Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Νεαρός σκοτώθηκε στο χκ μετσόβου

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Α,οκ..Thnx..Πάντως ρατράκ λέγεται και όχι λατράκ...

Φιλικα,
    Πάνος
    -ΑΖΟΡΙΚΕ?ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΞΥΠΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
    -ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ

Σχολιασμός

Παιδιά, ό,τι και να λέμε, ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει το lift και να αρχίσει να κατεβαίνει μια πίστα ανάμεσα από δέντρα. Το ίδιο μπορεί να κάνει με ένα ποδήλατο στην ίδια πίστα το καλοκαίρι. Οπως μπορεί να σκοτωθεί το καλοκαίρι μπορεί και τον χειμώνα... Από κάποιο σημείο και μετά, είναι θέμα του πώς μπορεί ο καθένας να διαχειριστεί τον εαυτό το και τον κίνδυνο στο οποίο τον θέτει.
      Πρέπει να υπάρχει σήμανση, λογικά θα έπρεπε να φοράμε και κράνη όσοι ανεβαίνουμε σε τέτοιες πίστες (ιδίως με δέντρα ή βράχους) αλλά από εκεί και πέρα πρέπει και ο καθένας να έχει την στοιχειώδη γνώση του μέχρι πού φτάνουν τα όριά του.
      Είναι μέγιστο θέμα να χάνεται μια ζωή νέου ανθρώπου και δυστυχώς φέτος χάθηκαν δύο. Ο χειμερινός τουρισμός έχει τεραστια ανάπτυξη στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια και το σκι ή snowboard δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν αθληματα αλλά σαν χόμπυ. Όπως μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότι όταν κολυμπάς πρέπει να ξέρεις μέχρι πού πρέπει να πας, όπως τους μαθαίνουμε να φυλάγονται και να μην υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους, το ίδιο πρέπει να γίνεται και με το σκι. Θέλει ΠΑΙΔΕΙΑ και ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ από όλους... Σκιέρ και υπεύθυνους.
      Χιόνια στο καμπαναριό (ή όπου νά ναι τέλος πάντων...)

Σχολιασμός

προφανως και ετρεχε πολυ αλλα επαναλαμβανω οτι σε ολα τα σωστα χιονοδρομικα κεντρα τα ρατρακ οταν πατανε επιβαλεται να δημιουργουν αναχωματα ασφαλειας στις πλευρες.ασχετα με το αν ειναι φαρδια η στενη η πιστα.
        το ζητουμενο δεν ειναι αν ενηργησαν σωστα τα σωστικα συνεργεια του μετσοβου αλλα το κατα ποσο τα συστηματα ασφαλειας υπαρχουν!!!
        η κατασταση ειναι τριτοκοσμικη.....
        προημερων ημουνα στη βασιλιτσα και στο διθεσιο επιασε ξαφνικη ομιχλη και δεν εβλεπα στο μισο μετρο......πως να βρω την πιστα αφου υπαρχει ενας πασαλος καθε 150 μετρα?????
        η μηπως ειμαι υποχρεωμενος να ξερω απ εξω την καθε πιστα του καθε χιονοδρομικου???
        ΔΗΜΟΣ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από alexispi
          Παιδιά, ό,τι και να λέμε, ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάρει το lift και να αρχίσει να κατεβαίνει μια πίστα ανάμεσα από δέντρα. Το ίδιο μπορεί να κάνει με ένα ποδήλατο στην ίδια πίστα το καλοκαίρι. Οπως μπορεί να σκοτωθεί το καλοκαίρι μπορεί και τον χειμώνα... Από κάποιο σημείο και μετά, είναι θέμα του πώς μπορεί ο καθένας να διαχειριστεί τον εαυτό το και τον κίνδυνο στο οποίο τον θέτει.
          Πρέπει να υπάρχει σήμανση, λογικά θα έπρεπε να φοράμε και κράνη όσοι ανεβαίνουμε σε τέτοιες πίστες (ιδίως με δέντρα ή βράχους) αλλά από εκεί και πέρα πρέπει και ο καθένας να έχει την στοιχειώδη γνώση του μέχρι πού φτάνουν τα όριά του.
          Είναι μέγιστο θέμα να χάνεται μια ζωή νέου ανθρώπου και δυστυχώς φέτος χάθηκαν δύο. Ο χειμερινός τουρισμός έχει τεραστια ανάπτυξη στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια και το σκι ή snowboard δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν αθληματα αλλά σαν χόμπυ. Όπως μαθαίνουμε στα παιδιά μας ότι όταν κολυμπάς πρέπει να ξέρεις μέχρι πού πρέπει να πας, όπως τους μαθαίνουμε να φυλάγονται και να μην υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους, το ίδιο πρέπει να γίνεται και με το σκι. Θέλει ΠΑΙΔΕΙΑ και ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ από όλους... Σκιέρ και υπεύθυνους.

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθετησή σου..ελπίζω αυτά τα λυπηρά συμβάντα να γίνουν μαθήματα σε όλους μας για να μην ξανασυμβούν. Η ταχύτητα και η άγνοια κινδύνου δυστυχώς σκοτώνουν...
          Αίνος...Ενα χιονοβούνι για λίγους..

Σχολιασμός

κριμα το παιδι....[i]"
            τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

Σχολιασμός

Ο γιατρος ειναι ο πρωτος που πρεπει να πηγαινει σε οποιοδηποτε περιστατικο κ οχι ο υπευθυνος του συγκεκριμενου λιφτ γιατι τα πρωτα λεπτα ειναι κ τα καθοριστικα για την ανθρωπινη ζωη. κριμα να θρηνουμε ενα παληκαρι γιατι καποιοι εκει στο Μετσοβο ειναι ασχετοι κ ανιδεοι να κλεισει το χιονοδρομικο κ να παρθουν μετρα ασφαλειας σε ολα τα υπολοιπα ...
              πολλα συλλυπητηρια στην οικογενεια

Σχολιασμός

Ενταξει ολα τα αλλα, ομως γιατι να κλεισει το χιονοδρομικο ?,με αυτη τη λογικη επρεπε να κλεισουν και τα 3-5 πηγαδια και το μαιναλο και η βασιλιτσα και οσα χιονοδρομικα ειχαν καποτε δυστυχημα

Σχολιασμός

Είχε γίνει στο μαίναλο ατύχημα?Πότε?

Σχολιασμός

δεν ειχε γινει καποτε χιονοστιβαδα η κατι τετοιο πριν μερικα χρονια ?

Σχολιασμός

Δεν ξέρω...Γι αυτό ρωτάω...Αν ξέρει κανείς ας γράψει..

Σχολιασμός

Πάντως ελβετία που ήμουν οι πιστέρ έκαναν συνεχώς παρατηρήσεις σε άτομα που πήγαιναν γρήγορα και απειλούσαν ότι θα πάρουν κάρτες.

Επίσης ήταν ντυμένοι με φωσφοριζέ πορτοκαλί γυλέκα και ήταν πολύ εύκολο να τους βρείς για να παραπονεθείς για προβλήματα στην πίστα ή και άλλους σκιέρ...

Τέλος συνήθως κουβαλούσαν πινακίδες και τις βάζαν σε διάφορα σημεία που κατα την διάρκεια της μέρας είχαν πρόβλημα (πχ προσοχή πάγος κτλ). Edited by: mapas

Σχολιασμός

βασικα εγινε το 2005 εκτος πιστας και οχι εντος χιονοδρομικου ,αλλα κακως ειχε γραφτει παντου για το χιονοδρομικο <a href=http://news.pathfinder.gr/greece/news/160706.html" target="_blank">http://news.pathfinder.gr/greece/news/160706.html</a>.Οστοσο δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα γιατι πχ παντα λενε φταιει μονο η μια πλευρα , αρα να κλεισει το μετσοβο αλλα οχι το χιονοδρομικο που ειναι κοντα στο σπιτι του γραφοντος,αυτο δεν καταλαβαινω .Το μετσοβο ειναι το μονο ακαταλληλο ενω ολα τα αλλα ειναι 100% ασφαλη?"

Σχολιασμός

Έχω την εντύπωση ότι κανένα από τα χιονοδρομικά δεν έχει άδεια απο τον εοτ...
                            Αν κάνω λάθος ας επισημανθεί...

Σχολιασμός

διαβασα παιδια ολες σας της αναφορες.συμφωνο πραγματικα με ολους σας,και τους μεν, και τους δεν.ολες οι παρατηρησεις σας ηταν αψογες.το θεμα ομως ειναι αλλο.ποσα κρατικα και ποσα ας πουμε ιδιωτικα χιονοδρομικα υπαρχουν στην χωρα μας?οταν μου πειτε θα πω και εγω μετα την γνωμη μου!!
                              Μήπως,ο κακός μας ο καιρός,ήταν μέχρι χτες???

Σχολιασμός

συλληπητηρια παιδια στην οικογενεια του παιδιου

εγω θα τονισω κατι αλλο που ειπατε στις προηγουμενες σελιδες παιδια μη κοιτατε μονο κατα ποσο φταιει το χιονοδρομικο ο υπευθυνος κτλ παντα αρχικα λοιπον βασιζεσαι στον ευατο σου γιαυτο ενα κρανακι για αυτους που κατεβαινουν πιστες με δεντρα και πετρεσ(με λιγα λογια ολα τα ελληνικα ΧΚ μιας κ μια πετρουλα να εξεχει ποτε δεν ξερεις που θα πεσεις) και για αυτους που κατεβαινουν off piste τα σακιδια με ολα τα απαραιτητα μεσα

Σχολιασμός

Working...
                                X