Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Οικονομική ύφεση και χιονοδρομία-Updated 2012

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Οικονομική ύφεση και χιονοδρομία-Updated 2012

Και πως δένουν αυτά???
    Πριν απαντήσετε (και με το δίκιο σας) παράτα μας ρε φίλε με την χιονοδρομία σου ,εδώ πια καιγόμαστε" ,όσοι έχετε κέφι καταθέστε σας παρακαλώ την άποψή σας για την χρονιά που έρχεται.Μήπως βρούμε μια κοινή συνισταμένη ,στο πως θα πράξουμε ως sr forum του χρόνου.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....
    Edited by: j.s. "

τι μας λες τώρα ρε φίλε για χιονοδρομία, μέχρι του χρόνου ποιος πεινάει και ποιος χορταίνει.

θα λέμε όλοι μαζί το σύνθημα είναι βαριά είναι βαριά η π ούτσα του χιονιά γιατί δεν θα έχουμε να βάλουμε πετρέλαιο να ζεσταθούμε ...

αν φέτος ήταν δύσκολα τα πράγματα στην χιονοδρομία του χρόνου θα είναι ακόμα χειρότερα

μας βλέπω να ανταλλάσσουμε την κάρτα των λιφτ με πατάτες ντομάτες κλπ.

http://www.facebook.com/event.php?ei...094#wall_posts Edited by: KAPTEN "

Σχολιασμός

ριχνουμε τις τιμες και τα βγαζουμε διπλα απο την ποσοτητα,μονοδρομος...

Σχολιασμός

Απάντηση ...στον Admin!*[i]

Λίγα ΧΚ, καλές υπηρεσίες. Αυτό είναι το ζητούμενο. Αντί για 10+ ΧΚ σε όλη την χώρα, λίγα και καλά εκεί που πρέπει... με συγχωνεύσεις κλπ... Edited by: _3D_ "
        - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + -

Σχολιασμός

Πιστεύω ότι η χρονιά που έρχεται θα είναι πολύ δύσκολη. ΠΑΡΑ πολύ δύσκολη. Δεν είναι μόνο η οικονομική στενότητα, είναι και η ψυχολογία. Θα λες, που να τρέχω τώρα για σκι με αυτά που συμβαίνουν γύρω μου". Να δείτε που θα υπάρξει ραγδαία μείωση των κομμένων καρτών με αποτέλεσμα κανένα Χ/Κ να μην είναι κερδοφόρο. Μόνο αν μειωθούν οι τιμές και βλετιωθούν οι παρεχόμενες υπηρεσίες, μπορεί να γίνει κάτι.
          Σαν φόρουμ πρέπει να απαιτήσουμε να μειωθούν οι τιμές."
          If skiing was easy they would call it snowboarding.

Σχολιασμός

Προσωπικά δεν έχω να προτείνω κάτι ουσιαστικό αλλά ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: με το ΦΠΑ στο 23% ακόμα και στα τρόφιμα, την αύξηση στα τέλη κυκλοφορίας κατά 20 % και με τη βενζίνη να πλησιάζει σίγουρα τα 2 ευρώ όταν θα ξεκινάει η νέα σαιζόν - και ποιος ξέρει τι άλλο ξημερώνει μέχρι τότε - αμφιβάλλω αν θα καταφέρω να πάω για σκί 5 μέρες την επόμενη χρονιά. Και εννοείται καθημερινή. Επειδή πιστεύω ότι το ίδιο σκέφτονται αρκετοί, σίγουρα θα υπάρξει δραματική μείωση στη πελατεία των χ/κ του χρόνου. Σαφώς και πρέπει να σκεφτούμε πως θα πράξουμε ως sr forum του χρόνου όσον αφορά στη χιονοδρομία, αλλά πρέπει επιτέλους να σκέφτούμε πως θα πράξουμε και σαν λαός για όλη αυτή την αδικία που γίνεται σε βάρος μας. Γιατί όταν στο δελτίο ειδήσεων μου ανακοινώνουν αυτά τα μέτρα και στα καπάκια η επόμενη είδηση είναι ότι αφέθηκε ελεύθερη με εγγύηση 70.000 ευρώ εμπλεκόμενη στο σκάνδαλο του Βατοπεδίου εμένα προσωπικά μου 'ρχεται να σπάσω τη τηλεόραση. Για ποια χιονοδρομία μιλάμε? Τι πάει καλά ή πρόκειται να πάει καλά σε αυτό το κατά τα άλλα ευνομούμενο κράτος και κράτος δικαίου για να πάει καλά η χιονοδρομία? Ζητώ συγγνώμη αν βγήκα off topic.

Σχολιασμός

Καταρχήν ας είμαστε λίγο πιο ψύχραιμοι από ότι δείχνουν κάποια προηγούμενα Posts.

Στη συνέχεια, και ως forum, καλό είναι να παραδεχθούμε ότι κάποια ΧΚ είναι εξίσου ζωντανά με το Μεγαλέξανδρο. Ανεξαρτήτως του τι θέλουν οι τοπικές κοινωνίες, Φαλακρό και Μαίναλο μας τέλειωσαν. Δεν νομίζω ότι κανείς έχει περισευούμενα λεφτά για να τους τα χαρίσει. Το πιο πιθανόν είναι ότι υπάρχουν αλλά 3-4 που επίσης δεν θα ανοίξουν φέτος.

Όσα θα επιζήσουν, καλό είναι να παραδειγματιστούν από αυτά του εξωτερικού ως προς την ποιότητα των υπηρεσιών. Θα ήμουν οπαδός δε της ιδιωτικοποίησης κάποιων ή και όλων εξ αυτών. Προσοχή όμως όχι νόθες καταστάσεις. Πχ το ΧΚΠ στην CDA όχι στην ΑΚΤΡΑΚ.

Στο πιο θετικό μέρος, κάποια ΧΚ έχουν εξασφαλίσει πόρους για τον εκσυγχρονισμό τους. Μένει να λυθούν τα νομικά και ουσιαστικά προβλήματα. Καθώς είναι αδήριτη ανάγκη η αύξηση των τουριστικών εσόδων, κάποια ΧΚ μας μπορούν να τραβήξουν τουρίστες από το εξωτερικό ή τουλάχιστον να κρατήσουν κάποιους έλληνες εδώ. Ας προχωρήσουμε επιτέλους!

Σχολιασμός

Τώρα θα κλαίει το δημόσιο για ιδιωτικά κεφάλαια αλλα είναι αργά για δάκρυα Στέλλα όπως λέει και το τραγούδι.

Σχολιασμός

Εαν είναι λίγα η πολλά τα χιονοδρομικά στην χώρα μας έγραψα συγκεκριμένα :
                  <a href=http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=12742&amp;KW=&amp;PID=962680#9 62680" target="_blank"> http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=12742&amp;KW=&amp;PID=962680#9 62680</a>
                  Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι πολλά.

Ακούμε συνέχεια για την οικονομική κρίση και οτι πρέπει να γίνουν επιπλέον περικοπές.
                  Τα προβλήματα προέρχονται από την κακοδιαχείριση (ή χαμηλής απόδοσης το ίδιο αποτέλεσμα έχει), άρα αυτό που πρέπει να ζητήσουμε είναι η σωστή και αποδοτική διαχείριση.

Διατυπώνονται απόψεις για την κερδοφορία των χιονοδρομικών κέντρων αλλά δεν παρουσιάζονται οικονομικά στοιχεία για να βγουν συμπεράσματα.

Εγώ προσωπικά το σκι το βλέπω ως άθλημα. Κάθε ΣΚ τον χειμώνα ανεβαίνω στα βουνά και αθλούμαι. Γιατί να κλείσει ένα αθλητικό κέντρο; Βάση ποιων κριτηρίων θεωρούμε την χιονοδρομία "εξωτικό" άθλημα, άρα όχι άξιο προσοχής; Εαν ανοίξουμε συζήτηση με συγκρίσεις μεταξύ αθλημάτων θα έχουμε μια ατέρμονη διαδικασία (κολοκυθιά).

Εαν θεωρήσουμε τα πάντα (εκτός απο το φαγητό) μη αναγκαία έξοδα ας κλείσουμε το μαγαζί (Ελλάδα) και ας φύγουμε να ζήσουμε αλλού.

Οι δήμοι ειναι αυτοδιοικούμενοι. Εαν ένας δήμος θέλει να λειτουργεί ενα χιονοδρομικό στην περιοχή δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά θα πρέπει να είναι διάφανος ο τρόπος λειτουργίας. Ποιος και πως το διοικεί έτσι ώστε εαν δεν είναι σωστή η διαχείριση να την αναλάβει άλλος ικανότερος (και να ξέρουμε ποιον θα μπινελικώνουμε!)
                  "

Σχολιασμός

Καταρχήν οι δήμοι είναι αυτοδιοικούμενοι αλλά όχι αυτοχρηματοδοτούμενοι.

Η λειτουργία ΧΚ που δεν βγαίνουν" οικονομικά θέλει πολύ συζήτηση. Εαν πχ στη Β. Ελλάδα κλείσουν το Μέτσοβο, ο Λαϊλιάς και το Βίτσι (καταρχήν) η ζήτηση και η δυνατότητα άθλησης δεν θα εξαφανιστούν. Με χαμηλό κόστος μπορούν να πάνε οι ενδιαφερόμενοι στη Βασιλίτσα αυξάνοντας τα έσοδα της Βασιλίτσας άρα και τα οικονομικά της και δημιουργώντας προοπτικές να υπάρχει ένα αξιόλογο ΧΚ στη Β. Ελλάδα.

Ακόμη, με εξαίρεση τους τοπικισμούς, γιατί το Σέλι και τα Πηγάδια έχουν χωριστή διοίκηση και τιμολόγηση; Τα ΔΣ πληρώνονται. Είναι ελάχιστα χιλιόμετρα μακριά το ένα από το άλλο οπότε μια κοινή ετήσια (σε εύλογη τιμή και όχι πρακτικά τζάμπα όπως σήμερα στο Σέλι) θα τα καθιστούσε ελκυστικά αλλά και θα βελτίωνε τα οικονομικά τους. Κάτι πρέπει να γίνει για να μη σκέφτεται ο Θεσσαλονικιός σκιερ (εκεί είναι οι πολλοί πελάτες) καλύτερα στο Bansko παρά, πχ, στη Βίγλα.

Ομοίως, οικονομίες μπορούν να γίνουν και την Κεντρική και τη Ν. Ελλάδα. Και πρέπει να γίνουν.

Εννοείται ότι όσα μείνουν πρέπει και να διοικούνται από ικανότατα άτομα και να εκσυγχρονιστούν.
                    "

Σχολιασμός

To σελι ειναι εθνικο και τα πηγαδια δημοτικο.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Loof
                        To σελι ειναι εθνικο και τα πηγαδια δημοτικο.
                        Πολύ σωστά Αντώνη!

Δυστυχώς υπάρχει μια έλλειψη ενημέρωσης και γνώσης βασικων αρχών που οδηγεί σε λαθος συμπεράσματα.
                        Οι δήμοι είναι και αυτοχρηματοδοτούμενοι.
                        Ως Ελληνες πολίτες πληρώνουμε τους δημοτικούς φόρους (στα τιμολόγια των ΔΕΚΟ, στις εμπορικές επιχειρήσεις, κλπ). Ακόμη πληρώνουμε τους έμμεσους φόρους (ΦΠΑ) και τους άμεσους (φορολογία εισοδήματος).
                        Οι δημοτικοί φόροι πηγαίνουν κατευθείαν στους δήμους. Τα υπόλοιπα έσοδα τους κράτους διαχειρίζονται και διανέμονται (ετήσιος προϋπολογισμός του κράτους). Ορισμένο μέρος πηγαίνει και στις περιφέρειες (δήμους,νομαρχίες).
                        Είναι χρόνιο αίτημα των τοπικών αυτοδιοικήσεων να διαχειρίζονται το ποσό των χρημάτων που τους αναλογεί. Ο Καλλικράτης δίνει την δυνατότητα στις διευρυμένες νομαρχίες να διαχειρίζονται τα χρήματα αυτα παρακάμπτοντας τα διάφορα υπουργεία. Με αυτο τον τρόπο θα γίνεται καλύτερη διαχείριση αφού οι τοπικές κοινωνίες γνωρίζουν πολύ καλύτερα τα τοπικά προβλήματα. Θα είναι άμεση η λήψη αποφάσεών χωρίς να ειναι απαραίτητα οι αποφάσεις να περνούν απο πολλές διευθύνσεις. Για αυτό τον λόγο οι πρόσφατες εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση ήταν πολύ σημαντικές.
                        Όλα τα παραπάνω ειναι θεωρητικά και πρέπει να ζητήσουμε να εφαρμοστούν. Οχι όμως καταργώντας τον αυτοδιοικούμενο χαρακτήρα των τοπικών αυτοδιοικήσεων.

Ως χιονοδρόμοι θα πρέπει να ζητησουμε τα μελλοντικά σχέδια για τα χιονοδρομικά κέντρα. Όπου δεν υπάρχουν σχέδια να κλείσουν τα ΧΚ. Πρέπει να απαντήσουν όλοι, δήμοι, νομαρχίες, εμπορικά-οικονομικά επιμελητήρια, εμπορικοί σύλλογοι κλπ.
                        Μαίναλο και Φαλακρό δεν λειτούργησαν ποια είναι η άποψη όλων των εμπλεκόμενων;
                        Εγώ δεν διάβασα κατι σχετικό.
                        Καιμακτσαλάν με προβληματική λειτουργία καμία επίσημη ανακοίνωση.

Οι ανίκανοι και οι βολεμένοι να φύγουν. Να πάνε στα βουνά να γίνουν τσομπανιδες (αν και εκεί θα χάσουν όλα τα ζωα τους μαζι με τα σκυλιά). Πρέπει να δραστηριοποιηθούμε στέλνοντας ερωτήματα σε όλους τους αρμόδιους και το Φθινόπωρο να μετρήσουμε τι ψάρια πιάσαμε.

Σχολιασμός

Ειπες μεγαλες αληθειες τωρα και συμφωνω απολυτα.απλα να συμπληρωσω οτι μαζι με τα ζωα και τα σκυλια θα χαθουν και οι ιδιοι...

Σχολιασμός

Όντως πολύ σωστά όλα αυτά. Συμφωνώ απόλυτα.
                            - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + - + -

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από sorkis
                              Δεν είναι μόνο η οικονομική στενότητα, είναι και η ψυχολογία. Θα λες, που να τρέχω τώρα για σκι με αυτά που συμβαίνουν γύρω μου".

Συμφωνώ με τον φίλο. Ακόμη και όσοι έχουν τη δυνατότητα να ανέβουν, αναλογιζόμενοι ότι οι μισοί τους φίλοι είναι χωρίς δουλειά αναπόφευκτα θα το σκεφτούν αλλιώς. Εγώ ήδη φέτος 2-3 φορές αισθάνθηκα ότι με κοιτάνε... "κάπως" οι γείτονες όταν φόρτωνα τα snowboard στο αυτοκίνητο...

Για μένα η χιονοδρομία είναι πολύ παραπάνω και από άθληση, είναι μεγάλη διέξοδος από τις στενοχώριες και τα άγχη μου, και ως εκ τούτου την έχω σε πολύ μεγάλη προτεραιότητα. Αλλά ακόμη κι έτσι υπήρξαν αρκετές φορές φέτος που δεν κατάφερα να ανέβω βουνό λόγω κόστους.

Ένα πράγμα που δεν είμαι είναι απαισιόδοξος.

Αλλά ρεαλιστικά βλέποντάς το, φοβάμαι ότι του χρόνου θα είναι πολύ παράξενη σεζόν...

"
                              The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...
                              http://www.hiddencellar.eu

Σχολιασμός

Working...
                              X