Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Βοηθεια στην επιλογη ελαστικών

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Βοηθεια στην επιλογη ελαστικών

Εφτασε ο καιρος (και πολυ το καθυστερησα) για μια ακόμη αλλαγη ελαστικών.
    Για πρώτη χρονιά περυσι δεν του φορεσα χειμερινά ελαστικά και μου κακοφάνηκε. Η αλήθεια ειναι οτι το αυτοκίνητο (FIAT Sedici 1600 4Χ4) την ανοιξη συμπληρώνει 10ετια και δεν ξερω για πόσο ακόμη θα το κρατησω αλλα και το κυριότερο οι συνθήκες που κινείται εχουν αλλαξει κατα πολύ... η επαφη με βουνά χιονια, παγους κλπ ειναι μικρή και χωρίς να ειναι αναγκαία.
    Και εδω ειναι το δίλημα ... να του βάλω 4αρων εποχών? Δεν εχω ακουσει... διαβασει και τα καλλίτερα... αν ναι ...καποια πρόταση.... η να του βαλω κλασσικά καλοκαιρινα λάστιχα επίσης κάποια πρόταση???
    Μεχρι τωρα το καλοκαίρι φορούσε τα Turanza αλλα ενω με αυτα τξς μάνας του ημουνα ευχαριστημένος και για τον λόγο αυτο τα ξαναέβαλα ... με τα δεύτερα δεν έμεινα ευχαριστημένος απο την συμπεριφορα στον δρόμο.
    Η διασταση ειναι 205 60 16
    Οι συνθήκες που κινείται
    Κεντρική Ελλάδα (Βόλος) η βάση
    10 με 12000 χλμ το χρόνο
    98 - 99% ασφαλτο... πολυ σπάνια χωματοδρομο... αν τυχει θα πάω αλλα δεν θα το επιδιώξω...
    Χιονι... παγος πολύ σπάνια... υπήρχαν και υπάρχουν πάντα στο αυτοκίνητο 2 ζευγάρια αλυσίδες που μεχρι τώρα δεν τις εχω χρησιμοποιήσει ... τα χιονολάστιχα που φορούσε με εβγαζαν παντα ασπροπρόσωπο σε όλες τις δύσκολες συνθήκες .
    Οδήγηση νορμάλ, μόνο σε κανένα καλό στροφηλίκι μπορει να τσιτωθει λίγο (οχι συχνά) και σχεδόν πάντα κοντά η κάτω απο τα όρια.

Επειδη εδω υπάρχουν ειδικοι που και αλλες φορες με έχουν βοηθησει θα παρακαλουσα και πάλι την βοηθεια και τις προτάσεις τους... οπως και την αποψη εμπειρία του καθενος απο εδω...
    Και να συμπληρωσω... δεν ψαχνω για οικονομική λύση ... δηλαδη δεν θα θυσιαζα την περισσοτερη ασφάλεια για 50-60 αντε και 100 ευρω ... με ενδιαφερει καποιο λάστιχο που να εχει καλη συμπεριφορα στη βρεγμενη κατα κυριο λόγο ασφαλτο και θα μου αρεσε αν ειχε και καλη συμπεριφορα σε χειμερινες συνθηκες αν αυττο μπορει να συνδυαστει γιατι στη στεγνη ασφαλτο πιστευω οτι με τις συνθήκες που κινουμε λιγο πολυ ολα κανουν σχετικά καλη δουλεια. Ετσι πιστευω εγω ... μπορει να κάνω και λάθος
    Ευχαριστω εκ των προτέρων
    Last edited by XionoLatris; 08-12-16, 13:23.

Κανένας?????

Σχολιασμός

Ξέρεις για τα Michelin CrossClimate; Φαίνεται να ταιριάζουν για την χρήση που θέλεις.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article...rst-Review.htm
      Last edited by filandos; 13-12-16, 12:22.

Σχολιασμός

Αφου χιονι δεν πατας, χωμα δεν πατας βαλε ασφαλτινο. Τα crossclimate ειναι μετρια σε ολα. Ενα καλο θερινο θα ειναι πολυ καλο στο στεγνο και απο καλο εως πολυ καλο στη βροχη. Ε για μια δυο φορες που θα πατησεις χιονι και με αλυσιδες πορτ μπαγκαζ εισαι μια χαρα.
        Χειμερινο με τιποτα.
        Καποιο 4 εποχων ή καποιο 80-20 ασφαλτο χωμα ισως... αν και για μια δυο φορες δεν αξιζει νομιζω.

4seasons
        Για καλη συμπεριφορα στο στεγνο και στο βρεγμενο αλλα μετριο στο χιονι cross climate ή vredestein quatrac lite
        Για μια ισσοροπια σε ολα και καλυτερο απο τα επανω στο χιονι goodyear vector 4seasons ή vredestein quatrac 5
        Last edited by detox; 14-12-16, 23:34.
        detox

Σχολιασμός

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις
          Εχω ηδη παραγγειλει τα crossclimate και τα περιμενω την Τεταρτη .
          Περισσοτερα οταν τα βαλω και κανω καποια χιλιομετρα.

Σχολιασμός

Working...
          X