Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αγορά εξοπλισμού - απορίες

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αγορά εξοπλισμού - απορίες

Καλησπέρα παιδια...
    Ασχολουμαι με το snowboard τα τελευταια 4 χρονια.. οχι συστηματικα θα έλεγα.. Φετος, λογω του ότι και η παρεα ασχολειται περισσοτερο με το hobby αυτο θα αφιερωσουμε σιγουρα περισσοτερο χρόνο, οποτε λέω να αγορασω το πρωτο μου σανιδι με τα παρελκόμενα του... Έχω υψος 186, ειμαι 86-87 κιλά και φοράω παπούτσι νουμερο 44,5.. (US 10,5).
    Από τις αναζητησεις που εχω κανει μεχρι στιγμης νομιζω οτι πρεπει να παρω μια σανιδα 1,59 και οχι wide.. και εδω ειναι το προβλημά μου... αλλοι μου λενε οτι πρεπει να παρω μεγαλυτερη και αλλοι μου λένε μικροτερη... αυτο που κανω προς το παρον στο βουνο ειναι να κατεβαινω τισ πιστες ομορφα χωρις τουμπες και δειλα δειλα κανενα μικρο -πολυ μικρο- αλματακι... Θα ηθελα δηλαδη να δοκιμασω και κανενα κολπακι σιγα σιγα... Βέβαια μου αρεσει και τρελα το απατητο...
    Τα φωτα σας παιδια σας παρακαλω!!!
    Μιλαμε εχω ριξει πολυ ψαξιμο.....
    Οι σανιδες που μου αρεσουν ειναι οι εξης..:
    RIDE buckwild 159 2013 (η κιτρινη οχι η τελευταια) http://thegoodride.com/snowboard-reviews/ride-buckwild/
    Κ2 Raygun για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα σχόλια.... http://thegoodride.com/snowboard-reviews/k2-raygun/
    Οσο αφορα τον τυπο σανιδιου εκει ειναι που τα εχω χασει τελειως...
    Ευχαριστω πολυ... Ελπιζω να μην κουρασα!!!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum.

Πρώτα απ'όλα, πρέπει να σκεφτείς πως πρέπει να αγοράσεις σανίδα, δέστρες και μπότες! Πόσα χρήματα διαθέτεις για όλα αυτά;

Ανάλογα με το βαλάντιο πάνε όλα!

Σχολιασμός

Ευχαριστω για το καλωσορισμα...
      Ναι εχεις δικιο... γυρω στα 300-350 υπολογιζω για σανιδι-δεστρες....
      Τις μποτες θα μου τις παρουν δωρο!!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Lekker Εμφάνιση μηνυμάτων
        Καλησπέρα παιδια...
        Ασχολουμαι με το snowboard τα τελευταια 4 χρονια.. οχι συστηματικα θα έλεγα.. Φετος, λογω του ότι και η παρεα ασχολειται περισσοτερο με το hobby αυτο θα αφιερωσουμε σιγουρα περισσοτερο χρόνο, οποτε λέω να αγορασω το πρωτο μου σανιδι με τα παρελκόμενα του... Έχω υψος 186, ειμαι 86-87 κιλά και φοράω παπούτσι νουμερο 44,5.. (US 10,5).
        Από τις αναζητησεις που εχω κανει μεχρι στιγμης νομιζω οτι πρεπει να παρω μια σανιδα 1,59 και οχι wide.. και εδω ειναι το προβλημά μου... αλλοι μου λενε οτι πρεπει να παρω μεγαλυτερη και αλλοι μου λένε μικροτερη... αυτο που κανω προς το παρον στο βουνο ειναι να κατεβαινω τισ πιστες ομορφα χωρις τουμπες και δειλα δειλα κανενα μικρο -πολυ μικρο- αλματακι... Θα ηθελα δηλαδη να δοκιμασω και κανενα κολπακι σιγα σιγα... Βέβαια μου αρεσει και τρελα το απατητο...
        Τα φωτα σας παιδια σας παρακαλω!!!
        Μιλαμε εχω ριξει πολυ ψαξιμο.....
        Οι σανιδες που μου αρεσουν ειναι οι εξης..:
        RIDE buckwild 159 2013 (η κιτρινη οχι η τελευταια) http://thegoodride.com/snowboard-reviews/ride-buckwild/
        Κ2 Raygun για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα σχόλια.... http://thegoodride.com/snowboard-reviews/k2-raygun/
        Οσο αφορα τον τυπο σανιδιου εκει ειναι που τα εχω χασει τελειως...
        Ευχαριστω πολυ... Ελπιζω να μην κουρασα!!!

σου απαντησα και στο διπλα φορουμ
        το βαζω και εδω

εγω ειμαι 1,82 83 κιλα
        ειχα αγορασει την neversummer slr 159 και την επομενη χρονια την πουλησα και πηρα το 161

ειναι τοσο ελαφρια και ευκινητη που δεν νιωθω οτι ειναι μεγαλο σανιδι
        διαφορα ειδα αρκετη στο flοating στην πουδρα

αφου σου αρεσει η πουδρα να πας οπωσδηποτε σε rocker σανιδι

το κ2 που εβαλες ειναι πιο πουδροσανιδο ενω το ride ειναι πιο all mountain freestyle

αναλογα τι θες να κανεις
        αν θες πουδρες πιο πολυ παρε το κ2
        αν θες κολπα και αλματα παρε το ride

Σχολιασμός

Τα δυο σανιδια που εχεις καταληξει ειναι παρομοια, και τα δυο flat to rocker που σημαινει οτι θα ειναι σχετικα σταθερα και θα μπορεις ανετα να βγεις και σε πουδρα. Το k2 ειναι all mountain σανιδι, με αλλα λογια παει παντου!To k2 raygun το πηρε ενας φιλος μου αλλα δεν το χει πατησει ακομα, flex μετριο, σχημα πολυ καλο! Το ride συμφωνα με τον κατασκευαστη ειναι ποιο freestyle, κυριες διαφορες ειναι οτι το ride ειναι λιγο ποιο μαλακο και ειναι true twin το σχημα του. Θα μπορουσες να δεις και το forum youngblood doubledog ή το yes basic (αν και εχει ποιο αργη βαση extruded). Aυτα τα δυο ειναι freestyle σανιδακια που λογο σχηματος πας σχεδον παντου χωρις βεβαια να ναι τελεια για πουδρα, πλεονεκτημα τους οτι ειναι μαλακά κ catch free! Εξαρταται βεβαια τι θες... Με 44,5 μποτα πας για wide ή midwide σανιδι εκτος εαν αγορασεις τπτ μποτες οπως εχει η burton,η forum και αλλες εταιριες που οι εξωτερικες διαστασεις της μποτας ειναι ενα νουμερο μικροτερες απο το νουμερο που φορας. Shrinkage™ Footprint Reduction Technology

Reduces the boot’s overall footprint one full size, meaning a men’s size 10 fits like a size 10, but has the footprint of a typical size 9. Shorter, lighter, sleeker—never suffer from toe drag again.
          Last edited by detox; 01-10-13, 13:55.
          detox

Σχολιασμός

Το 159 μου φαίνεται σωστό μήκος για τα κιλά σου, οπως λενε και ο detox απο πάνω rocker=catchfree θα δεις τρομερή βελτίωση στο riding.Και τα 2 σανιδάκια που πόσταρες δείχνουν καλά αλλα εγώ προσωπικά θα τσίμπαγα το directional (κ2).

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από StavRos Εμφάνιση μηνυμάτων
              σου απαντησα και στο διπλα φορουμ
              το βαζω και εδω

εγω ειμαι 1,82 83 κιλα
              ειχα αγορασει την neversummer slr 159 και την επομενη χρονια την πουλησα και πηρα το 161

ειναι τοσο ελαφρια και ευκινητη που δεν νιωθω οτι ειναι μεγαλο σανιδι
              διαφορα ειδα αρκετη στο flοating στην πουδρα

αφου σου αρεσει η πουδρα να πας οπωσδηποτε σε rocker σανιδι

το κ2 που εβαλες ειναι πιο πουδροσανιδο ενω το ride ειναι πιο all mountain freestyle

αναλογα τι θες να κανεις
              αν θες πουδρες πιο πολυ παρε το κ2
              αν θες κολπα και αλματα παρε το ride
              Σε ευχαριστω πολυ Σταυρο... το ειδα....

Αρχική Δημοσίευση από detox Εμφάνιση μηνυμάτων
              Τα δυο σανιδια που εχεις καταληξει ειναι παρομοια, και τα δυο flat to rocker που σημαινει οτι θα ειναι σχετικα σταθερα και θα μπορεις ανετα να βγεις και σε πουδρα. Το k2 ειναι all mountain σανιδι, με αλλα λογια παει παντου!To k2 raygun το πηρε ενας φιλος μου αλλα δεν το χει πατησει ακομα, flex μετριο, σχημα πολυ καλο! Το ride συμφωνα με τον κατασκευαστη ειναι ποιο freestyle, κυριες διαφορες ειναι οτι το ride ειναι λιγο ποιο μαλακο και ειναι true twin το σχημα του. Θα μπορουσες να δεις και το forum youngblood doubledog ή το yes basic (αν και εχει ποιο αργη βαση extruded). Aυτα τα δυο ειναι freestyle σανιδακια που λογο σχηματος πας σχεδον παντου χωρις βεβαια να ναι τελεια για πουδρα, πλεονεκτημα τους οτι ειναι μαλακά κ catch free! Εξαρταται βεβαια τι θες... Με 44,5 μποτα πας για wide ή midwide σανιδι εκτος εαν αγορασεις τπτ μποτες οπως εχει η burton,η forum και αλλες εταιριες που οι εξωτερικες διαστασεις της μποτας ειναι ενα νουμερο μικροτερες απο το νουμερο που φορας. Shrinkage™ Footprint Reduction Technology

Reduces the boot’s overall footprint one full size, meaning a men’s size 10 fits like a size 10, but has the footprint of a typical size 9. Shorter, lighter, sleeker—never suffer from toe drag again.
              Φιλε Detox σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου... το Forum το ειδα κι εγω αλλα βγαινει 158... δεν ειμαι μετα πολυ οριακα??? Το ιδιο νομιζω και για το YES...
              Οσο αφορα τις μποτες σε αυτες εδω εχω καταληξει μαλλον.... http://www.amazon.co.uk/dp/B0067G8XU...SIN=B0067G8XUK
              Τις εχει ο κολλητος μου και μου εχει πει πολυ καλα λογια... Το νουμερο μου ειναι 10,5 US.. Απο το 11 και πανω δεν πρεπει να παρω Wide ή κανω λαθος??
              Αρχική Δημοσίευση από kazaboubou Εμφάνιση μηνυμάτων
              Το 159 μου φαίνεται σωστό μήκος για τα κιλά σου, οπως λενε και ο detox απο πάνω rocker=catchfree θα δεις τρομερή βελτίωση στο riding.Και τα 2 σανιδάκια που πόσταρες δείχνουν καλά αλλα εγώ προσωπικά θα τσίμπαγα το directional (κ2).
              Σε Ευχαριστω πολυ φιλε μου... Ποια ακριβως η διαφορα με το Directional βρε παιδια.... πολλοι οι οροι και τα εχω χασει τελειως..... αισθανομαι τελειως ασχετος!!!!

Σχολιασμός

Ποια ακριβως η διαφορα με το Directional βρε παιδια.... πολλοι οι οροι και τα εχω χασει τελειως..... αισθανομαι τελειως ασχετος!!!!

Στα twin σανίδια οι τρύπες για τις δέστρες και στην μία θέση για την δέστρα και στην άλλη έχουν ακριβώς την ίδια απόσταση από τις άκρες του σανιδιού,ας πόυμε οτι δεν έχει μύτη και ουρά το σανίδι,μπρος και πίσω,όπως και όσο είναι η μία πλευρά είναι και η άλλη ακριβως,ενώ στα directional σανίδια οι τρύπες για τις δέστρες είναι ελαφρώς μετατοπεισμένες προς τα πίσω,κάνοντας έτσι την μία πλευρά του σανιδιου να είναι μεγαλύτερη σε σχέση με το πως κάθεσαι στο σανίδι.Η μπροστά πλευρά του σανιδιού,διαφέρει ελαφρώς με την πίσω...Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα!!
                Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Το νουμερο μου ειναι 10,5 US.. Απο το 11 και πανω δεν πρεπει να παρω Wide ή κανω λαθος??
                  Προσωπικά φοράω 11αρα και ολα τα σανίδια μου ηταν wide-mid wide.Στο σανίδι που εχω τώρα (custom flying v) το waist width ειναι στα 25,3cm και είμαι κομπλέ.Ενας παράγοντας βέβαια για να μην εχεις toe drag είναι και οι μοίρες.
                  με 10,5 μπότα δεν χρειάζεσαι mid-wide - wide σανίδι.

Σχολιασμός

Το yes εχει 158 με waist width (--->φαρδος του σανιδιου εκει που παταν τα ποδια σου) 252 που ειναι λιγο οριακο, υπαρχει και σε 159wide αλλα εχει waist width 258 που ξεφευγει λιγο. Forum δεν μου ανοιγει το site να δω τα specs. Mε 158 εισαι οριακα για πουδρες, για να μαθεις καλυτερα και να πηγαινεις σε ολο το βουνο μια χαρα θα ναι. Για μποτες να δοκιμασεις αρκετες να δεις πως σου καθονται στο ποδι! Συμφωνα με το size chart της Burton 5-10 regular, 10-12 mid-wide, 12+ wide σανιδι. Τωρα απο snwd σε snwd παιζουν διαφορες οπως του kazaboubou που ειναι ok 253 αλλα σανιδια μπορει στο 158 να χουν waist width 249 που δεν επαρκει.
                    Last edited by detox; 02-10-13, 12:37.
                    detox

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowspir Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Στα twin σανίδια οι τρύπες για τις δέστρες και στην μία θέση για την δέστρα και στην άλλη έχουν ακριβώς την ίδια απόσταση από τις άκρες του σανιδιού,ας πόυμε οτι δεν έχει μύτη και ουρά το σανίδι,μπρος και πίσω,όπως και όσο είναι η μία πλευρά είναι και η άλλη ακριβως,ενώ στα directional σανίδια οι τρύπες για τις δέστρες είναι ελαφρώς μετατοπεισμένες προς τα πίσω,κάνοντας έτσι την μία πλευρά του σανιδιου να είναι μεγαλύτερη σε σχέση με το πως κάθεσαι στο σανίδι.Η μπροστά πλευρά του σανιδιού,διαφέρει ελαφρώς με την πίσω...Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα!!
                      Οκ αυτο το εχω καταλαβει... αλλα οταν γραφει directional twin τι διαολο ειναι???

Αρχική Δημοσίευση από kazaboubou Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Προσωπικά φοράω 11αρα και ολα τα σανίδια μου ηταν wide-mid wide.Στο σανίδι που εχω τώρα (custom flying v) το waist width ειναι στα 25,3cm και είμαι κομπλέ.Ενας παράγοντας βέβαια για να μην εχεις toe drag είναι και οι μοίρες.
                      με 10,5 μπότα δεν χρειάζεσαι mid-wide - wide σανίδι.
                      25,3 waist widht και ειναι wide??? στο Raygun στο 159 το κανονικο ειναι 25,1... καλα δεν ειναι για μενα???

Αρχική Δημοσίευση από detox Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Το yes εχει 158 με waist width (--->φαρδος του σανιδιου εκει που παταν τα ποδια σου) 252 που ειναι λιγο οριακο, υπαρχει και σε 159wide αλλα εχει waist width 258 που ξεφευγει λιγο. Forum δεν μου ανοιγει το site να δω τα specs. Mε 158 εισαι οριακα για πουδρες, για να μαθεις καλυτερα και να πηγαινεις σε ολο το βουνο μια χαρα θα ναι. Για μποτες να δοκιμασεις αρκετες να δεις πως σου καθονται στο ποδι! Συμφωνα με το size chart της Burton 5-10 regular, 10-12 mid-wide, 12+ wide σανιδι. Τωρα απο snwd σε snwd παιζουν διαφορες οπως του kazaboubou που ειναι ok 253 αλλα σανιδια μπορει στο 158 να χουν waist width 249 που δεν επαρκει.
                      Στην ουσια ειναι 25,3 πόντους έτσι??? δηλαδη το 25,3 ποντους ειναι οριακο και το 25,8 ξεφευγει??? όλα αυτα για 5 χιλιοστα????? Θα τρελαθω αληθεια σας λεω.... Δηλαδη για εμενα ποιο πρεπει να ειναι το waist width?? Αρα το Raygun που εχει 25,1 το ξεχναω???? και πρεπει να παρω αναγκαστικα wide??
                      Σορρυ ρε παιδια για τις τοσες ερωτησεις αλλα τα εχω χασει πλεον πραγματικα!!!!

Σας ευχαριστω ολους ειλικρινα που προσπαθειτε να με φωτισετε!!!!! Για να δουμε.....

Σχολιασμός

Οκ αυτο το εχω καταλαβει... αλλα οταν γραφει directional twin τι διαολο ειναι???

.

Ας πούμε με πολύ απλά λόγια οτί είναι πιο ήπιο directional....Κάτι σαν directional προς twin,κάτι ενδιάμεσο..

Για το θέμα του wide και εγώ φοράω 11άρα μπότα burton και το σανίδι μου(Ride dh 2.3) είναι 25.3 πλάτος με 157 μήκος και είμαι οκ..

Ο Kazaboubou από πάνω εννοεί οτί είναι οκ με 11άρα μπότα παρόλο που το σανίδι του δεν είναι wide ή mid-wide.
                        Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Directional twin σημαινει οτι οι τρυπες μπορει να ειναι ποιο πισω (setback) αλλα (αναλογως την εταιρεια) το flex του σανιδιου ειναι ιδιο και στο tail k st nose και δεν αλλαζει και το σχημα του nose οπως σε καποια directional σανιδια. Με αλλα λογια εαν κεντραρεις τις δεστρες σου στο σανιδι χωρις το setback ειναι σχεδον σαν true twin. Το ποιο σημαντικο ειναι οτι ακομα και με το setback μπορεις ευκολα να κανεις και με το nose και με το tail μπροστα χωρις προβλημα.

25.3 δεν ειναι wide απλα το συγκεκριμενο μοντελο σε αυτο το μεγεθος ειναι αρκετα φαρδυ ωστε να μην προεξεχουν οι μυτες πολυ.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις πρωτα μποτες να δεις τι νουμερο φορας σε μποτα και μετα βλεπουμε ποσο φαρδυ σανιδι θα χρειαστεις. Οχι οτι εαν παρεις wide θα καταλαβεις πολλα πραγματα, θεωρητικα απλα χανεις ταχυτητα στο edge to edge (στην ενναλαγη απο ακμη σε ακμη). Το καλυτερο θα ταν μαλλον ενα midwide γυρω στο 254mm. Σε salomon μποτες φορουσα 43,5 και σε nitro επεσα σε 42 2/3. Εαν παιξει κατι τετοιο κ σε σενα μπορει να μην χρειαστει να ασχοληθεις καθολου με midwide κτλ. Επιπλεον οπως σου ειπα παιζουν και τεχνολογιες που μπορει να "κλεψεις".

2 pics απο το raygun του φιλου μου εαν δεν κανω λαθος ειναι 156wide.

Last edited by detox; 03-10-13, 02:08.
                          detox

Σχολιασμός

Για πειτε γνωμες ρε παιδες...... γι αυτες τις δυο.....
                            http://thegoodride.com/snowboard-reviews/salomon-sight/ την εχω βρει 180€

http://thegoodride.com/snowboard-reviews/k2-raygun/ κι αυτη 230€
                            με μεταφορικα.... τι λετε????

Σχολιασμός

Τιμες πολυ καλες!Βαλε και κανα link απο τα μαγαζια! Οσο για τα σανιδια και τα δυο καλα φαινονται.. Με το k2 να εχει αρκετες διακρισεις. Tο salomon ειναι ποιο μαλακο,καλυτερο σε slalom, δεν ειναι τοσο catch free (θα βρισκουν περισσοτερο τα μαχαιρια σε περιστροφες στο χιονι) οσο το k2 και απ οτι λεει στο review δεν ειναι και τοσο καλο στο jibbing. Για μενα το κυριο πλεονεκτημα του salomon ειναι οτι ειναι ποιο μαλακο, αλλιως το k2 ειναι best buy αφου κανει τα παντα αν οχι τελεια αρκετα καλα!
                              detox

Σχολιασμός

Working...
                              X