Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

To χιονοδρομικό στην Κρήτη

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• To χιονοδρομικό στην Κρήτη

Γνωρίζει το snowreport ή κάποιος φίλος εάν το
    χιονοδρομικό στο οροπέδιο της Νίδας στον Ψηλορείτη
    λειτουργεί το χειμώνα κανονικά;

<a href=http://www.crete.tournet.gr/Ski_Centre-si-273-el.jsp" target="_blank">http://www.crete.tournet.gr/Ski_Centre-si-273-el.jsp</a>"

Οταν εκανα αγροτικο στην Κρητη το 1999-2000 ειχα προσπαθησει να ανεβω στο εν λογω χιονοδρομικο".Ειχε παρα πολυ χιονι στον Ψηλορειτη και δεν ηταν καν ανοιχτος ο δρομος για να φτασεις ως εκει.Προκειται για ενα λιφτ το οποιο δεν λειτουργουσε.Οπως μου ειχαν πει τοτε οι ντοπιοι δεν δουλευε λογω της γνωστης διαμαχης στην περιοχη για τον "καποδιστρια".Απο τοτε δεν ξερω τι εγινε αλλα χωρις να θελω να σε απογοητευσω δεν νομιζω οτι εχει αλλαξει τιποτα.Τελικα εκεινη η χρονια ηταν η μονη που δεν εκανα σκι απο το 1982"

Σχολιασμός

Ένας γάλλος ερευνητής μελετούσε την περιοχή για ένα χρόνο και είχε καταλήξει στο οτι πρέπει η πίστα να γίνει στη βόρεια πλευρά.Τελικά η πίστα έγινε στη νότεια πλευρά που είχε πρόβλημα με το δρόμο. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μισοτελιωμένο σαλέ και ένα κατάστημα ενοικίασης εξοπλισμού που λειτουργεί τα Σαββατοκυριακα.
      @leo

Σχολιασμός

Έμαθα ότι η θέση του Χ/κ είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να γίνει!!!
        και δε λειτουργεί
        http://www.meteo.gr/stations/ptolemaida/
        http://www.meteo.gr/stations/vlasti

Σχολιασμός

Αχ αθάνατη ΕΛΛΑΔΑ
          Όλες οι μεγάλες αλήθειες ξεκίνησαν ως βλασφημίες...

Σχολιασμός

to xiondromiko kentro sti nida anakataskeyazetai kai se dio xronia tha einai etimo me dio lift!!!!!!
            @leo

Σχολιασμός

Leo εισαι σιγουρος? γιατι εγω ανεβηκα πριν καμια 20αρια μερες και δεν ειδα κατι διαφορατικο.. Ενα λιφτ σκουριασμενο και παρατημενο, ενα σαλε μισοτελειωμενο που εχει γινει χιμαδιο, και ενα μηχανημα(εκχιονισμου??) κλειδωμενο σε μια αποθηκη αλλα πληγωμενο απο τις σφαιρες των βοσκων..
              Για πες πληροφοριες..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kasiotis
                Leo εισαι σιγουρος? γιατι εγω ανεβηκα πριν καμια 20αρια μερες και δεν ειδα κατι διαφορατικο.. Ενα λιφτ σκουριασμενο και παρατημενο, ενα σαλε μισοτελειωμενο που εχει γινει χιμαδιο, και ενα μηχανημα(εκχιονισμου??) κλειδωμενο σε μια αποθηκη αλλα πληγωμενο απο τις σφαιρες των βοσκων..Για πες πληροφοριες..
                εισαι οντως Κασιωτης απο τη Κασο?

Σχολιασμός

Οχι χανιωτης ειμαι... Το nick βγηκε απο το επιθετο... Κανα νεο για το χιονοδρομικο?

Σχολιασμός

stin periferia epese ayti i skepsi kai an perasei tha litiurgisi me ta xaraktiristika pou sas ipa se dio xronia. elpizo na perasei to sxedio tous giati enas toso megalos oreinis ogkos menei anekmetaleutos me sinepia stin kriti na min kanoume ski.
                    @leo

Σχολιασμός

http://www.crete.tournet.gr/Ski_Centre-si-273-el.jsp .................................................. .................................................. .....
                      episkephthite auto to site kai mathete perissotera.prepei na kserete pos o psiloritis asprizei noris kai xeasprizei mexri kai arxes maiou kai file kassioti pano ap' ta 1850 idi exi xioni
                      @leo

Σχολιασμός

Φιλε Leo μακαρι να γινουν τα πραγματα οπως τα λες, και να καατφερουμε καποια στιγμη να εχουμε ενα χιονοδρομικο στο νησι..
                        Αλλα επειδη δεν ξερω πολυ καλα την περιοχη το χιονοδρομικο στο λινκ που μου εδωσες ειναι το ιδιο με αυτο στη δικια μου φωτογραφια?

Εδω φαινεται η πλαγια..
                        [i]
                        Edited by: kasiotis "
                        \

Σχολιασμός

Εδω ειναι το κτιριο..[i]"
                          \

Σχολιασμός

FILE KASSIOTI XEREIS AN PERSI TO MOUNTAIN CLUB ESTISE KATASTIMA ENIKIASIS EXOPLISMOU;
                            @leo

Σχολιασμός

Οχι δεν ξερω.. Εγω χανια μενω.. Στον ψηλορειτη εχω παει 2 φορες μια πριν 5-6 χρονια χριστουγεννα που ειχε χιονισει μεσ στα ανωγεια, αλλα τοτε δεν ψαχνομουνα με το χιονοδρομικο.. και μια πριν κανα μηνα που δεν πηρε το ματι μου κανενα μαγαζι να νοικιαζει εξοπλισμο.. Παντως αν μαθεις κατι για ενοικιαση πες το.. Θα εχει πλακα να κατεβεις την πλαγια αλλα μετα θα πρεπει ανεβαινεις με τα ποδια[i].. Αντε να δουμε ποτε θα χιονισει...
                              "

Σχολιασμός

Working...
                              X