Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

X.k. Σμόλικα

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• X.k. Σμόλικα

Δεδομένου των τεράστιων ποσοτήτων χιονιού που δέχεται ο Σμόλικας, του υψομέτρου του, αλλά και από άποψη μορφολογίας -που έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά καλή ειδικά στη βόρεια πλευρά του- και σε συνδυασμό με την τοποθεσία της Σαμαρίνας αλλά και το υψόμετρό της, δεν θα ήταν καλή περίπτωση για ένα ΜΕΓΑΛΟ χιονοδρομικό κέντρο και για πρώτη φορά στην Ελλάδα με σύνδεση με ένα χωριό??? Θυμάμαι πως όσες φορές έχω επισκεφθεί το βουνό με έκανε να οραματίζομαι κάτι τέτοιο...

Υ.Γ: Μπορεί να σας φαίνεται αστείο το θέμα αλλά απλά αναζητώ απόψεις γιατί πουθενά δεν βρήκα θέμα συζήτησης ούτε καν σαν ιδέα ενός μικρού χ.κ. εκεί. Είναι ακατάλληλο για χιονοδρομία, ή υπάρχουν περιβαλλοντικά θέματα και κλασσικά δεν έχει ασχοληθεί κανείς? Και ξέρετε γιατί ψάχνομαι? Γιατί έχω βαρεθεί να πηγαίνω για σκι στο εξωτερικό... Θέλω ένα καλό και μεγάλο χ.κ. στην χώρα μου και να μην ξαναασχοληθώ με το εξωτερικό!!! Όχι 20 μικρά... Ένα αλλά μεγάλο!

Τι καλύτερο από πεδία σκι στα 1450μ-2500μ. περίπου...

Όνειρα...

Καλά ότι είναι όνειρο θερινής νυκτός αυτό είναι σίγουρο αλλά ωραίο δεν είναι!!! δηλαδή ας κλείσουν επιτέλους χιονοδρομικά που δεν δέχονται ποσότητες (έχουμε 15 χιονοδρομικά στην Ελλάδα) και ας δημιουργηθούν 3 καλά μεγάλα με σύγχρονες εγκαταστάσεις κλπ κλπ
    http://beliaswines.gr/

Σχολιασμός

Εγώ να δεις πόσες φορές το έχω οραματιστεί! Έχοντας και παραστάσεις εξωτερικού επιδεινώνεται η κατάσταση! Με τα μυαλά που φοράμε όμως στην Ελλάδα ούτε σε 200 χρόνια δεν θα γίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως εγώ έχω βρει και τον χώρο της αφετηρίας της καπμπίνας στην Σαμαρίνα (χθεσινή φωτο). Ακριβώς δίπλα στο σπίτι μου

Σχολιασμός

Κοιταξτε εδω πλαγια για πιστες που οδηγουν στο χωριο και ski in-ski out ξενοδοχεια ... Αρα δεν ειμαι ο μοναδικος ονειροπολος για Σμολικα ετσι; Λοιπον πρεπει να βρουμε φωτογ.υλικο απο το βουνο και να αναπτυξουμε τις ιδεες αρχιξα τουλαχιστον Ααααχ γιατι να μην εχουμε μερικα εκατομμυρια €€€ στην ακρη... Τοπ προορισμος θα γινοταν παγκοσμιως...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowpar Εμφάνιση μηνυμάτων
          Δεδομένου των τεράστιων ποσοτήτων χιονιού που δέχεται ο Σμόλικας, του υψομέτρου του, αλλά και από άποψη μορφολογίας -που έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά καλή ειδικά στη βόρεια πλευρά του- και σε συνδυασμό με την τοποθεσία της Σαμαρίνας αλλά και το υψόμετρό της, δεν θα ήταν καλή περίπτωση για ένα ΜΕΓΑΛΟ χιονοδρομικό κέντρο και για πρώτη φορά στην Ελλάδα με σύνδεση με ένα χωριό??? Θυμάμαι πως όσες φορές έχω επισκεφθεί το βουνό με έκανε να οραματίζομαι κάτι τέτοιο...

Όνειρα...
          Ωραια σκεψη.Μονο που ηδη υπαρχει στη Ελλαδα ενα χωριο που ειναι ενωμενο με το ομωνυμο χκ και λεγεται Σελι

Σχολιασμός

όχι ρε snowman και ενωμένο το Σέλι με το ΧΚ... 20 λέπτά που λέει ο λόγος με τ αμάξι κάνεις!
            Κοντύτερα σε λίφτ είναι μόνο το Πισοδέρι ούτε 100μ από ξενώνες δεν είναι το πίσω καρεκλάκι. το μόνο ski in - out που πάς αλήθεια με τα πόδια.

να η αρχή Πισοδερίου και τελειώνει... εεεε εκεί στο Πισοδέρι
            http://img40.imageshack.us/img40/1953/img0527ci.jpg

εδώ φωτό από τελικό απότομο Πισοδερίου
            http://img687.imageshack.us/img687/9021/net3606.jpg

εδώ 100μ δεξιά είναι 2 ξενώνες και τα πρώτα σπιτια του χωριού
            http://i291.photobucket.com/albums/l...t/DSC_0023.jpg

αλλα τεσπα, άλλο λένε τα παιδιά.
            Μάγκες, πάρτε ορειβατικά πέδιλα και διοργανώνετε οφφ διαδρομές μέσα από το χωριό και αφήστε τα όνειρα!
            wake up

αυτό θέλει ο κόσμος, τα ΧΚ τα μπούχτησε ρεεεειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
            www.xsports.gr - Δημήτρης

Σχολιασμός

ΡΕ παιδια πλακα κανετε ..το παρκινγκ στην βαση του χκ ειναι σε ευθεια γραμμη 300 μετρα απο τα τελευταια σπιτια του χωριου ...5 λεπτα με τα ποδια,Και γιατι ξεχωριζεται το χκ απο το χωριο...ολα τα καφε-μαγαζια -ξενωνες(χρυσο ελαφι)-καταφυγια-εστιατορια στο χκ. ειναι προεκταση του ομωνυμου χωριου οπως αυτο περιγραφεται στα διοικητικα του ορια .Το χωριο αρχιζει στην ειοδο με το παρκινγκ στα 1400 και τελειωνει στα κτιρια του χκ στα 1540 και στο χρυσο ελαφι ,ολα αυτα ειναι ενα με το χωριο.Το χκ εκχιονιζει το χωριο .Στο πισοδερι η βαση τουχκ απεχει 6 χιλιομετρα απο το χωριο.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowman36 Εμφάνιση μηνυμάτων
                ΡΕ παιδια πλακα κανετε ..το παρκινγκ στην βαση του χκ ειναι σε ευθεια γραμμη 300 μετρα απο τα τελευταια σπιτια του χωριου ...5 λεπτα με τα ποδια,Και γιατι ξεχωριζεται το χκ απο το χωριο...ολα τα καφε-μαγαζια -ξενωνες(χρυσο ελαφι)-καταφυγια-εστιατορια στο χκ. ειναι προεκταση του ομωνυμου χωριου οπως αυτο περιγραφεται στα διοικητικα του ορια .Το χωριο αρχιζει στην ειοδο με το παρκινγκ στα 1400 και τελειωνει στα κτιρια του χκ στα 1540 και στο χρυσο ελαφι ,ολα αυτα ειναι ενα με το χωριο.Το χκ εκχιονιζει το χωριο .Στο πισοδερι η βαση τουχκ απεχει 6 χιλιομετρα απο το χωριο.
                άλλο θέμα συζητάνε τα παιδιά, αλλά δεν έχεις πάει Πισοδέρι μ φαίνεται... τι σχέση έχει το πάρκινγκ του ΧΚ? εκεί είναι ο παλιός διθέσιος
                Στο χωριό καταλήγει ο κανούργιος διθέσιος.

οπότε σου ξαναλέω. Δές και τη φωτό παρακάτω. Ειναι το μόνο (ευτυχώς η ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!) καθαρά ski in - ski out ΧΚ, σε χωριό. Πάς στον ξενώνα ή στο σπίτι σου, και δεν ξαναβγάζεις αμάξι αμα θές.

Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις πάει Πισοδέρι (ποσο μάλον να έχεις κάνει σκι εκεί).
                http://www.cityoflorina.gr/files/151...a/pisoderi.jpg
                δες στην φωτό από την πάνω μεριά του χωριού... είναι 200μ τα λίφτ. κάτω από το δρόμο είναι το άλλο μισό χωριό. Ακριβώς 100μ είναι τα τελευταία σπίτια, ξενώνες όπως ο Μοδέστειος κλπ.
                θέλεις φωτό από τις αυλές των σπιτών; χαχαχχαχαχαχαχα

υ.γ. παιδια σόρρυ για τα οφφ τόπικ ΟΚ?
                Last edited by airboarder; 29-12-11, 10:42.
                www.xsports.gr - Δημήτρης

Σχολιασμός

Ok λοιπόν αγαπητοί μου φίλοι, ωραία όλα αυτά για το πόσα μέτρα απέχουν τα πρώτα σπίτια από τις καρέκλες των χ.κ. αλλά για ποιο Σέλι και ποιο Πισοδέρι μιλάμε? Αυτό που γράφω και στην αρχή είναι το όραμα ενός ΜΕΓΑΛΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ... Ένα χ.κ. με 60-70 χμ. πίστες και άνω, το οποίο να είναι ανταγωνήσιμο στα Βαλκάνια και όχι μόνο. Αυτά που έχουμε δεν είναι ανταγωνήσιμα ούτε στο ελάχιστο εννοείται. Είναι μόνο για εκδρομές σ/κ. Τέλοσπάντων ας μην το αναλύσουμε άλλο..

Τέτοια λοιπόν χ.κ. εκ φύσεως δεν μπορούν να γίνουν σε βουνά με υψόμετρο έως 1900μ.(στο γεωγραφικό πλάτος της Ελλάδας εννοείται), γι'αυτό και έβαλα τον Σμόλικα ως πιθανό μέρος διότι έχει έναν αέρα των 2637μ. η κορυφή, έχει όγκο, έχει χωριά σε μεγάλα υψόμετρα κ.τ.λ... Για να το καλοσκεφτούμε έτσι για πλάκα έστω... Και φυσικά δεν εννοώ να κατεκρεουργηθεί το βουνό για ένα μικρό χ.κ. ή για μια πλαγιά καλή ώρα σαν πολλά από τα ελληνικά ''χ.κ''. Σε καμία περίπτωση. Αν είναι να γίνει ας γίνει κάτι καλό επιτέλους! Φωτό από το βουνό θέλουμε, πού έιναι ο Θεοδόσης??

Σχολιασμός

ο Σμολικας είναι "χιονοδρομισιμος";;;
                    έχω ακούσει ότι είναι πολυ άγριο το βουνό με χαράδρες κτλ και είναι δύσκολο τέτοιο έργο

Σχολιασμός

Η νότια πλευρά του είναι άγρια. Η βόρεια και ανατολική είναι πιο ομαλές θυμάμαι...

Σχολιασμός

Σχολιασμός

ετοιμη και η λιμνη για τα κανονια ΧΑΧΑΧΑΧΑ ονειρα θερινης νυκτος

Σχολιασμός

Σχολιασμός

τι να σκέφτεται στην κορυφή του Σμόλικα.....

Σχολιασμός

Working...
                              X