Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Κέρωμα- service ski.

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Κέρωμα- service ski.

Καλησπερα σε ολους..ενοψει της χιονοδρομικης περιοδου που ελπιζω να αρχισει απο το σκ, θελω να κανω μια ερωτηση οσον αφορα τα πεδιλα μου..τα εχω εδω και 4 χρονια και καθε χρονο στην αρχη τα πηγαινα για service (35 ευρω περσι....)..παντα ομως ειχαν αρκετα σημαδια και χαιρομουν που επανερχονταν σε αριστη κατασταση..φετος ομως δεν εχουν καθολου σημαδια οποτε προσανατολιζομαι στο να τα κερωσω μονος μου..και περισσοτερες απο μια φορα μεσα στη σεζον..
    το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα για το πως το κανω...!ειναι δυσκολο? περιπου τι κοστος εχει ο εξοπλισμος? κτλ κτλ...

Κερι και ξυστρα 10€-20€, αν θυμαμαι καλα, αναλογως το κερι, σιδερο χωρις τρυπες(εγω απο την πεθερα μου... [i]) και τιποτα αλλο απο παρελκομενα...νομιζω...ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι...για τον τροπο...
    http://forum.snowreport.gr/forum_pos...14855&PN=1
    http://www.eosvolos.gr/tipsski.htm

Υ.Γ.:Εγω τα εκανα με 25€ παντως περυσι...ψαξτην λιγο πριν μπεις σε μπελα...για να γινουν και σωστα.

"

Σχολιασμός

Καλησπερα, κατ αρχας να ξερεις οτι το πολυ καθε 3-4 φορες που πας στο βουνο τα σκι θελουν κερωμα για να εχεις μεγιστη αποδοση(αν ως τωρα τα κερωνες μια φορα το χρονο ετοιμασου να δεις τρελη βελτιωση).
      Απο εξοπλισμο θελεις ειδικο σιδερο(40Ε), κερι(10Ε), ζυστρα(5Ε), βουρτσα(10Ε). Οι τιμες ειναι στο περιπου οι πιο φτηνες.
      Μιας και μενεις θεσσαλονικη αν θες πες μ να κανονισουμε να στα κερωσω εγω δωρεαν να σου δειξω και πως γινεται.
      Απο μαγαζια εδω στη σαλονικη δεν ξερω πουθενα που να κανουν κερωμα με λιγοτερα απο 20Ε.

Σχολιασμός

Φιλε μου σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον..θα παω μεσα στις επομενες μερες μολις βρω ευκαιρια να το ψαξω λιγο και θα ενημερωσω..και παλι ευχαριστω.

Σχολιασμός

ξυστρα τι ξυστρα ?? εχω κατι λιμες χοντρες για σιδερα..!! χαχαχα χωρισ πλακα τωρα και μενα τα μαχαιρια μου δεν κοβουν ουτε γιαουρτι... πωσ να την ζητισω αυτην την ξυστρα... εβλεπα στα βιντεο κατι diamont stone κατι τρελα ελεγαν... κατι ελεγα να εχει την ταδε γωνια οταν το λιμαρεισ κτλ... τεσπα εγω λιγο να κοβουν θελω και ημαστε κομπλε...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από boutas ski
            ξυστρα τι ξυστρα ?? εχω κατι λιμες χοντρες για σιδερα..!! χαχαχα χωρισ πλακα τωρα και μενα τα μαχαιρια μου δεν κοβουν ουτε γιαουρτι... πωσ να την ζητισω αυτην την ξυστρα... εβλεπα στα βιντεο κατι diamont stone κατι τρελα ελεγαν... κατι ελεγα να εχει την ταδε γωνια οταν το λιμαρεισ κτλ... τεσπα εγω λιγο να κοβουν θελω και ημαστε κομπλε...
            http://www.telemark-pyrenees.com/en/swixedger2x2ta3001-p-3064.html
            http://www.youtube.com/watch?v=olpZkEZD_3E&feature=related

Σχολιασμός

ευχαριστω πολυ... αλλα ειδα αυτους κανα με κατι λαμες που ειναι (οι λιμες που προανεφερα πιο πανω οτι εχω ,φυσικα θελει πιο μικρα δοντακια" ) και δεν θελω να μπλεκω με παραγγελιες γιατι τα βαριεμαι αυτα..."

Σχολιασμός

Φιλε βουτα, μπερδευεις την ξυστρα με τη λιμα!
                Η ξυστρα χρησιμοποιηται για να αφαιρεσεις το κερι που δεν αποροφηθηκε απο τον πατο του σανιδιου μετα απ το κερωμα και ειναι πλαστικη.
                Η λιμα(ειδικη βεβαια) χρησιμοποιηται για να ρυθμισεις τις γωνιες των μαχαιριων και για να τις ανανεωσεις.
                Τελος το diamond stone χρησιμοποιηται για την αφαιρεση σκουριας και πολυ μικρων ατελιων απο τα μαχαιρια.
                Καταληγω στο οτι αν τα μαχαιρια σου δεν κοβουν καλα θα κανεις να πας σε ενα καλω μαγαζι να στα ακονισουν" γιτι για να το κανεις μονος θες ειδικο εξοπλισμο και πολη καλη γνωση του τι κανεις.

"

Σχολιασμός

Τελικα πηρα ενα ημιρευστο κερι που δε θελει ζεσταμα,ξυσιμο κτλ κτλ...δεν εχει το αποτελεσμα του κανονικου,αλλα για καθε 2 φορες που ανεβαινω να το κανω,μια χαρα ειναι..

Σχολιασμός

Νομιζω οτι εκανες την καλυτερη δουλεια. Το hot waxing παρ ολο που ειναι το καλυτερο, εχει φασαρια και θελει χωρο και εργαλεια. Απλα καθαριζε τα πριν απλωσεις το κερι. Επισης καλο ειναι στην αρχη της σεζον να τα πηγαινεις σε μαγαζι να σου κανουν ενα αρχικο σερβις. Να σου ακονιζουν τα μαχαιρια (ισως ενα εργαλειακι με εαν diamond stone για να τα ανανεωνεις μεσα στο χειμωνα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα), να στα φλαταρουν αλλα κυριως για να ελεγχουν τις δεστρες.

Σχολιασμός

Eίναι δύσκολο το να κανεις μόνος σου το servise ski απο την εμπειρία που χω από την προσπάθεια που έκανε ο άνδρας μου ..και μετά μιας που πάμε κυρίως πηγάδια βρήκαμε λύση στον πάυλο (skiaiva)παίρνει σε εμάς τουλάχιστον 10-25Ε ανάλογα τη θα κάνει και κάνει το servise με το χέρι(που σημαίνει οτι δεν αφαιρεί τον πάτο του ski οπότε έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής το ski)

Σχολιασμός

Σημαντικό ρόλο παίζει η διαμόρφωση των ακμών. Δεν είναι ένα απλό ακόνισμα έτσι ώστε να είναι αιχμηρές. Οι ακμές των σκι (όπως έρχονται από το εργοστάσιο κατασκευής) είναι κάθετες. Δίνοντας κάποιες μοίρες κλίση βελτιώνεται η συμπεριφορά τους.
                        [i]

Επειδή αυτές οι κλίσεις είναι πολύ μικρές χρειάζεται "μαστοριά"-καλή εμπειρία έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι σωστό.
                        Οι διαμαντένιες λίμες χρησιμοποιούνται για να φύγουν τα χτυπήματα. Μέτα χρησιμοποιούνται οι απλές λίμες. Ξεκινάμε πάντα από τον πλευρές της βάσης (πάτου). Η βάση πρέπει να είναι απόλυτα επίπεδη, εάν έχει ανωμαλίες από χαρακιές ή χτυπήματα δεν θα ακονιστούν σωστά. Με αποτέλεσμα στην συνέχεια και οι κάθετες πλευρές να ακονιστούν λάθος. Οι ρυθμιζόμενες λίμες δεν έχουν καλή ακρίβεια. Προτιμότερη είναι η χρήση γωνιών με συγκεκριμένη κλίση.
                        Το κέρωμα όταν γίνεται με σίδερο στο τέλος της σεζόν βοηθάει πολύ γιατί το κερί διεισδύει στο εσωτερικό και λιπαίνει τον πυρήνα. Υπάρχουν και ηλεκτρικά θερμαινόμενες κουβέρτες (όπως αυτές που έχουν στην F1 για να ζεσταίνουν τα λάστιχα) που τοποθετούνται στις βάσεις των σκι μετά το κέρωμα για καλύτερο εμποτισμό του εσωτερικού του σκι.
                        Γενικά το να κάνει κάποιος μόνος service τα σκι δεν είναι δύσκολο. Αλλά θα πρέπει να έχει τα κατάλληλα εργαλεία και να είναι μερακλής. Αλλιώς θα έχουμε μέτριο αποτέλεσμα και μπορεί τα σκι να μην είναι καλύτερα από όπως ήταν πριν.

Edited by: herman "

Σχολιασμός

Καλημερα! ΤΙς δεστρες του σκι πρεπει να τις ριχνουμε κανενα αντισκωριακο μεσα?Τι πρεπει να κανουμε για συντηρηση εκτος απο το στεγνωμα?

Σχολιασμός

Ένα σπρέυ σιλικόνης (όχι κατάχρησηση) και καλό σκούπισμα. Και σίγουρα λύσιμο-χαλάρωμα οι βίδες στα din.

Σχολιασμός

Ευχαριστω Κωστα για την απαντηση.
                              Τα DIN τα εχω στο 0.Εχω και σπρει σιλικονης στο σπιτι.Να προσπαθησω να λιπανω και προς τα μεσα τα ελατηρια η να εστιασω στις ραγες και στα σημεια επαφης απο τις δεστρες?
                              Εαν υπαρχει καποιο βιντεο η αρθρο στο internet η στο forum να με βοηθησει θα το εκτιμουσα!

Σχολιασμός

Working...
                              X