Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Λευκή Εβδομάδα.Απαραίτητη ή όχι???

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Λευκή Εβδομάδα.Απαραίτητη ή όχι???

Λευκή Εβδομάδα. Απαραίτητη ή όχι?Αν υποθέσουμε ότι ο λανθασμένος και πρόχειρος τρόπος επικοινωνίας της -βγάζουμε στα μέσα ενημέρωσης την διάθεση να την εφαρμόσουμε και πράττουμε αναλόγως των αντιδράσεων-δεν την έχει ήδη καταδικάσει πριν ακόμα ξεκινήσει ως θεσμός , η απάντηση είναι σίγουρα ναι , είναι απαραίτητη ,όχι όμως για την τόνωση του τουρισμού όπου και σίγουρα θα βοηθήσει άλλα για το ευ ζην των ίδιων των παιδιών μας.Η επαφή τους με την φύση και κατ επέκταση με τον χειμερινό αθλητισμό είναι το ζητούμενο .Και για να γίνει αυτό κατανοητό από τους γονείς ώστε να μην την θεωρήσουν ως ένα ακόμα οικονομικό βάρος χρειάζονται συγκεκριμένα βήματα .
    Ενημέρωση των καθηγητών και των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων από ανθρώπους που ασχολούνται με το αντικείμενο , όπως προπονητές χειμερινών αθλημάτων , υπεύθυνοι χιονοδρομικών κέντρων αλλά και άλλους που ασχολούνται με τον συγκεκριμένο τομέα είναι το πρώτο από αυτά τα βήματα και το πιο σημαντικό .
    Εφόσον οι γονείς των παιδιών κατανοήσουν τι ακριβώς σημαίνει Λευκή Εβδομάδα ,τότε προχωράμε σε περαιτέρω σχεδιασμό όσον αφορά την υποστήριξη της.Ειδικές τιμές από ξενοδοχεία ταξιδιώτικά γραφεία ,χιονοδρομικά κέντρα , επιχειρήσεις εστίασης , επιχειρήσεις εκμάθησης αλπικών αθλημάτων και ενοικιάσεων εξοπλισμού είναι το επόμενο βήμα.
    Μετά από όλα αυτά ο θεσμός της Λευκής Εβδομάδας θα μπορούσε να ξεκινήσει μέσα στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων ,σε επίπεδο 3ήμερης εκδρομής το πολύ ,Φεβρουάριο και όχι Μάρτιο ,χωρίς την εμπλοκή των γονέων.
    (Υ.Γ: Δυστυχώς σε ψηφοφορίες που γίνονται στο διαδίκτυο ,υπάρχει εξαιρετικά αρνητικό κλίμα για την λευκή εβδομάδα.Κρίμα για την απίστευτου βαθμού προχειρότητα που , όπως προείπαμε ,επέδειξαν οι όποιοι υπεύθυνοι στην προβολή του θεσμού αυτού , με αποτέλεσμα να τον κάψουν κυριολεκτικά πριν ακόμα ξεκινήσει η όποια κουβέντα για την χρησιμότητά του)

Ανεξάρτητα της ορθότητας η όχι και για να χαριτολογησουμε λίγο , εκτός των άλλων θα πρεπει η λευκή εβδομάδα να εχει και χιονια ....
    Χαρης Αιγαλεω

Σχολιασμός

Εγώ λέω να εισάγουμε το λευκό μήνα! Εκεί να δεις διακοπές....διαρκείας...μην σου πω και το λευκό έτος! Μια ερώτηση βέβαια έχω προς τους φωστήρες (ηλίθιους) που το σκέφτηκαν. ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ θα πάει διακοπές ο κόσμος;;;Δεν κάνουν που δεν κάνουν μάθημα στα σχολεία και τα έχουν κάνει σκέτο ********* ε τώρα ήρθε και το κερασάκι...οι κατα φαντασία διακοπές.
      Νιώθω ότι όχι απλώς δεν έχουν επίγνωση της κατάστασης (λες και η αιθαλομίχλη δεν μας θυμίζει κάθε βράδυ τη φτώχεια μας) όχι απλώς μας περιγελούν αλλά ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΥΝ όσο υπάρχουν
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Δυστυχώς για μία ακόμη φορά η τακτική του Υπ. Παιδείας, του να βγάζει μια πρόταση
        και να περιμένει τις αντιδράσεις των ενδιαφερόμενων (γονιών, καθηγητών), ώστε
        να διαμορφώσει την αρχική πρόταση ανάλογα με τις αντιδράσεις αυτές, λαμβάνει χώρα
        (κάτι το οποίο συμβαίνει, αλλά για άλλους λόγους και στις ΗΠΑ).
        Πέραν λοιπόν τις προχειρότητας του Υπουργείου, έχουμε και λέμε.

Κατ' αρχάς η "Λευκή Εβδομάδα" δεν είναι νέα ελληνική μόδα, στην Ευρώπη έχει θεσπιστεί
        εδώ και χρόνια από αρκετές χώρες ως "Snow Days" ή σε άλλες είναι το αντίστοιχο "Winter Brake".

Τα οφέλη από κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνει κάποιος μπορούν να είναι πολλαπλά.
        Πρώτο και κυριότερο παράδειγμα είναι ότι δημιουργείται μια περίοδος ανάπαυλας για τους μαθητές.
        Δεύτερον (το όποιο είναι και αυτοσκοπός της πρότασης από των ξενοδοχοϋπαλλήλων) είναι η τόνωση του τουρισμού,
        όπως αύξηση της κίνησης σε ξενοδοχειακές μονάδες, εστιατόρια, καφέ μπαρ κτλ, της εκάστοτε περιοχής.

Φυσικά οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι ούτε να πάνε αναγκαστικά διακοπές,
        ούτε να ξοδέψουν μια περιουσία. Όπως ούτε αναγκαστικό είναι το ski για όλους
        τους Έλληνες (υπάρχει και το snowboard..). Απλά το σκεπτικό των ξενοδοχοϋπαλλήλων που
        πρότειναν αυτό, είναι ότι η κίνηση αυτές τις "νεκρές" τουριστικά ημέρες,
        θα μπορούσε να προσφέρει σημαντικά στον κλάδο.

Όσον αφορά τώρα τις φωνές οι οποίες λένε περί πολλών σχολικών εορτών
        και διακοπών για μαθητές και δασκάλους.. ας ρίξουν μια ματιά στον Ευρωπαϊκό
        Οδηγό για τα σχολικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πώς αυτά είναι οργανωμένα.
        http://eacea.ec.europa.eu/education/...alendar_EN.pdf
        Ιδιαίτερα στις σελίδες 21 (Ελλάδα), 27 (Ιταλία), 43 (Ελβετία) και 48 (Αγγλία).

Τέλος για το ζήτημα που εγείρεται σχετικά ότι κατά την ίδια περίοδο
        οι εργαζόμενοι γονείς δουλεύουν, η λύση ακούει στο όνομα "άδεια".
        Αναφορικά με την τρέχουσα δύσκολη οικονομική περίοδο που σχεδόν όλοι οι Έλληνες
        διανύουμε, ναι, είναι κατανοητό ότι οι εκδρομές και τα ταξίδια είναι δύσκολα.
        Αλλά με τα τουριστικά πακέτα τα οποία πολύ πιθανόν να δημιουργηθούν για εκείνη
        την χρονική περίοδο, πιστεύω ότι δεν θα είναι κάτι το τελείως απρόσιτο.

Εύχομαι να γίνει μια καλύτερη ενημέρωση στον κόσμο σχετικά με τη "Λευκή Εβδομάδα",
        ώστε να μην υπάρχει αυτή η σύγχηση γύρω από αυτό το θέμα και γιατί όχι, να θεσπιστεί και ως μέτρο!
        Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης.
        Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. ~ Ν. Καζαντζάκης

Σχολιασμός

1Πω πω πω Όλες σχεδόν οι χώρες έχουν ένα 3μερο-10μερο τέλος Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη , τις φθινοπωρινές διακοπές για να υποδεχτούν την μαγική ημερομηνία της 1ης Νοέμβρη την οποία και γω τόσο λατρεύω
          2. Παντού έχουν χριστούγεννα 23 Δεκέμβρη-6 Γενάρη
          3. Το 70% των χωρών και το 95% των από Βόρεια Ιταλία και πάνω έχου αυτό το winter break.
          3. Το Πάσχα τρώει πολλές μέρες στην Ελλάδα 2 βδομάδες για αυτό το πράγμα είναι πολλές. Τα παραπονα σας στον Ιερώνυμο
          4. Το βρωμοκαλόκαιρο της Μεσογείου πηδάει όλο το σχεδιασμό. Ας είχε η Ελλάδα φυσιολογικό καλοκαίρι και όχι αυτό το κολαστήριο και θα κερδίζαμε κανά 15μερο από τον Ιούνη. Επίσης το 11 θα μπορούσε να γίνει 1 τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου είναι υποφερετά τα πράγματα
          ’ρα λέω 1. Ναι σε ένα 3μερο χειμωνιάτικης απόδρασης αρκεί να γίνει σωστή οργάνωση και να βοηθήσουν και τα σχολεία
          2. Να θεσπιστεί πάραυτα μετά την 28η Οκτώβρη το φθινοπωρινό 3μερο ώστε όλα τα παιδιά να αγαπήσουν και να υποδεχτούν τον τιτάνα Νοέμβριο
          Last edited by xionoflorina; 15-01-14, 04:36.
          ΝΟΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΞΕΧΡΕΩΣΕΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΙ!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από xionoflorina Εμφάνιση μηνυμάτων
            4. Το βρωμοκαλόκαιρο της Μεσογείου πηδάει όλο το σχεδιασμό. Ας είχε η Ελλάδα φυσιολογικό καλοκαίρι και όχι αυτό το κολαστήριο και θα κερδίζαμε κανά 15μερο από τον Ιούνη.
            +100000000000000000 xionoflorina πέθανα

Θα κάνω αίτηση να μπω στο αυθεντικό Mirlas Club!

Σχολιασμός

...ενώ στέλνουμε σχολείο τα παιδιά μας και γίνονται σοφότερα, εξυπνότερα, αποκτούν συνδυαστική σκέψη, οξύνοια και οξυδέρκεια. Ο j.s έχει δίκιο, η προχειρότητα με την οποία εκπόνησαν και ανακοίνωσαν το εν λόγω σχέδιο είτε αθέλητη είτε όχι, το μόνο αποτέλεσμα που θα έχει είναι να προκαλέσει αντιδράσεις, να διχάσει (για άλλη μια φορά) και τελικά να ''καεί''. Μαθαίνουν στα παιδιά όχι το άλφα, το βήτα ,το κάπα αλλά το ααα, το βουουου, το κουουου κλπ (που σαι ρε Ζουράρη). Χίλιες φορές να μπορούσα να κάθομαι με το γιο μου 3 ώρες την ημέρα στην Ελιμεία να βλέπουμε τα ρόμπολα, πιο πολλά θα μάθαινε.
              Ότι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!

Σχολιασμός

ειναι να μη γινει καποια αλλαγη... αν κατι παει να κινηθει αμεσως να βγουν οι επιστημονες ελληναραδες να εκφερουν αποψη. μαλιστα λοιπον, ειμαστε ειδικοι σαν λαος και σε αυτο το θεμα! μα καλα αυτοι οι ευρωπαιοι και οχι μονο, ποσο ασχετοι ειναι πια?

Σχολιασμός

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από vainone Εμφάνιση μηνυμάτων
                    ειναι να μη γινει καποια αλλαγη... αν κατι παει να κινηθει αμεσως να βγουν οι επιστημονες ελληναραδες να εκφερουν αποψη. μαλιστα λοιπον, ειμαστε ειδικοι σαν λαος και σε αυτο το θεμα! μα καλα αυτοι οι ευρωπαιοι και οχι μονο, ποσο ασχετοι ειναι πια?
                    Οι Ευρωπαίοι φίλε μου έχουν λεφτά να ξοδέψουν ξέρεις οι τόκοι που ξοφλάς τα δάνειά τους πόσες λευκές εβδομάδες τους χαρίζουν;;; Πρέπει να έχει μαστερ κάποιος για να καταλάβει ότι με ασπιρίνη δεν θεραπεύεται η ανίατη ασθένεια;;;
                    Πάντως αν αυτή είναι η αλλαγή που περιμέναμε....και περίμενες τότε μην αναρωτιόμαστε γιατί ενώ μας έχουν ξεσκίσει δεν κουνιέται φύλλο.
                    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Working...
                    X