Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Χ/Κ Γράμμου

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• serzioptol
    started a topic Χ/Κ Γράμμου

Χ/Κ Γράμμου

Τι γίνεται ρε παιδιά με το θέμα του Χ/Κ στο Γράμμο?
    Έχουμε καμιά εξέλιξη? γνωρίζει κάποιος?
    Η ομάδα του snowreport έχει κάποια ενημέρωση?
    γνωρίζω ότι έχει γίνει ασφαλτόστρωση ως τον οικισμό Πεύκο μετά το Νεστόριο 16χλμ, απο εκεί και μετά χοματόδρομος μέχρι το χωριό Γράμμος, στα 1550μ, και απο εκεί τα ίδια μέχρι μέχρι πάνω, έχουν τραβήξει και ρεύμα, όλα αυτά απο το 2003 αν δεν κάνω λάθος, ακουστηκε μετά ότι λόγω ναρκών και λοιπά κολλήσανε, την εργολαβία μάλιστα την ανέλαβε γερμανική εταιρία.
    Κάτι νεότερο κανείς?

• kastoriamafia
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer
    απο την καστορια ομως βλεπεις την κορυφη του βουνου? Εστω οτι κανεις ΖΟΟΜ ΙΝ τερμα, και παλι θα φαινεται το χιονι καθαρα πανω στις κορυφες?
    ναι φαινεται ολο το βουνο.τωρα ο μητσος δεν ξερω τι λεει το βουνο ποθ πηγα εγΩ χιονι εχει..

Leave a comment:

• kastoriamafia
    replied
    και εγω δεν το ειδα απο μακρυα διπλα του ημουν.και δεν ειναι μονο οτι εχει χιονι αλλα εχει και απο σχετικα χαμηλα...

Leave a comment:

• kastoriamafia
    replied
    σε φερνω χθεσινη φωτο μιτσο που το βουνο ειναι κατασπρο.....

Leave a comment:

• mitsarantoltso
    replied
    Pleon den fainetai xioni apo thn pleura pou vlepw to vouno
    Den einai 3500m o Grammos na krathsei
    Ligh zesth kanei kai ante geia
    To eida twra to apogeuma to vouno pou phga gia mpala kai den exei tpt

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    απο την καστορια ομως βλεπεις την κορυφη του βουνου? Εστω οτι κανεις ΖΟΟΜ ΙΝ τερμα, και παλι θα φαινεται το χιονι καθαρα πανω στις κορυφες?

Leave a comment:

• kastoriamafia
    replied
    φαινεται ο γραμμος αμα αναιβεις στο ψηλοτερο μερος της πολης.εγω εχω φοτο προσφατη γτ συχνα βλεπω τον γραμμο.απλως δν τν αναιβαζω γτ δν εχω χρονο με τις εξετασεις αλλα και την παιρνει την φωτογραφικη μηχανη ο πατερας μου γτ κανει εξορμησεις σε διαφορα βουνα και θελει να βγαζει φωτογραφιες..αλλα στο λεω ηλικρινα εχει ακομα ααρκετο χιονι πανω..Edited by: kastoriamafia

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    καμια φωτογραφια? προσφατη?? Απο Καστορια δε φαινεται το βουνο αλλα απο τη Γραμμουστα τα βλεπεις ολα σχεδον. Εγω εχω παει στη Γραμμουστα. Εσεις που μενετε στην Καστορια, μια φορα το μηνα τουλαχιστον επρεπε να πηγαινετε

Leave a comment:

• kastoriamafia
    replied
    κραταει γερα ο γραμμος.τπτ δν εχει καταλαβει.απο χαμηλο σχετικα υψομετρο ειναι κατασπρος!

Leave a comment:

• kastoriamafia
    replied
    ο γραμμος δεν εχει νιωσει τπτ.μια χαρα ειναι με το πολυ χιονι του!

Leave a comment:

• harder
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από grammos
    μαλλον φιλε harder δεν γνωριζεις οτι στον γραμμο υπαρχουν 2 γνωστες αλπικες λιμνες (μουτσαλια-αρρενες,γκιστοβα-κοντα στην κορυφη σακουλι ειναι η ψηλοτερη λιμνη στην ελλαδα) αυτο για το θεμα με τα αξιοθεατα ,απο το χωριο πευκο μεχρι το νεστοριο διαδρομη για ραφτινγκ(15 χλμ επιπεδου* 3).αρκετοι συλλογοι ορειβατικοι επισκεπτονται τα* βουνα του γραμμου (κυριως ανοιξη και φθινοπωρο)περιοχη με πολύ όμορφα δάση (δασος της μπαρουγκα αναγνωρισμενο ως μνημειο της φυσης ) , και ατέλειωτους δασικούς δρόμους για mountain-bike.συμφωνω μονο οτι δεν ειναι κοντα στα μεγαλα αστικα κεντρα
    Φίλε έχω ανέβει 2 φορές κορυφή Γράμμο και 1 Αρρένες... Ο Γράμμος τα έχει όλα αυτά που λες αλλά δεν είναι βουνό αξιοποιήσιμο ..είνι δύσκολη περιοχή...σε αντίθεση με τα Πιέρια που είναι πιο φιλικό βουνό. Και φυσικά το μεγαλήτερο μειονέκτιμα είναι η απόσταση από αστικά κέντρα .

Leave a comment:

• kastor
    replied
    Geokasto kalimera, se eida to proi alla argiasa na se katalaw ai den se xeretisa sorry, ( olo me formes tou ski sinantiomaste aloste[i])

Sorry alla den exw parakolouthisi to thema pou exete edw. Exw apires photos pantos apo grammo. tha diavasw kai an exw na pw kapoia gnvmi na sumvalw exei kalos alios tha postarw tis photos .

Kalimera"

Leave a comment:

• grammos
    replied
    μαλλον φιλε harder δεν γνωριζεις οτι στον γραμμο υπαρχουν 2 γνωστες αλπικες λιμνες (μουτσαλια-αρρενες,γκιστοβα-κοντα στην κορυφη σακουλι ειναι η ψηλοτερη λιμνη στην ελλαδα) αυτο για το θεμα με τα αξιοθεατα ,απο το χωριο πευκο μεχρι το νεστοριο διαδρομη για ραφτινγκ(15 χλμ επιπεδου 3).
    αρκετοι συλλογοι ορειβατικοι επισκεπτονται τα βουνα του γραμμου (κυριως ανοιξη και φθινοπωρο)
    περιοχη με πολύ όμορφα δάση (δασος της μπαρουγκα αναγνωρισμενο ως μνημειο της φυσης ) , και ατέλειωτους δασικούς δρόμους για mountain-bike.
    συμφωνω μονο οτι δεν ειναι κοντα στα μεγαλα αστικα κεντρα

Leave a comment:

• harder
    replied
    <a href=http://img17.imageshack.us/my.php?image=resizeofdsc02207.jpg" target="_blank"></a> Ορίστε και μία φώτο από τον Οκτώβρη του 2007 ...διακρίνεται η ψηλότερη κορυφή και όλόκρηρη η περιοχή των ψηλών κορυφών.. Γενικά το βουνό είναι πολύ γυμνό ...έχει δάση κάτω από τα 1500μ. Εχει τεράστιε χορτολιβαδικές εκτάσεις ...σχεδόν έτοιμες πίστες ..γνώμη μου είναι πως δε πρέπει να γίνει χ.κ στη περιοχή ...άλλο ένα Καιμακ θα δημιουργηθεί ...το οποίο θα χει και λιγότερες δυνατότητες ..καθώς δεν είναι προσβάσιμο βουνό..."

Leave a comment:

• harder
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
    Καλα αν οι Αυστριακοι που θελουν να κανουν ΧΚ στο Βελβεντο που νομιζω οτι ακυρωθηκε (εφοσον καταλαβαν την ηλιθιοτητα να κανουν στα Πιερια ΧΚ αφου δεν χιονιζει ποτε) στον Γραμμο θα γινει χαμος!Πολυ δυνατο βουνο!

Αλλα δεν θα επρεπε να σκεφτουμε και λιγακι τη φυση και το βουνο....????
    Eίναι τελείως λάθος λογική αυτή ...Η επένδυση όπου σκόπευαν να κάνουν στα Πιέρια αφορούσε μια ολοκληρωμένη πρόταση ανάπτυξης ορεινού τουρισμού που θα βασίζονταν σ ε δραστηριότητες όλο το χρόνο και όχι μόνο σκι... Για όσους δε ξέρουν το Βελβεντό είναι ο παράδεισος των σπορ στη φύση ..έχει 3 πολύ όμορφα φαράγγια για διαδρομές canyoning έχει τον Αλιάκμωνα για ράφτινγκ ..πολύ όμορφα δάση , και ατέλειωτους δασικούς δρόμους για mountain-bike...κτλ. κτλ. Το βασικότερο είναι δίπλα στη Θεσσαλονίκη κι άλλα μεγάλα αστικά κέντρα ..Κατερίνη , Λάρισσα , Βέροια , Κοζάνη ...έχου επάρκεια χιονιού οι βόρειες πλαγι΄ς...Η διμιουργία χ/κ στο Γράμμο είναι τουλάχιστον άστοχη...Οταν υπάρχει η βασιλίτσα και το Πισοδέρι τόσο κοντά ..είναι γυμνό βουνό και πέρα από χειμερινές δραστηριότητες δε προσφέρεται για διαμονή - δραστηριότητες Καλοκαιρινούς μήνες...Είναι πολύ μακρυά από αστικά κέντρα.. κτλ. κτλ.

Leave a comment:

Working...
X