Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Nέα Snowboarder

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Nέα Snowboarder

Καλημέρα παιδιά,

Αν και το καλοκαίρι μόλις μπήκε, μερικοί από εμάς έχουμε το μυαλό στον επόμενο χειμώνα. Προσωπικά τα δυο τελευταία χρόνια δεν είχα την πολυτέλεια του παρελθόντος. Η εγκυμοσύνη της γυναίκας, τα γεννητούρια και babysitting στη συνέχεια δεν μου άφησε καθόλου ελεύθερος χρόνο με αποτέλεσμα να είναι λίγες οι φορές που ανέβηκα στο βουνό.

Του χρόνου θα ξεκινήσω την κόρη μου... Είναι 19 μηνών τώρα και ήδη έχω ξεκινήσει προετοιμασία, αν μπορεί να το πεί κανείς αυτό. Κάθε εβδομάδα βλέπουμε βίντεο snowboard, ενώ παράλληλα κάθε μέρα κάνουμε ασκήσεις ισορροπίας και φυσικά τσουλάμε πάνω σε οτιδήποτε! Χθες που είχαμε πάει intersport ανέβηκε μόνη της σε ένα από αυτά τα παιδικά πατίνια με το τιμονάκι (το οποίο ήταν πιο μεγάλο από αυτή) και όχι μόνο δεν έπεσε αλλά περίμενε να την σπρώξω για να τσουλήσει... και που και που, όταν κόβαμε ταχύτητα... προσπαθούσε να σπρώξει με το πόδι!

Είμαι ενθουσιασμένος και πιστεύω πως θα πάμε καλά... ελπίζω να μην τη χαλάσει το χιόνι μόνο! Φέτος που την ανέβασα Χ.Κ.Κ. ήταν μικρή για να καταλάβω αν θα της αρέσει ή όχι (αν και θα προσπαθήσω να μην της αφήσω επιλογές).

Από'κει και πέρα, από πλευράς εξοπλισμού, κράνος και ένδυση έχει το intersport. Σανίδα και μπότες όμως όπου έχω ρωτήσει δεν φέρνει κανείς. Ξέρετε μήπως κάποιο μαγαζί Αθήνα; Για να μην αναγκαστώ να αγοράζω μέσω internet απ'έξω.

Καλωσήρθες και πάλι Bjorg,να χαίρεσαι την πιτσιρίκα.Στο θέμα σου αμφιβάλω αν θα βρεις κατι εδώ.Ψάξε αποκλειστικά στας ευρώπας.

Σχολιασμός

Καλησπέρα και να σου ζήσει!!!Ρίξε μια ματιά και στο forward στο Χαλάνδρι...Θυμάμαι οτί είχε κάτι baby σετάκια σανίδα-δέστρες,άρα μπορεί να έχουν και μπότες..Αλλιώς,οπως είπε ο αποπάνω μου...
      Beati Paoli.........

Σχολιασμός

Πρώτα απ'όλα, ευχαριστώ για τις ευχές.

Από'κει και πέρα, όπως και υπολόγιζα, δεν βλέπω να βρίσκω στην Ελλάδα. Εντάξει με την σανίδα θα την βρώ την άρκη. ’λλωστε υπολογίζετε όπως και σε εμάς τους ενήλικες. Το πρόβλημα είναι οι μπότες. Να παραγγείλω ναι μεν... αλλά θα τις πηγαίνει; Στο περίπου θα πάω. Με τηλέφωνο σε κανένα μαγαζί απ'έξω και παραγγελία βάση του παπουτσιού της.

Το θέμα είναι πως και θέλω να την μάθω... και να έχω δικαιολογία για να ανεβαίνω πιο συχνά στο βουνό!

Σχολιασμός

Γιωργο να την χαιρεσαι την μικρη κ να την καμαρωνεις στο βουνο καθε φορα που θα πηγαινετε!
          στο θεμα μας, αν θυμαμαι καλα, στο 3sixty (ski bill) στα καλαβρυτα ειχα δει το παρακατω σετακι το οποιο ειναι για πιτσιρικακια!

ONECOL.jpg
          http://www.dogfunk.com/burton-after-...d-package-kids
          παρε τους μια τηλεφωνο και ρωτα μηπως εχουν κ τιποτα μποτες κλπ!
          μαμ...κακα...SNOWBOARD και νανι!

http://instagram.com/liapos

Σχολιασμός

Να'σαι καλά Γιώργο. Να'μαστε καλά και να έχουμε υγεία και λεφτά για να πηγαίνουμε αδερφέ!

Θα στείλω μήνυμα στο facebook στον Ski Bill. Δεν περίμενα να έχει κάτι, για να δούμε αν θα σταθούμε τυχεροί!

Σχολιασμός

Mίλησα με Ski Bill, έχει μου είπε, οπότε τα υπόλοιπα όταν έρθει η ώρα. ’λλωστε η μικρή μεγαλώνει κι ως τότε δεν ξέρω ακριβώς τί νούμερο μπότα θα φοράει ή τί σανίδα θα ήταν ιδανικό να έχει!

Thanks again George!

Σχολιασμός

Επειδή ίσως κάποιος φίλος μπορεί να θελήσει να αγοράσει για το πιτσιρίκι του, βρήκα τα ακόλουθα στο amazon (god save the queen) :

http://www.amazon.co.uk/Wham-Snow-Bo...7788732&sr=8-4

http://www.amazon.co.uk/Snowboard-So...sbs_k_h_b_cs_1

Και τα δυο στα 95cm. Το πρώτο είναι πιο απλό, αλλά βαρύ (που ίσως δεν βολέψει μελλοντικά), αλλά φαίνεται να έχει καλύτερη ποιότητα και ίσως καλύτερο στυλ δέστρας για ένα μικρό παιδί. Το δεύτερο είναι πίο compact, ελαφρύ (τόσο που μάλλον μπορεί να μην είναι ξύλο... αν και δεν μας ενδιαφέρει σ'αυτή τη φάση) και έχει κάτι σαν...κανονικές δέστρες θα έλεγα που μάλλον δεν θα βόλευε από τώρα!

Στην Αθήνα όσο κι αν έψαξα δεν έχει ιδέα κανείς για τόσο μικρές ηλικίες. Με βλέπω να αγοράζω το πρώτο... Πρέπει να το έχω νωρίτερα στο σπίτι για ξηρά προπόνηση στο χαλί...

Σχολιασμός

το θεμα ειναι οτι σε ενα χρονο θα πρεπει να ψαχνεις καινουργιες μποτες.

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

Ποίο χρόνο... παίζει να αλλάξει νούμερο και μέσα στην ίδια σεζόν...

όπως και να έχει με 95cm σανίδα, βγάζει μερικά χρόνια. Μπορώ φέτος να μην της πάρω καθόλου "προβλεπόμενη" μπότα μιας κι απλά θα βάζει το πόδι στη σανίδα και θα τσουλάει... ειδικά αν τις παρατηρήσεις (στην πρώτη) βάζεις μέσα το πόδι και πιάνει αλα windsurfing... oπότε με ένα apres ski μποτάκι θα την βολέψω φέτος τη μικρή. ’λλωστε θα είναι αναγνωριστική χρονιά, αρκεί να μην μου φοβηθεί το χιόνι, γιατί από τσούλημα (αν κρίνω από τα πατίνια) πάει καλά!

Σχολιασμός

Ίσως η ιδανική επιλογή γι'αυτή την ηλικία : http://www.planet-sports.com/en/prod...duct_info.html

Burton σετάκι (σανίδα, δέστρες, μπότες, θήκη μεταφοράς) Κόστος 250 ευρώ...

Σχολιασμός

αδελφε μου σε πιανω απολυτα ...εχω και γω μια κορουλα ειναι 5 χρονων .ετσι και γω οπως εσυ την ιδια τρελα ..αλλα με πολυ ψαξιμο στο θεμα ..εμαθα οτι πρωτα πρεπει να ξεκινησει με σκι και σιγα σιγα να παει προς το σανιδι,και ο λογος δεν κανει καλο στα γονατα η σταση και οι τουμπες που θα τρωει οταν ειναι στο σανιδακι ..φυσικα αδυνατον δεν ειναι ..εσυ ξερεις καλυτερα τι θελεις να κανει το παιδι σου..απλα με το θεμα σκι θα τις ειναι πολυ πιο ευκολο να κραταει την ισορροπια της και θα το βλεπει πιο πολυ σαν παιχνιδι..και αυτο ειναι και το μυστικο ολα πρεπει να ειναι ενα παιχνιδι προς το παιδι..μπορω να βοηθησω λογο το οτι εχω βρεθει εκει και ξερω...εχω και παιδικα σκι πολυ απλα ...για τα πρωτα βηματα ...και εξοπλισμο μπορω να βρω λογο το οτι εχω τη μητερα μου στην αγγλια εκει εχουν τα παντα για τα μικρα μας τερατα

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Σχολιασμός

Καλημέρα φίλε N.G.K.,

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για την πρόθεση να βοηθήσεις. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι θα πρέπει το οτιδήποτε να περάσει στο παιδί σαν παιχνίδι. Είτε snowboard είτε ski είναι αυτό. Σε ηλικία 2 χρονών άλλωστε, θα "τσουλάει" για λιγάκι (πάντα σε μορφή παιχνιδιού) και μετά σαλέ κ.ο.κ.

Θα το ψάξω σχετικά με το τί θα πρέπει να κάνει πρώτα από άποψη μελλοντικών προβλημάτων στις αρθρώσεις του. Έχω δεί πολλά παιδάκια να "τσουλάνε" σε τέτοιες ηλικίες αλλά θα το ελέγξω περισσότερο... μιας και η αλήθεια είναι πως στην Ομοσπονδία Εκπαιδευτών Snowboard Αμερικής και Καναδά λένε πως ιδανική ηλικία για να ξεκινήσει ένα παιδί snowboard είναι 7 χρονών... (ίσως να το λένε τελικά από αυτή την οπτική).

Εξοπλισμό (στολή, γάντια, κράνος και μάσκα) θα βρώ στο intersport. Πέρσι είχε. Τώρα, αν είναι να ξεκινήσουμε τελικά με ski, θα σε χρειαστώ!

Σχολιασμός

Working...
                          X