Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Νέο σανίδι

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Νέο σανίδι

Καλησπέρα παιδιά, έχω χρόνια νομίζω να γράψω στο φόρουμ, καθότι 2.5 χρόνια Ολλανδία στα οποία έχω ανέβει μια φορά στο βουνό σε διακοπές Χριστουγέννων .
    Μιας και τα οικονομικά είναι πλέον καλύτερα, αποφάσισα επιτέλους να εκμεταλλευτώ τουλάχιστον τις καλές τιμές για ’λπεις από εδώ και να πάω μια εβδομάδα στο Les Deux Alpes τέλη Μαρτίου.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Λέω να πάρω κι ένα καινούριο σανίδι μιας και το παλιό εκτός από αρχαίο πλέον, έχει και μια ρωγμή από τη βάση ως πάνω και φοβάμαι μην σπάσει επί τω έργω.

Στο βουνό μ'αρέσουν κυρίως πούδρες, ανάμεσα στα δέντρα κλπ. Μιας και αυτό δεν είναι εύκολο κάθε μέρα, αυτό που κάνω κυρίως είναι εντός πίστας και δίπλα από αυτή, χαλαρές κατεβασιές με ground tricks, άλματα κλπ. Δεν με ενδιαφέρει το πάρκο σχεδόν καθόλου, επίσης όχι ταχύτητα και carving τόσο πολύ.

Πάντα ήθελα να δοκιμάσω ένα από τα καινούρια σχήματα (rocker, hybrid) και με μια πρόχειρη ματιά που έριξα είχα καταλήξει στο Κ2 Raygun, που είναι φτηνό, κάνει τα πάντα και γενικά διάβαζα τα καλύτερα.
    Έχω βρει όμως ένα καλό ντιλ για το Nitro Uberspoon για το οποίο επίσης διαβάζω εξαιρετικά σχόλια και ακούγεται τέλειο για τη χρήση που θέλω συν του ότι έχει καλύτερα υλικά, βάση, κλπ σαν πιο ακριβό που είναι.
    Το μόνο που με κρατάει είναι ότι είναι σχεδόν σαν παραδοσιακό camber, αν και είναι αρκετά ιδιαίτερο και σαν ιδέα φαίνεται καλή.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι θα κάνατε στη θέση μου; Όλο αυτό το hype με τα rocker, flat, κλπ είναι δικαιολογημένο; Πως θα φανεί αυτο σε κάποιον που κάνει χρόνια με παραδοσιακά camber σανίδια;

http://snowboard.findthebest.com/l/1...-Nitro-Uberspo
    Το σανιδι ειναι απιστευτο και το οτι κουταλιαζει στις ακρες του δινει πιο πολυ pop για αλματα και παιχνιδισμα!Ειναι all mountain με 7αρι flex που σημαινει οτι μεχρι να το μαθεις συγχωρει λαθη αλλα αν το μαθεις συμπεριφερεται σαν pro board ταχυτηταρες πουδρα ground tricks, άλματα τα παντα!Εγω προτεινω αυτο ανεπιφιλακτα!!!

Σχολιασμός

το transition απο camber σε ροκερ ηταν πολυ ομαλο για εμενα, πραγματικά θελει πολύ προσπάθεια για να πιάσεις edge.Η πούδρα είναι απολαυστική (οχι πια setback τις δέστρες), αλλα σίγουρα υστερεί σε σταθερότητα σε καταβάσεις με μεγάλη κλίση.Αν θές κάτι ενδιάμεσο πήγαινε φουλ για hybrid εγω προσωπικά την έχω καταβρεί.

Σχολιασμός

Tεκαρε και αυτο! camber to rocker! http://thegoodride.com/snowboard-rev...buying-advice/

To k2 raygun το εχει ενας φιλος μου και το χει ευχαριστηθεί!
        detox

Σχολιασμός

@nitrosnb, τα έχω διαβάσει όλα αυτά γιαυτό μου φαίνεται και κατάλληλο για αυτά που θέλω, αλλά το έχεις κάνει βόλτα ο ίδιος; Πως είναι σε σχέση με παραδοσιακό κάμπερ; Πάνω κάτω το ίδιο;

Δεν έχω αγοράσει ακόμα γιατί το μαγαζί που τα είχα βρει αποφάσισε να ανεβάσει τις τιμές (!!!). Δεν περίμενα ότι μπρορεί να συμβεί κάτι τέτοιο και την πάτησα βασικά οπότε ακόμα σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω παραπάνω τώρα.

Σχολιασμός

epeidi kai ego skeftomai tin agora sanidas teleutaia kai exw riksei mia matia genika, an tha epairna kati gia auta pou thes na kaneis sto vouno rikse mia matia edw:
            http://www.bataleon.com/boards_1314_goliath
            http://www.arborcollective.com/snow/boards/view/38/coda
            :weather_14::weather_14:

Σχολιασμός

Bataleon θα ήθελα να δοκιμάσω, αλλά πολλοί μου λένε να μην το κάνω αγοράζοντας σανίδι γιατί υπάρχει πιθανότητα να με ξενίσει πολύ το ΤΒΤ.
              Το Coda το είχα στα υπόψιν μιας και εκτιμούσα πάντα την Arbor, αλλά δυστυχώς ξεφεύγει το μπάτζετ, ειδικά για σανίδι που θα το χρησιμοποιώ για ένα, άντε δύο ταξίδια το χρόνο.

Για να επανέλθω στο αρχικό δίλημμα, το Uberspoon το οποίο άρχισε να κερδίζει το δίλημμα, είναι ξανά κάπως πιο φτηνό στο μαγαζί αυτό αλλά δυστυχώς το 156 δεν υπάρχει πια.
              Είμαι κοντά στα 75 κιλά (ίσως και λίγο παραπάνω) και ενώ τώρα έχω 158 το οποίο ποτέ δεν μου φάνηκε κοντό, ήμουν σίγουρος ότι το επόμενο θα είναι ένα κλικ πιο κοντό.
              Κοιτώντας το σάιτ της Νίτρο, το 159 είναι πιο σωστό και είμαι σίγουρος ότι δεν θα με ενοχλήσει, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να πάρω αυτή την απόφαση...

Σχολιασμός

στη θεση σου δε θα ξεφευγα πανω απο 157.. σκεψου το καλα!
                :weather_14::weather_14:

Σχολιασμός

Καταρχας το TBT δεν θα σε ξενισει καθολου εχω τεσταρει bataleon goliath η μονη διαφορα ειναι οτι αν κατεβαινεις και θες να κατεβεις flatground 360 ολη την πλαγια δεν φοβασαι μην πιασουν τα μαχαιρια και πεσεις καταης συγχωρει λαθη και βοηθαει στα παχια slalom πουδρα ειναι απαιχτο αυτα! τωρα 159 νομιζω ειναι μεγαλο max 157 παιξε μπαλα!οπως ειπε και ο mike!

Σχολιασμός

agreed! Για το μεγεθος!
                    detox

Σχολιασμός

Working...
                    X