Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Νεαρός σκοτώθηκε στο χκ μετσόβου

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από mapas
    οταν έχουμε 0% ασφάλεια (δέντρα δίπλα στην πίστα, κανέναν πιστέρ, σπάνια σωστά ιατρία-φορεία και σχέδια διάσωσης,) και 0% παιδεία (τρέχουμε με τα σκί, πίνουμε την ώρα του σκί, δέν φοράμε κράνος γιατί τα κράνη είναι για τους φλώρους και χαλάνε το μαλί) τότε θα δούμε και άλλα.... *
    Απόλυτα σωστός.
    Συλυπητήρια και πολύ κουράγιο στους οικίους του παιδιού.

Σχολιασμός

θεος σχωρεστον.............

ας ειναι ελαφρυ το χωμα και ας βαλουμε μυαλο ολοι μας που ασχολουμαστε με το χομπι μας αλλα και οι υπευθυνοι για σωστες, ασφαλεις υποδομες. αλλιως ας τα εχουμε κλειστα......
      Σκοπιανοί και άλλοι διαβάστε ιστορία! ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!
      ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟΣ (ΟΛΥΤΣΙΚΑ) 1974 μ. / 28-12-11

Σχολιασμός

Για άλλη μια φορά, το συμβάν θα ξεχαστεί γρήγορα όπως έγινε με το παληκάρι στα Πηγάδια. Και όπως πάντα στην Ελλαδάρα μας δεν θα γίνει τίποτα. Δεν βαριέσαι, εμείς να είμαστε καλά, να κάνουμε το σκι μας στα τριτοκοσμικά χιονοδρομικά μας και όλοι οι άλλοι να πάνε να ........ Έτσι δεν έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε?
        If skiing was easy they would call it snowboarding.

Σχολιασμός

κριμα για το παιδι που εφυγε σιγουρα αδικα,ρε παιδια περσι ημουν στο χκ μετσοβου,δεν θεωρειται δισκολο σαν καταβαση αυτο το βουνο,πραγματικα ειναι πολυ περιεργο το πωσ εχασε τον ελενχο το παιδι,τι να πω

Σχολιασμός

Παιδιά έχω πάει σε πολλά χιονοδρομικά Ευρώπη Αμερική Καναδά...σε πολλά υπάρχουν δέντρα ακριβώς όπως στο Μέτσοβο ή στα πηγάδια..και μάλιστα χωρίς προστατευτικά..και τρελές κλίσεις...και στο Μέτσοβο έχω πάει μια φορά..δεν μπορώ να το εξηγήσω...εκεί το προβλημά τους είναι οι Χιονοστοιβάδες ή αν πέσει κάποιος πάνω στον άλλο λόγω μεγάλης ταχύτητας και ομίχλης..είναι θέμα παιδείας...τι να σου κάνει ο πιστέρ όταν τρέχεις και δεν το κατέχεις?
            Αίνος...Ενα χιονοβούνι για λίγους..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από lambros.kef
              Παιδιά έχω πάει σε πολλά χιονοδρομικά Ευρώπη Αμερική Καναδά...σε πολλά υπάρχουν δέντρα ακριβώς όπως στο Μέτσοβο ή στα πηγάδια..και μάλιστα χωρίς προστατευτικά..και τρελές κλίσεις...και στο Μέτσοβο έχω πάει μια φορά..δεν μπορώ να το εξηγήσω...εκεί το προβλημά τους είναι οι Χιονοστοιβάδες ή αν πέσει κάποιος πάνω στον άλλο λόγω μεγάλης ταχύτητας και ομίχλης..είναι θέμα παιδείας...τι να σου κάνει ο πιστέρ όταν τρέχεις και δεν το κατέχεις?
              Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά στο εξωτερικό έχουν σήμανση στις πίστες, πιστέρ που θα σου πάρει την κάρτα αν είσαι επικίνδυνος και ελικόπτερο για την άμεση διακομιδή στο νοσοκομείο. Τι συγκρίνουμε τώρα?
              If skiing was easy they would call it snowboarding.

Σχολιασμός

καλημερα σε ολους(καινουργιος στο φορουμ)
                εμαθα να κανω σκι πριν σχεδον 20 χρονια στο μετσοβο,στην παροδο των ετων ειχα την τυχη να μπορω να κανω πολυ συχνα σκι στις αλπεις...
                πολυ γρηγορα σας παραθετω ενα περιστατικο στη la cluzaz οπου μια κοπελα επαθε διαστρεμα εξαιτιας ενος αναχωματος που ειχε δημιουργησει το ρατρακ και δεν ειχε σημανση....αμεσως παγωσαν τα παντα,δοθηκε εντολη απο τα μεγαφωνα και ολοι μειναν ακινητοι,το snow mobile ηρθε σε δευτερολεπτα και τελικα μετα απο 2 μερες εμαθα οτι η κοπελα αποζειμιωθηκε και ο οδηγος.ο διευθηντης,και 2 ελεγκτες πιστας διωχθηκαν.....
                στο μετσοβο η ιδια ελεινη κατασαση που υπηρχε τοτε υπαρχει και τωρα.
                ποια δεντρα,πυλονες και τριχες κατσαρες εδω τα πραγματα ειναι επικινδυνα μετο που φορας τις μποτες.....
                συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειμαι τρομερα αγανακτισμενος
                θερμα συλληητηρια στην οικογενεια του παιδιου
                ΔΗΜΟΣ

Σχολιασμός

Παιδιά η έλλειψη ασφάλειας είναι σύνηθες φαινόμενο στα χινοδρομικά της Ελλάδας..Πριν δύο χρόνια στο seefeld in tirol της Αυστρίας,είχε χτυπήσει μια κοπέλα στο πόδι και σας πληροφορώ ότι σε 6 λεπτά ήρθε και την πήρε ελικόπτερο και την μετέφερε σε νοσοκομείο...
                  -ΑΖΟΡΙΚΕ?ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΞΥΠΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
                  -ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ

Σχολιασμός

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΤΟ Χ.Κ. ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΤΟ ΛΑΤΡΑΚ ΜΕ ΦΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΗΔΗ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ,

Σχολιασμός

TECNICA ήσουν εκεί??

Φιλικά,
                      Πάνος

Σχολιασμός

ΝΑΙ

Σχολιασμός

το τεταρτο ειναι τραγικοε χρονος για μια ανηφορα 500 μετρων παιδια.....
                          μη χανουμε την ουσια!!!!
                          πριν απο λιγο μαθαινω πως ο δε δημαρχος μετσοβου δηλωσε πωσ εφταιγε ο σκιερ γιατι ηταν αρχαριος!!!!!!
                          ε... ας βαλει απαγορευτικο τοτε στο περηφημο χιονοδρομικο του που ειναι γεματο μαυρες πιστες....οπως chamonix καλη ωρα!!!
                          αααα ρε κρεμαλα που θελουνε μερικο11
                          ΔΗΜΟΣ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από sorkis
                            Αρχική Δημοσίευση από lambros.kef
                            Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά στο εξωτερικό έχουν σήμανση στις πίστες, πιστέρ που θα σου πάρει την κάρτα αν είσαι επικίνδυνος και ελικόπτερο για την άμεση διακομιδή στο νοσοκομείο. Τι συγκρίνουμε τώρα?

Μα σε πίστα 500 μέτρων και αν...τι σήμανση να βάλεις...και τι κάρτα να πάρει ο πιστέρ εδώ; Είναι τόσο μικρά τα χιονοδρομικά μας που η Στύγα στα Καλάβρυτα είναι η μεγαλύτερη και έχει 3,5 στροφές...Και δεν συγκρίνω φυσικά τα Χ.Κ. του εξωτερικού με τα δικά μας...αλλά άλλο να στραμπουλίξεις ή σπάσεις ένα πόδι και άλλο να σκοτωθείς...[i]"
                            Αίνος...Ενα χιονοβούνι για λίγους..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από *TECNICA*
                              ΝΑΙ
                              Και τι πληροφόρηση έχεις για το περιστατικό?

Σχολιασμός

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΑΝΕ ΣΚΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΙΦΤ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΟ ΔΡΟΜΑΚΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ,ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ.ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟ Χ.Κ. ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 2.30 ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΝΕΒΗΚΕ SNOWMOBILE ME TON ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΛΙΦΤ,

ΑΜΕΣΩΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΤΡΑΚ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΙΟ,ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ, ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΓΡΗΓΟΡΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ,

ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΛΥ ΒΑΤΟ, ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΤΡΕΧΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΦΥΓΕ ΕΚΤΟΣ ΠΙΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΤΡΟΦΗ

Σχολιασμός

Working...
                                X