Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Απόψεις για το Nissan Qashqai

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer

Ειμαι περιεργος να το δω με τρακτερωτα λασπολαστιχα να σκαρφαλωνει πλαγιες (υπερυψωμενο παντα!).
    Δεν θα το δείς ποτέ μάλλον...γιατί κανείς δεν θα το κάνει... [i]"
    www.off-road.gr
    www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Τα παλια μερσεντες ηταν πολυ αξιοπιστα σε βαθος χρονου.
      Η καινουρια φουρνια ειναι λιγοτερο για λογους μαρκετινγκ!

Και τα BMW γενικα ειναι αξιοπιστα... Απο εκει και περα ομως το χαος (σε οτι αφορα ευρωπαικα)...

Σχολιασμός

Λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο το μαιλ μου καταφερα να βρω το λινκ που μου ειχαν στειλει για το συγκεκριμενο αμαξι.

Μιλανε για το ταχυτερα αναπτυσομενα underground σπορ στον κοσμο με τα συγκεκριμενα αμαξια. Δειτε και στο site ekei pou leei QSG ACTION ta videakia kai tha katalabete! Παρανοια!!!!!

<a href=http://www.qashqaicargames.com/" target="_blank">http://www.qashqaicargames.com/</A>

"

Σχολιασμός

Εκανα test drive. To 1600 με απαγοήτευσε με τις επιδόσεις του. Το 2000 κβ νομίζω πως έχει λίγα άλογα για τα κιλά του. Πάντως απο μούρη δεν πάει και άσχημα.

Σχολιασμός

Το 1,6 περα απο τις μετριες επιδοσεις δεν εχει και τετρακινηση, οποτε δεν θεωρειται SUV...

Σχολιασμός

Ναι δεν συγκρίνεται με το 2λιτρο
              www.off-road.gr
              www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Ο καιρός πέρασε, το Qashqai ήρθε, οδηγήθηκε και δοκιμάστηκε και μπορώ να πώ οτι γνωρίζοντας τις δυνατότητες του και κρίνοντας επ' αυτών είμαι σήμερα πολύ ικανοποιημένος απο τα όσα έχει να προσφέρει.

Ως πρόιν αλλά και νύν κάτοχος BMW πρέπει να ομολογήσω οτι ενοχλήθηκα αρχικά απο τη ποιότητα των πλαστικών, απο το χάος στο χώρο του κινητήρα, τον αεροδυναμικό θόρυβο πάνω απο τα 150 χλμ/α, τις κλίσεις του αμαξώματος κτλ κτλ. ΟΜΩΣ ομολογώ οτι παραβλέπονται καθώς πηγαίνω αξιοπρεπέστατα σε απομακρυσμένες παραλίες για την Υ/Β Αλιεία που τόσο απολαμβάνω, ανεβαίνω εύκολα λασπωμένους χωματόδρομους για να προσεγγίσω περιοχές για MTB και περιμένω το χιόνι εναγωνίως για το αγαπημένο μου άθλημα !!

Κάπου εδώ όμως θα επαληθέυσω τις προβλέψεις του MountExplorer λίγο παραπάνω (Paniain μη πετάς ντομάτες !!! [i] ). Ναι θέλω λάστιχα 50-50 ! Οχι δε θέλω να κάνω Jeeping ή Trial ξέρω τι αυτοκίνητο έχω και ποιές είναι οι δυνατότητες του. Όμως θεωρώ οτι ενα καλύτερο offroad λάστιχο θα βοηθήσει τις εκτός δρόμου αποδράσεις μου που τείνουν να μοιραστούν σε 60 - 40 on-off μη πω και παραπάνω με τη κατάσταση των δρόμων στη πόλη μου.

Nway ζητώ τα φώτα των έμπειρων στο τι να διαλέξω καθώς υπάρχουν πρακτικά προβλήματα. Οι διαστάσεις των ελαστικών μου είναι 215/60 R17 (top έκδοση) και δεν έχω βρεί κατι για τις διαστάσεις αυτές. Η 16αρα είναι η μόνη μου λύση ; Ο λαστιχάς μου προτείνει 50-50 της BFGoodrich αλλά δε βγαίνουν στη διάσταση αυτή. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη (ακόμη και αποδοκιμασίες )

Ευχαριστώ !!"

Σχολιασμός

θα το κοιτάξω και θα σου απαντήσω...
                  www.off-road.gr
                  www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από powderdrill
                    Ο καιρός πέρασε, το Qashqai ήρθε, οδηγήθηκε και δοκιμάστηκε και μπορώ να πώ οτι γνωρίζοντας τις δυνατότητες του και κρίνοντας επ' αυτών είμαι σήμερα πολύ ικανοποιημένος απο τα όσα έχει να προσφέρει.

Ως πρόιν αλλά και νύν κάτοχος BMW πρέπει να ομολογήσω οτι ενοχλήθηκα αρχικά απο τη ποιότητα των πλαστικών, απο το χάος στο χώρο του κινητήρα, τον αεροδυναμικό θόρυβο πάνω απο τα 150 χλμ/α, τις κλίσεις του αμαξώματος κτλ κτλ. ΟΜΩΣ ομολογώ οτι παραβλέπονται καθώς πηγαίνω αξιοπρεπέστατα σε απομακρυσμένες παραλίες για την Υ/Β Αλιεία που τόσο απολαμβάνω, ανεβαίνω εύκολα λασπωμένους χωματόδρομους για να προσεγγίσω περιοχές για MTB και περιμένω το χιόνι εναγωνίως για το αγαπημένο μου άθλημα !!

Κάπου εδώ όμως θα επαληθέυσω τις προβλέψεις του MountExplorer λίγο παραπάνω (Paniain μη πετάς ντομάτες !!! [i] ). Ναι θέλω λάστιχα 50-50 ! Οχι δε θέλω να κάνω Jeeping ή Trial ξέρω τι αυτοκίνητο έχω και ποιές είναι οι δυνατότητες του. Όμως θεωρώ οτι ενα καλύτερο offroad λάστιχο θα βοηθήσει τις εκτός δρόμου αποδράσεις μου που τείνουν να μοιραστούν σε 60 - 40 on-off μη πω και παραπάνω με τη κατάσταση των δρόμων στη πόλη μου.

Nway ζητώ τα φώτα των έμπειρων στο τι να διαλέξω καθώς υπάρχουν πρακτικά προβλήματα. Οι διαστάσεις των ελαστικών μου είναι 215/60 R17 (top έκδοση) και δεν έχω βρεί κατι για τις διαστάσεις αυτές. Η 16αρα είναι η μόνη μου λύση ; Ο λαστιχάς μου προτείνει 50-50 της BFGoodrich αλλά δε βγαίνουν στη διάσταση αυτή. Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη (ακόμη και αποδοκιμασίες )

Ευχαριστώ !!
                    Το κακό του μάρκετινγκ που για χάρη της ομορφιάς ανεβάζει τις ίντσες των ζαντών εις βάρος της άνεσης και του αμαξώματος στο οποίο προκαλούν άσκοπη κόπωση.
                    Κατά την άποψή μου χρειάζεσαι αλλαγή διάστασης.Με μια γρήγορη ματιά πρόσεξα ότι αν κατέβεις στη 215/65/16 μεταβάλλεις το βήμα σου μόνο κατά 0,57% , αριθμός πλήρως αποδεκτός.Στη διάσταση αυτή βρίσκεις το Yokohama Geolandar A/T-S που και δείκτη H(210 km) έχει και σχετικά αθόρυβο θεωρείται , υστερεί λίγο όμως σε πάγο-χιόνι.Επίσης υπάρχει και το General Grabber AT 2 αλλά αυτό το βρίσκω too much για το Qashqai.
                    Edited by: js69 "

Σχολιασμός

Δυστυχως, με τη μοδα των SUV οι λαστιχαδες μας εχουν πιασει τον κ...λο. Χθες ημουν στο λαστιχα για την παρτη μου και για την παρτη δυο φιλων μου...

Για το Forrester (217x70/16) βρηκα, αλλα η τιμη ολιγον τσιμπημενη σε συγκριση με τα αντιστοιχα για τις 15αρες ζαντες...Τσιμπησα 4 Goodyear Ultragrip GW3, ερχονται σημερα.

Για το RAV4 ενος φιλου (225χ65/17) καθαρισε με Nokian στα 820 Ε (οχι με τον δικο μου λαστιχα, αυτος ειχε τα Pirelli Snowsport για λιγο παραπανω).

Για το Forrester ενος αλλου φιλου με τις ιδιες προαναφερθεισες διαστασεις (215Χ70/16) ο οποιος ηθελε λαστιχα 50/50 ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ!

Αυτα!

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ:Αν εχει κανεις 16αρες ζαντες απο Forrester ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙEdited by: MakisM
                      Φτερουγα; Τι...φτερουγα;;

Safety is no accident!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από MakisM
                        Δυστυχως, με τη μοδα των SUV οι λαστιχαδες μας εχουν πιασει τον κ...λο. Χθες ημουν στο λαστιχα για την παρτη μου και για την παρτη δυο φιλων μου...

Για το Forrester (217x70/16) βρηκα, αλλα η τιμη ολιγον τσιμπημενη σε συγκριση με τα αντιστοιχα για τις 15αρες ζαντες...Τσιμπησα 4 Goodyear Ultragrip GW3, ερχονται σημερα.

Για το RAV4 ενος φιλου (225χ65/17) καθαρισε με Nokian στα 820 Ε (οχι με τον δικο μου λαστιχα, αυτος ειχε τα Pirelli Snowsport για λιγο παραπανω).

Για το Forrester ενος αλλου φιλου με τις ιδιες προαναφερθεισες διαστασεις (215Χ70/16) ο οποιος ηθελε λαστιχα 50/50 ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ!

Αυτα!

Φιλικα

ΜακηςΜ

ΥΓ:Αν εχει κανεις 16αρες ζαντες απο Forrester ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ

Μάκη αν θες αλλάζουμε Forester.Γιά το δικό μου με την 15άρα ζάντα πήρα Pirelli Scorpion STR με 450 ευρώ [i]"
                        Μη το χτυπάς το σαλάμι

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Paniain Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Δεν θα το δείς ποτέ μάλλον...γιατί κανείς δεν θα το κάνει... [i]"
                          μμμμ, μην είσαι σίγουρος μικρέ..........
                          Μπορεί κάποιος να προσπαθήσει

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από makism Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ:Αν εχει κανεις 16αρες ζαντες απο forrester ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙedited by: Makism
                            Μόνο 15άρες Μακούλη :d

Σχολιασμός

Working...
                            X