Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ερωτηση σχετικα με μποτα tecnica tc3 avs.

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Ερωτηση σχετικα με μποτα tecnica tc3 avs.

Καλησπερα και καλως ηρθα στο φορουμ!!!!!

Σαν νεος στο αθλημα σιγα σιγα χτιζω τον εξοπλισμο μου.Εχουμε κρανακι,μπουφανακι,γαντια,μασκα,παντελονι προς το παρον.

Και τωρα το ερωτημα.Εχει ενα φιλος και μου παραχωρει δωρεαν ενα ζευγαρι Tecnica TC3 AVS HVL μαχιμο και σε καλη κατασταση.Επειδη ειναι λιγο παλιο μοντελο και δεν βρισκω πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ,γνωριζει κανενας τι παιζει,καμια πληροφορια?
    Εχει και ρυθμιζομενα Flex κτλ.Αλλα δεν ξερω απο ποσο μεχρι ποσο παει η ρυθμιση.Ο φιλος μου μου ειπε οτι ειναι λιγο σκληρες και θα μου κανουν στα κιλα μου, αλλα και αυτος δεν ξερει περισσοτερα να μου πει......
    Σκι δεν ξερω πολυ καλο αλλα προσπαθουμε....Κατεβαινουμε την πλαγια σιγα σιγα....Απο κιλα ειμαι 90.Ξερω οτι παιζει καποιο ρολο στη σκληροτητα της μποτας....
    Τωρα εγω να του τις παρω(ειναι και free)?
    Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!

Καλη συνεχεια σε ολους!!!

Αρχική Δημοσίευση από donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και καλως ηρθα στο φορουμ!!!!!

Σαν νεος στο αθλημα σιγα σιγα χτιζω τον εξοπλισμο μου.Εχουμε κρανακι,μπουφανακι,γαντια,μασκα,παντελονι προς το παρον.

Και τωρα το ερωτημα.Εχει ενα φιλος και μου παραχωρει δωρεαν ενα ζευγαρι Tecnica TC3 AVS HVL μαχιμο και σε καλη κατασταση.Επειδη ειναι λιγο παλιο μοντελο και δεν βρισκω πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ,γνωριζει κανενας τι παιζει,καμια πληροφορια?
    Εχει και ρυθμιζομενα Flex κτλ.Αλλα δεν ξερω απο ποσο μεχρι ποσο παει η ρυθμιση.Ο φιλος μου μου ειπε οτι ειναι λιγο σκληρες και θα μου κανουν στα κιλα μου, αλλα και αυτος δεν ξερει περισσοτερα να μου πει......
    Σκι δεν ξερω πολυ καλο αλλα προσπαθουμε....Κατεβαινουμε την πλαγια σιγα σιγα....Απο κιλα ειμαι 90.Ξερω οτι παιζει καποιο ρολο στη σκληροτητα της μποτας....
    Τωρα εγω να του τις παρω(ειναι και free)?
    Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη!

Καλη συνεχεια σε ολους!!!
    Τις μπότες δεν τις ξέρω , ξέρω όμως οτι αν ειναι πολυ παλιές ,τα πλαστικά πολυμερηζονται και σπάνε ...
    για τα 90 κιλά σου πάρε Φλέξ 80-90 για αρχάριο και αργότερα οταν μάθεις και τα πατήματα σου θα ειναι πιο γερά ,ανέβα σε φλεξ
    GVAFI72

Σχολιασμός

Ευχαριστω για την απαντηση!

ΤΟ θεμα ειναι θα ειναι αυτες σε μεσα σε αυτα τα Flex που πρεπει να εχουν για να ειναι καλα για μενα η οχι.......!!!!Με ενα αλλο φιλο που μιλησα μου προτεινε 100αρι φλεξ αλλα για καινουργιες.
      Εστειλα και μειλ στη Tecnica.it και στο Μπουμπα που ειναι αντιπροσωπος μπας και ξερουν κατι να μου πουν αλλα ακομα τιποτα....

Στο google σε κατι παλια περιοδικα λεει για intermediate εως advanced σκιερ,σε αλλα απο επιπεδο 7-9 με αριστα το 10,σε αλλα flex index 16,σε αλλο λεει great for intermediates and lighter,less agressive experts...αντε βγαλε ακρη.......

Εδω απο τα ενοικιαζομενα οτιναναι μας δινουν.Αυτες δε θα ναι καλυτερες?Ξερω γω.....Θα δουμε.
      Το θεμα ειναι οτι ειναι και οι καιροι δυσκολοι και δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη ουτε μεταχ/σμενα.Και λεω μπας και κανω με αυτα τη δουλεια μου και σε 1-2 χρονια παρω κατι πιο καλο.Θα δειξει!

Αν καποιος ξερει κατι ας μου απαντησει!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από donstefano Εμφάνιση μηνυμάτων
        Ευχαριστω για την απαντηση!ΤΟ θεμα ειναι θα ειναι αυτες σε μεσα σε αυτα τα Flex που πρεπει να εχουν για να ειναι καλα για μενα η οχι.......!!!!Με ενα αλλο φιλο που μιλησα μου προτεινε 100αρι φλεξ αλλα για καινουργιες.Εστειλα και μειλ στη Tecnica.it και στο Μπουμπα που ειναι αντιπροσωπος μπας και ξερουν κατι να μου πουν αλλα ακομα τιποτα....Στο google σε κατι παλια περιοδικα λεει για intermediate εως advanced σκιερ,σε αλλα απο επιπεδο 7-9 με αριστα το 10,σε αλλα flex index 16,σε αλλο λεει great for intermediates and lighter,less agressive experts...αντε βγαλε ακρη.......Εδω απο τα ενοικιαζομενα οτιναναι μας δινουν.Αυτες δε θα ναι καλυτερες?Ξερω γω.....Θα δουμε.Το θεμα ειναι οτι ειναι και οι καιροι δυσκολοι και δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη ουτε μεταχ/σμενα.Και λεω μπας και κανω με αυτα τη δουλεια μου και σε 1-2 χρονια παρω κατι πιο καλο.Θα δειξει!Αν καποιος ξερει κατι ας μου απαντησει!
        Φιλε στη φάση που εισαι δεν θα καταλάβεις τι φλεξ εχουν οι μποτες , μονο αν ειναι πολυ σκληρές θα καταλάβεις οτι ειναι κούτσουρα .Και απο την στιγμή που δεν εχεις την δυνατότητα να πάρεις αλλες , φορατες και τσουλα ..Πρόσεχε μονο μη σου μείνουν στο χέρι και τραυματιστεις .
        GVAFI72

Σχολιασμός

Οκ φιλε μου!Ευχαριστω για τη βοηθεια σου!!!

Σχολιασμός

Ειχα και ενημερωση απο τον αντιπροσωπο.Η μποτα σιγουρα εχει φλεξ 70-80.Με τη ρυθμιση δεν ανεβαζεις φλεξ απλα κανεις την μποτα πιο ακαμπτη.Για την εποχη της ηταν μοντελο που απευθυνοταν σε σκιερ πανω του μετριου.Οποτε τις δουλευουμε και βλεπουμε στην πορεια αν μας κανει η οχι.

Σχολιασμός

οχι ρε συ, τι 100 φλεξ σε αρχαριο. αφου σου δινουν την μποτα παρτην. η μποτα ειναι φαρδα οποτε δεν θα σε κουρασει στο πελμα
              χιονια στο καμπαναριο

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Stavros151515 Εμφάνιση μηνυμάτων
                οχι ρε συ, τι 100 φλεξ σε αρχαριο. αφου σου δινουν την μποτα παρτην. η μποτα ειναι φαρδα οποτε δεν θα σε κουρασει στο πελμα
                Τις πηρα και περυσι και τις δοκιμασα.Μια χαρα μου καθησαν.Πολυ καλες για τις αναγκες και το επιπεδο μου.

Σχολιασμός

Working...
                X