιές στις καλλιέργειες. Το ίδιο έγινε σε πολλά ποτάμια και χειμμάρους της Κορινθίας, καθώς έπεσαν +100μμ βροχής σε μεγάλες λεκάνες απορροής όπως του Σύθα.

Σχολιασμός

• 10-02-12.jpg
                Ολημερίς καθάριζαν, το βράδυ χιονιζόταν...
                (από παλιό
                τοπικό δημοτικό τραγούδι)

Σχολιασμός

• Μάλλον η πρόσβαση σήμερα στο ακ θα ειναι δύσκολη , ίσως και να μιλάμε για 60+ πόντους χιόνι ! Σπυρο τι λένε οι αναφορές; Πόσο εχει βάλει ;
                  Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

• Αποφεύγοντας τις συνήθεις υπερβολές. λέω ότι το φρέσκο χιόνι είναι περίπου 80εκ. Σκέψου ότι χιονίζει συνέχεια τις τελευταίες ημέρες αλλά ο δρόμος δεν κλείνει Έτσι και σήμερα θα είναι καθαρός μετά από 1-2 ωρες. Ήδη φαίνονται τα χνάρια του λαγού!

Σχολιασμός

• Αδέρφια καλησπέρα,

Μόλις βρήκα λίγο χρόνο να μπω και να γράψω. Σάββατο πολύ δύσκολη ημέρα με πολύ κακό καιρό, κρύο, χιονόνερο και ένα ρατρακ με κομμένη ερπύστρια, μια πίστα σχεδόν απάτητη και γενικά πολύ δύσκολες συνθήκες. Χιόνι βέβαια πολύ και βλέποντας το μια μόνο λέξη ερχόταν το μυαλό, "γιατί;".

Όμως την Κυριακή το θαύμα! Μετά από 9 ώρες ταλαιπωρία ο Λαγός και τα λαγουδάκια έκαναν το θαύμα τους με την ερπύστρια, το πάτημα που έκαναν ήταν απλά μαεστρικό, το χιόνι φρέσκο και άριστης ποιότητας και μια ηλιόλουστη μέρα να την πιεις στο ποτήρι! Μια μικρή γεύση:

DSCN3978.jpg DSCN3981.jpg DSCN3988.jpg DSCN3997.jpg DSCN3999.jpg

Σε επόμενο πόστ θα δώσω εικόνα από Μάννα Κορινθίας, ενώ τις επόμενες μέρες και ύστερα από το απαραίτητο μοντάζ θα δώσω και βίντεο κατάβασης από την πίστα αλλά και από το απάτητο στο πλάι αυτής!
                      Ιστοσελίδα χωριού
                      Μάννα ορεινής Κορινθίας
                      (Μάρκασι)

Σχολιασμός

• Σκεφτομαι το σαββατο να επισκευτω για πρωτη φορα την ζηρεια. Μπορει να με ενημερωσει καποιος ποσο εχει η καρτα τα ΣΚ και εαν υπαρχει καταστημα ενοικιασεων στο κεντρο η στον δρομο που οδηγει σε αυτο?

Σχολιασμός

• Μέσα στο ακ θα βρεις πράγματα για ενοικίαση νομίζω πλέον .
                          Στον δρόμο για το ακ δεν θα βρεις τίποτα σχετικά με εξοπλισμό .
                          Όσο αφορά την κάρτα ο Γεράσιμος η ο Σπύρος θα σε ενημερώσουν σύντομα για το κόστος της .

ΥΓ
                          Γερασιμε , καθηλωτικες οι φωτός !!
                          Το βουνό διανύει μια απο τις πιο χιονοφορες περιόδους του την τελευταία δεκαετία !
                          Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από alex_mar Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Σκεφτομαι το σαββατο να επισκευτω για πρωτη φορα την ζηρεια. Μπορει να με ενημερωσει καποιος ποσο εχει η καρτα τα ΣΚ και εαν υπαρχει καταστημα ενοικιασεων στο κεντρο η στον δρομο που οδηγει σε αυτο?
                            Αδερφέ θα βρείς τα πάντα να νοικιάσεις αλλά μόνο μέσα στο ΑΚ με κόστος 15€-20€ ανάλογα με το αν είναι ski ή snowboard. Η κάρτα για τον μπόμπο κοστίζει 5€ και για το συρόμενο πιατάκι των 700 μέτρων 10€. 30€ κάνουν τα snowmobil.

Ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις..
                            Last edited by gerrymon; 14-02-12, 14:46.
                            Ιστοσελίδα χωριού
                            Μάννα ορεινής Κορινθίας
                            (Μάρκασι)

Σχολιασμός

• Καλησπέρα σε όλους,

Χρωστάω ακόμα εικόνες από χωριό - διαδρομή προς ΑΚ:

DSCN3896.jpg DSCN3902.jpg DSCN3906.jpg DSCN3945.jpg DSCN4002.jpg

Τέλος δεν ξεχνάω τα βίντεο που έχω υποσχεθεί αλλά θέλω λίγο χρόνο για μοντάζ, μουσική επένδυση. Μέχρι τότε μπορείτε να δείτε μια παλιότερη "παραγωγή" μου...

Να είστε όλοι καλά, καλό απόγευμα και μην καθυστερείτε την "άνοδο" και επάνοδο στο βουνό όσο σας το επιτρέπουν υγεία και οικονομικά. Ας το κάνουμε τώρα, όσο ακόμα μπορούμε.

Φιλικά,

Γεράσιμος
                              Ιστοσελίδα χωριού
                              Μάννα ορεινής Κορινθίας
                              (Μάρκασι)

Σχολιασμός

• Μια χαρά μου φαίνεται πως ήταν το ΣΚ Γεράσιμε. Καλοτάξιδο το καινούργιο σανίδι!

Σχολιασμός

Working...
                                X