Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Πάμε σαν άλλοτε

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πάμε σαν άλλοτε

Γειά χαρά σε όλους.

Έχω αδικαιολόγητα πολύ καιρό να γράψω λόγω ενός σωρού υποχρεώσεων που ήλθαν στο προσκήνιο και συμπίεσαν την -παραδοσιακά μεγάλη- ενασχόληση με το θέμα μας.
    Μετά από δύο "ως μη γενόμενες" σεζόν όμως, που είτε λόγω συγκυριών είτε χιονοπενίας, κατέληξα να έχω ανέβει στο βουνό το ανήκουστο άθροισμα της μίας (1) φοράς, η έλλειψη έχει γίνει αφόρητη.

Ναι μεν τα μπάτζετ όσο συνεχίζουν να ψαλιδίζονται δεν καθιστούν εύκολη την υλοποίηση τσαρλατανίστικων επισκέψεων (θυμάμαι περιπτώσεις που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα ήταν *μπάχαλο ο καιρός και παρόλα αυτά ανέβαινα), αλλά είτε μέσω πιο γεμάτων αυτοκινήτων είτε snowbus είτε καθημερινών, σκοπεύω εφέτο (sic) να διεκδικήσω ξανά το χώρο και τη θέση που οφείλω στο άθλημα που με συναρπάζει περισσότερο απ' όλα.

Στο θέμα των hardgoods, παρόλο που κάποια νέα μοντέλα φαντάζουν πολύ δελεαστικά, αναλογίζομαι πως αφενός ευτυχώς προλάβαμε να τα πάρουμε όταν υπήρχε δυνατότητα και αν μη τι άλλο είμαστε καλυμμένοι, αφετέρου πως καλύτερα να διατεθούν τα όποια διαθέσιμα χρήματα σε ανόδους στο βουνό παρά στην αγορά μιας νέας σανίδας που φυσικά θα είναι ευπρόσδεκτη στο σαλόνι αλλά ουσιαστικά θα αποτελεί "δώρον άδωρο" αν τελικά δε βοσκήσει σε φρεσκοχιονισμένα λιβάδια.

Οι ταινίες με έχουν πλήξει λίγο. Εμφανίζουν εδώ και αρκετές σεζόν ένα δημιουργικό τέλμα. Μπουχτίσαμε με rails και urban features και ξύλο σε μπετά. Την νέα ταινία του Rice δεν την είδα αλλά από το trailer έλαβα μια μάλλον επιτηδευμένη προσέγγιση και δηθενιά. Θα την δώ όμως για να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Τα τρέιλερ των υπολοίπων (Absinthe συμπεριλαμβανομένης) μου έκαναν μουσακάς με συνοδευτικό κουνουπίδι. Οχι πως είναι άσχημα αλλά δεν τρελαίνεσαι σε καμία περίπτωση.

Με πολλά παιδιά του forum που είχαμε μια ωραία παρέα έχω χαθεί και δεν έχω νέα τους πέραν 2-3 που στέλνουμε κανα νέο τηλεφωνικά που και πού. Όσοι τσόγλανοι διαβάζετε στείλτε κανα στίγμα.

Αυτά τα ολίγα για εισαγωγή, γράφτε τίποτα σκέψεις, πλάνα, θύμησες, ότι έχετε ευχαρίστηση να ζεσταθεί η κουβέντα.
    The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...
    http://www.hiddencellar.eu

Βρε καλώς τον, κοίτα μην σου γίνει συνήθεια η απουσία από τα βουνά.
    Και γω μια απ'ο τα ίδια 4 σεζόν Χ1 φορά, φέτος θα προσπαθήσω για κάτι παραπάνω, κοιτά να κανονίσουμε καμία εξόρμηση.

Σχολιασμός

Πολύ ευχάριστη έκπληξη Νίκο , καλώς μας γύρισες πίσω!!
      Από την δική μου πλευρά ,η απίστευτη αύξηση των φορολογικών μου υποχρεώσεων λόγω της ανικανότητας των ανύπαρκτων που μας κυβερνούν τα τελευταία χρόνια αλλά και των υαινών γραφεικρατών της ΕΕ ( κατ' ευφημισμό το ενωμένη ,Γερμανική την λέω εγώ)-παραδειγματικά να πω ότι πληρώνω σε φόρους 350% πάνω σε σχέση με το 2009-αλλά και παράλληλα η εξέλιξη του γιου μου σε επίπεδο πρωταθλητισμού στο σκί που απαιτεί σημαντική χρηματοδότηση , με άφησαν και εμένα εκτός πέρσι και πρόπερσι από το βουνό.Ειδικά πέρσι ανέβηκα μόλις 1 φορά και δεν κούμπωσα καν δέστρα...
      Από κει και ύστερα για εξοπλισμό ,παραμένει ως έχει , θα ήθελα να πάρω μόνο δέστρες φέτος ,αυτές που έχω πάλιωσαν και δεν τις έχω και πολύ εμπιστοσύνη.
      Ελπίζω να μπορέσουμε να μαζευτούμε φέτος ,θα ήταν πολύ ωραίο να θυμηθούμε τα παλιά!

Σχολιασμός

Γεια χαρά σε όλους!
        Εγώ φέτος με αφορμή την εγγραφή της κόρης μου σε ακαδημία χιονοδρομίας σκοπεύω
        - καλά να μαστε και χιονιού επιτρέποντος - να τις 30αρίσω τις χιονοδρομικές μέρες σαν τον παλιό καλό καιρό.
        10 θα ανέβω συνοδία με τον σύλλογο για την μικρή και προγραμματίζω και μια μέρα κάθε βδομάδα μεσοβδόμαδα με skibus ή carpooling.
        Φορολογία φούλ , δουλειά πεσμένη... γεικά όπως τα λέει ο js.
        Αλλά δεν πάει άλλο φίλε.. πρέπει να κάνουμε αυτό που μας αρέσει και να βρούμε τρόπο.
        Ταινιάκια φουλ αυτό τον καιρό και προσμονή! Ειδικά παλιά αγαπημένα τα βλέπω μια φορά την εβδομάδα στάνταρ.
        Αν είναι πόρωση..τι να κάνω?
        "Days of my youth" και "The edge of never" έχουν την τιμητική τους.

"We have to take the best of the mountains and of our life " Anselme Baud

Ελπίζω να τα πούμε κι απο κοντά σαν άλλοτε

Σχολιασμός

Kώστα σε ποια ακαδημία χιονοδρομίας πήγες την μικρή?

Σχολιασμός

Eos Αχαρνών Χρήστο

Σχολιασμός

Βρε, βρε, σαν τα χιόνια...ξέρω δεν εχουν πέσει ακόμα (εκεί) αλλα εδώ που είμαι το είδα το τιμημένο την περασμένη βδομάδα. Καλωσήρθες Νίκο καλησπέρα στους παλιούς και στους νέους ελπίζω να είστε καλά.
              Εγώ δεν θα βγάλω παράπονο και γκρίνια για το γίγνεσθαι στο ελλαδιστάν γιατί δεν άντεξα άλλο. Πήρα μια ωραία πετρούλα, την έβαψα μαύρη, και καθώς ανέβαινα τα σκαλιά του αεροπλάνου την έριξα πίσω μου.
              Τα φιλία μου απο Poland.

Υ.γ. Χλώμό να τσουλήσουμε παρεού φέτος, ευελπιστώ να γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον.(εκτός αν ανεβεί κανείς για σκι/σανίδι στην κεντρική Ευρώπη.
              Υ.γ2 Κουράγιο σε όλους.

Τα φιλιά μου.

Σχολιασμός

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kazaboubou Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Βρε, βρε, σαν τα χιόνια...ξέρω δεν εχουν πέσει ακόμα (εκεί) αλλα εδώ που είμαι το είδα το τιμημένο την περασμένη βδομάδα. Καλωσήρθες Νίκο καλησπέρα στους παλιούς και στους νέους ελπίζω να είστε καλά.
                  Εγώ δεν θα βγάλω παράπονο και γκρίνια για το γίγνεσθαι στο ελλαδιστάν γιατί δεν άντεξα άλλο. Πήρα μια ωραία πετρούλα, την έβαψα μαύρη, και καθώς ανέβαινα τα σκαλιά του αεροπλάνου την έριξα πίσω μου.
                  Τα φιλία μου απο Poland.

Υ.γ. Χλώμό να τσουλήσουμε παρεού φέτος, ευελπιστώ να γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον.(εκτός αν ανεβεί κανείς για σκι/σανίδι στην κεντρική Ευρώπη.
                  Υ.γ2 Κουράγιο σε όλους.

Τα φιλιά μου.
                  Για να δούμε από πρώτο χέρι πως είναι να ζεις καθημερινά σε πολύ -μα πολύ -κρύο!
                  (βλέπω αυτές οι πετρούλες ,οι μαύρες ,να γίνονται όλο και περισσότερες...)

Κώστα πολύ καλά κάνεις με την κόρη σου!Έτσι ξεκίνησα και εγώ με τα παιδιά μου και ο γιος μου τελικά μου χάρισε μερικές από τις καλύτερες στιγμές μου στο βουνό!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από royale Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Γειά χαρά σε όλους.

Έχω αδικαιολόγητα πολύ καιρό να γράψω λόγω ενός σωρού υποχρεώσεων που ήλθαν στο προσκήνιο και συμπίεσαν την -παραδοσιακά μεγάλη- ενασχόληση με το θέμα μας.
                    Μετά από δύο "ως μη γενόμενες" σεζόν όμως, που είτε λόγω συγκυριών είτε χιονοπενίας, κατέληξα να έχω ανέβει στο βουνό το ανήκουστο άθροισμα της μίας (1) φοράς, η έλλειψη έχει γίνει αφόρητη.

Ναι μεν τα μπάτζετ όσο συνεχίζουν να ψαλιδίζονται δεν καθιστούν εύκολη την υλοποίηση τσαρλατανίστικων επισκέψεων (θυμάμαι περιπτώσεις που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα ήταν *μπάχαλο ο καιρός και παρόλα αυτά ανέβαινα), αλλά είτε μέσω πιο γεμάτων αυτοκινήτων είτε snowbus είτε καθημερινών, σκοπεύω εφέτο (sic) να διεκδικήσω ξανά το χώρο και τη θέση που οφείλω στο άθλημα που με συναρπάζει περισσότερο απ' όλα.

Στο θέμα των hardgoods, παρόλο που κάποια νέα μοντέλα φαντάζουν πολύ δελεαστικά, αναλογίζομαι πως αφενός ευτυχώς προλάβαμε να τα πάρουμε όταν υπήρχε δυνατότητα και αν μη τι άλλο είμαστε καλυμμένοι, αφετέρου πως καλύτερα να διατεθούν τα όποια διαθέσιμα χρήματα σε ανόδους στο βουνό παρά στην αγορά μιας νέας σανίδας που φυσικά θα είναι ευπρόσδεκτη στο σαλόνι αλλά ουσιαστικά θα αποτελεί "δώρον άδωρο" αν τελικά δε βοσκήσει σε φρεσκοχιονισμένα λιβάδια.

Οι ταινίες με έχουν πλήξει λίγο. Εμφανίζουν εδώ και αρκετές σεζόν ένα δημιουργικό τέλμα. Μπουχτίσαμε με rails και urban features και ξύλο σε μπετά. Την νέα ταινία του Rice δεν την είδα αλλά από το trailer έλαβα μια μάλλον επιτηδευμένη προσέγγιση και δηθενιά. Θα την δώ όμως για να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Τα τρέιλερ των υπολοίπων (Absinthe συμπεριλαμβανομένης) μου έκαναν μουσακάς με συνοδευτικό κουνουπίδι. Οχι πως είναι άσχημα αλλά δεν τρελαίνεσαι σε καμία περίπτωση.

Με πολλά παιδιά του forum που είχαμε μια ωραία παρέα έχω χαθεί και δεν έχω νέα τους πέραν 2-3 που στέλνουμε κανα νέο τηλεφωνικά που και πού. Όσοι τσόγλανοι διαβάζετε στείλτε κανα στίγμα.

Αυτά τα ολίγα για εισαγωγή, γράφτε τίποτα σκέψεις, πλάνα, θύμησες, ότι έχετε ευχαρίστηση να ζεσταθεί η κουβέντα.
                    Καλημερα και καλη Κυριακη και απο εμενα.Εν αναμονη του πολυποθητου χιονιου,να πω και εγω οτι χαιρομαι που ξαναδιαβαζω ποστς απο φιλους
                    εδω.Οντως οι καταστασεις σε προσωπικο αλλα και γενικοτερο επιπεδο μας εχουν αλλαξει κατα πολυ ολους μας.Οπως εχουν αλλαξει και οι συνθηκες.
                    Αυτο που δεν αλλαζει ειναι η αγαπη για την χιονοδρομια και το βουνο.Οποτε εαν υπαρχει η διαθεση,η οικονομικη ευχερεια αλλα και ο χρονος,μπορουμε με οικονομικα μεσα να βρισκομαστε.Οικονομικη σωτηρια για την χιονοδρομια (και κυριως για την ανοδο στο βουνο) ειναι το carpooling και τα ski-buses (με τα αναλογα πακετα διαδρομης-καρτας λιφτ).Το πιο απλο για την παρεα ειναι το εξης.Μηνυματακι "παιδια εγω αυριο ανεβαινω,οποιος θελει τα λεμε ή στο bus ή στο βουνο κλπ".Καλη σεζον και ελπιζω να ειδωθουμε.Φιλια

Σχολιασμός

Καλησπέρα στα αλάνια και από εμένα.Όπως όλοι σας έτσι και εγώ πέρυσι ειδικά ήταν η πρώτη σεζόν από το 2004 που τσουλάω που δεν ανέβηκα ούτε μια φορά λόγω και σχετικής αχιονιάς και λόγω κάποιων άλλων πολύπροσωπικών λόγων.Φέτος εύχομαι να ρεφάρω μιας και έχω καλό προαίσθημα(φτου κακά) για τον φετινό χειμώνα και επιτέλους έχω πλέον μία σταθερή,μετρίων αποδοχών εργασία μετά από αρκετά χρόνια ανεργίας.Για ανανέωση εξοπλισμού ούτε λόγος,το πολύ να αγοραστεί ένα καινούριο μπουφάν μιας και το υπάρχον κλείνει επταετία και έχει κατά το κοινώς λεγόμενο "κλάσει'.Με την ευκαιρία ψάχνω και μια δεστρούλα cartel(και μεταχειρισμένη) ή παρόμοιας σκληρότητας,για το καημένο το σανιδάκι μου..Νίκόλα μιλήσαμε εμείς και θα ξαναμιλήσουμε λείαν συντόμως,Φράγκι όπως τα είπαμε για φέτος,παίζει πετρελαιούχο όχημα πλέον(+μπαγκαζιέρα για τα σανίδια),Χρήστο μιλάμε εκ νέου(πάρε κανενα τηλέφωνο μωρή),Κώστα καιρός να σε ξαναδούμε στο βουνό,ΠρόεδρεΜητσάρα φέτος αν ανέβω θα τσουλήσουμε παρέα στα βόρεια,Μάνο πιάσε άκρες στις ’λπεις και ξέχνα τους λόφους εδώ!!Μιλάμε και με ps και στο fbκαι τηλεφωνικά.Φιλούρες αγορίνες!!!!
                      Beati Paoli.........

Σχολιασμός

https://www.youtube.com/watch?v=FKeUVMMl0fc

Η μονη πρωτοτυπη που ειδα!
                        Last edited by detox; 04-12-16, 22:58.
                        detox

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowspir Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Καλησπέρα στα αλάνια και από εμένα.Όπως όλοι σας έτσι και εγώ πέρυσι ειδικά ήταν η πρώτη σεζόν από το 2004 που τσουλάω που δεν ανέβηκα ούτε μια φορά λόγω και σχετικής αχιονιάς και λόγω κάποιων άλλων πολύπροσωπικών λόγων.Φέτος εύχομαι να ρεφάρω μιας και έχω καλό προαίσθημα(φτου κακά) για τον φετινό χειμώνα και επιτέλους έχω πλέον μία σταθερή,μετρίων αποδοχών εργασία μετά από αρκετά χρόνια ανεργίας.Για ανανέωση εξοπλισμού ούτε λόγος,το πολύ να αγοραστεί ένα καινούριο μπουφάν μιας και το υπάρχον κλείνει επταετία και έχει κατά το κοινώς λεγόμενο "κλάσει'.Με την ευκαιρία ψάχνω και μια δεστρούλα cartel(και μεταχειρισμένη) ή παρόμοιας σκληρότητας,για το καημένο το σανιδάκι μου..Νίκόλα μιλήσαμε εμείς και θα ξαναμιλήσουμε λείαν συντόμως,Φράγκι όπως τα είπαμε για φέτος,παίζει πετρελαιούχο όχημα πλέον(+μπαγκαζιέρα για τα σανίδια),Χρήστο μιλάμε εκ νέου(πάρε κανενα τηλέφωνο μωρή),Κώστα καιρός να σε ξαναδούμε στο βουνό,ΠρόεδρεΜητσάρα φέτος αν ανέβω θα τσουλήσουμε παρέα στα βόρεια,Μάνο πιάσε άκρες στις ’λπεις και ξέχνα τους λόφους εδώ!!Μιλάμε και με ps και στο fbκαι τηλεφωνικά.Φιλούρες αγορίνες!!!!
                          Μας ανέβασες Σπύρο ,άντε καλή χιονοδρομική χρονιά να έχουμε!!

Σχολιασμός

καλησπερα κι απο μενα, φετος, αν ριξει κανα καλο χιονι κι αν δεν θα εχει κυμα, λεω να ανεβω κι εγω για καμια πουδροκαταβαση στον αγαπημενο μου Χελμο! φιλια σε ολους, ελπιζω να ειστε ολοι καλα!
                            χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους μας με υγεια και οτι αλλο επιθυμει ο καθενας!
                            μαμ...κακα...SNOWBOARD και νανι!

http://instagram.com/liapos

Σχολιασμός

Γεια και από μένα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Μετά από απουσία δύο ετών (έγινα πατέρας) ελπίζω φέτος να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο. Πρέπει να κάνω και ένα φρεσκάρισμα σε εξοπλισμό άλλα ίδωμεν…..

Σπύρο σου νοικίαζω τις cartel μου
                              You can go fast, I can go anywhere

Σχολιασμός

Working...
                              X