Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ραντάρ Τροχαίας

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Ραντάρ Τροχαίας

Το θέμα αυτό το έχω βάλει και στην ενότητα Ασχετα", αλλά επειδή εκεί δεν έχει αναγνωσιμότητα, το βαζω και εδώ:

Ρε παιδιά, εμείς όλοι εδώ στο forum ταξιδεύουμε συχνά εκτός πόλης πηγαίνοντας στα βουνά.

Χτες είχε μπλόκο τροχαίας μεταξύ Κινέττας και Κακιάς Σκάλας. Ο τροχονόμος είχε το ραντάρ στο χέρι και μας σημάδεψε. Εγώ πήγαινα με φουλαριστά 150 (ίσως και λίγο παραπανω). Δεν με σταμάτησε, αλλά έχω την αίσθηση πως θα μου έρθει κάποια "επιστολή" στο σπίτι.

Τά ερωτήματα είναι:
    1. Εχει συμβεί σε κάποιον από εσάς;
    2. Σε πόσο καιρό ήρθε η ειδοποίηση;
    3. Οταν η ταχύτητα είναι πάνω από 140, δεν ισχύουν νομίζω τα κλασικά (υπέρβαση απο 0-20 χλμ/ώρα 16 ευρώ, από 20-40 33 ευρώ, ή κάπως έτσι), αλλά αφαιρούνται πινακίδες και δίπλωμα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μου πουν σε ένα μήνα φέρε το δίπλωμά σου; Τρέμω με τη σκέψη. Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας ενημερώσει.
    "
    Κι από Απρίλη καλοκαίρι!!! Την υγειά μας νάχουμε!

1. Μας έχει συμβεί
    2. Μας σταματήσανε και τους είπαμε ότι τρέχαμε περισσότερο από τι λέει το ραντάρ και οτι το ρανταρ τους είναι χαλασμένο ή θέλει μπαταρία
    3. Γελάσαμε όλοι και πληρώσαμε το μικρό πρόστιμο.

1α. Μας έχει ξανασυμβεί και θέλαν αρχοντιές και διπλώματα και αυτόφωρα.
    2α. Τους είπαμε οτι πάμε να προλάβουμε πλοίο στην Πάτρα
    3α. Πληρώσαμε το μικρό πρόστιμο

Λεφτά μαζεύουν όχι διπλώματα
    !!! Mind the Beginners & Children !!! The pain is enormous !!! O Καλός σας ο Καιρός

Σχολιασμός

Ήμασταν στον ’γιο Κωνσταντίνο πριν ένα χρόνο, προς Λαμία και πηγαίναμε με 170, ξημερώματα, και ξαφνικά βλέπω μια φλασιά... Λέω τουρίστας δεν είναι.. Μετά απο δύο χιλιόμετρα με την ίδια ταχύτητα, άλλη μια φλασιά... Ή εξωγήινοι ήταν ή θα μου έρθει γράμμα στις 29 Φεβρουαρίου "
      www.off-road.gr
      www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Το κακό είναι πως εμένα δεν με σταματήσανε, γιατί έτσι με την κλαψα σίγουρα θα πήγαινα σε πρόστιμο. Το να με σταματήσουν μου έχει ξανασυμβεί 2 φορές και τη γλίτωσα με το ελαφρύ πρόστιμο.

Το θέμα είναι η εμπειρία κάποιου που ΔΕΝ τον σταμάτησαν και του ήρθε στο σπίτι χαρτάκι.
        Κι από Απρίλη καλοκαίρι!!! Την υγειά μας νάχουμε!

Σχολιασμός

ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ(ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΚΛΗΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΚΟΜΑ
          ΣΕ ΠΟΛΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΛΑΒΕ Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΒΕΒΑΙΑ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΣΑΝΕ
          "
          http://www.meteo.gr/stations/amfiklia/
          ΔΥΝΑΤΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ!!

Σχολιασμός

αντισυνταγματικό;;;
            δεν ξερω..
            εγώ ξέρω (από προσωπική εμπειρία) οτι αν σε σημαδευει απλα, και δεν σε σταματησει εκεινη την στιγμη, μαλλον την γλυτωσες...εμενα μια φορα με σταματησαν ετσι, μου γραψανε επι τοπου ενα προστιμο και μετα εφυγα...
            την αλλη φορα, παλι με σημαδευε ενας (με 156 ελεγε αυτος) αλλα με σταματησαν, μου πηραν στοιχεια, και μου ηρθε χαρτι σπιτι να παω το διπλωμα για ενα μηνα, και προστιμο κλπ...αλλα την γλυτωσα με εκεινο το θεμα που εγινε για παραγραφη καποιων πλημεληματων για να ελαφρυνουν τα δικαστηρια.
            πιστευω οτι σπιτι σου ερχεται:
            α. αν σε παρει καμερα φωτογραφια
            β. αν σε σταματησουν οπως εμενα
            αν σε σημαδευε και σε αφησε να φυγεις μαλλον την γλυτωσες...
            παντως μου ειπαν κ δικηγορος και τροχονομος, ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 140 χλμ την ωρα να μην πηγαινεις... "

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Σχολιασμός

γενικως ισχυει
              πχ αν το οριο ειναι 90 μην πας πανω απο 110
              αν το οριο 120 μην πας πανω απο 140
              πάνω απο 140 χλμ/ωρα γενικα, και πάνω απο 20 χλμ διαφορα απο το οριο ειναι μαλλον σιγουρο οτι θα φας προστιμο βαρβατο....αν πχ το οριο ειναι 90 και πας με 150...και σε σταματησουν, σιγουρα θα εχεις επακολουθα...

Σχολιασμός

Κανονικά πρέπει να σε σταματήσει ο αστυνομικός ο οποίος σε εντόπισε να τρέχεις πάνω απο το όριο. Στην Αμερική και σε όλη την Ευρώπη έτσι γίνεται, σε κυνηγάει με το περιπολικό μέχρι να σταματήσεις και δεν μιλάει με το CB στο επόμενο μπλόκο για να σε σταματήσουν
                www.off-road.gr
                www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Αμερικανιές, αθτο μας έλειπε να γίνει στους δρόμους american bar.
                  !!! Mind the Beginners & Children !!! The pain is enormous !!! O Καλός σας ο Καιρός

Σχολιασμός

χαχαχα
                    και να σου πει: put the kot down....χαχαχαχα
                    καλα...εγω πηγαινα για πασχα πελοπονησο, με σταματανε..πηγαινα με 156 με σταματανε με γραφουνε κλπ κλπ
                    και εκει που προσπαθουσα να τους ψησω, περναει ενας σαν σιφουνας...ενα 106 Rally...και λεω: αυτον γιατι δεν τον σταματατε;;;
                    και μου λεει: αυτος παει με 200...που να προλαβω να βγω να τον σταματησω.... ! ! ! ! ! ! !!
                    τι να πεις μετα για την Ελ.Αστυνομια...
                    τελος παντων...

Σχολιασμός

εγω θα ρωτησω το αλλο....αντε η καμερα σε βγαζει φωτο...
                      οταν εμενα βγαινει ενας με ενα ρανταρ και καλα, αυτο που σε σημαδευει..και μου δειχνει αυτο το παμπαλαιο μηχανημα κ λεει: πηγαινες με 150...που να ξερω εγω οτι αυτος σημαδευε εμενα κ οχι τον πισω μου, ή ειναι χαλασμενο και δειχνει παντα 150 κλπ κλπ κλπ

Σχολιασμός

Γενικώς ισχύει ότι αν είναι με randar pistol και σε σταματήσει πρέπει να σε σταματήσει και να σου επιβάλει κυρώσεις ειδάλως δεν ισχύει τίποτα γιατί δεν έχει κανένα αποδεικτηκό. Και εγώ δηλαδή αν είμουνα μπάτσος και έβελπα αριθμούς κυκλοφορίας θα μπορούσα να στέλνω μπιλιετάκια στου καθενός το σπίτι για παράβαση???

Στις φωτογραφιούλες που έτρωγες αρχηγέ Paniain που σίγουρα δεν ήταν από εξωγήινους θα σου έρθει μπιλιετάκι σπίτι και εκτώς από τις λεωφοριολορίδες στην Αθήνα που σου έρχονται σχετικά γρήγωρα για την περίπτωσή σου μου έτυχε καθυστέρηση και 2 χρόνων. Ναι καλά ακούσατε και ευτυχώς τελικά δεν είμουνα και εγώ αλλά άλλο τουτού, ίδιας μάρκας και γραμμένο σε ανάλογη επωνυμία (επιχείρησης) άρα λάθος της αστυνομίας.

Γενικώς πάντως εξαρτώνται όλα από το σε ποιον θα πέσεις?
                        Εμένα ας πούμε με σταμάτησε όργανο στην Αθηνών - Λαρίσης στον Αλμυρό με 195 km/h, σταμάτησα 500m πιο κάτω από την ταχύτητα και αφού το όργανο είχε βγει στην πρώτη από τις 2 λορίδες κυκλοφορίας και όταν είρθε δίπλα μου δεν ήξερε τι να μου πει. Τελικά με άφησε να φύγω ενώ μπορούσε να μου κόψει τον ........... και να με χώσει μέσα για κάνα 2-3 χρονάκια. Από τότε δεν ξαναέπιασα τέτοια ταχύτητα......... καλά να είναι ο άνθρωπος όπου και να είναι.

Γι'αυτό λοιπόν φίλε nlambrop μην ανησυχείς για τίποτα και αρχηγέ ..............θα ζείς στην αναμονή

Φιλικά

Χρήστος"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από TURMS
                          εγω θα ρωτησω το αλλο....αντε η καμερα σε βγαζει φωτο...
                          οταν εμενα βγαινει ενας με ενα ρανταρ και καλα, αυτο που σε σημαδευει..και μου δειχνει αυτο το παμπαλαιο μηχανημα κ λεει: πηγαινες με 150...που να ξερω εγω οτι αυτος σημαδευε εμενα κ οχι τον πισω μου, ή ειναι χαλασμενο και δειχνει παντα 150 κλπ κλπ κλπ
                          Έχεις απόλυτο δίκιο αυτά τα απαρχαιομένα μηχανήματα είναι τελείως αναξιόπιστα και στο εξωτερικό ακόμα και καινούργια μηχανήματα αμφισβιτούνται και μερικοί πάνε και δικαστικός.

Τώρα αν αυτό συμφέρει περισσότερο από το να πληρώσεις το πρόστιμο...............

Χρήστος"

Σχολιασμός

Και κάτι άλλο εξαρτάται και από το που σε σημαδεύει.

Πρέπει να σε σημαδεύει στο γκριλ" και όχι στο παρμπρίζ γιατί εκεί κάνει αντανάκλαση η ακτίνα του ραντάρ μου έχουνε πει και αυξάνει την ένδηξη........ Έτσι έχω ακούσει

Χρήστος"

Σχολιασμός

σοβαρα;;; δεν ειναι απιθανο....
                              ξερετε οταν ημουνα λαρισα φανταρος, ειχα διαβασει σε τοπικη εφημεριδα αν θυμαμαι καλα, για εναν τυπακο, που ειχε πει την γυναικα του, παω σε επαγγελματικη συναντηση κλπ
                              και αυτος πηγε τρικαλα για την ερωμενη κλπ, και τον επιασε ρανταρ και του στειλαν σπιτι χαρτι, για δικαστηριο ...και ξεκινησε το κακο απο εκει, και τελικα τα εμαθε η γυναικα του κ χωρισαν...και εκανε μηνυση το κρατος, για παραβιαση ιδιωτικης ζωης, συκοφαντικη δυσφημιση, ψυχικη οδυνη και κατι τετοια...(ουτε θυμαμαι)... και η πλακα;;; ΚΕΡΔΙΣΕ το δικαστηριο και πηρε τρελη αποζημιωση...

Σχολιασμός

Working...
                              X