Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Diesel και παγωνιά

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Diesel και παγωνιά

Ενδιαφέρομαι για αγορά Diesel, αλλά έχω ακούσει ότι έχουν πρόβλημα στις χαμηλές θερμοκρασίες. Επειδή πηγαίνω συχνά στο βουνό που έχω σπίτι και έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (χθες είχε -12!), θα έχω πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι να πάρει εμπρός ο κινητήρας ή μπορεί να παγώσει και εν κινήσει; Πχ χθες στην Εγνατία έξω από την Κοζάνη το θερμόμετρο του αυτοκινήτου έδειχνε -15.

Na gnorizeis oti then pagonei to petrelaio to ithio alla to nero kai h
    parafini pou vazoun mesa (niotheia h Venzinopoles. Se genikes grammes
    ta kainourgia systhmata Diesel then exoun provlima...Exo ena defender
    pou einai petrelaio tora 8 xronon kai to xeimona me eixe vgalei thn
    panagia. Ti prothermansi ti filtra ti kazanakia akoma kai aitheras ston
    aera, thanatos alla ti na kaneis...H lysi pou vrika einai mia...KOKKINO
    petrelaio..Nai then pagonei pote giati oi alhtes eftyxos then to nothevoun
    akoma..

An pareis dieseil aftokinito apla tha prepei na standareis apo pou vazeis
    petrelaio..an einai kalh h poiotita tou..To aftokinito apo mono tou san
    systhma einai apsogo..Arage giati then exon provlima oi voroioteres
    xores me pio poly kryo.?

Σχολιασμός

Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα!!! "
      www.off-road.gr
      www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Mou exei symvei na pagosei/stamatisei kai eno thouleve gia kanena
        tetarto alla ekei milame gia atrofia eite apo savoura sto petrelaio eite gia
        pagous apo nera.

to kokkino to vazo afova giati einai eppagelmatiko kai then yparxei
        periptosei gia elegxo..Gia epivatigo then tha to riskara pantos..Poiotika
        einai akrivos to ithio gia na mhn po kalytero afou then synithizete na to
        nothevoun

Σχολιασμός

Παιδες μην τρελενεστε.....για ολα υπαρχει λυση...
          εγω στο δικο μου οταν εχει παγωνιες βαζω ειδικο υγρο στο πετρελαιο και δεν παγωνει με τιποτα.Βαζω ενα που εχει η bp και το δινει και η castrol.παντως ολα τα πρατηρια εχουν.
          Δεν προκαλει καμιa ζημια.Αλλωστε στο καρπενησι που ημουν 4 χρονια ολοι τετοιο υγρο εβαζαν εδω και πολλα χρονια και δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα.(ισα ισα καθαριζει και τα μπεκ.).Μια φορα που δεν εβαλα και ημουν στο βουνο για κυνηγι παγωσε η παραφινη στους -7....(υποψην δεν παγωνει το πετρελαιο απλα ζαχαρωνει οπως το μελι στο κρυο και δεν περναει απο την τρομπα και τα μπεκ)
          Kostas71 παρε Diesel να σωθεις.δεν υπαρχει κανενα προβλημα"
          Protect me from what i want...!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από itsabigworld
            Παιδες μην τρελενεστε.....για ολα υπαρχει λυση...
            εγω στο δικο μου οταν εχει παγωνιες βαζω ειδικο υγρο στο πετρελαιο και δεν παγωνει με τιποτα.Βαζω ενα που εχει η bp και το δινει και η castrol.παντως ολα τα πρατηρια εχουν.
            Δεν προκαλει καμιa ζημια.Αλλωστε στο καρπενησι που ημουν 4 χρονια ολοι τετοιο υγρο εβαζαν εδω και πολλα χρονια και δεν ειχαν κανενα απολυτος προβλημα.(ισα ισα καθαριζει και τα μπεκ.).Μια φορα που δεν εβαλα και ημουν στο βουνο για κυνηγι παγωσε η παραφινη στους -7....(υποψην δεν παγωνει το πετρελαιο απλα ζαχαρωνει οπως το μελι στο κρυο και δεν περναει απο την τρομπα και τα μπεκ)
            Kostas71 παρε Diesel να σωθεις.δεν υπαρχει κανενα προβλημα
            Tha symfwnisw. An mporeis pare petrelaio kai min akous. Gia ola tin simeron imera yparxei lysi apla ligo na tin psaxeis.
            Stin teliki oloi edw kai gia auto to logo einai.

Fischerpassion"
            www.skigr.org

Σχολιασμός

Se mena afto to ygro ekane thn mhxani na kanei pio traxy hxo...Then
              pagone alla then mou arese kai o hxos polu gia afto kai to gyrisa kai sto
              kokkino.

Σχολιασμός

Απ' αυτά που ακούω τώρα τελευταία συμπεραίνω ότι και η νοθεία της βενζίνης δεν πάει πίσω. Αλλος μπεκ, άλλος μπουζί, άλλος βαλβίδες, της τρελλής. Ξέρω ανθρώπους που βάζουν πλέον 100άρα σε 1.600 κυβικά, με 105 hp.

Σχολιασμός

snowgrooomer ολα τα πετρελαια απο οπου και να βαλεις εχουν παραφινη η οποια παγωνει πολυ ευκολα.και τα πετρελαια οταν εχει παγωνια και τα βαλεις μπροστα κροταλιζουν λες και τα εχουν παιξει.δεν ηταν απο το υγρο αλλα απο την παγωνια.αυτος ο θορυβος αποφευγεται αν βαλεις αλλο νουμερο λαδια.αλλα και ετσι να το αφησεις δεν εχει προβλημα.

Σχολιασμός

Then exeis athiko me ta lathia alla then thelo na kano peiramata tora.
                    Me to kokkino pantos oute pagomata oute thoryvos...

Sxetika me thn Venzini pios sas eipe oti h 100ara then mporei na einai
                    nothevmeni.. Sto xeri tou venzina einai apla.

Σχολιασμός

Ολα γίνονται, απλά, δεν είναι τόσο εύκολο να την νοθεύσεις. Την χρησιμοποιούν κυρίως σε κινητήρες υψηλής απόδοσης, άσε που κυκλοφορούν ήδη αρκετά αυτοκίνητα με άμεσο ψεκασμό, (VW, Audi, Alfa) που είναι πολύ ευαίσθητα στην ποιότητα του καυσίμου. Επιπλέον είναι εισαγόμενη και η παράνομη διακίνηση δεν είναι απλή υπόθεση. Με το πετρέλαιο είναι παιχνιδάκι.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από snowgrooomer
                        Πολύ σωστα.εγω εχω ακουσει και το αλλο,ναι μεν παει λιγο καλυτερα με την 100 αλλα ειναι προτιμοτερο να βαζεις απλη.

Σχολιασμός

File SAR1 xero kati tsakalia pou mprosta sta matia sou tha to kanoun kai
                          then tha pareis xabari...Apo thn stigmh pou benei sthn thexameni einai
                          sthn efxeria na kanoun oti tous fotisei h tsepi tous..

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από itsabigworld
                            Αρχική Δημοσίευση από snowgrooomer
                            Πολύ σωστα.εγω εχω ακουσει και το αλλο,ναι μεν παει λιγο καλυτερα με την 100 αλλα ειναι προτιμοτερο να βαζεις απλη.
                            Η 100αρα δουλεύει άψογα σε κινητήρες με υψηλη απόδοση και συνήθως πολλά κυβικά. Στα 3000 κυβικά η διαφορά φαίνετε στις στροφές και στην απόκριση του κινητήρα. Υπο φυσιολογικές συνθήκες η απλή είναι καλή και οικονομικότερη λύση (όσο πιο οικονομικό τελος πάντων μπορεί να γίνει), εκτός αν ο κατασκευαστής αναφέρει ποια πρέπει να μπεί αναγκαστικά για καλύτερη λειτουργεία του κινητήρα.
                            www.off-road.gr
                            www.zookaction.gr

Σχολιασμός

Ενας φιλος μου εχει το MITSUBISHI GTO 3000cc με 2turbo.To εχει 500 hp.... ειτε απλη βαλει ειτε 100αρα δεν βλεπει διαφορα.αντιθετα εγω στο 1,6 corollaki βλεπω καλυτερη αποκριση στο γκαζι.διαφορα επιδοσεων καμια."

Σχολιασμός

Working...
                              X